Ο Τουρίστας — The Tourist

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
avclub1tourist.jpg








Ο ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ
The Tourist






» Παίζουν: Αντζελινα Τζολι, Τζονι Ντεπ, Ρουφους Σιουελ, Πωλ Μπετάνι, Στιβεν Μπερκοφ, Τιμοθυ Νταλτον.
» Σκηνοθέτης: Φλόριαν Χένκελ Φον Ντόννερσμάρκ
» Διάρκεια: 99' λεπτά

» Κατηγορία: Περιπέτεια, Κατασκοπείας
» Διανομή: Sony
» Ημ. Κυκλοφορίας: 4 Απριλίου
» Έτος: 2010

» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY και DVD








» Υπόθεση:
Κατά τη διάρκεια ενός ταξιδιού στην Ευρώπη, με στόχο να ξεπεράσει μία ερωτική απογοήτευση, ο Φρανκ βρίσκεται ξαφνικά να
φλερτάρει με την Ελίζ, μία εντυπωσιακή γυναίκα που εσκεμμένα μπαίνει στο δρόμο του. Με φόντο τις μαγευτικές τοποθεσίες
της Βενετίας και του Παρισιού, το ειδύλλιο του Φρανκ και της Ελίζ παίρνει σύντομα διαφορετική τροπή, καθώς και οι δυο
βρίσκονται άθελα τους αντιμέτωποι με ένα κυνηγητό ζωής και θανάτου.








— AvCLUB.gr // Audio & Video Fanatics Area —
 
Last edited:

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,911
Rotterdam
Re: Ο ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ — The Tourist

Πολύ κακή. Μου φάνηκε αρκετά πρόχειρη παραγωγή.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Ο ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ — The Tourist

Εμένα μου άρεσε... την είδα ευχάριστα.
Τελικά μεγάλο ρόλο παίζουν οι προσδοκίες που έχεις από μια ταινία!
Αν δεν περιμένεις τίποτα και το λίγο... καλό είναι!

Έχω την εντύπωση ότι Γιαννάκης έκανε αρπαχτή... το ποιος είναι πραγματικά το καταλαβαίνεις από νωρίς...
Κρίμα! γιατί, αν μη τι άλλο, έχει δείξει ότι διαλέγει τις ταινίες που θα παίξει...
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Ο ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ — The Tourist

Εγώ χάζευα την Αντζελίνα και λιγότερο την ταινία.
Απ τις λίγες φορές που παρουσιάστηκε τόσο μοιραία αλλά και αιθέρια ταυτόχρονα.
Με Μια class που δεν την περίμενα.
Κίνηση,στήσιμο,περπάτημα,βλέμματα.
Σαν να βγήκε από ταινία του '50.


Την έχω συνδεσει με ρόλους δυναμικούς και παρότι είναι κουκλάρα και το ξέρω και την λατρεύω,εδώ με θάμπωσε σαν να την έβλεπα πρώτη φορά.
Δεν την χορταίνω.

Ο Τζώνυ πήρε μεν το όπλο του αλλά βγήκε μέτριος ,όπως και η ταινία.
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Re: Ο ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ — The Tourist

Μια ψιλογλυκανάλατη αισθηματική "περιπέτεια" (χμμμ) που ποντάρει καθαρά στο να δείχνει ωραίους τους 2 πρωταγωνιστές της...
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Ο ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ — The Tourist

Μέτρια η ταινία, και το twist το κατάλαβα και από πολύ νωρίς...

Εγώ χάζευα την Αντζελίνα και λιγότερο την ταινία.
Απ τις λίγες φορές που παρουσιάστηκε τόσο μοιραία αλλά και αιθέρια ταυτόχρονα.
Με Μια class που δεν την περίμενα.
Κίνηση,στήσιμο,περπάτημα,βλέμματα.
Σαν να βγήκε από ταινία του '50.

Σε αυτό όμως θα συμφωνήσω. Μετά την απογοήτευση του Salt (ένας τσίρος 45 κιλά δέρνει τον πλανήτη όλο, και φυσικά δεν πείθει), έρχεται εδώ και είναι κουκλάρα... (πήρε και 2-3 κιλά ή μου φάνηκε?)
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,479
Μεταμορφωση
Re: Ο ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ — The Tourist

Μετριοκαλη ταινια.Πρωτη φορα περασε τοσο γρηγορα ο χρονος μιας ταινιας και δεν το καταλαβα (οχι απαραιτητα κακο αυτο).
Με αυτα που ειχα διαβασει την περιμενα πολυ χειροτερη.
Βλεπεται πολυ εξιοπρεπεως, αλλα η αληθεια ειναι οτι τα 2 βαρβατα ονοματα που ειχαν στο καστ δεν τα χρησιμοποιησαν ουτε κατα το ημισυ.
 

monsoon

Established Member
30 July 2006
264
Re: Ο ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ — The Tourist

Τραγική κόπια παλιότερης γαλλικής ταινίας, με επικές ερμηνείες από τη Sophie Marceau και τον Yvan Attal.

H παρούσα, από τις χειρότερες ταινίες της προηγούμενης χρονιάς, (για να μην πω της δεκαετίας), δεν ήταν τυχαίες οι αποχωρήσεις των σκηνοθετών..
Πόσο χειρότερη? Δείτε την πρωτότυπη, αριστουργηματική, γαλλική ταινία "Anthony Zimmer" και θα καταλάβετε..

Ο Johnny Depp κακός και αδιάφορος όσο ποτέ, η Jolie μιά καρικατούρα..
 
Last edited:

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: Ο ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ — The Tourist

Απλα βλεποταν. Η Αντζελινα κουκλα οπως παντα και ακομα πιο κουκλα η υπεροχη Βενετια...
 

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,043
Κατερίνη, Ελλάδα
Με εξαίρεση τη Βενετία (υπέροχα τα πλάνα), η υπόλοιπη ταινία απλά δεν υπάρχει. Κάκιστη σκηνοθεσία, ανύπαρκτο σενάριο (ποιό?), διεκπεραιωτική ηθοποιία (αναμενόμενο από την Τζολί, αλλά όχι από τον Ντεπ, ο οποίος δείχνει να βαριέται πολύ στις τελευταίες του ταινίες). Συν το γεγονός ότι κάποιος πρέπει να πει την Τζολί να βάλει κανά δυο κιλάκια, την είδα με τους ώμους ακάλυπτους και σκιάχτηκα...
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
εμένα μου άρεσε πάρα πολύ . Δεν πήγα βέβαια να δω ούτε τη Τζολί ούτε τον Ντεπ Αν το κριτήριο για την επιλογή είναι αυτοί οι δυο τότε τσιμπήσατε το δόλωμα και χάσατε. Η ταινία μου έβγαλε κάτι από την αύρα των παλιών κλασικών νουάρ και πολύ το χάρηκα
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Μακάρι όλα τα "σκιάχτρα" και τα σκιάσματα να είχαν την μορφή της Τζολί.

Τουλάχιστον ο φόβος δεν θα ήταν αβάσταχτο συναίσθημα. Τουναντίον, θα ήταν κατά πολύ..ομορφότερος..-bye-
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,735
πετρουπολη
Μακάρι όλα τα "σκιάχτρα" και τα σκιάσματα να είχαν την μορφή της Τζολί.

Τουλάχιστον ο φόβος δεν θα ήταν αβάσταχτο συναίσθημα. Τουναντίον, θα ήταν κατά πολύ..ομορφότερος..-bye-

Γεια σου ρε Μητσο με τα ωραια σου...:music-smiley-005:
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: Ο ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ — The Tourist

Τραγική κόπια παλιότερης γαλλικής ταινίας, με επικές ερμηνείες από τη Sophie Marceau και τον Yvan Attal.

H παρούσα, από τις χειρότερες ταινίες της προηγούμενης χρονιάς, (για να μην πω της δεκαετίας), δεν ήταν τυχαίες οι αποχωρήσεις των σκηνοθετών..
Πόσο χειρότερη? Δείτε την πρωτότυπη, αριστουργηματική, γαλλική ταινία "Anthony Zimmer" και θα καταλάβετε..

