τα έπαιξε το remote

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,365
του παλιοδέκτη mega, τί ήθελα και τον πήρα θέλω να μάθω...:furious3:
ούτε χρόνο δεν κράτησε...:violent-smiley-030:

το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει καν up down, οπότε πάει άκλαφτος.

καμμιά λύση έχετε στο μυαλό σας πριν το σουτάρω εντελώς?
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Πριν το πετάξεις πήγαινε σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά να δεις αν υπάρχει παρόμοιο...
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,368
Αθήνα...
Ναι...αλλιώς απλά τον πετάς και παίρνεις κάποιον καινούριο...καλύτερη ιδέα κατ εμέ η δεύτερη.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,365
σιγά βρε παιδιά μην υπάρχει κλώνος του κοντρολ του μέγκα....
 

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
Για να μην κλαψεις ποτε ξανα κανενα τηλεκοντρολι:
Universal Learning Remote Control for TV VCR DVD SAT

Περνας επανω του τις συσκευες που θελεις και φυλας στην ακρη το γνησιο, ανευ μπαταριων.
Το πηρε ο μικρος και το εκανε σφυρακι; Κανενα προβλημα...
Πεντε ευρω εχει...

Το μονο που μενει ειναι να βρεις ενα δανεικο τηλεχειριστηριο για να αντιγραψεις τις λειτουργιες.

Εχω ενα τετοιο και ενα Silvercrest απο το Lidl (9 ειχε, δεν νομιζω πως το εχει ακομα). Το Silvercrest εχει περισσοτερα κουμπια και μερικες αλλες δυνατοτητες.

Αλλη λυση θα ηταν να επικοινωνησεις με τον κατασκευαστη/πωλητη και να μαθεις αν υπαρχει καπου αντιστοιχια εστω με αλλης μαρκας συσκευη. (χλωμο να παρεις απαντηση).

Ή να ψαξεις καποιο που κανει αυτοματη αναζητηση. Χλωμο και αυτο, μιας και συνηθως "καταλαβαινει" μονο μερικες γνωστες συσκευες.

Πιο ακραια λυση να παρεις ενα ακριβο ( = πεταμενα χρηματα) προγραμματιζομενο μεσω Η/Υ και να δεις αν μεσα εχει και αυτη την συσκευη (πολυ χλωμο).
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Είναι ο ίδιος με τον power plus ????? Αν είναι τότε το βρίσκουμε άνετα...
 

droulis

Established Member
13 March 2010
281
Πατρα
Εχω και εγω τον mega4 , του περασα το firmware απο τον SD-100 , NEOS SD-200 .

http://www.stamelectronics.com/download/sat/

Δουλευε κανονικα οποτε οι κωδικοι ειναι οι ιδιοι . Την πατησα οταν περασα firmware απο F(fuck)&U(you) . Αν εχεις κανενα μαγαζι που πουλαει παρε παραμασχαλα τον mega και τσεκαρε το επιτοπου , αν και πιστευω οτι κανει .
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,365
Για να μην κλαψεις ποτε ξανα κανενα τηλεκοντρολι:
Universal Learning Remote Control for TV VCR DVD SAT

Περνας επανω του τις συσκευες που θελεις και φυλας στην ακρη το γνησιο, ανευ μπαταριων.
Το πηρε ο μικρος και το εκανε σφυρακι; Κανενα προβλημα...
Πεντε ευρω εχει...

Το μονο που μενει ειναι να βρεις ενα δανεικο τηλεχειριστηριο για να αντιγραψεις τις λειτουργιες.

Εχω ενα τετοιο και ενα Silvercrest απο το Lidl (9 ειχε, δεν νομιζω πως το εχει ακομα). Το Silvercrest εχει περισσοτερα κουμπια και μερικες αλλες δυνατοτητες.

Αλλη λυση θα ηταν να επικοινωνησεις με τον κατασκευαστη/πωλητη και να μαθεις αν υπαρχει καπου αντιστοιχια εστω με αλλης μαρκας συσκευη. (χλωμο να παρεις απαντηση).

Ή να ψαξεις καποιο που κανει αυτοματη αναζητηση. Χλωμο και αυτο, μιας και συνηθως "καταλαβαινει" μονο μερικες γνωστες συσκευες.

Πιο ακραια λυση να παρεις ενα ακριβο ( = πεταμενα χρηματα) προγραμματιζομενο μεσω Η/Υ και να δεις αν μεσα εχει και αυτη την συσκευη (πολυ χλωμο).


χαίρω πολύ.
Εχω δυό τρία τέτοια "δασκαλεμένα", το θέμα είναι ότι πρέπει να δουλεύει το μανίσιο για να περάσεις τις εντολές...
Αυτό έπεσε κάτω 200 φορές και τέλος...
Το άνοιξα και βρηκα έναν πυκνωτή που είχε ξεκολήσει μιά πίστα. Το ξανακόλλησα τίποτα. Μέχρι να το κολλήσω ξεκόλλησε και άλλη πίστα. Την έκανα bypass αλλά...ντιπ.

Μέχρι 10 ευρώ να δώσω. Αλλά να έχει όλες τις λειτουργίες και ιδίως το pvr.
Αλλιώς.....:furious3:
τώρα να το πάρω παραμάσχαλα....και τέτοια δεν αξίζει ούτε η βενζίνη...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,365
Re: Απάντηση: τα έπαιξε το remote

Λογικα κανει και αν βρεις τηλεκοντρολ απο powerplus SD-100 η NEOS SD-200 .

Επειδή περνάει ο καιρός και δεν γίνεται τίποτα, υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πρόταση παίδες?
το ότι κάνει το παραπάνω control τί σημαίνει?
μπορώ να το βρώ κάπου σκέτο?
μπορώ να βρώ το μανίσιο σκέτο?
είναι κρίμα το δεκτάκι.

υπάρχει κάπου ο κωδικός του δέκτη, το νούμερο τελοςπάντων με το οποίο αναζητάς ένα κλώνο control να βρώ κάτι?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,365
Τελικά οι άνθρωποι στη satsonix ήταν εξυπηρετικότατοι.
Σε μιά μέρα ήρθε απ τον Πολύγυρο με κούριερ στο σπίτι.

Και αναβαθμισμένη ποιοτικά έκδοση.