Hereafter

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0
17 June 2006
62,722
Χολαργός
images


O Iστγουντ έφτασε πλέον 81 ετών και φυσικά έχει δικαίωμα μετά απο μιά εκπληκτική πορεία νά κάνει πλέον οτι είδους ταινία επιθυμεί.

Παρά ταύτα ,μέ τήν γνωστή ''ηρεμία'' του αλλά και τήν συμπυκνωμένη πλέον εμπειρία ζωής δημιουργεί το Hereafter πού θά μπορούσε νά θεωρηθεί ως ταινία ''μεταφυσικών αναζητήσεων'' αλλά κατά την γνώμη μου απέχει πολύ απ´το να χαρακτηριστεί τέτοια..

Τρείς ξεχωριστές ιστορίες ανθρώπων πού μέ κάποιον τρόπο βιώνουν τήν επαφή μέ τον θάνατο ,κάποια στιγμή διαπλέκονται και καταλήγουν σέ έναν χώρο Εκθέσεως βιβλίου στο Λονδίνο..

Η Παριζιάνα ,δημοσιογράφος tv-star Marie(Cécile De France (II), πού γλυτώνει ως εκ θαύματος απ´τό τσουνάμι τής Ινδονησίας (πεθαίνει γιά κάποια δευτερόλεπτα και ζεί μιά μεταθανάτια εμπειρία,πού τήν συνταράζει και μέ τό πού επιστρέφει στό Κανάλι γιά νά ξαναεργαστεί αισθάνεται εντελώς άβολα),ο George πού ζεί στό San Francisco (Matt Damon)πού εργάζεται σέ εργοστάσιο και έχει τό ''χάρισμα'' νά επικοινωνεί μέ νεκρούς ,αλλά έχει αποφασίσει νά μήν ξαναασχοληθεί μέ αυτό μιάς και θεωρεί οτι ''είναι καλύτερα νά μήν ξέρουμε τά πάντα γιά τούς άλλους''(καί παρότι ο αδελφός του επιμένει νά το ξανακάνει επικερδές επάγγελμα) και ο μικρός Λονδρέζος Marcus πού χάνει στενό πολυαγαπημένο του πρόσωπο και υποχρεώνεται νά ζήσει σέ ανάδοχη οικογένεια μιάς και η μητέρα του αδυνατεί νά τον κρατήσει καθότι εξαρτημένη απ´τό αλκοόλ..

Ο Marcus μέ τήν παιδική του αθωότητα αναζητεί εναγωνίως νά επικοινωνήσει μέ το νεκρό αγαπημένο πρόσωπο και επισκέπτεται μιά σειρά τσαρλατάνων πού ,φυσικά δέν είναι καθόλου πειστικοί ..

Ο George ,πού τον υποδύεται θαυμάσια ο Damon ''κουβαλά'' όλο τό βάρος τού ''χαρίσματός'' του ,πού τό νοιώθει σάν κατάρα γιατί δέν μπορεί νά σχετιστεί κανονικά μέ άλλους ανθρώπους ή νά δημιουργήσει μιά προσωπική σχέση ,ενώ η Marie διαλύει την προσωπικήτης ζωή και προσπαθεί νά ανακαλύψει τί τελικά συνέβη στήν ''μεταθανάτια εμπειρία'' της..

Η λεπτότητα πού χειρίζεται ο Eastwood τό υλικό του ,αλλά και οι αναφορές του,μέσω τών ηρώων του ,όλων όσων αγαπά και αξίζει κάποιος νά ζεί γιά νά τά απολαύσει,είναι εξαιρετική..

Η Ιταλική οπερα,ο Κάρολος Ντίκενς(δέν είναι καθόλου τυχαίο ότι ο μικρός Marcus θυμίζει ήρωα βγαλμένο απ´τίς καλυτερες σελιδες τού Ντίκενς)ο Σέξπιρ,τό Παρίσι,η Βρεττανική Λογοτεχνία,τό καλό κόκκινο κρασί ,η Ιταλική κουζίνα αποτελούν αυτές τίς λεπτές πινελιές πού κάνουν τήν ζωή πιό όμορφη.
Είναι σάν νά δηλωνει δημόσια ποιά ειναι η προσωπική του ''Κιβωτός'' καί τί θάθελε νά ''κουβαλήσει'' μαζί του όταν κλείσει τά μάτια του..

Στό έργο υπάρχουν μερικές εξαίσιες σκηνές,οπως η αρχική μέ το Τσουνάμι στην Ινδονησία,η συνάντηση τού George μέ ένα κορίτσι πού κουβαλά απωθημένα τραύματα (Υπέροχη ''ερωτική'' σκηνή στό μάθημα μαγειρικής μέ Ιταλό σέφ,οπου ο ο George δίνει μέ τό κουταλάκι στήν κοπέλα πούχει δεμένα τά μάτια,διάφορα φαγητά γιά νά ανακαλύψει τήν προέλευσή τους) καί πού τελικά τό ''χάρισμά'' του τήν τρομάζει και εξαφανίζεται,οι σκηνές μέ τον μικρό Marcus νά περιμένει μέ τίς ώρες έξω απο το ξενοδοχείο τού George γιά νά τον συναντήσει μπάς και επικοινωνήσει μέ τον νεκρό αγαπημένο του,και πολλές άλλες μικρές καθημερινές ''λεπτομέρειες'' πού κατορθώνει ο Clint χωρίς βαρύγδουπες και αναπόδεικτες ''βαθειές ψυχολογικές αναλύσεις'' νά αναδεικνύει σέ ουσιώδεις στιγμές τής ζωής μας..


Εν τέλει στό Hereafter ο Eastwood καταπιάνεται μέ τον δικό του σοφό,''ήσυχο'' και προσιτό τρόπο μέ θέματα πού αφορούν στην Ανθρώπινη ύπαρξη και πραγματεύονται τον Ερωτα,την μοναξιά ,τό φθαρτό τού καθενός μας,τίς μικρές ή μεγάλες καθημερινές τραγωδίες πού αλλάζουν τυχαία τίς ζωές μας ,τήν μοναξιά αλλά καί την αλαζονεία τού σημερινού Δυτικού ατόμου,καθώς και τήν αγωνία μας αλλά καί τον φόβο τού Θανάτου πού ανά πάσα στιγμή μπορεί νά ''κτυπήσει τήν πόρτα'',οπως καί τήν θλίψη αυτών πού μένουν πίσω και θυμούνται ή και έχουν τήν ανάγκη τής ελπίδας ότι μπορεί και νά ξαναδούν τά αγαπημένα τους πρόσωπα..

Ο Eastwood δέν παίρνει θέση στά μεταφυσικά ερωτήματα και αυτό ειναι εμφανές σέ μιά χαρακτηριστική ατάκα τού Damon,αλλά απλά τά θέτει επί τάπητος και μάλιστα οχι μέ έναν εγκεφαλικό -ψυχρό τρόπο,αλλά σάν ολα αυτά νά κουβεντιάζονται σε μιά φιλική παρέα.

Κατορθώνει νά προκαλέσει γνήσια συγκίνηση (παρότι τό σενάριο κάποιες φορές δέν τον βοηθά)καί δημιουργεί μιά ιδιαίτερα έντιμη και τρυφερή ταινία,σάν ένα Nocturne τού Chopin ..

Mετά απο μιά τέτοια πορεία στον Κινηματογράφο ο 81 ετών Εastwood συνεχίζει νά δημιουργεί καί νά προβληματίζεται εκεί πού οι συνομήλικοί του ειναι συνήθως αποσυρμένοι.

Καί φαίνεται νάχει αποδεχτεί τήν φθαρτότητά του αλλά και τό αναπόφευκτο τού τέλους μιάς και η τεράστια εμπειρία ζωής του,αλλά και οι άνθρωποι πού έχει δεί στά 81 του νά πεθαίνουν πρίν απ´αυτόν τόν έχουν κάνει σοφώτερο.
Αν αυτή είναι η τελευταία ταινία τού Clint μού αρκεί γιά νά θυμάμαι αυτόν τον σπουδαίο άνθρωπο τού Κινηματογράφου η μοναδική σκηνή όπου ο Damon κατορθώνει νά υπερνικήσει τίς εσωτερικές του δυσκολίες και αμφιβολίες και σηκώνεται απ´το cafe πού κάθεται ,(γιά πρώτη φορά στό έργο), μέ ένα ολόλαμπρο χαμόγελο γιά νά ξαναμπορέσει νά ξαναβρεί τήν προσωπική του ελπίδα..

Το Hereafter δέν είναι ταινία γιά τήν ''μεταθανάτια ζωή'',αλλά γιά τήν ''Εδώ Ζωή'' καί τίς καθημερινές λεπτομέρειες και στιγμές ευτυχίας και δυστυχίας,αλλά και γιά οσα μπορεί το Πνεύμα τού καθενός νά συλλέξει και στην συνέχεια νά ξεδιαλέξει γιά νά μπορέσει νά κλείσει τον Κύκλο του,πού έτσι και αλλοιώς είναι αναπόφευκτος..

Το Ηereafter δέν ειναι αριστούργημα,αλλά είναι ένα ακόμα φωτεινό πετραδάκι στην πορεία τού Σκηνοθέτη πού αξίζει νά πάρει μιά μικρή ή μεγάλη θέση σέ όσους τουλάχιστον δέν έλκονται μόνον απ´τον ψυχρό και απολύτως εγκεφαλικό Κινηματογράφο............................
 
Re: Hereafter:Clint Eastwood.

Κυριε Σουρλα μολις μου απαντησατε στην απορια τι ταινια θα εβλεπα αποψε με την κοπελα μου στον κινηματογραφο!Ηθελα εξ'αρχης να τη δω αλλα μερικα σχολια με ειχαν αποτρεψει,ομως θα σας εμπιστευτω με κλειστα ματια!Ευχαριστω:SFGSFGSF:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Hereafter:Clint Eastwood.

Περιμένω μέ ιδιαίτερο ενδιαφέρον την γνώμη σου φίλε μου,πού φυσικά μπορεί νά είναι εντελώς διαφορετική απ´την δική μου..

:ernaehrung004::2thumb22sup:
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,736
Clermont-Ferrand, France
Απάντηση: Hereafter:Clint Eastwood.

Δυστυχώς από τις πιο ανούσιες ταινίες που έχω δει. Ωραία σκηνοθεσία, καλοί πρωταγωνιστές, αλλά κάπου δεν κολλάει. Κάτι πάει να πει, κάπως πάει να το πει, μετά από 10 λεπτά καταλαβαίνεις που το πάει και απλά περιμένεις να γίνει.
Απλά γίνεται τόσο αργά που δεν παλεύετε.
Κρίμα.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Hereafter:Clint Eastwood.

Αγαπημένος σκηνοθέτης ο Ίστγουντ. Δεν την έχω δει την ταινία και εδώ που βρίσκομαι δεν προβλέπεται να τη δω σύντομα. Εξαίρετο κείμενο αγαπητέ Σπύρο αν και στο background φαίνεται να σκιαγραφείται ο....Αγγελόπουλος! Σα να περιμένεις να τσιμπήσει μια φίλτατη ψυχή εδώ μέσα...
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Hereafter:Clint Eastwood.

Αγαπημένος σκηνοθέτης ο Ίστγουντ. Δεν την έχω δει την ταινία και εδώ που βρίσκομαι δεν προβλέπεται να τη δω σύντομα. Εξαίρετο κείμενο αγαπητέ Σπύρο αν και στο background φαίνεται να σκιαγραφείται ο....Αγγελόπουλος! Σα να περιμένεις να τσιμπήσει μια φίλτατη ψυχή εδώ μέσα...

Οχι καθόλου..

Ειδα πρόσφατα και τό ''Banishment'' τού ταλαντούχου Zvyagintsev πού είχε πρωτοεμφανιστεί μέ την εξαιρετική ''Επιστροφή''..Αυτόν ειχα στο νού μου..
Ενώ η ταινία είναι κάτι παραπάνω απο άψογη αισθητικά και κινηματογραφικά,ο σκηνοθέτης προσπαθώντας νά μιμηθεί τον Ταρκόφσκι ,στην ουσία αποτυγχάνει γιατί απονευρώνει τούς βασικούς του χαρακτήρες (μονη εξαίρεση ο ''κακός'' Μark)προσδίδοντάς της έναν υπερβολικό ακαδημαϊσμό πού την αδικεί,ενώ θά μπορούσε νά δημιουργήσει ένα πραγματικό ''Αριστούργημα Δωματίου''.
Για τον Αγγελόπουλο τάχω ξαναπεί..
Οι πρωτες του ταινίες ειναι εξαιρετικές,έως αριστουργηματικές(Αναπαράσταση,Θιασος,Κυνηγοί,Μεγαλέξανδρος)...
Απ´εκει και πέρα και παρότι πάντα τον παρακολουθώ ,δέν με αφορά...ούτε η ψυχρότητά του,ούτε η προφανής του επανάληψη,αλλά ούτε ο επιτηδευμένος εστετισμός του...
Δέν θάθελα το νήμα νά μετατραπεί σέ μιά ακόμα ''σύγκριση'' Ιστγουντ-Τεό(άλλως τε μέ τον αγαπητό μου φίλο αντιμετωπίζουμε τήν ''διαμάχη'' μας μέ πολύ χιούμορ )γιατί εν τέλει κάνουν διαφορετικό είδος κινηματογράφου.

Εν κατακλείδι,Σωτήρη,γιά νά μπορέσει κάποιος νά παρακολουθήσει την ταινία τού Eastwood μέ ενδιαφέρον ,νομίζω ότι θά πρέπει νά μπεί στην θέση ενός ανθρωπου πού βρίσκεται στην δύση τής ζωής του έχοντας διανύσει 80χρόνια ήδη,πλούσια απο γεγονότα,εμπειρίες,''νίκες'' καί ''ήττες''..
Αν πάω νά την δώ ως εικοσάρης έφηβος θά περιμένω νά δώ τόν ''Αταίριαστο'' μέ τον Μίκυ Ρούρκ στά νιάτα του...
 
Last edited:

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Hereafter:Clint Eastwood.

OK! Κατανοητός! Η ψυχρή εγκεφαλικότητα για την οποία έκανες λόγο με παρέπεμψε (λανθασμένα όπως φαίνεται) στον Τεό.

Υ.Γ. Όντως η Επιστροφή ήταν καταπληκτική ταινία. Για το Banishment δεν έχω άποψη καθότι δεν το έχω δει.
 

Elina

Senior Member
13 January 2009
556
Γέρακας
Re: Hereafter:Clint Eastwood.

Τι περιγραφή! Καλύτερα να συνεργαστείς με καμμια εταιρεία παραγωγής, καθώς εμένα το τρέιλερ της ταινίας με απέτρεψε από τη θέασή της!

Ισως γιατί αυτό το θέμα με τη μεταθανάτιο ζωή μου είναι αδιάφορο.. Βέβαια εσύ εδώ μας λες ότι πρόκειται για εξύμνηση τούτης της ζωής.. Αν τσιμπήσω τελικά, θα πρέπει να πάρεις ποσοστά.. :BDGBGDB55:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Hereafter:Clint Eastwood.

Tό θέμα τής μεταθανάτιας ζωής τρομάζει και ο κόσμος προτιμά είτε νά μήν ασχολείται,είτε νά μήν τό συζητά,είτε νά στέκεται πίσω από βεβαιότητες πού έχει διαμορφώσει. (''Δέν υπάρχει τίποτα'' ή πολλαπλές παραλλαγές ότι κάτι υπάρχει..).

Παρά ταύτα είναι ένα θέμα πού είτε τό συζητάμε είτε όχι είναι υπαρκτό καθότι το φθαρτό είναι δεδομένο,αλλά ο άνθρωπος έχει μιά βιολογική αισιοδοξία ,απαραίτητη γιά νά ζεί και νά δημιουργεί...Αν δέν υπήρχε αυτή, ή ,υπο μιάν οπτική, ''αφελής'' αισιοδοξία δέν θά υπήρχε και ζωή..

Αλλως τε σαν όν ,στην συντριπτική πλειοψηφία ,κατορθώνει νά υπερβαίνει όλες τίς απώλειες και συνεχίζει νά ζεί ..
Δέν συζητά εύκολα κανείς γιά τον δικό του θάνατο πάντως,αλλά πιό εύκολα γιά τον θάνατο τών άλλων....Τό τέλος τού καθενός μας ,απ´εμάς τούς ίδιους,μοιάζει σάν κάτι μακρινό ,ενώ τήν ίδια στιγμή συνεχώς γύρω μας παίζεται τό παιχνίδι τής γέννησης καί τής φθοράς...
Εδώ υπάρχουν υπέργηροι πού άν τούς ανακοινώσεις οτι χάθηκε κάποιος ηλικιωμένος,αλλά νεώτερός τους,''ξεχνούν '' τήν ηλικία τους και λέν ''Ε μεγάλος ήταν''.................................
Και οι περισσότερες έρευνες έχουν δείξει οτι συνήθως οι μόνοι θάνατοι πού αγγίζουν ουσιωδώς συναισθηματικά την ανθρώπινη ύπαρξη ειναι οι απώλειες τών πολύ οικείων ατόμων πού ακόμα κι'αυτές όμως ,μέσα απ´την διαδικασία τού πένθους ξεπερνιούνται..

Ο Ιστγουντ μέ αφορμή τήν ''μετα θάνατον '' Ζωή πάντως βρίσκει τήν ευκαιρία νά σχολιάσει τήν παρούσα ,καθότι ανήκει στούς τυχερούς εκείνους ,πού έζησαν και πολύ αλλά και δημιουργικά.
 
Last edited:

Elina

Senior Member
13 January 2009
556
Γέρακας
Re: Hereafter:Clint Eastwood.

Η γιαγιά μου, που έζησε και πολύ και δημιουργικά, ήταν συμφιλιωμένη με το θάνατο.. Μέχρι την τελευταία βδομάδα της ζωής της είχε το προνόμιο να είναι λειτουργική. Κήδευσε και τον άντρα της, και μετά τον ακολούθησε.. Ηταν πλήρης ο κύκλος της.
Όλοι έχουμε ένα "Κλιντ Ιστγουντ" στο δικό μας περιβάλλον.. και αφορμές για να επεξεργαζόμαστε ότι αξίζει κάποιος νά ζεί γιά νά απολαύσει, και να ματώσει.
 
Re: Hereafter:Clint Eastwood.

Να καταθεσω και εγω την ταπεινη μου αποψη για την ταινια..
Δε σας κρυβω οτι συγκινηθηκα αρκετα,η προβολη ελαβε τελος χτες βραδυ στις 11 αλλα ακομα τριβελιζουν στο μυαλο μου διαφορα..Συναισθηματα,σκεψεις,ερωτηματα.
Δε σας κρυβω επισης οτι αρκετα αρνητικα σχολια τοσο στο φορουμ μας,οσο και εκτος αυτου με εκαναν να περιμενω την κυκλοφορια σε δισκακι και μετα να την ενοικιασω να τη δω,ομως το παρον νημα που ανοιξε ο κυριος Σουρλας με εκανε να το ξανασκεφτω και να ταξιδεψω 70 χιλιομετρα μεχρι το Ηρακλειο.
Κι νομιζω οτι καταλαβα γιατι η ταινια εχει προκαλεσει αντιφατικα σχολια..Ειναι μεγενθυτικος φακος η δημιουργια του Clint Eastwood,ειναι καθρεφτης σαν αυτους που σε δειχνουν τεραστιο.Οποιος εχει χασει ανθρωπο αγαπημενο με βιαιο τροπο,οποιος βρεθηκε σε δυσκολη κατασταση(μετα απο τρυφηλη ζωη στην οποια η αβεβαιοτητα και η επιγνωση της ασημαντοτητας και της αναλωσιμοτητας ηταν αγνωστες),οποιος εχει κρυφτει σαν κυνηγημενος ζωντας μια ασφαλως μονοτονη ζωη προσπαθωντας να γινει αορατος για να μη χλευαστει οποιαδηποτε ιδιεταιροτητα που φερει αθελα του...Αυτος θα νοιωσει ποταμο συναισθηματων..Και αληθεια,ποσοι απο εμας λιγοτερο η περισσοτερο δεν εχουμε υπαρξει καποιοι απο αυτους τους χαρακτηρες;
Η ταινια "μιλαει" στις καρδιες των απλων,ευαλλωτων καθημερινων ανθρωπων,απαλλαγμενη απο περιττα φτιασιδια.Ο μεγιστος Eastwood απογυμνωνει τους χαρακτηρες του,και τους αφηνει εκτεθειμενους,χωρις αμυνες εναντια στη σαρκοφαγο συγχρονη ζωη,για να αναδυθει στο τελος η ανωτερη δυναμη ολων.Η ελπιδα φερνει επιμονη,και η επιμονη λυτρωση..
Ο Matt Damon αποδεικνυει για ακομα μια φορα ποσο ταλαντουχος ειναι,ειμαι σιγουρος οτι θα δουμε τεραστια πραγματα απο αυτον,ο πιτσιρικος ειναι συγκινητικος χωρις να προκαλει λυπηση,και η συμπρωταγωνιστρια λιτη και απερριττη στην ερμηνεια της,πειθει χωρις να μπορει ομως να φτασει το επιπεδο του Damon.
Κορυφαιες σκηνες καθε χαρακτηρα οπως εγω τις ενοιωσα:Η απελπισια του Ματ οταν φευγει απο το διαμερισμα του η κοπελα που αυτος τολμησε να ερωτευτει,μετα την αποκαλυψη του "χαρισματος"του.Η απολυτη απελπισια,στεκεται στην πορτα τσακισμενος,ισοπεδωμενος,αλλα αξιοπρεπης.
Η φρικη με την οποια αντιμετωπιζει το αφεντικο την πρωταγωνιστρια οταν αυτη του ανακοινωνει το βιβλιο που θα γραψει τελικα για τις μεταθανατιες εμπειριες..Η απειλη που νοιωθει αυτος για το pollitically correct life style του ειναι τοσο απτη που συσπειρωνονται γυρω του τα μεγαλοστελεχη με τις κουστουμιες για να δηλωσουν στην κοπελια κατι σαν"συνελθε και μπες παλι στο μαντρι"..
Η λυπη του πιτσιρικα οταν του παραχωρειται απο την αναδοχη οιοκογενεια δωματιο με ενα μονο κρεβατι μετα το θανατο του αδερφου του..Οι κοινωνικοι λειτουργοι λενε στην οικογενεια οτι πρεπει να φερουν αλλο ενα,και οταν αυτοι φερνουν ενα σκετο στρωμα ο μικρος κοιμαται σε αυτο αφηνοντας το κρεβατι στο νεκρο αδερφουλη του..Εκει ο κομπος στο λαιμο εγινε τεραστιος..
Σας κουρασα,μα οφειλα να τα πω..
Κυριε Eastwood:worshippy:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Hereafter:Clint Eastwood.

Νάσαι καλά φίλε μου πού μοιράστηκες τήν γνώμη σου μαζί μας,αλλά και γιά οσα ενδιαφέροντα έγραψες.

:ernaehrung004::ernaehrung004:
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,735
πετρουπολη
Απάντηση: Hereafter:Clint Eastwood.

Ο Ιστγουντ μέ αφορμή τήν ''μετα θάνατον '' Ζωή πάντως βρίσκει τήν ευκαιρία νά σχολιάσει τήν παρούσα

Και εγω αυτο πιστευω οτι ηθελε να κανει μονο που στα δικα μου ματια δεν μου το ειπε,τουλαχιστον οσο περιμενα εγω να μου το πει.Πιστευω οτι μαλλον εχει να κανει και με τα βιωματα του καθενος.
Οι σκηνες που περιεγραψες ηταν οντως εξαιρετικες και εδω υποκλινομαι στον Κλιντ γιατι τετοια "ερωτική" σκηνη δεν μας εχουν δωσει νεοτεροι και πιο πυρκ@@λοι και ο 80χρονος Κλιντ δινει μεσα σε 2-3 λεπτα δωρεαν μαθηματα.Χωρις γυμνο,γλωσσοφιλα,κραυγες και βαριανασεματα.Μονο ψιθυροι...
Αλλωστε ξερει να τους χειριζεται.Και στο Ματ βρηκε ενα μεγαλο εκφραστη των ψιθυρων,αφου ειναι απο τους ελαχιστους που μπορουν να παιξουν ετσι...
Ωραια παρουσιαση συντροφε Ηστγουντικε...Ειπες περισσοτερα απο οσα μου ειπε η ιδια η ταινια...
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Hereafter:Clint Eastwood.

Ναί αλλά ο πραγματικός σινεφίλ ειναι ο φίλος angler πού οπως έγραψε έκανε 70 χιλιόμετρα ταξίδι μέχρις τό Ηράκλειο:)2thumb22sup:) γιά νά την δεί..:worshippy:
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Hereafter:Clint Eastwood.

Φίλτατοι ωραία τα λέτε αλλά σας διαφεύγει κάτι: υπάρχουν άτομα που ΔΕΝ έχουν δει την ταινία!!! Παρακαλώ όχι τόσες λεπτομέρειες.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Hereafter:Clint Eastwood.

Sorry ..Πάντως τό τέλος δεν το είπαμε...:smash:

Αλλως τε συνήθως μάς ενδιαφέρει ποιος είναι ο δολοφόνος..:flipout::flipout::ernaehrung004:
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Hereafter:Clint Eastwood.

Σε λίγο θα μας αποκαλύψετε ότι ο πρωταγωνιστής ήταν...νεκρός αλλά δεν το...γνώριζε! :flipout::flipout::flipout:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Hereafter:Clint Eastwood.

Σε λίγο θα μας αποκαλύψετε ότι ο πρωταγωνιστής ήταν...νεκρός αλλά δεν το...γνώριζε! :flipout::flipout::flipout:

Το βασικό στήν υπόθεση είναι οτι δεν εχει πάρει χαμπάρι τό νήμα ο Στελιος(ή μάλλον λείπει αποσο μούπε στο τηλέφωνο)οπότε σίγουρα δέν θά χρειαστεί νά αποκτήσω τίς ιδιότητες τού Damon νά συνομιλήσω (μετά τά σχόλια πού θάκανε)μέ έναν ''νεκρό''..:smash::flipout::flipout::2thumb22sup: