The Social Network

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
socialnetwork.jpg








THE SOCIAL NETWORK
The Social Network






» Παιζουν: Τζέσι Άιζενμπεργκ, Τζάστιν Τίμπερλεϊκ, Άντριου Γκάρφιλντ
» Σκηνοθέτης: Ντεϊβιντ Φίντσερ
» Διάρκεια: 115' λεπτά

» Κατηγορία: Κοινωνικό
» Διανομή: Sony
» Ημ. Κυκλοφορίας: 14 Φεβρουαρίου
» Έτος: 2010

» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY και DVD








» Υπόθεση:
Ο Μαρκ Ζάκερμπεργκ θα μείνει στην ιστορία ως ο άνθρωπος που επινόησε το Facebook. Αναρχική ιδιοφυΐα, αντάρτης του διαδικτύου
ή άπιαστος χάκερ; Σίγουρα είναι αυτός που άναψε τη σπίθα της μεγαλύτερης αλλαγής στις διαπροσωπικές σχέσεις στην εποχή μας.
Φορτισμένη με συναισθηματικές ακρότητες και απροσδόκητο χιούμορ, αυτή η αριστουργηματική ταινία με τις εξαίσιες ερμηνείες και
το άψογο σενάριο, διηγείται βήμα-βήμα τους αγώνες, τις έριδες που ακολούθησαν αλλά και την καταιγιστική επιτυχία του διαβόητου
κοινωνικού δικτύου.








— AvCLUB.gr // Audio & Video Fanatics Area —
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: THE SOCIAL NETWORK

Θαυμάσια ταινία και εξαιρετική ερμηνεία του Άιζενμπεργκ...

Κατά τη γνώμη μου μια από τις καλύτερες της χρονιάς!
 

monsoon

Established Member
30 July 2006
264
Re: THE SOCIAL NETWORK

Η καλύτερη ταινία της περσινής χρονιάς, μία από τις καλύτερες της δεκαετίας.
Ευρηματική σκηνοθεσία, αριστοτεχνικές ερμηνείες..
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: THE SOCIAL NETWORK

καλή αλλά υπερτιμημένη κατά την άποψη μου . Ο Φίντσερ τσιμπάει ένα πιασάρικο θέμα και καταφέρνει να κερδίσει οχι μόνο τους σινεφίλ αλλά ολάκερο τον πλανήτη . Σίγουρα έχουμε δει καλύτερες ταινίες φέτος και ακόμα πιο σίγουρα το SOCIAL NETWORK δεν αποτελεί την καλύτερη δουλεία του συμπαθέστατου δημιουργού.

Υ.Γ Το εισαγωγικό 10λεπτο το βρήκα υπερβολικά φλύαρο
 

soprano

Established Member
8 January 2011
166
Re: THE SOCIAL NETWORK

Mία ταινία βασισμένη στο facebook δεν είναι λίγο υπερβολικό?
 

Zeb

AVClub Addicted Member
11 January 2007
1,876
Βάρη
Re: THE SOCIAL NETWORK

Μια πιασάρικη μετριότητα, με καλή ηθοποιία.

Συμφωνώ απόλυτα με το κουραστικό 10 λεπτο...
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: THE SOCIAL NETWORK

Δεν την έχω δει την ταινία. Αλλά έχω την εντύπωση ότι ο Fincher είναι υπερτιμημένος. Σκηνοθέτης της μίας (Seven), άντε των δύο (Fight Club) μεγάλων ταινιών. Και γνωστό έντυπο του χώρου είχε κάνει αφιέρωμα πριν 2-3 χρόνια όπου τον συνέκρινε με τον...Kubrick! Δε λέω, καλές ταινίες έχει κάνει αρκετές αλλά για πραγματικά σπουδαίες ταινίες διατηρώ πολλές πολλές επιφυλάξεις. Για το Seven πάντως και μόνο, εγώ θα τον θυμάμαι.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: THE SOCIAL NETWORK

Εξαιρετικη ταινια. Καταφερνει να σε κρατα στην τσιτα για ενα θεμα χωρις ιδιαιτερο ενδιαφερον οπως η γεννηση του Facebook. Κορυφαιος σκηνοθετης + κορυφαιος σεναριογραφος=Ταινια που πρεπει να δεις...
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Re: THE SOCIAL NETWORK

Δεν την έχω δει την ταινία. Αλλά έχω την εντύπωση ότι ο Fincher είναι υπερτιμημένος. Σκηνοθέτης της μίας (Seven), άντε των δύο (Fight Club) μεγάλων ταινιών. Και γνωστό έντυπο του χώρου είχε κάνει αφιέρωμα πριν 2-3 χρόνια όπου τον συνέκρινε με τον...Kubrick! Δε λέω, καλές ταινίες έχει κάνει αρκετές αλλά για πραγματικά σπουδαίες ταινίες διατηρώ πολλές πολλές επιφυλάξεις. Για το Seven πάντως και μόνο, εγώ θα τον θυμάμαι.

Το Seven & το Fight Club είχαν και σενάριο που "βοηθούσε" τον σκηνοθέτη.

Για μένα ξεχωρίζει ο Fincher γιατί μπορεί και με "βαρετά" σενάρια να σου γυρίσει
μια 2+ ώρη ταινία χωρίς να σε κάνει να βαρεθείς , όπως πχ το Zodiac που προσωπικά το βρήκα πολύ καλό

Για το SN το είχα γραψεί και αλλού , δε τη βαριέσαι (επίσης) αλλά
είναι ταινία για την " νεολαία "

Όσο για τον mr Facebook εγώ κατάλαβα ότι

Kούλα .. πολύ κωλόπαιδο ο Κυριάκος
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,840
Ελλαδα
Απάντηση: THE SOCIAL NETWORK

μετα απο δυο Ρουμανικα που ειναι στην λιστα
σειρα εχει ενας Μπερτολουτσι επαναληψη ( θελω να δω τον θεο παλι )
και μετα το social και ο λογος του Βασιλια
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: THE SOCIAL NETWORK

Το Seven & το Fight Club είχαν και σενάριο που "βοηθούσε" τον σκηνοθέτη.

Για μένα ξεχωρίζει ο Fincher γιατί μπορεί και με "βαρετά" σενάρια να σου γυρίσει
μια 2+ ώρη ταινία χωρίς να σε κάνει να βαρεθείς , όπως πχ το Zodiac που προσωπικά το βρήκα πολύ καλό

Για το SN το είχα γραψεί και αλλού , δε τη βαριέσαι (επίσης) αλλά
είναι ταινία για την " νεολαία "

Όσο για τον mr Facebook εγώ κατάλαβα ότι

Kούλα .. πολύ κωλόπαιδο ο Κυριάκος

Σε τελική ανάλυση όμως μία πραγματικά σπουδαία ταινία είναι και θέμα σεναρίου. Για το Zodiac θα συμφωνήσω. Στο Μπέντζαμιν Μπάτον ψιλο-κουράστηκα. Ύστερα από καιρό το μόνο που μου έχει μείνει είναι η πραγματικά πολύ όμορφη εναρκτήρια σεκάνς με το ρολόϊ που γύριζε ανάποδα. Κατά τα άλλα, ουδέν...
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,014
Απάντηση: THE SOCIAL NETWORK

Ψηφισα μετρια, γιατι δεν μου ειπε τιποτα σαν ταινια και βαρεθηκα
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: THE SOCIAL NETWORK

Εγώ την βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα... από τις πιο ενδιαφέρουσες που είδα φέτος.
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Re: THE SOCIAL NETWORK

Πιασαρικο θεματακι , νεανικη, και μερικες τζουρες ''ονειρου'' (ομορφες γυναικες ).Ψιλοβαρετη την βρηκα..
Διαβαζω τις κριτικες του εξωφυλλου ' ιδιοφυης , μεγαλειωδης , οροσημο ' και..:D
 

spycon69

Banned
22 June 2006
1,218
Re: THE SOCIAL NETWORK

Υπερτιμημένη κατά τη γνώμη μου. Παρά την σφιχτή σκηνοθεσία απο την αρχή ως το τέλος, το σενάριο - πλην του πρώτου μιασώρου - κρεμάει και αναλώνεται στις δικαστικές διαμάχες ρίχνοντας σε 2η μοίρα τόσο την σκιαγράφηση των χαρακτήρων όσο και το ιδιόμορφο concept του facebook...Για θέαση στο σπίτι αυστηρά...και φυσικά με κατέβασμα...εξάλου αυτό δεν είναι και το νόημα της κοινωνικής δικτύωσης ?
 

Sorath

Senior Member
29 September 2010
648
Athens, Greece
Re: THE SOCIAL NETWORK

Πολύ υπερτιμημένη. Την παρακολούθησα με ενδιαφέρον μόνο και μόνο για την ιστορία του Facebook. Οι ερμηνείες και η σκηνοθεσία ήταν ΟΚ. Αλλά γενικότερα δεν μπορώ να βρω κάτι το τόσο εξαιρετικό ώστε να την κάνει ταινιάρα και μάλιστα από της καλύτερες της δεκαετίας.

Την είδα όπως βλέπω στο ΣΚΑΙ τα ντοκυματέρ.
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Re: THE SOCIAL NETWORK

Κι εγώ δεν είδα κάτι το ιδιαίτερο. Δε μπορείς να την πεις κακή, αλλά πιστεύω ότι το όλο σούσουρο τελικά της κάνει ζημιά. Α και κάτι άλλο που με εκνεύρισε: Το να μιλάς γρήγορα δε σε κάνει ιδιοφυΐα. Αν ίσχυε αυτό ο Χατζηνικολάου θα ήταν στόκος...