Σκύλος με ψευδώνυμο

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Falling in love again - Joey De Francesco feat. Joe Doggs - Concord 2003

FallingInLoveAgain.jpg

Χμμ...Αλλη μιά περίπτωση ενός jazz δίσκου με χιλιοτραγουδισμένα standards ;
Ίσως αυτό να μαρτυράει η πρώτη ματιά, από την άλλη ένας θλιμένος σκύλος στο εξώφυλλο παραπέμπει στο όνομα του τραγουδιστή (;). Σίγουρα όχι ό,τι καλύτερο για να σπεύσεις σε αγορά.
Βέβαια το όνομα του μάγου του Β3 Joey De Francesco με την πλούσια δισκογραφία του που ποτέ δεν πέφτει κάτω από τον μέσο όρο είναι μιά παραπανίσια εγγύηση.
Ετσι σκέφτηκα και εγώ και πριν από κάποια χρόνια πρόσθεσα τον δίσκο στη συλλογή μου.
Το άκουσμα της πρώτης νότας ηχεί γλυκά και μελωδικά στ αυτιά. Ρηλαξαρισμένο παίξιμο, χωρίς εξάρσεις, τόνος και τέμπο όπως αρμόζει στην πάντα υψηλών προδιαγραφών σύνθεση All or nothing at all....Αλήθεια πόσες φορές και από ποιούς και ποιούς δεν το έχουμε ακούσει...

Όμως κάτσε λίγο, τι φωνή είναι αυτή... Αντρας είναι ή γυναίκα; ....μάλλον άντρας...Τι είδους νάζι είναι αυτό? είναι επιτηδευμένο ; φυσικό ;
Μιά φωνή που φαίνεται να βγαίνει από την ψυχή...Σίγουρα το λαρύγγι είναι εκεί, αλλά δεν βοηθάει τόσο. Ίσως οι αναπνοές δεν είναι σωστές....
Και πάλι οι παραλλαγές της μελωδίας δεν θυμίζουν κανέναν άλλον που έχει ερμηνεύσει το τραγούδι. Το πάει σε άλλους δρόμους. Κάνει τσαλίμια, μαγκιές...που...μάλλον του βγαίνουν του μπαγάσα...
Και όμως ...Είναι ερασιτέχνης. Δεν μπορεί. Δεν είναι σπουδαγμένος, δεν μπορεί να'κατσε δάσκαλος με δαύτον.
Τρέχεις στο εξώφυλλο, κάτι θα λέει δεν μπορεί. Λίγα λόγια από τον μεγάλο Quincy Jones. Τραγούδι από την καρδιά, ανεπιτήδευτο κλπ. Τίποτα άλλο.

Αναζήτηση στο διαδίκτυο... Τζίφος. 0. Νούλα. Θα μπορούσε κάλλιστα να λέγεται John Do.... Δεν τον ξέρει η μάνα του.
Τα επόμενα κομμάτια στο ίδιο στυλ. Παραλλαγές των βασικών θεμάτων που δεν έχεις ακούσει πουθενά. Η ίδια φωνή, τσαλιμάτη, πειραχτική, εκνευριστικά τραβηχτική.Φυσικά η συνοδεία επιπέδου μάστερ, ο Joey κεντά στο B3 και δίπλα γίγαντες όπως ο κιθαρίστας Pat Martino.
Από ένα σημείο και μετά αρχίζει να σε κουράζει το ίδιο στυλ, όμως την άλλη μέρα το θες ξανά σαν εθιστικό ποτό να ακουσεις ξανά το All or nothing at all ή το Love for sale....
Γιά αρκετά χρόνια δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί τέτοιο καλλιτέχνες όπως ο Joey ή ο Pat συνεργάζονται με έναν totally stranger.

Πέρασε καιρός γιά να καταλάβω ένα σχεδόν καλά κρυμμένο μυστικό.
Ο άγνωστος τραγουδιστής είχε μια μανία με τα ψευδώνυμα...

Το 1960 τραγούδησε ως Joe Ritchie, αργότερα, το 1998, ως Vincent LaGuardia Gambini, τώρα ως Joe Doggs...



Ερασιτέχνης τραγουδιστής, αλλά...πολυβραβευμένος ηθοποιός: Joe Pesci

Αν στο πεί κάποιος, λες:...μα φυσικά....
Αλλιώς..... ακόμα ψάχνεις !
 
Last edited by a moderator:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Επι τη ευκαιρία, χτες ο Joe Pesci έκλεισε τα 68.


11128450.jpg


_1280390208.jpg
 

Stephania Gk.

AVClub Addicted Member
23 April 2008
2,381
Πάντως κύριε supersonic μόνο απο το υπέροχο εξώφυλλο εγώ θα το αγόραζα:love::love:
Γλυκύτατο σκυλάκι!!!!

Υ.Γ. Δεν υπάρχει δείγμα στο utube??
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
όχι κυρία Στεφανία μου...
εδώ δεν υπάρχει το όνομα, θέλετε και δείγμα ?

Πάντως αν είναι να το πάρετε για το σκυλάκι, μάλλον χάνετε την ουσία.:grinning-smiley-043
 

Stephania Gk.

AVClub Addicted Member
23 April 2008
2,381
Ε μα δε θα το πάρω φυσικά μονο για το σκυλάκι...εξαλλου τι να το κανεις στο εξώφυλλο, αν δεν μπορεις το χαρείς..

Το θέμα είναι ότι το εξώφυλλο σε προδιαθέτει θετικά για το cd, τουλαχιστόν σε εμένα:a0210:

Τίποτα δεν είναι τυχαίο....MARKETINGGGG
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
...ίσως.
Όμως εδώ μιλάμε καθαρά γιά σημειολογία.
τραγούδι>ερασιτέχνης>"άφωνος">σκύλος>όμως ....σκύλος αξιολάτρευτος.

(σημειολογία, ΑΝ την καταλάβει ο ακροατής)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
πάντως δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, ο σκύλος που πήρα (μου πήραν) 5 χρόνια μετά μοιάζει μ αυτόν (στο ύφος)....
 

Stephania Gk.

AVClub Addicted Member
23 April 2008
2,381
Πάντως το ύφος του σκύλου είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!
Ζημιάρικο, δεν μπορείς να του αντισταθείς....!!!;):D;)
 
17 June 2009
3,594
πάντως δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, ο σκύλος που πήρα (μου πήραν) 5 χρόνια μετά μοιάζει μ αυτόν (στο ύφος)....

Chief, with all due respect, και λόγω της ιδιαίτερης αδυναμίας που έχω στον σκύλο σας κι ας μην γνωριζόμαστε προσωπικά-ούτε με σας ούτε με αυτόν-, θα ήθελα να σας θυμίσω ότι ο σκύλος σας είναι αυτός

cocker_spaniel.jpg


(The English Cocker Spaniel is a breed of gun dog. The English Cocker Spaniel is an active, good-natured, sporting dog, standing well up at the withers and compactly built. There are "field" or "working" cockers and "show" cockers. It is one of several varieties of spaniel and somewhat resembles its American cousin, the American Cocker Spaniels, although it is closer to the working-dog form of the Field Spaniel and the Springer Spaniel )


ενώ ο σκύλος του δίσκου είναι αυτός



Basset_Hound_4999b39c7d3a4.jpg


(The medium- to large-sized Basset Hound is a short legged, loose skinned and powerfully built dog with a great sense of smell. Bassets are one of the easiest-going and best-natured of all dog breeds. The popular Basset is very gentle, friendly and trustworthy. These hounds adore their masters and children and get along well with other animals and strangers. Bassets can be stubborn, especially when they are investigating an intriguing smell)

και δεν ξέρω κατά πόσον αυτή η ανάλυση βοηθά στο να καταννοήσουμε γιατί το βλέμμα τους μοιάζει ή κατά πόσον με την ίδια διαίσθηση ξετρυπωνετε ωραίους δίσκους και μας παρουσιάζετε!!!

ΥΓ. Μπορείτε να καταστρέψετε το παρόν μήνυμα (αφού μόνο του διαχειριστή μας είναι αυτοκαταστρεφόμενα) ως οφ τόπικ, όποτε θέλετε, δεν θα παρεξηγηθώ.
Και αφού ακούσω το δίσκο, θα επανέλθω επί της ουσίας (παρακαλώ να μην εκληφθεί ως απειλή αυτό...)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
όσο off topic και νάναι, δεν καταστρέφεται.
Ναι
ο πρώτος είναι.
Το βλέμμα είναι εν πολλοίς ίδιο.
Βέβαια θα προτιμούσα να αναζητούσατε με την ίδια θέρμη τον δίσκο και όχι το εξώφυλλο...
 
17 June 2009
3,594
όσο off topic και νάναι, δεν καταστρέφεται.
Ναι
ο πρώτος είναι.
Το βλέμμα είναι εν πολλοίς ίδιο.
Βέβαια θα προτιμούσα να αναζητούσατε με την ίδια θέρμη τον δίσκο και όχι το εξώφυλλο...

Chief, είστε άδικος μαζί μου. Αφού γνωρίζετε ότι είμαι φιλέρευνο πνεύμα.
Τον αναζήτησα ήδη προς 'άμεση' ακρόαση και δεν τον βρήκα.
Επειδή όμως είναι λίγο δύσκολοι οι καιροί για experimental buying και ήδη ακούω τις πρώτες γκρίνιες, θα χαρώ να μου τον δειγματίσετε στην κοπή της πίτας μας αν κατεβείτε ή δι' αντιπροσώπου σας, προτού προβώ στην αγορά του.
Και να το σβήσετε το off topic μου, δεν είναι σωστό να χαλάτε χατήρι σε μία κυρία που σας χαλάει το νήμα, όχι τουλάχιστον χωρίς να έχουν προηγηθεί μερικές απαντήσεις επί της μουσικής!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
who gives a damn about music m'am...

it's pretty obvious....:grandpa:

είμαστε δυό είμαστε τρείς....