Καπετάν-Φασαρίας

17 June 2006
14,350
794881960422.jpg





Κυκλοφόρησε πρώτη φορά το 1987. Μαζί με το 'The Dark Tree' του Horace Tapscott είναι κατά τη γνώμη μου, οι δύο σημαντικότερες επανεκδόσεις δίσκων τζαζ του 2010.
Ο Michel Portal είναι Γάλλος και παίζει πνευστά, σαξόφωνα και κλαρινέτο. Γεννήθηκε το 1935 και κουβαλάει πίσω του μεγάλη Ακαδημαϊκή παιδεία που την απέκτησε στο Κονσερβατουάρ του Παρισιού. Κινείται με την ίδια άνεση στην Κλασσική και στη τζάζ. Στα 12 χρόνια του έπαιζε Bartok και Debussy και, μεταξύ άλλων έχει ηχογραφήσει σπουδαίο Μozart και Brahms, έχει παίξει Stockhausen και είναι ο πιο προσφιλής 'πνευστός' για τους Pierre Boulez, Luciano Berio και Maurizio Kagel οι οποίοι έχουν γράψει έργα ειδικά γι αυτόν. Εχει επανειλημμένα βραβευθεί για soundtracks τα οποία έγραψε για κινηματογραφικές ταινίες και θεωρείται ένας από τους φάρους της Ευρωπαϊκής τζαζ. Σαν γνήσιος αυτοσχεδιαστής δεν έχει σε μεγάλη εκτίμηση τις ηχογραφήσεις τζαζ. Πιστεύει στο απρόοπτο, στη δημιουργία της στιγμής και επί ξυρού ακμής - λες και αν δεν υπάρχει η αίσθηση του ρίσκου, η σχοινοβασία, δεν αξίζει τον κόπο να το κάνεις.
Το 'Turbulence' ('Φασαρία') είναι μία από τις λίγες στιγμές στην καριέρα του που διάλεξε να μπεί σε στούντιο και να σχεδιάσει τις αδρές γραμμές, τα πλαίσια στα οποία θα κινηθούν οι συνθέσεις. Οι μουσικοί του φυσικά έχουν απόλυτη ελευθερία στο Πως θα κινηθούν μέσα σ αυτά τα πλαίσια, πράγμα απόλυτα αναμενόμενο για έναν πιστό μαθητή και λάτρη του μεγάλου Eric Dolphy. Εδώ συμπράττει ένας πραγματικός γαλαξίας από καταξιωμένους μάστορες: Mino Cinelu (αυτός των Weather Report) στα κρουστά, Daniel Humair και Andre Ceccarelli στα ντράμς, Bernard Lubat και Andy Emler στα συνθεσάϊζερς, Jean-Francois Jenny-Clark και Jannick Top (των Magma) στο ηλεκτρικό μπάσο, Claude Barthelemy και Harry Pepl στις κιθάρες, Richard Galliano στο ακορντεόν και Jean Schwartz στη γενικότερη ηχητική επεξεργασία και περιποίηση.
Η αίσθηση που αποπνέει η 'Φασαρία' είναι τρομαχτική. Εντονα ρεύματα folk τη διαπερνούν συνεχώς, το φάσμα της δείχνει απέραντο -από το bop μέχρι το fusion, από το ροκ μέχρι τη free- η ευγλωττία και η ευφράδειά της είναι par excellence. Η ρυθμ σέξιον ώρες ώρες παραδίνεται σ ένα αχαλίνωτο funk που θα το ζήλευε η καλύτερη αντίστοιχη της Philadelphia στις πιο μεγάλες της. Tα όργανα κυριολεκτικά χορεύουν καθώς συνδιαλέγονται μεταξύ τους μέσα στην καλή χαρά ενώ οξείες διαπεραστικές κραυγές από τα πνευστά του Portal έρχονται κάθε τόσο να βιάσουν τις συμμετρίες, να ρίξουν βαριές, δυσοίωνες σκιές στην εύθυμα διακοσμημένη βιτρίνα, να σου στείλουν ρίγη στη ραχοκοκκαλιά.

Ένα πολυεδρικό Διαμάντι φιλόπονα κατεργασμένο.
Ένα Αριστούργημα της Ευρωπαϊκής τζάζ.
 
Last edited:

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Οι 'Μεταπτώσεις' υποδεικνύουν εναλλαγή σαφώς ορισμένων καταστάσεων, χωρίς συνέχεια. Η 'δίνη' του 'Στροβιλισμού' έχει συνέχεια αλλά μη προβλέψιμη κατάληξη, ενώ η 'Φασαρία' είναι τελείως χαοτική. Η 'Αναταραχή' μάλλον τα καλύπτει όλα. Ε;
 
17 June 2006
14,350
η λέξη έχει πολλές σημασίες.
η επικρατέστερη όμως είναι αυτή της φασαρίας-αταξίας.
La turbulence des enfants me fatigue.
Un enfant turbulent κλπ

Kauffman - 1995

είναι και η πιο κοντινή σε αυτό που διακονεί το άλμπουμ.
btw το Χάος, στη free jazz, έχει αυστηρότατη πειθαρχία και κανόνες.
έτσι που νομίζεις πως είναι αυστηρά έως άτεγκτα διατεταγμένο στην πραγματικότητα.

:2thumb22sup:
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Έχει άραγε κανένα νόημα η ακριβής μετάφραση της λέξης;

Φαίνεται πολύ καλή πρόταση, μετά από ένα δείγμα που άκουσα στο youtube το έβαλα στο καλάθι ήδη. Η αλήθεια είναι ότι τον κύριο δεν τον ήξερα καν σαν όνομα αλλά ότι δειγματισα από νετ νομίζω ταιριάζει γάντι με αυτά που ακούω τους τελευταίους μήνες.

εδιτ: ανεβάζω και ένα βιντεάκι εδώ
 
Last edited:

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Κώστα με μεγάλη χαρά σε ξαναβλέπουμε στις Παρουσιάσεις!
Μας έλειψες ρε φίλε...
:ernaehrung004:
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,838
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Καπετάν-Φασαρίας

Έχει άραγε κανένα νόημα η ακριβής μετάφραση της λέξης;

Φαίνεται πολύ καλή πρόταση, μετά από ένα δείγμα που άκουσα στο youtube το έβαλα στο καλάθι ήδη. Η αλήθεια είναι ότι τον κύριο δεν τον ήξερα καν σαν όνομα αλλά ότι δειγματισα από νετ νομίζω ταιριάζει γάντι με αυτά που ακούω τους τελευταίους μήνες.

εδιτ: ανεβάζω και ένα βιντεάκι εδώ

βαλε πρωτα αυτο στο καλαθι
MINNEAPOLIS
Michel Portal


:worshippy::worshippy:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Καπετάν-Φασαρίας

Έχει άραγε κανένα νόημα η ακριβής μετάφραση της λέξης;

Φαίνεται πολύ καλή πρόταση, μετά από ένα δείγμα που άκουσα στο youtube το έβαλα στο καλάθι ήδη. Η αλήθεια είναι ότι τον κύριο δεν τον ήξερα καν σαν όνομα αλλά ότι δειγματισα από νετ νομίζω ταιριάζει γάντι με αυτά που ακούω τους τελευταίους μήνες.

εδιτ: ανεβάζω και ένα βιντεάκι εδώ


Ειναι εξαιρετικός δίσκος.Πάρτον ανεπιφύλακτα...
Εχει δίκιο ο Λυμπε που τον κατατάσσει στίς σημαντικότερες επανεκδόσεις τού 2010
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,838
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Καπετάν-Φασαρίας

Ειναι εξαιρετικός δίσκος.Πάρτον ανεπιφύλακτα...
Εχει δίκιο ο Λυμπε που τον κατατάσσει στίς σημαντικότερες επανεκδόσεις τού 2010

για μενα Σπυρο τι λες να τον παρω ?
ο Λυμπε μου προτεινε τον τελευταιο του Τομ Τζοουνς

λογω κρισης δεν μπορω και τους δυο !
ποιον να διαλεξω ?


.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Καπετάν-Φασαρίας

για μενα Σπυρο τι λες να τον παρω ?
ο Λυμπε μου προτεινε τον τελευταιο του Τομ Τζοουνς

λογω κρισης δεν μπορω και τους δυο !
ποιον να διαλεξω ?


.


Πάρτον βρέ...
Μην τον ακούς τον Λύμπε..
Περνά φάση ''Lonely Heart''..:D:flipout:
:ernaehrung004:
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Καπετάν-Φασαρίας

βαλε πρωτα αυτο στο καλαθι
MINNEAPOLIS
Michel Portal


:worshippy::worshippy:

ευχαριστώ για την πρόταση Στέλιο, θα τον τσεκάρω :ernaehrung004:



:eek:fftopic: Θέλω και τη συνέντευξη του Μπέργκμαν που μου υποσχέθηκες, μην ξεχνιόμαστε, θα ρθεις μεθαύριο; -bye-
 
Last edited: