ΠΕΡΙ VIEWSONIC 3260W

Okanenas

New member
2 July 2006
3
Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum και θα ηθελα καταρχην να στειλω σε ολους φιλικους χαιρετισμους.

...
Επειδη τα μοντελα της viewsonic (εννοω τα monitors) εχουν "καλο ονομα" στην αγορα.
Εξεπλαγην ευχαριστα οταν ειδα την καταπληκτικη τιμη της 3260w (μιλαμε για περιπου 950 euro) .

Θα ηθελα λοιπον την γνωμη σας για το μοντελο αυτο?

Ειναι οντως value buy?
Η χαμηλη της τιμη σημαινει και χαμηλη ποιοτητα?
Αν οχι , τοτε πως εξηγηται?

ΥΓ1 Εχω δει την τηλεοραση απο κοντα (ΠΛΑΙΣΙΟ) και ομολογω οτι δεν με εντυπωσιασε , παντως η ποιοτικη διαφορα της με αλλες ακριβοτερες συσκευες -κατα την γνωμη μου- δεν δικαιολογουσε την οικονομικη διαφορα.

ΥΓ2 Ειδα εδω http://www.homecinemachoice.com/cgi-bin/displayreview.php?reviewid=6689

ενα review για την συσκευη και μου δημιουργηθηκε μια απορια :
Λεει καπου στην αρχη της δευτερης στηλης οτι επειδη επικειται το τελος της αναλογικης TV (Οπως αλλωστε και στην χωρα μας) , η διαρκεια ζωης του μοντελου ειναι περιορισμενη (τουλαχιστον οσον αφορα την χρηση του για ληψη τηλεοπτικων προγραμματων)!
Γιατι αυτο?
Εγω νομιζα πως απλως με την προσθηκη ενος ψηφιακου αποκωδικοποιητη το προβλημα λυνεται.
Τι δεν εχω καταλαβει σωστα?

Ευχαριστω εκ των προτερων
 
Last edited:
18 June 2006
7,544
Φίλτατε...okanena καλωσήρθες στο avclub...δηλαδή-έτσι κι αλλιώς- καλωσήρθαμε όλοι μας...
γιατί σε "τράβηξε" αυτή η τηλεόραση???..το ενδιαφέρον σου είναι "ακαδημαϊκό" ή πραγματικό??..και πιο είναι το σκεπτικό σου???
θέλεις μια 32άρα lcd και ψάχνεσαι???
εγώ προσωπικά γνωρίζω αυτή την μάρκα μόνο από τα διαφημιστικά φυλλάδια του ΠΛΑΙΣΙΟΥ...αλλά αφού δεν σ' αντυπωσίασε δεν έχει νόημα να το ψάχνεις...αυτό που θ' αγόράσεις πρέπει-πάνω απ´όλα-να σου αρέσει...από την άλλη με πιο προσωπικό σου κριτήριο λες ότι η ποιοτική διαφορά της με άλλες ακριβότερες τηλεοράσεις δεν δικαιολογεί την διαφορά τιμής???

πάντως για την ερώτηση που κάνεις σου απαντώ ότι με την προσθήκη ενός ψηφιακού δέκτη(είναι λάθος η λέξη αποκωδικοποιητής) το πρόβλημα-πολύ σωστά σκέφτηκες-λύνεται...πρόκειται για ατυχή σύνταξη του reviewer...

Καλό μεσημέρι!!!
 

Okanenas

New member
2 July 2006
3
Φίλτατε...okanena καλωσήρθες στο avclub...δηλαδή-έτσι κι αλλιώς- καλωσήρθαμε όλοι μας...
γιατί σε "τράβηξε" αυτή η τηλεόραση???..το ενδιαφέρον σου είναι "ακαδημαϊκό" ή πραγματικό??..και πιο είναι το σκεπτικό σου???
θέλεις μια 32άρα lcd και ψάχνεσαι???
εγώ προσωπικά γνωρίζω αυτή την μάρκα μόνο από τα διαφημιστικά φυλλάδια του ΠΛΑΙΣΙΟΥ...αλλά αφού δεν σ' αντυπωσίασε δεν έχει νόημα να το ψάχνεις...αυτό που θ' αγόράσεις πρέπει-πάνω απ´όλα-να σου αρέσει...από την άλλη με πιο προσωπικό σου κριτήριο λες ότι η ποιοτική διαφορά της με άλλες ακριβότερες τηλεοράσεις δεν δικαιολογεί την διαφορά τιμής???

