Άσε το Κακό να Μπεί — Let Me In

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
avclub1dvd.jpg








ΑΣΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΜΠΕΙ
Let Me In






» Παίζουν: Ελιας Κοτεας, Ριτσαρντ Τζενκινς, Κλοε Μορετζ
» Σκηνοθέτης: Mατ Ριβς
» Διάρκεια: 116' λεπτά

» Κατηγορία: Θρίλερ
» Διανομή: Audio Visual
» Ημ. Κυκλοφορίας: 23 Μαρτίου
» Έτος: 2010

» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY και DVD








» Υπόθεση:
O 12χρονος Όουεν μεγαλώνει στο Νέο Μεξικό κλεισμένος στον εαυτό του, αφού η μητέρα του τον παραμελεί και οι συμμαθητές του
στο σχολείο, τού επιτίθενται με κάθε ευκαιρία. Όταν κοντά στο σπίτι του μετακομίζει ένα μυστηριώδες κορίτσι, η Άμπι, ανάμεσά
τους δημιουργείται σιγά σιγά μία βαθιά φιλία. Καθώς μια σειρά από μυστηριώδεις φόνους συγκλονίζει τη μικρή πολιτεία, ο Όουεν
θα αναγκαστεί να αντιμετωπίσει την αλήθεια και να δεχτεί ότι η φαινομενικά αθώα φίλη του είναι ένα άγριο βαμπίρ.








— AvCLUB.gr // Audio & Video Fanatics Area —
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: ΑΣΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΜΠΕΙ — Let Me In

πρόκειται για το αμερικάνικο remake του εξαιρετικού σουηδικού LET THE RIGHT ONE IN που είδαμε πριν από 2 χρόνια. Αρκετά πιστή αντιγραφή που αν δεν έχεις δει το πρωτότυπο για να μπεις σε λογική σύγκρισης βλέπετε μια χαρά και μάλιστα το πιο πιθανό είναι να σου αρέσει .
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,696
Re: ΑΣΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΜΠΕΙ — Let Me In

Άκυρη η ψήφος μου, δεν την έχω δει αυτή. Νόμιζα ότι επρόκειτο για το original σουηδικό Let the right one in ("Låt den rätte komma in"). Μόνο και μόνο που το προάστιο της Στοκχόλμης γίνεται Νέο Μεξικό, χάνει (στη θεωρία) 80% από την ατμόσφαιρα...

edit: Κώστα, μαζί γράφαμε.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,843
Ελλαδα
Απάντηση: ΑΣΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΜΠΕΙ — Let Me In

οταν εχεις δει το original ουτε το ποστερ δεν μπορεις να κοιταξεις
μακρυα ...


.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: ΑΣΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΜΠΕΙ — Let Me In

Από τις ελάχιστες φορές που θεωρώ αμερικανικό remake αρκετά καλό. Το συγκεκριμένο κρατάει και μεγάλο μέρος από την -παγωμένη- ατμόσφαιρα του πρωτότυπου. Δεν καταφεύγει στις γνωστές αμερικανιές και κλισέ, αλλά ακολουθεί πιστά το original. Μέχρι και τα μέρη που έγιναν τα γυρίσματα, θύμιζαν εκπληκτικά το Σουηδικό. Βλέπεται άνετα, και αν κάποιος δεν μπορεί να βρει και να δει το αυθεντικό, νομίζω ότι μπορεί άνετα να δει και αυτό.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,735
πετρουπολη
Απάντηση: ΑΣΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΜΠΕΙ — Let Me In

οταν εχεις δει το original ουτε το ποστερ δεν μπορεις να κοιταξεις
μακρυα ...


.


Εγω το βαρεθηκα το οριτζιναλ...:rolleyes:
Μονο η τελευταια σκηνη αξιζε για μενα...
Οποτε σιγα μη δω το remake...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,479
Μεταμορφωση
Re: ΑΣΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΜΠΕΙ — Let Me In

Καλύτερο το σουηδικό.
Ακόμα και την τελευταία σκηνή δεν κατάφεραν να φτιάξουν καλή τα αμερικανακια .
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: ΑΣΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΜΠΕΙ — Let Me In

Το σουηδικό αγγίζει τα όρια του αριστουργήματος. Ποιο το νόημα αυτού του remake μόλις δύο χρόνια μετά; Επειδή τα αμερικανάκια βαριούνται να διαβάζουν υπότιτλους; Και μας τι μας νοιάζει; Παρόλα αυτά, δεν το έχω δει ακόμα το remake.
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Re: ΑΣΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΜΠΕΙ — Let Me In

μόνο και η κίνηση να το γυρίσουν αμερικάνικο έστρεψε πολύ κόσμο
να ψάξουν και το original , αυτό είναι θετικό
ο σκηνοθέτης με τη σειρά του γίνεται γνωστός και θα μας δείξει σε λίγο καιρό
αυτό με cast ΑΑ

όπως θα γίνει σε λίγο καιρό με το dragon tatoo λόγω Fincher & Daniel Craig

προσωπικά την σουηδική την είδα μετά από post του stelios pappa κάπου το 2010
αν δεν το είχα δει (το post) θα την έβλεπα λόγω του αμερικάνικου

την αμερικάνικη την είδα για την πιτσιρίκα (kickass - hugo cabret) & του μικρού (the road)

δε μου είπε κάτι όμως
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,735
πετρουπολη
Απάντηση: ΑΣΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΜΠΕΙ — Let Me In

Το Tinker, Tailor, Soldier, Spy ειναι απο τα καλυτερα βιβλια του Τζων Λε Καρρε.
Κυκλοφορει με τον τιτλο "Ο Κληρος Επεσε στον Σμαιλι" απο τις εκδοσεις Καστανιωτη.Μαλιστα ειναι τρια βιβλια με πρωταγωνιστη τον Τζωρτζ Σμάιλι.
Το καστ αν μη τι αλλο ειναι εξαιρετικο.Ελπιζω κι ο σκηνοθετης να σταθει στο υψος του καστ,γιατι αν κρινω απο το Let the right one in,εγω κραταω πολυ μικρο καλαθι....
Οπως ελπιζω με τον Φιντσερ στην καρεκλα το αμερικανικο Ρημεικ του "Κοριτσιου" να ειναι καλυτερο απο τη φολα,συγχωρατε με αλλα δεν με εψησε καθολου,που ηταν το οριτζιναλ.Αν και δυστυχως,λογω στορι και μονο,δεν προκειται να δουμε τιποτα περισσοτερο απο μια μετρια ταινια.
Τι θελει και μπλεκει ο Φιντσερ με ταινιες που απλα προσπαθουν να εκμεταλευτουν μια,δηθεν,ευρωπαικη επιτυχια...
 
Last edited:

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,860
Αθήνα-Κέντρο
Παιδιά, δεν είναι κακή, καθόλου μάλιστα.
Θέλω να είμαι δίκαιος.

Αλλά η μουντάδα και η παγωνιά της πρωτότυπης ,είναι ανυπέρβλητα ατού.
Στα συν και οι βόρειες φατσούλες ,η σκανδιναβική ατμόσφαιρα και χαρακτήρες,ακόμα και η γλώσσα που ξενίζει ευχάριστα.
Τέρμα.
Θα το ξαναδώ το αμερικάνικο, μόνο και μόνο για να..ξαναδώ το πρωτότυπο (για τρίτη φορά !)

Υ.Γ. και ένα mini trivia/quiz.
Στο original έργο,εκεί που βάζουν τα παιδάκια μουσική στο παληό κασσετόφωνο,ακούγεται ένα τραγούδι, με μια φωνή ουράνια και θεϊκή και ταυτόχρονα άμεσα αναγνωρίσιμη ,ακόμα και σε αυτήν την "ξένη" γλώσσα..
 

Chrpep

AVClub Enthusiast
18 June 2010
1,200
Μετριότατη. Δεν έχω δει το πρωτότυπο, αλλά αυτή πέραν του ωραίου κλίματος και της υποβλητικής μουσικής που είχε σε κάποια σημεία, ήταν βαρετή και η πλοκή ήταν πολύ αργή.
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Μολις ειδα το Σουηδικο , εξαιρετικη προσεγγιση του θεματος , με τρομερη ευαισθησια. Θα δω και το αμερικανικο αν ειμαι σιγουρος οτι ειναι ταινια εντυπωσιασμου
 

spairos77

New member
1 January 2012
1
Re: ΑΣΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΜΠΕΙ — Let Me In

οταν εχεις δει το original ουτε το ποστερ δεν μπορεις να κοιταξεις
μακρυα ...