Xtreamer Ultra!

simacom

Senior Member
1 February 2010
522
Xtreamer Ultra! The ultimate solution based on Intel CPU is now in final lab testings. Boxee, XBMC, Media Portal, FreeNAS here we come ! From twitter

Μολις το διαβασα στο Twitter. Τι στροφη σε xbmc και Boxee ειναι αυτη?
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Re: Xtreamer UltraXtreamer Ultra!

Xtreamer Ultra! The ultimate solution based on Intel CPU is now in final lab testings. Boxee, XBMC, Media Portal, FreeNAS here we come ! From twitter

Μολις το διαβασα στο Twitter. Τι στροφη σε xbmc και Boxee ειναι αυτη?

Ηταν αναμενόμενο......:D
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,462
Μεταμορφωση
Re: Xtreamer UltraXtreamer Ultra!

Αν εχεις την δυνατοτητα να εγκαταστησεις οποιο απο τα 2 θες (boxee,xbmc) τοτε θα κανει παλαβες πωλησεις.
 

simacom

Senior Member
1 February 2010
522
Re: Xtreamer UltraXtreamer Ultra!

Ηταν αναμενόμενο......:D

Γιατι αναμενομενο. Αφου ειχε καλο λογισμικο και το ιδιο! η κανω λαθος?

Υ.Γ. Ο τιτλος ας γινει Edit γιατι το εγραψα 2 φορες
 
Last edited:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,462
Μεταμορφωση
Re: Xtreamer UltraXtreamer Ultra!

Εννοει οτι σε λιγο καιρο ολες σχεδον οι εταιρειες θα στραφουν σε media players με intel επεξεργαστες.
 

simacom

Senior Member
1 February 2010
522
Και εχουν και ενα αλλο το Prodigy.
Να δουμε και τι τιμουλα θα εχει φυσικα!
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Re: Xtreamer UltraXtreamer Ultra!

Γιατι αναμενομενο. Αφου ειχε καλο λογισμικο και το ιδιο! η κανω λαθος?

Υ.Γ. Ο τιτλος ας γινει Edit γιατι το εγραψα 2 φορες

Δεν προκειται για θέμα αλλαγής λογισμικού αλλά υποστηρικτικής ικανότητας του chipset σε νέες εφαρμογές. Το chipset της Intel τρέχει στα 1,2Ghz και μπορεί να αποκωδικοποιεί 2 full HD streams ταυτόχρονα! 3D , Adobe Flash 10 , όπως επίσης rates ~ 90Mbits/s .
 

furious99

AVClub Enthusiast
20 December 2008
866
Re: Xtreamer UltraXtreamer Ultra!

Εννοει οτι σε λιγο καιρο ολες σχεδον οι εταιρειες θα στραφουν σε media players με intel επεξεργαστες.

Κυριως για το μαρκετινγκ, γιατι με Intel θα μπορουν να ζητανε πιο πολλα λεφτα, για τα ιδια περιπου πραγματα.
Θα γελασω παλι με αυτους στο networkmediatank.com, που πριν λεγανε "η Sigma που εχει την καλυτερη εικονα μπλα μπλα μπλα" και τωρα θα το γυρισουνε στο "Intel φιλε... εγγυηση... ποια ειναι αυτη η Sigma".

Παντως και η AMD εχει αρχισει να το παιρνει και αυτη ζεστα με το Fusion
http://www.engadget.com/2011/01/31/amd-has-a-5w-fusion-apu-to-put-in-your-future-tablet-of-choice/

Δεν προκειται για θέμα αλλαγής λογισμικού αλλά υποστηρικτικής ικανότητας του chipset σε νέες εφαρμογές. Το chipset της Intel τρέχει στα 1,2Ghz και μπορεί να αποκωδικοποιεί 2 full HD streams ταυτόχρονα! 3D , Adobe Flash 10 , όπως επίσης rates ~ 90Mbits/s .

Δεν ξερω, πιστευω οτι ειναι καλυτερο το τσιπακι να ειναι optimized εξαρχης για 3D (οπως το sigma 8910). To Intel 4100 εχει ανακοινωθει πριν εναμισι χρονο
http://www.mydigitallife.info/2009/...dia-processor-for-next-generation-digital-tv/
 

vaskal

AVClub Addicted Member
19 June 2008
1,540
Εγω πάλι βλέπω ότι έχω μείνει πολύ πίσω , μετο πρώτης γενιάς wdtv και δεν ξέρω τι να κάνω , εκεί που σκεφτόμουν την αγορά του Α210. Ή του wd live hub πάλι θα περιμένω λίγο .αλλα ρε σεις οι γνωστές κάντε μια διάλεξη του τι είναι όλα αυτά τα καινούργια που διαβαζουμε ;;;;;
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Εγω θεωρω οτι η sigma ειναι εγγυηση στα τσιπακια και μετα βλεπει ο καθενας την υλοποιηση (firmware και κατασκευη μηχανηματος) που ταιριαζει στην αισθητικη και στο πορτοφολι του.
 

orck

AVClub Enthusiast
21 July 2006
900
Και ολα αυτα τα player παιζουν παρανομα αρχεια συμφωνα με τους μεγαλους; Η μηπως ολοι βλεπουν δικες τους ταινιες;

Το βασικο προβλημα με αυτην την εταιρια ειναι η ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ. Ας φτιαξουν κατι να πουλησουν και μετα το συζηταμε.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Re: Xtreamer Ultra!

Εγω πάλι βλέπω ότι έχω μείνει πολύ πίσω , μετο πρώτης γενιάς wdtv και δεν ξέρω τι να κάνω , εκεί που σκεφτόμουν την αγορά του Α210. Ή του wd live hub πάλι θα περιμένω λίγο .αλλα ρε σεις οι γνωστές κάντε μια διάλεξη του τι είναι όλα αυτά τα καινούργια που διαβαζουμε ;;;;;

Aυτά που αναμένονται είναι η εισαγωγή στο "θαυμαστό" κόσμο του 3d καθώς επίσης και internet surfing σε ένα πακέτο...Toυλάχιστον απ' όσο γνωρίζω όλα τα άλλα γίνονται και τώρα!

Δηλαδή τα mps προσπαθούν να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο στα htpc (ισχύς επεξεργαστή και software)... τα οποία htpc προσπαθούν να μοιάσουν περισσότερο στα mps (μικρά και αθόρυβα)...

Με τον καιρό θα συναντηθούν... που θα πάει...:2thumb22sup:
 

simacom

Senior Member
1 February 2010
522
Αντε να βγει να δουμε τι θα ειναι γιατι με το xbmc που δουλευω στο λαπτοπ γλυκοκοιταω και καποιο minipc με h55.
Αυτος ο ιντελ ειναι καλυτερος (σε θεμα home cinema παντα) απο καποιον i3 ?
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: Xtreamer Ultra!

Αντε να βγει να δουμε τι θα ειναι γιατι με το xbmc που δουλευω στο λαπτοπ γλυκοκοιταω και καποιο minipc με h55.
Αυτος ο ιντελ ειναι καλυτερος (σε θεμα home cinema παντα) απο καποιον i3 ?

Και βέβαια οχι καλύτερος αλλά αλλά για να τρέξει XBMC ή BOXEE είναι υπεραρκετός.

Το θέμα είναι αν χειρίζεται καλύτερα τα 24p και γενικότερα αν θα καταφέρει το XBMC να υποστηρίξει τα HD Formats ήχου.