πάντως για την ερώτηση που κάνεις σου απαντώ ότι με την προσθήκη ενός ψηφιακού δέκτη(είναι λάθος η λέξη αποκωδικοποιητής) το πρόβλημα-πολύ σωστά σκέφτηκες-λύνεται...πρόκειται για ατυχή σύνταξη του reviewer...

Καλό μεσημέρι!!!

φιλε Νασο

Η τηλεοραση αυτη (Viewsonic 3260w) με "τραβηξε" οπως λες κι εσυ για δυο λογους
1) (και κυριοτερος ) η τιμη της
2) Το "καλο" της ονομα στα monitors για Η/Υ


Τα παραπανω απαντουν προφανως και στο αλλο ερωτημα σου: το ενδιαφερον μου λοιπον ειναι πραγματικο

Επισης σωστα το θετεις οταν λες "θελεις μια 32άρα lcd και ψάχνεσαι???"
Καπως ετσι ειναι
για την ακριβεια θελω μια 32αρα τηλεοραση που ομως λογω του χωρου που προκειται να τοποθετηθει πρεπει να ειναι "λεπτη" , αρα ειτε crt slim , ειτε plasma , ειτε lcd

Επειδη ομως δεν εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τις slim crt (βλ Samsung Slimfit series) , κι επειδη πλεον δεν βρισκει κανεις plasma στις 32'' (κανω λαθος?) , δια της εις ατοπου απαγωγης καταληγουμε στις LCD.

Τωρα οσον αφορα την σχεση ποιοτητας τιμης.
Νομιζω οτι για την ποιοτικη αξιολογηση μιας τηλεορασης υπαρχουν αντκειμενικα ( resolution , contrast κλπ , κλπ) και υποκειμενικα κριτηρια

Ομολογω οτι σε σχεση με τους περισσοτερους του forum μαλλον ειμαι "ψιλοασχετος" επομενως επειδη τα αντικειμενικα κριτηρια που εγω ξερω να αναγνωριζω ηταν αρκετα κοντα (δηλ ολες ειχαν αναλυση 1366χ768 , τα contrast τους ηταν παρομοια κλπ) , τις συγκρινα υποκειμενικα με βαση αυτο που εβλεπε το ματι μου.

Οπως ακομη κι ενας ασχετος μπορει να συγκρινει ιδιους πινακες ζωγραφικης , φτιαγμενους απο διαφορετικους ζωγραφους.

Οι μονες που ξεχωριζαν ηταν
εν πρωτοις
η Phillips (ambilight) αλλα ηταν πολυ παραπανω απο τα λεφτα που μπορω να δωσω
και εν δευτεροις
η Samsung LER72B

Σε ευχαριστω για τα σχολια και τις υποδειξεις σου.
 
18 June 2006
7,544
Καλή σου μέρα...
το ότι έχει καλό όνομα στα monitors των pc δεν λέει-κατά την γνώμη μου- τίποτα...άλλες οι απαιτήσεις ενός μόνιτορ Η/Υ και άλλες οι απαιτήσεις ενός πάνελ τηλεόρασης...
επίσης καλά κάνεις και διστάζεις με τις slim fit..έχουν πρόβλημα γεωμετρίας...

υποθέτω ότι ο παράγοντας budget είναι ο πιο σημαντικός για σένα...όμως η Samsung-που αναφέρεις-είναι πολλή καλή...πόσο την βρήκες????
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Εντελώς πληροφοριακά, εγώ αγόρασα το συγκεκριμένο μοντέλο από τον Κορασίδη στα 1300€. Γιατί δεν ξέρω πόσο σε χρεώνει μεταφορικά το pixmania...
 
18 June 2006
7,544
Πάνο καλημέρα!!
Καλορίζικο!!!!..γράψε μας και τις εντυπώσεις σου....
θα βοηθήσουμε έτσι τον φίλο παραπάνω που σκέφτεται να την αγοράσει και όποιον άλλον ενδιαφέρεται..
Καλημέρα σας!!!
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Νάσο, καλημέρα.
Δυστυχώς είμαι ο μόνος που δεν την έχει δει ακόμα!!! :frown: Γιατί είχα κατέβει Ελλάδα πριν 1,5 μήνα και την είχα παραγγείλει τότε από τον Κορασίση στη Ρόδο, επειδή δεν την είχε ετοιμοπαράδοτη (φυσικά την είχα δει να παίζει σε πολλά μαγαζιά εδώ στην Αγγλία) και όταν ήρθε, εγώ είχα επιστρέψει ήδη πίσω. Οπότε δεν μπορώ να πω και τόσα πολλά. Οσοι την έχουν δει (χωρίς φυσικα να μπαίνουν σε λεπτομέρειες και να είναι "πορωμένοι όπως εμείς εδώ) μου είπαν ότι είναι με διαφορά η καλύτερη από όσες έχουν δει μέχρι τώρα. Προφανώς επειδή είναι ενεργοποιημένο το Dynamic Contrast και τους κάνει εντύπωση. Τα δικά μου σχόλια θα τα έχετε σε 2 μήνες περίπου, όταν και θα πάω Ρόδο και θα την καλιμπράρω, για να δούμε τότε τι ψάρια πιάνει! :Banane0:
Σε καταστήματα που την είδα, η γνώμη μου είναι ότι έχει πολύ ωραία χρώματα, καλό μαύρο και πάρα πολύ καλή στην κίνηση (εννοώ γρήγορες σκηνές).
Από όσο έχω διαβάσει από άλλα φορουμς (www.avforums.com) λένε όλοι οι κάτοχοι ότι το μόνο της μειονέκτημα είναι η μη ύπαρξη επιλογής από το menu της τηλεόρασης για την απενεργοποίηση του Dynamic Contrast, εκτός από την επιλογή του "Movie Mode", από τις προρυθμισμενες προεπιλογές. Κι αυτό γιατί άλλοι λένε ότι τους ενωχλεί και σε άλλους όχι. Σε γενικές γραμμές δεν έχει παρουσιάσει προβλήματα και αυτό ειναι από τα βασικά της υπόθεσης, ενώ και σε όλα τα συγκριτικά tests εδώ στην UK, παίρνει πάντα από 4 έως 5 αστέρια (5 το maximum). Αυτό που λένε όλοι είναι ότι για τα λεφτά της είναι μία από τις καλύτερες της κατηγορίας της, μαζί με την Toshiba 32WLT66 (το αντίστοιχο μοντέλο στην Ελλάδα είναι 32WLG66). Το μόνο μοντέλο που την παιρνάει πάντα στις δοκιμές είναι αυτό της Sony 32V2000, αλλά και η τιμή της είναι 400-500 παραπάνω! Να σου πω όμως την αλήθεια, επειδή την είδα από κοντά, προσωπικά μου άρεσαν περισσότερο τα χρώματα της Samsung. Φυσικά δεν την ήταν καμιά τους καλιμπραρισμένη, αλλά ξέρεις, με τις έντονες ρυθμίσεις που έχουν τα μαγαζιά πάντα.
Από έξοδο HDMI, η εικόνα της Samsung πραγματικά εκεί είναι κρύσταλλο! Σε εικόνα Freeview που την είδα να παιζει, ήταν πάλι πάρα πολύ ικανοποιητική.
Τώρα τι άλλο να πω...δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι...
Καλήμέρα σε όλους -bye-
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: ΠΕΡΙ VIEWSONIC 3260W

panosxgr said:
Αυτό που λένε όλοι είναι ότι για τα λεφτά της είναι μία από τις καλύτερες της κατηγορίας της, μαζί με την Toshiba 32WLT66 (το αντίστοιχο μοντέλο στην Ελλάδα είναι 32WLG66). Το μόνο μοντέλο που την παιρνάει πάντα στις δοκιμές είναι αυτό της Sony 32V2000, αλλά και η τιμή της είναι 400-500 € παραπάνω!

Ξεχασες να αναφερεις την Sony 32S2010 η οποια προσφερει τις ευκολιες και την εικονα της V2000 σε χαμηλωτερη τιμη με μονη διαφορα την χρωματικη αποδωση στην οποια η S ειναι πιο ακριβης ως προς τα πραγματικα χρωματα!!!

Σε τεστ του Home Cinema Choice ανακυρηχθηκε κορυφαια πανω απο Toshiba, Samsung κτλ.

http://www.homecinemachoice.com/magazine/index.php
 

Pytzamarama

Established Member
19 July 2006
269
Athens
egw skeftomai gia mia fthini 37'
Xairetw!
eimai metaksi
VIEWSONIC N3760W LCD TV 37''
LG RZ-37LZ55
exei kapoios filos kapoia gnwsi gia kapoio apo ta 2 afta montela?

thanx in advance....
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Φίλε Pytzamarama, από αυτές που αναφέρεις δεν έχω προσωπική γνώμη, οπότε δεν θέλω να σου πω και ψέμματα. Απλά θα σου έλεγα να προσθέσεις και άλλη μια στις επιλογές σου, που είναι επίσης φθηνή και είναι πολύ καλή: LG 37LC2R.
-bye-
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: ΠΕΡΙ VIEWSONIC 3260W

panosxgr said:
Φίλε Pytzamarama, από αυτές που αναφέρεις δεν έχω προσωπική γνώμη, οπότε δεν θέλω να σου πω και ψέμματα. Απλά θα σου έλεγα να προσθέσεις και άλλη μια στις επιλογές σου, που είναι επίσης φθηνή και είναι πολύ καλή: LG 37LC2R.
-bye-

H LG 37LC2R ειναι ο αντικαταστατης της 37LZ55, ετσι δεν ειναι?

Παντως το τελευταιο "Ηχος-εικονα" που εχει τεστ την Viewsonic N4060w την εθαψε: "Περισσοτερο καταλληλη για PC και δημοσιους χωρους παρα για οικιακη διασκεδαση".
 
Last edited:

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΠΕΡΙ VIEWSONIC 3260W

Rivers said:
H LG 37LC2R ειναι ο αντικαταστατης της 37LZ55, ετσι δεν ειναι?

Δεν ξέρω αν βγήκε το συγκεκριμένο μοντέλο σαν αντικαταστάτης της 37LZ55, αλλά σίγουρα είναι καινούριο μοντέλο. Συν ότι έχει πάρα πολύ καλά reviews, όχι κορυφαία, αλλά πάρα πολύ καλή. :music-smiley-005:
 

Pytzamarama

Established Member
19 July 2006
269
Athens
Thanx!!

mallon apomakrinomai apo tis Viewsonic(den katalavainw giati ta Agglika mags tin vgazoun toso kali)
Mallon klinw pros Toshiba or LG
I samsung den exei 37' modela?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Pytzamarama said:
Thanx!!

mallon apomakrinomai apo tis Viewsonic(den katalavainw giati ta Agglika mags tin vgazoun toso kali)
Mallon klinw pros Toshiba or LG
I samsung den exei 37' modela?

Βεβαιως και εχει. Παραδειγμα η σειρα 37R7x (οπου x βαλε 1-4 για διαφορετικα χρωματα και σχεδιασμο).
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: Re: ΠΕΡΙ VIEWSONIC 3260W

Pytzamarama said:
Mallon klinw pros Toshiba or LG
I samsung den exei 37' modela?

Καλημερα. Εχει και η Samsung 37' μοντέλα. Το τελευταίο είναι το LE37R71B (ή 72B, αν θέλεις με ασημένιο bottom). Για την Toshiba, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το μοντέλο 37WLG66, που έχει και ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη, κι όχι το 37WL66. Κι αυτό για το 2ο φοράει διαφορετικό πάνελ και έχει προβλήματα σε γωνίας θέασης αλλά και σε απόδοση της εικόνας.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Ουπς, μαζί με το φίλο Rivers γράφαμε, και μάλιστα τα ίδια σχεδόν. :ernaehrung004: