Καινούριο πικαπ και απορίες

zizu

New member
31 March 2011
19
Παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω ένα καινούριο πικαπ μιας και μου αρέσουν πολύ αλλά δεν ξέρω σχεδόν τίποτα γύρω από το θέμα...
Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιες συσκευές (θα ήθελα να έχουν και σύνδεση με pc), καθώς επίσης και που μπορώ να βρω δίσκους βινυλίου (καινούργιους κατά κύριο λόγο)...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

p.s. Διαθέτω κάπου στα 100 με 200 ευρώ...:smash:
 

jijim

Established Member
26 March 2011
200
σύνδεση με pc έχουν ελάχιστα
και την έχουν για να μεταφέρεις το βινύλιο σε ψηφιακή μορφή
και έχουν σε αυτή την τιμή που θες
τώρα για ποιότητα....χμμμ τι να σου πω;
 

zizu

New member
31 March 2011
19
Re: Απάντηση: Καινούριο πικαπ και απορίες

σύνδεση με pc έχουν ελάχιστα
και την έχουν για να μεταφέρεις το βινύλιο σε ψηφιακή μορφή
και έχουν σε αυτή την τιμή που θες
τώρα για ποιότητα....χμμμ τι να σου πω;
Κοίτα για την ποιότητα δεν έχω τρομερές απαιτήσεις μιας και τώρα θα ασχοληθώ για πρώτη φορά με το βινύλιο...
Έχεις να μου προτείνεις κάποια εταιρεία???(Έχω δει ορισμένα Numark,Stanton και Denon αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλές σαν εταιρείες...)
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Κατά τη γνώμη μου, άμα είναι να ασχοληθείς με βινύλιο, πρέπει να σπρώξεις λεφτά, οπότε...

Κατ' αρχάς, τι σκοπό έχεις; Θες να ασχοληθείς ως χαϊφιντελάς ή ως DJ;
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
αφου απαντησεις στην ερωτηση του guybrush με τα λεφτα που διαθετεις μπορεις να βρεις αξιολογα μ/χ. Οταν πριν 2 δεκαετιες απαντησα αυτην την ερωτηση για εμενα πηρα ενα ψευτοdj της lenco οπου και το παρατησα μετα απο μερικα χρονια για να αγορασω κατι καλυτερο με hifi προσανατολισμο. Αποφασισε και εδω ειμαστε

Εχε στο νου σου οτι ο ενισχυτης σου θα πρεπει να διαθετει προενισχυτη για phono. Την συνδεση με υπολογιστη ξεχνα την, χρησιμοποιεται για ψηφιοποιηση υλικου και για να εχεις καλα αποτελεσματα, πρεπει να ξοδεψεις χρονο και χρημα. Αν καταλαβαινω δεν εχεις συλλογη οποτε φροντισε να ξεκινησεις, εκει ειναι ολη η μαγεια. Μ/χ δισκους σε γνωστα στεκια στο μοναστηρακι, εξαρχεια. Σε καινουργιες εκδοσεις επανεκδοσεις καλη περιπτωση ειναι και τα Public και φυσικα το Internet μεσω ebay, amazon κτλπ
 
Last edited:

zizu

New member
31 March 2011
19
Κατά τη γνώμη μου, άμα είναι να ασχοληθείς με βινύλιο, πρέπει να σπρώξεις λεφτά, οπότε...

Κατ' αρχάς, τι σκοπό έχεις; Θες να ασχοληθείς ως χαϊφιντελάς ή ως DJ;
Κοίτα περισσότερο το θέλω για να ακούω μουσική μόνος μου σπίτι (ειδικότερα deep purple) και ένα πικαπ πιστεύω ότι δίνει άλλη διάσταση σε αυτό...
Ιδιαίτερες απαιτήσεις δεν έχω μιας και είμαι νέος στον χώρο.
Τώρα σαν dj ακόμα δεν έχω καταλάβει πως μπορείς να βρεις house κομμάτια σε βινύλιο...
 

zizu

New member
31 March 2011
19
αφου απαντησεις στην ερωτηση του guybrush με τα λεφτα που διαθετεις μπορεις να βρεις αξιολογα μ/χ. Οταν πριν 2 δεκαετιες απαντησα αυτην την ερωτηση για εμενα πηρα ενα ψευτοdj της lenco οπου και το παρατησα μετα απο μερικα χρονια για να αγορασω κατι καλυτερο με hifi προσανατολισμο. Αποφασισε και εδω ειμαστε

