Εξορκίζοντας την απόγνωση ... Mendelssohn cello sonata no 2

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Θέλετε σε αυτή την ζοφερή εποχή, μία μουσική να σας πάρει από το χέρι βόλτα, να σας χαϊδέψει με τρυφερότητα τα μαλλιά, να έχει τον ρόλο σιωπηρού ακροατή στις εκμυστηρεύσεις σας, αφήνοντας σας χώρο να αναπνεύσετε και να ανασυνταχθείτε, να καταλάβει τα άγχη και τις ταραχές σας ;;; μα τι λέω, δεν θα έπρεπε να είναι ακριβώς αντίθετοι οι ρόλοι ;;; και όμως, μην απελπίζεσθε, υπάρχουν και τέτοιες μουσικές, βαθιά ανθρώπινες, καμβάς για να ζωγραφίσουμε την απόγνωση σε μία προσπάθεια να την εξορκίσουμε ...

... από 3-4 εκτελέσεις που συγκέντρωσα αγοράζοντας ή 'δειγματίζοντας' από το διαδίκτυο, λάμπει σαν το αστέρι της 'γέννεσης' αυτή των Στάρκερ/Σέμποκ στον δίσκο της Μέρκιουρυ, όπου βέβαια περιέχονται εξαίσιες εκτελέσεις και από τα άλλα δύο απίστευτα αριστουργήματα, τις δύο τσέλο σονάτες του Μπραμς που επανειλημμένα έχουμε παρουσιάσει και σχολιάσει ...

51LdSVJZTqL._SL500_AA300_.jpg
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,284
Αθήνα
Η δεύτερη σονάτα του Mendelssohn είναι αυτή με op.58?
Αν είναι αυτή είμαι τυχερός. Την έχω με τους Starker-Sebok σε μονοφωνική Philips μαζί με op. 65 του Chopin.
Εξαιρετικός συνδιασμός καλής εγγραφής και όμορφης ερμηνείας.
Να είσαι καλά που με έβαλες και την άκουσα πάλι.

Να δω πότε θα σε πετύχω σε κάποια κοινωνική εκδήλωση του club.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Η δεύτερη σονάτα του Mendelssohn είναι αυτή με op.58?
Αν είναι αυτή είμαι τυχερός. Την έχω με τους Starker-Sebok σε μονοφωνική Philips μαζί με op. 65 του Chopin.
Εξαιρετικός συνδιασμός καλής εγγραφής και όμορφης ερμηνείας.
Να είσαι καλά που με έβαλες και την άκουσα πάλι.

Να δω πότε θα σε πετύχω σε κάποια κοινωνική εκδήλωση του club.

yepp ... η 58 ...

έχεις ΠΜ
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Δυστυχώς ποτέ δέν κατόρθωσα ,πλήν μερικών εξαιρέσεων ,νά κατατάξω τον Mendelssohn στούς μείζονες συνθέτες..
Τού χρωστώ βέβαια μεγάλη ευγνωμοσύνη (οπως και η λοιπή ανθρωπότητα,πού αναγνωρίζει στήν κλασσική μουσική,ψήγματα μεγαλοφυϊας)γιατί ξανα-ανακάλυψε τον Bach και οχι μόνον..
Στό συγκεκριμένο έργο βρίσκω ενδιαφέρον στό θαυμάσιο adagio πού ειναι ευθεία τιμητική αναφορά στον Bach ,γραμένο ά λα Bach και γιά τά δυό όργανα...

Η εκτέλεση πού βρίσκω αρκούντως ικανοποιητική ειναι αυτή μέ τήν Maria Κliegel στό τσέλλο και τήν Kristin Merscher στό πιάνο..απο Naxos..

730099565523__lang-en-us.jpg
 
Δυστυχώς ποτέ δέν κατόρθωσα ,πλήν μερικών εξαιρέσεων ,νά κατατάξω τον Mendelssohn στούς μείζονες συνθέτες..

Έχεις βαλθεί να μου απαξιώσεις όλες τις παιδικές μου αγάπες... :rolleyes: Οι οποίες όμως παραμένουν και αγάπες του σήμερα. Μ' αρέσει πολύ ο Φέλιξ και από τα δείγματα της σονάτας που έβαλε ο (της παρουσίασης) Σπύρος, θα αναζητηθεί.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Χωράει πολύ νερό η κουβέντα για ελάσσονες και μείζονες ...

Κατ' εμέ οι Μπαχ, Μότσαρτ και Μπετόβεν είναι σε μία υπέρτατη κατηγορία, θεοί ας πούμε, και έπειτα υπάρχουν αρκετοί Τεράστιοι, (Μπραμς, Σούμπερτ, Χάυντν, Μάλερ, ...... δεν συνεχίζω γιατί θα ξεχάσω και θα αδικήσω κάποιον... και μέσα σε αυτούς τους τεράστιους είναι φυσικά και ο Μέντελσον) .

Το συγκεκριμένο έργο που παρουσιάζω, αν του δώσετε μία ευκαιρία, θα διαπιστώσετε ότι είναι υπέρλαμπρο αριστούργημα ... καταπληκτικά μελωδικά θέματα με ακόμη καλύτερη ανάπτυξη, κομψότητα και χάρη που ο Φέλιξ έχει κατά κόρον επιδείξει ...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Έπειτα, παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα, όπως η ηλικία που αξιώθηκαν να ζήσουν όλοι αυτοί ... Εάν ο Μότσαρτ και ο Σούμπερτ εβδομηντάριζαν, ποιός ξέρει τι άλλο θα μπορούσαν να δώσουν ... Ο Ροσίνι ουσιαστικά σταμάτησε να συνθέτει πριν τα σαράντα του, ο Μάλερ πέθανε μόλις 51....

Τεράστια κουβέντα ...
 

Marilyn

Senior Member
8 September 2010
474
Ακούγοντας σήμερα τη δεύτερη σονάτα για τσέλο του Mendelssohn σκεφτόμουν πως αυτό που εκφράζει είναι η αγωνιώδης προσπάθεια να παραμείνει κανείς αισιόδοξος, όταν όλα γύρω του καταρρέουν. Η προσπάθεια του καθενός να πιαστεί από τη ζωή, να διεκδικήσει το δικαίωμά του στη χαρά όσο κι αν προσπαθούν να του τη στερήσουν. Η προσπάθεια να πιστέψει πως σε ό,τι κάνει υπάρχει κάποιο νόημα...Και ναι, είναι τόσο εμφανείς στο έργο οι δυσκολίες αυτής της προσπάθειας, ο πόνος και η αγωνία που εμπεριέχει, είναι όμως το ίδιο εμφανής και η αισιοδοξία που εκφράζει ότι όλα θα πάνε καλά, ο αγώνας δεν είναι μάταιος και η ζωή θα μας χαμογελάσει ξανά.. Είχα ξεχάσει την όμορφη παρουσίαση του Σπύρου.
 

Marilyn

Senior Member
8 September 2010
474
...και τον θάνατο... θα πρόσθετα στον τίτλο της υπέροχης παρουσίασης του Σπύρου.

Η σονάτα για τσέλο νο. 2 μοιάζει με συνομιλία αγάπης που ξορκίζει όλα τα κακά, μαζί και το θάνατο...