Ο Johnny Depp κακός και αδιάφορος όσο ποτέ, η Jolie μιά καρικατούρα..

Διαβάζοντας αυτά που έγραψες, είδα χθες το βράδυ το Γαλλικό.
Πράγματι καλή ταινία, αλλά μακράν απέχει νομίζω του αριστουργήματος!!
Και οι ερμηνείες αρκετά καλές αλλά σε καμία περίπτωση επικές!!
Σου προτείνω με τη σειρά μου να δεις το “Le serpent” (Αγγλικός τίτλος “the snake”)
με τον ίδιο πρωταγωνιστή, το οποίο το θεωρώ καλύτερο, χωρίς ωστόσο να είναι αριστούργημα.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Ο ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ — The Tourist

Διαβάζοντας αυτά που έγραψες, είδα χθες το βράδυ το Γαλλικό.
Πράγματι καλή ταινία, αλλά μακράν απέχει νομίζω του αριστουργήματος!!
Και οι ερμηνείες αρκετά καλές αλλά σε καμία περίπτωση επικές!!
Σου προτείνω με τη σειρά μου να δεις το “Le serpent” (Αγγλικός τίτλος “the snake”)
με τον ίδιο πρωταγωνιστή, το οποίο το θεωρώ καλύτερο, χωρίς ωστόσο να είναι αριστούργημα.
Ενω ειχα δει πριν 2-3 χρονια το "Anthony Zimmer" -καλη ταινια δεν λεω,οταν ειδα το "The Tourist" δεν συνδιασα τις δυο ταινιες στο μυαλο μου,οτι εχουν αμεση σχεση.Το “Le serpent” ειναι αρκετα καλο αλλα εχει ακομα λιγοτερη σχεση.Αν μιλαμε,γενικα για καλες γαλλικες εμπορικες ταινιες "αστυνομικες-μυστηριου-περιπετειες" θα προτεινα το γνωστο ,για οσους δεν το εχουν δει, "ΤELL NO ONE"-ελληνικος τιτλος "Μην το πεις σε κανεναν" του Γκιγιομ Κανε με τον Φρανσουα Κλουζε και Κριστιν σκοτ τομας http://www.imdb.com/title/tt0362225/
 
Last edited:

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,526
Land of Dystopia
Συμπαθητική, με πολλές καλές στιγμές, δεν πρόκειται γαι κάτι συνταρακτικό, περνάς ευχάριστα το καιρό σου, εάν έλειπε και η φιγούρα -καρικατούρα του Ρώσσου απατεώνα και τις κουστωδίας του, ίσως θα μορούσε το αποτέλεσμα να είναι και καλύτερο.
Τώρα για την Αντζελίνα τι να πω, η φαντασίωση κάθε άντρα, της έλειψε η δράση, ο Ντεπ καλύτερα να μείνει σε ρόλους όπως Τζάκ Σπάρρου, οι άλλοι συντελεστές απλά υπήρχαν για να υπάρχουν, καλή στιγμή το ένωμα του καμμένου χαρτιού, ώστε να βρούν τι έγραφε το σημείωμα, καθώς επίσης και οι στιγμές καταδίωξης στα κανάλια της Βενετίας.
Πολύ καλή φωτογραφία και μια Βενετία όπως ακριβώς την περίμενα!!!
 
Last edited:

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,736
Clermont-Ferrand, France
Απάντηση: Ο ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ — The Tourist

Εγώ χάζευα την Αντζελίνα και λιγότερο την ταινία.
Απ τις λίγες φορές που παρουσιάστηκε τόσο μοιραία αλλά και αιθέρια ταυτόχρονα.
Με Μια class που δεν την περίμενα.
Κίνηση,στήσιμο,περπάτημα,βλέμματα.
Σαν να βγήκε από ταινία του '50.


Την έχω συνδεσει με ρόλους δυναμικούς και παρότι είναι κουκλάρα και το ξέρω και την λατρεύω,εδώ με θάμπωσε σαν να την έβλεπα πρώτη φορά.
Δεν την χορταίνω.

Ο Τζώνυ πήρε μεν το όπλο του αλλά βγήκε μέτριος ,όπως και η ταινία.

+1