Εχε στο νου σου οτι ο ενισχυτης σου θα πρεπει να διαθετει προενισχυτη για phono. Την συνδεση με υπολογιστη ξεχνα την, χρησιμοποιεται για ψηφιοποιηση υλικου και για να εχεις καλα αποτελεσματα, πρεπει να ξοδεψεις χρονο και χρημα. Αν καταλαβαινω δεν εχεις συλλογη οποτε φροντισε να ξεκινησεις, εκει ειναι ολη η μαγεια. Μ/χ δισκους σε γνωστα στεκια στο μοναστηρακι, εξαρχεια. Σε καινουργιες εκδοσεις επανεκδοσεις καλη περιπτωση ειναι και τα Public και φυσικα το Internet μεσω ebay, amazon κτλπ
Εμένα μου έχει γυαλίσει κάτι τέτοιο http://brain.pan.e-merchant.com/4/9/04895794/u_04895794.jpg που κάνει και για χρήση dj, Όμως δεν ξέρω τι λέει και κατά πόσο όλες αυτές οι εταιρείες είναι αξιόπιστες...
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,764
Βόλος
Το πικάπ είναι ένα μηχανικό σύστημα και ως τέτοιο χρειάζεται ακρίβεια κατασκευής. Αν θες για DJing πας σε ένα Technics, αν θες για το σπίτι σε ένα Project. Φτηνότερες λύσεις δεν θα κοίταζα.
Πιστεύω όμως ακράδαντα ότι εν έτη 2010 το να αγοράζει κάποιος πικάπ χωρίς να έχει ήδη μια αξιοπρεπή δισκοθήκη με βινύλια είναι πεταμένα λεφτά.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Δυστυχώς όχι...

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, την στιγμή που δυσκολεύεσαι να διαθέσεις ένα βασικό κόστος για πικάπ όπως τα 370ευρώ, κάτι φυσικά το απόλυτα σεβαστό, έχεις σκευτεί οτι η δημιουργία δισκοθήκης μακροπρόθεσμα θα σου στοιχίσει πολλά περισσότερα; γιατι τα 300 ευρώ θα τα φάς με το καλημέρα για δίσκους μόλις μπείς στο τριπάκι..

Σεβόμενος την οικονομική δυσπραγία σου και φανατικός βινυλιόφιλος ο ίδιος θα σου πρότεινα είτε να αναβάλεις την ενασχόληση σου με το αντικείμενο αργότερα για όταν θα μπορείς ή να εγκαταλείψεις την ιδέα.

Ναί το βινύλιο είναι μεγάλη τρέλλα, φετίχ κλπ και σίγουρα όταν το ταίσεις καλά με ευρώ παίζει και φντααστικά αλλα δυστυχώς και στην πιο βασική μορφή ενασχόλησης μαζί του έχει κάποια στοιχειώδη έξοδα που απο τα λεγόμενα σου δεν έχεις την δυνατότητα να κάνεις.

Λυπάμαι αλλα αυτή είναι η ωμή αλήθεια..
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Ας μην απογοητεύουμε το παιδί...

Πράγματι το βινύλιο πρέπει να το "ταΐσεις" με μπόλικα ευρόπουλα, αλλά όχι απαραιτήτως...

Αν έχεις υπομονή, και διάθεση,μπορείς να ενημερωθείς σιγά σιγά για το αντικείμενο, δεύτερον να βρεις πληροφορίες για παλαιότερης γενιάς πικάπ, και να ψάξεις για μεταχειρισμένα...

Υπάρχει πακτωλός στην μεσαία κατηγορία ακόμα και στην 30κονταετίας hiend μπορείς να βρεις πραγματικά κελεπούρια.

Μπορείς να κατασκευάσεις πικάπ μόνος σου... χρησιμοποιώντας εξαρτήματα από παλαιά χαλασμένα πικάπ...

Εξαρτάται πόσο θες να ασχοληθείς σαν χόμπι και με το ίδιο το μηχάνημα...

Φυσικά δεν μιλάω για 200-300 ευρώ, αλλά για 500-600 φεύγα αλλά ο στόχος δεν είναι δύσκολος να επιτευχθεί αν έχεις το μεράκι...

Φυσικά όπως είπαν τα παιδιά η δημιουργία δισκοθήκης είναι τα περισσότερα χρήματα...

Στους μεταχειρισμένους δίσκους επίσης υπάρχουν κελεπούρια, αρκεί να το ψάξεις...

Ελπίζω να σε ενθάρυννα λίγο!!!:award:-bye-
 

zizu

New member
31 March 2011
19
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, την στιγμή που δυσκολεύεσαι να διαθέσεις ένα βασικό κόστος για πικάπ όπως τα 370ευρώ, κάτι φυσικά το απόλυτα σεβαστό, έχεις σκευτεί οτι η δημιουργία δισκοθήκης μακροπρόθεσμα θα σου στοιχίσει πολλά περισσότερα; γιατι τα 300 ευρώ θα τα φάς με το καλημέρα για δίσκους μόλις μπείς στο τριπάκι..

Σεβόμενος την οικονομική δυσπραγία σου και φανατικός βινυλιόφιλος ο ίδιος θα σου πρότεινα είτε να αναβάλεις την ενασχόληση σου με το αντικείμενο αργότερα για όταν θα μπορείς ή να εγκαταλείψεις την ιδέα.

Ναί το βινύλιο είναι μεγάλη τρέλλα, φετίχ κλπ και σίγουρα όταν το ταίσεις καλά με ευρώ παίζει και φντααστικά αλλα δυστυχώς και στην πιο βασική μορφή ενασχόλησης μαζί του έχει κάποια στοιχειώδη έξοδα που απο τα λεγόμενα σου δεν έχεις την δυνατότητα να κάνεις.

Λυπάμαι αλλα αυτή είναι η ωμή αλήθεια..
Έχεις δίκιο αλλά μιας και μπαίνω τώρα στον χώρο μου φαίνονται πολλά τα 400 ευρώ (δεδομένοτυ και των εποχών που διανύουμε...) γιαυτό και ψαχνω κάτι σαν τα Numark που έχει ο Νάκας.
Όσο για τους δίσκους δεν θα τους πάρω από την μία μέρα στην άλλη...
Σιγά-σιγά θα μαζεύω και αλλιώς είναι να δίνεις 400 ευρώ cash και αλλιώς μέσα σε ένα χρόνο...
 

zizu

New member
31 March 2011
19
Ας μην απογοητεύουμε το παιδί...

Πράγματι το βινύλιο πρέπει να το "ταΐσεις" με μπόλικα ευρόπουλα, αλλά όχι απαραιτήτως...

Αν έχεις υπομονή, και διάθεση,μπορείς να ενημερωθείς σιγά σιγά για το αντικείμενο, δεύτερον να βρεις πληροφορίες για παλαιότερης γενιάς πικάπ, και να ψάξεις για μεταχειρισμένα...

Υπάρχει πακτωλός στην μεσαία κατηγορία ακόμα και στην 30κονταετίας hiend μπορείς να βρεις πραγματικά κελεπούρια.

Μπορείς να κατασκευάσεις πικάπ μόνος σου... χρησιμοποιώντας εξαρτήματα από παλαιά χαλασμένα πικάπ...

Εξαρτάται πόσο θες να ασχοληθείς σαν χόμπι και με το ίδιο το μηχάνημα...

Φυσικά δεν μιλάω για 200-300 ευρώ, αλλά για 500-600 φεύγα αλλά ο στόχος δεν είναι δύσκολος να επιτευχθεί αν έχεις το μεράκι...

Φυσικά όπως είπαν τα παιδιά η δημιουργία δισκοθήκης είναι τα περισσότερα χρήματα...

Στους μεταχειρισμένους δίσκους επίσης υπάρχουν κελεπούρια, αρκεί να το ψάξεις...

Ελπίζω να σε ενθάρυννα λίγο!!!:award:-bye-
Συμφωνώ μαζί σου αλλά μεταχειρισμένα πικαπ που μπορώ να βρω???
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Δες στο e-bay σε πρώτη φάση

προσοχή μην βιαστείς, βρες πληροφορίες για το προϊόν που μπορεί να σε ενδιαφέρει, και μετά δες εάν η τιμή είναι καλή ή ανταγωνιστική.

Τα Ελληνικά καταστήματα έχουν συχνά μεταχειρισμένα πικάπ κάνε τις βόλτες σου και από κει...

Το θέμα είναι η ενασχόληση (και όχι μόνο η αγορά) να σου δίνει γνώσεις και χαρά...
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,787
Συμφωνω με τον Χρηστο.Στο e-bay και κοντα στα λεφτα που διαθετεις μπορεις να βρεις systemdek IIX,thorens 166,160 κλπ εξαιρετικα πικαπ.Η δισκοι θα μαζευτουν σιγα σιγα οπως καναμε και κανουμε ολοι.Αν πραγματι σου αρεσει το βινυλιο προχωρα και απολαυσε το.Αν το σκεφτεις και διαφορετικα,τωρα ειναι η ωρα για τις καλυτερες αγορες
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Εγώ απο ότι έχω καταλάβει ο φίλος μας είναι εντελώς αρχάριος και σε συνδυασμό με το περιορισμένο του βαλάντιο ίσως η αγορά ενός μεταχειρισμένου πικάπ δεκαπενταετίας με το έστω και μικρό ρίσκο που έχει σε συνδυασμό με το οτι δεν είναι και η πιο οικονομική δεν είναι η ιδανική.

Εγώ θα προτείνω στον φίλο μας να πάρει αυτό http://www.techradar.com/reviews/au...rntables/pro-ject-rpm-1-genie-3-678479/review που είναι και καινούριο και έχει και 200 ευρουλάκια και είναι και εξαιρετικό και μετά να αρχίσει δειλά δειλά να μαζεύει κανένα δισκάκι απο το μοναστηράκι και απο το ebay και όλα τα υπόλοιπα έπονται με τον καιρό.

Είδατε; Δεν είμαι και τόσο απογοητευτικός.. ;)
 

quader

Senior Member
1 May 2010
359
Aγαπητε φιλε,ξεχνα τα περι dj,numark, standon,και λοιπα μπιχλιμπιδια,εκτος αν θελεις να παιζεις.Βρες ενα μεταχειρισμενο rega 3,παρε ενα-δυο δισκους παλιους σε καλη κατασταση,και καθαρισε σιγα-σιγα τα αυτια σου απο αυτο που μεχρι τωρα ακουγες.Πολυ πιθανο να μην σε ενθουσιασει αυτο που θα ακουσεις οποτε θα εγκαταλειψεις απο μονος σου αυτο το εγχειρημα.Αν συμβει το αντιθετο, τοτε καλως ορισες στον κοσμο μας.