plasma 42?

brouzos

New member
9 March 2011
14
γεια σας και απο εμενα και συγχαριτηρια για το φορουμ αυτο:a0210:

σε ενα μηνα περιπου απο τωρα θα προβω σε μια αγορα τηλεορασης και home cinema και το bughet μου θα ειναι το πολυ 1000ευρω δλδ 600tv και 300hc +-50 ευρω και γιαυτο ξεκιναω απο τωρα μια αναζητηση για να εχω χρονο μπροστα μου
πιστευω οτι με αυτα τα χρηματα θα ειναι καλυτερο να παρω κατι σε plasma..
η αποσταση θα ειναι 3 μετρα 2-3ωρες τηλεοπτικο σημα αρκετες ταινιες σε καλη αναλυση μπαλα κλασικα:music-smiley-005:και θα ειναι και συνδεμενη με τον υπολογιστη οχι για παιχνιδια αλλα για να εκτελει χρεη md

1)μαλλον παω για panasonic αλλα πια u10 u20 u30(καινουρια)?
2)θα βγει κατι καινουριο σε lg fh σε42 ξερετε?
3)τα ηπαρχον μοντελα της lg που δεν ειναι fh θα την καταλαβω την διαφορα στο ματι?

τελος εαν εχετε κατι να προτινετε σε ενα home cinema 5.1 με τα λεφτα που μπορω να διαθεσω θα σας ημουν διπλα υποχρεος:grinning-smiley-043
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
1) μεταξύ u20 και u10 σαφώς η δεύτερη αν και πλέον είναι μοντέλο 2ετίας. καλύτερα u30 που είναι καινούργιο μοντέλο.
2) η lg θα βγάλει σε 42 ίντσες την pw350 που όμως θα είναι 3d ready και λογικά θα είναι πάνω από 600 και την pt350 που δεν ξέρω αν είναι full hd.
3) εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις από τα υπάρχοντα μοντέλα της lg την 50pj550. είναι hd ready αλλά νομίζω ότι στην απόσταση που έχεις θα την χαρείς περισσότερο σαν μέγεθος.βέβαια αν σε παίρνει και στο χώρο σου.
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Πάρε τηλ. να δεις αν την έχουν και χτύπα την!

http://www.skroutz.gr/s/91932/Panasonic-TX-P42U10E-42".html

στα 3 πρώτα είναι εξαντλημένη δυστυχώς. πήρα τηλέφωνο την προηγούμενη εβδομάδα. στο τέταρτο μου είπαν να κοιτάξουν αλλά ξεφεύγει η τιμή και έκανα πίσω.
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Παζάρι δε έκανες; Θα τους μείνει έτσι και αλλιώς.

δεν πήρα καν τηλέφωνο για επιβεβαίωση. την ήθελα σαν προσωρινή λύση στην αθήνα και μετά για το εξοχικό αλλά βγαίνει μεγάλη για κρεβατοκάμαρα (δεν μπορώ να δώ από τη βεράντα) και επίσης θα μένει πολλά βράδια ανοικτή και το ξανασκέφτηκα το θέμα πλάσμα.

είναι και το θέμα της εγγύησης. αν συμβεί κάτι τι θα γίνει??? αλλαγή με u30???
 
Last edited:

brouzos

New member
9 March 2011
14
τα ηπαρχον μοντελα lg42 οχι δλδ?
κραταω την u30 και περιμενω τις καινουριες lg να δω τιμες?θα εχουν βγει σε κανα μηνα?
 

brouzos

New member
9 March 2011
14
οχι παιδια media player εννοω αφου ειπα οτι ο υπολογιστης θα ειναι για να παιζει μονο ταινιες
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Οσες Panasonic ειναι σειρα 20 ξεχασε τις , κυκλοφορουν μονο μερικες VT20 και αυτες οι περισσοτερες ειναι εκθεσιακα μοντελα.
 

brouzos

New member
9 March 2011
14
μα δεν θα την χρησιμοποιησω καθολου ως monitor του υπολογιστη
αλλα αμα η u30 κανει 630 και η lg θα ειναι περιπου στα 600 διοτι δολαριο ευρω εδω στο ελλαδισταν το φερνουν στα ισια,θα ειναι καλυτερη και πιο συμφερουσα αγορα πιστευω η u30 ε?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
1024 x 768 widescreen panels achieve their widescreen characteristic by utilising rectangular pixels which Windows does not support. This means that 1:1 pixel mapping is simply not possible with 1024 x 768 widescreen panels connected to a PC.

To get around this issue, you would first need to deliberately choose a widescreen (16:9) aspect ratio on your PC’s graphics card (to make the aspect ratio of the sending device match the receiving device); then let the scaling function of the plasma display panel do the pixel conversion (pixel mapping) between the two.

Of course, the actual pixel value of the widescreen aspect ratio you choose at your PC end will need to be one that is also supported by your plasma panel.

Using this method, you won’t achieve the extreme clarity that 1:1 pixel mapping could provide, however that is only likely to be an issue when using the panel as a PC monitor at very close viewing distances.

For normal ‛entertainment’ viewing at typical distances in a living-room situation, the slight loss of clarity due to the pixel conversion is not likely to be very discernable, although some brands of panels can have better scaling capabilities than others.


http://forums.whirlpool.net.au/archive/789065

Ελπιζω να το καταλαβαινεις τωρα.

Το 1024x768 αντιστοιχει σε 4:3 και ολα θα φαινονται παραμορφωμενα.

Για τηλεοπτικο σημα δεν παιζει ρολο η αναλυση. Για την χρηση που την θελεις ομως αποτελει προβλημα. Εκτος και χρησιμοποιεις βεβαια τον ενσωματωμένο media player της τηλεορασης. Η LG λογικα μια και η PJ550 ειναι γυρω στα 430 τοσο περιπου θα εχει και ο αντικαταστατης της.
 
Last edited: