Βοήθεια για άμεση αγορά blu-ray player...

n.k.9

Established Member
7 May 2010
233
Πάτρα
Καλησπέρα σε όλους... Μετά από τα προβλήματα που είχα με το lg bd-570 (τα έχω εξιστορήσει στο σχετικό θέμα), εγκρίθηκε η αντικατάσταση της συσκευής. Θα την επιστρέψω στο "Πλαίσιο" και θα μου δοθεί πίστωση ίση με την τρέχουσα τιμή του (199 ). Θέλω λοιπόν την γνώμη σας... Ποιό μηχάνημα να πάρω; Ως προς τα χαρακτηριστικά του, με ενδιαφέρουν οπωσδήποτε τα εξής:
1) Να παίζει δίσκους ntfs.
2) Να παίζει αρχεία mkv και m2ts.
3) Να υποστηρίζει αρχεία υποτίτλων στα ελληνικά.
Αυτές τις ημέρες στο "Πλαίσιο" υπάρχουν τα εξής:
www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/DVD-Players.htm?HV_TYPE=BD Player
Το samsung bd c-5500 καλύπτει όσα προανέφερα; Εάν όχι, samsung bd c-6900 ή lg hr-550; Νομίζω ότι αυτές οι δύο συσκευές καλύπτουν όλα τα παραπάνω, αλλά έχω τους εξής ενδοιασμούς:
1) Δεν ξέρω τί παίζει με τα samsung σε θέματα αξιοπιστίας.
2) Το lg βγαίνει περί τα 80 πάνω από τα χρήματα που θέλω maximum να διαθέσω (τα 199 +50 περίπου), αλλά ούτως ή άλλως στην ξεφτίλα 50 θα τα πληρώσω για αποκωδικοποιητή όταν έρθει και εδώ η ψηφιακή. Όμως έχω "καεί" δύο φορές από την lg (bd-370 και bd-570) και την φοβάμαι την εταιρία.
Τις γνώμες σας παρακαλώ. Ευχαριστώ.
Υ.Γ.: Άσχετο, αλλά εάν πάρω το lg hr-550 και θέλω να δω ψηφιακή, θα πρέπει κάθε φορά να είναι ανοιχτός και ο ενισχυτής με τα ηχεία (καθώς το player θα συνδέεται με αυτόν με καλώδιο hdmi);
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
233
Πάτρα
Επειδή δεν βλέπω βοήθεια, να ξανακάνω την ερώτηση πιο επικαιροποιημένη. Έχω πίστωση 229 (τιμή αγοράς) στο "πλαίσιο" λόγω αντικατάστασης του lg bd 570 και ψάχνω για τον αντικαταστάτη του. Η τηλεόρασή μου και ο ενισχυτής μου είναι 2ετίας που σημαίνει απλώς full hd εικόνα και ήχο dts. Δεν με ενδιαφέρει το 3D, αλλά και ούτε το wi-fi. Τί θέλω οπωσδήποτε:
1) Να παίζει m2ts απευθείας από την θύρα usb, για να μην αναγκάζομαι να κάνω το υλικό της κάμερας δίσκους avchd.
2) Να παίζει mkv και να υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους, είτε ενσωματωμένους στα mkv αρχεία, είτε εξωτερικούς.
3) Η θύρα usb να υποστηρίζει ntfs.
Η παραπάνω σειρά απεικονίζει το πώς ιεραρχώ τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν.
Η αγορά όπως προείπα θα πρέπει να γίνει υποχρεωτικά από το "πλαίσιο".
Εάν δεν υπάρχει blu-ray player που να καλύπτει όλα τα παραπάνω, συζητώ και το ενδεχόμενο αγοράς blu-ray player και media player, αρκεί αθροιστικά να μην ξεπερνούν ιδιαίτερα το ποσό της πίστωσης (άρα κάτι μέχρι τα 250 ).
Από τα blu-ray players που έχει το "πλαίσιο", έχω την εντύπωση ότι μόνο το philips bd 7500 καλύπτει όλα τα παραπάνω (τα samsung δεν παίζουν m2ts, τα sony δεν παίζουν mkv, τα lg πλέον τα φοβάμαι, pioneer έχει μόνο στο stock house αλλά μένω επαρχία). Ισχύει αυτό;
Για συνδυασμό blu-ray player και media player τί προτείνετε; Σκέφτομαι το panasonic bd 75 που έρχεται τέλος Μαρτίου στα 129 (δεν δέχεται ntfs και επί του παρόντος δεν υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους), μαζί είτε με το western digital media player tv live (97 ), είτε με το lg dp1w(129 ).
Παράκληση για τα φώτα σας, καθώς έχω μείνει χωρίς συσκευή και βιάζομαι για την αγορά.
Ευχαριστώ.
 
Last edited:

n.k.9

Established Member
7 May 2010
233
Πάτρα
Σίγουρα μάλλον αυτή είναι η πλέον ενδεδειγμένη λύση. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο blu-ray player χαμηλού κόστους (μέχρι 150 ); Για το philips 7500 τί λες (με το σκεπτικό της λύσης all-in-one);
 

gPaska

AVClub Addicted Member
23 November 2010
1,699
Θα έλεγα ότι η αγορά ενός αμιγώς BD Player και ενός media player σαν το wd live είναι η ενδεδειγμένη λύση....

Οσο αφορα το wd live συδεετε στο δικτυο και στην τηλεοραση και παιζει κατευθειαν τα αρχεια που κατεβαζουμε?
 

giorginho

Established Member
20 January 2009
296
Φιλε n.k.9 κι εγω με αυτα που διαβαζω μαλλον θεωρω οτι πας προς λυση bluray + hd player, και αυτη τη στιγμη το WD TV Live εχει 91 ευρω στο Πλαισιο...
Οποτε μενουν εως 160 ευρω για bluray player, υπερ-αρκετα κατα τη γνωμη μου.
Το philips 7500 επειδη το εχω ειναι μεν αρκετα καλο, αλλα δεν παιζει srt ελληνικα και πιστευω οτι δε θα σε καλυψει.
Το Samsung BD-C6900 επαιζε πριν λιγες βδομαδες στα 199 στο Πλαισιο, αν θες ριξε καμια ματια (ή κανα τηλεφωνο αν εισαι μακρια) μηπως εχει κανα καταστημα ακομα την τιμη (συχνο φαινομενο).
Επισης σαν ιδεα μου αρεσει το BDT110 (μοντελο 2011) αλλα δεν εχω την παραμικρη ιδεα ως προς το που βρισκεται σε σχεση με δυνατοτητα αναπαραγωγης αρχειων βιντεο και ελληνικων υποτιτλων.
Ολα αυτα φυσικα στην κατηγορια "ολα-σε-ενα".
Εφοσον παρεις το WD TV Live, τοτε το samsung BD-C5500 που σκεφτοσουν σε καλυπτει πληρως για τα υπολοιπα (ηδη απο μονο του κανει παρα πολλα). Βλεπω ομως οτι η τιμη του ειναι υψηλη για την κατηγορια του, οποτε ΑΝ δεν χρειαζεσαι αναπαραγωγη αρχειων απο τοπικο δικτυο (DLNA), κατι που αν εχεις ηδη το WD Live στο ιδιο setup δε θα ελεγα οτι χρειαζεσαι, τοτε σε καλυπτει και το πολυ φθηνοτερο BD-C5300 που ειχα κι εγω για ενα φεγγαρι και το δωσα για αυτον ακριβως το λογο (ελλειψη DLNA, παρολα αυτα εχει ethernet και μπαινει στο ιντερνετ κανονικα), κι ετσι εισαι ανετα εντος μπατζετ (129+91=220 -> σου μενουν και ρεστα για κανα στικακι -bye-).
 

dk65gr

AVClub Enthusiast
11 February 2007
924
ΔΡΑΜΑ
αν εχει το c6900 παρτο με κλειστα ματια-μου παιζει mkv που κολουσαν στο εγρεατ μ34 που εχω
μειον δεν παίζει m2ts
 
Last edited:

agorigym

Established Member
15 February 2009
164
θα συμφωνήσω με το παραπάνω το έχω στην κατοχή μου έχει απίστευτη εικόνα και πολύ καλό ήχο δεν έχει να ζηλέψει δηλ. κάτι από τα πολύ καλά της αγοράς στα + του ότι mkv έχω βάλει τα έχει παίξει νεράκι εννοείται με Ελλ. υπότιτιλους διαβάζει κανονικά NTFS και φορτώνει πολύ γρήγορα
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
233
Πάτρα
Καταρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και συγγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά ήμουν για μερικές ημέρες εκτός Πάτρας. Τελικά σχεδόν κατέληξα και θέλω τις τελευταίες γνώμες σας.
Ως προς το media player κλείδωσε το western digital tv live (91 ).
Για το blu-ray player είμαι ανάμεσα στα εξής δύο, αμφότερα στα 129 : panasonic dmp-bd75 και samsung c-5300.
Στα συν του panasonic ότι είναι μοντέλο 2011 και ότι οι συσκευές της εταιρίας σε γενικές γραμμές είναι ιδιαίτερα αξιόπιστες (προσωπικά έχω θετική εμπειρία από βιντεοκάμερα). Στα μείον ότι είναι ακόμα φρέσκο μοντέλο χωρίς να γνωρίζουμε λεπτομέρειες για αυτό και ότι δεν παίζει ελληνικούς υπότιτλους και τα m2ts αρχεία τα παίζει μόνο μέσω καρτών μνήμης στις οποίες το υλικό έχει δημιουργηθεί από βιντεοκάμερα panasonic (για την ακρίβεια ψάχνει να βρει συγκεκριμένη διαδρομή δημιουργίας και αποθήκευσης του αρχείου). Σαφώς και τα δύο μειονεκτήματα εξαλείφονται με την παράλληλη αγορά του western digital tv live.
Ως προς το samsung γνωρίζω ότι είναι παλιότερο μοντέλο, δεν υποστηρίζει m2ts αρχεία (επίσης μειονέκτημα που εξαλείφεται με την αγορά του media player), δεν γνωρίζω όμως εάν παίζει ελληνικούς υπότιτλους. Ο φίλος giorginho θα μπορούσε να μου λύσει αυτήν την απορία και να μου σχολιάσει λίγο την συσκευή αυτή αφού την είχε;
Και γενικότερα ακούω γνώμες για τις δύο ως άνω συσκευές...
 
Last edited:

PARASOL

Established Member
9 November 2008
170
αναμεσα σε αυτα τα 2 θα διαλεγα το panasonic 75......
Χωρις να θελω να σε μπερδεψω παραπανω ριξε μια ματια και στο sony 380,πολυ αξιοπιστο,πολυ καλη εικονα Και ειναι οικονομικο .....(εκτος αν βρεις κανενα κομματι sony 370 poy einai montelo 2010 σε τρελη τιμη τωρα που τα παιρνει πισω η εταιρια για τα καινουργια μοντελα)
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
233
Πάτρα
Το 380 κοστίζει 160 οπότε είμαστε εκτός budget. Το 370 υπάρχει μόνο ως εκθεσιακό σε κάποια καταστήματα και ως εκ τούτου δεν "ψήνομαι". Οι δύο επιλογές που προανέφερα στηρίζονται στην παράμετρο κόστος (αξία blu-ray player + 91 το wd = 230 περίπου) και αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η ποιότητα της εικόνας τόσο στην αναπαραγωγή blu-ray disc όσο και στην αναπαραγωγή απλών dvd...
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,596
το Panasonic μπορεί να μη κάνει τα πράγματα που κάνουν τα υπόλοιπα, αλλά αυτά που κάνει, τα κάνει εξαιρετικά. Είμαι κάτοχος του bd85 και η εικόνα του είναι απλά εκπληκτική.
 

giorginho

Established Member
20 January 2009
296
... δεν γνωρίζω όμως εάν παίζει ελληνικούς υπότιτλους. Ο φίλος giorginho θα μπορούσε να μου λύσει αυτήν την απορία και να μου σχολιάσει λίγο την συσκευή αυτή αφού την είχε;
Και γενικότερα ακούω γνώμες για τις δύο ως άνω συσκευές...
ΠΑΙΖΕΙ ελληνικα μια χαρα (αν δεν επαιζε θα στο ειχα τονισει πολυ νωριτερα).
Αλλα γνωμη μου ειναι εφοσον το θεμα "media player" το λυνεις με το WD Live, να επικεντρωθεις μονο στην ποιοτητα σαν bluray disk player και να διαλεξεις το κατα κοινη παραδοχη καλυτερο Panasonic. Οχι οτι μου φανηκε ασχημο το samsung (καθε αλλο) απλα απο ολα οσα εχω διαβασει κι εγω (και) απο εδω απο κατοχους panasonic (και ατομα με "πιστοποιημενη" κριση στο θεμα) πιστευω οτι προς τα εκει πρεπει να πας (εκτος αν αποφασισεις ξαφνικα οτι θελεις και 2ο 'media player' διπλα στο WD).
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
233
Πάτρα
Ευχαριστώ και πάλι για τις γνώμες σας. Κατά 99% θα πάρω το bd75. Περιμένω να διατεθεί από το "πλαίσιο" (τέλος Μαρτίου μου είχαν πει) και θα το παραγγείλω...
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
233
Πάτρα
Λοιπόν... Μετά από ένα μήνα αναμονή για την παραγγελία του panasonic dmp-bd75 κι αφού Μ. Δευτέρα θα το παραλάμβανα, σήμερα έκπληκτος ανακάλυψα ότι το εν λόγω μηχάνημα δεν έχει ψηφιακή έξοδο ήχου, παρά μόνο έξοδο hdmi!!!!! Και η έλλειψη αυτού του χαρακτηριστικού είναι σημαντική για εμένα καθώς ο ενισχυτής μου είναι παλιός και από την hdmi δεν δέχεται ήχο και ως εκ τούτου απαιτεί και παράλληλη ψηφιακή σύνδεση ήχου. Κι επειδή το όλο θέμα μου την έχει βαρέσει, παρήγγειλα το sony s380b στα 160 κι ελπίζω να έκανα σωστή επιλογή. Όσον αφορά το θέμα media-player, αναμένω νέες παραλαβές από το "πλαίσιο" του wd tv live, μάλλον περί τα τέλη Απριλίου...
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
233
Πάτρα
Τελικά πρέπει να κάνω ευχέλαιο! Εξηγούμαι... Κατά τις 11:00´ έφτασε με την μεταφορική το sony. Το παρέλαβε η σύζυγος και το μεσημέρι που επέστρεψα σπίτι διαπίστωσα ότι το κουτί ήταν ανοιγμένο και συσκευασμένο εκ νέου! Παίρνω τηλέφωνο στο "πλαίσιο" και τους το αναφέρω. Μετά από κανά 20λεπτο με πήρε τηλέφωνο υπάλληλος συγκεκριμένου υποκαταστήματος, ο οποίος ευγενέστατα ζήτησε συγγνώμη και μου ανέφερε ότι από δική του υπαιτιότητα έγινε το λάθος. Επίσης με διαβεβαίωσε ότι η συσκευή ήταν επιστρεφόμενη από πελάτη, χωρίς να έχει τεθεί σε λειτουργία. Αρνήθηκα να την κρατήσω και έτσι πήγα στο "πλαίσιο" στην Πάτρα για να την αλλάξω. Εκεί μου έδωσαν μία άλλη. Βέβαια και αυτή φαινόταν ως ξανασυσκευασμένη, όμως ο υπάλληλος μου είπε ότι έτσι έρχονται οι συσκευασίες κι ότι όταν όντως η συσκευασία αμπαλάρεται εκ νέου, τίθεται λευκή αυτοκόλλητη ταινία με την ένδειξη "πλαίσιο" και όχι διάφανη. Τελικά τί να πιστέψω; Anyway, την πήρα τη συσκευή και μόλις έφτασα σπίτι την συνέδεσα στην τηλεόραση. Σοκ!!! Με του που την άνοιξα κόλλησε (!!!!!!!!!) η tv!!!! Βγάζω το καλώδιο της τηλεόρασης από το πολύπριζο, το ξαναβάζω και πλέον όλα καλά. Έκπληξη!!!!! Δεν χρειάζομαι τελικά και media player. Το s-380 παίζει και mkv και m2ts και δέχεται ntfs δίσκους στην usb!!!!! Και με ανθρώπινου μεγέθους υπότιτλους. Συμπέρασμα; Μάλλον έκανα διάνα στην επιλογή μου!
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
233
Πάτρα
Καλορίζικο, τα πα γω για τη sony σε προηγούμενο νήμα, ξυπνήσανε και υποστηρίζουν mkv επιτέλους.

Το θέμα φίλε είναι ότι στα forum υπάρχει μια παραφιλολογία για το τί είδους αρχεία υποστηρίζουν τα sony (ειδικά με τα mkv)... Και τελικά αποδεικνύεται ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι ακριβώς...
Anyway, σε ευχαριστώ για τις ευχές...
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
το σονυ 380 που δικιμασα με τον εξωτερικο μου δισκο που ειναι ntfs τον διαβαζε , αλλα 2-3 ταινιες που δοκιμασα με εξωτερικους υποτιτλους srt δεν τους διαβαζε , δεν εβλεπε καν τα folders.