VELODYNE CHT-Q Subwoofer (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
DEQR_1_500x500.jpg



Αγόρασα χθες το 10-ιντσο Velodyne CHT-10Q. Λίγο το όνομα της εταιρείας, λίγο τα πολύ καλά σχόλια και reviews των περιοδικών του χώρου, λίγο οι εντυπώσεις του καλού φίλου Μανώλη από το πρόσφατο τεστ στον ήχο (πήρε την καλύτερη βαθμολογία) δεν το σκέφτηκα και πολύ. Και μάλλον καλά έκανα. Οι πρώτες εντυπώσεις -αν και ακόμη δεν έχω κάνει καμία ρύθμιση- είναι αρκετά καλές.


Στην πρόσοψη του Velodyne υπάρχει μία μικρή οθόνη ενδείξεων στην οποία εμφανίζονται διάφορες πληροφορίες σχετικές με την ένταση, την φάση, και τα presets της ισοστάθμισης. Υπάρχει επιλογή για απενεργοποίηση της οθόνης αν κάποιος ενοχλείται.

DEQR_6_500x500.jpg




Το Velodyne CHT-Q έρχεται απ' το εργοστάσιο με τηλεχειριστήριο (ακόμη ένα χειριστήριο στην συλλογή) και μικρόφωνο αυτόματης ισοστάθμισης. Το χειριστήριο καθιστά το υπογούφερ ιδιαίτερα εργονομικό μιάς και μπορείς να ρυθμίσεις τα πάντα χωρίς να σηκωθείς απ' την θέση σου.

DEQR_5_500x500.jpg



Το 10ιντσο έχει ενσωματωμένο ενισχυτή class D ισχύος 195 watt. Υπάρχουν στην ίδια σειρά υπογούφερ 8", 12" και 15". Οσον αφορά την ισοστάθμιση, αυτή γίνεται τοποθετώντας το βύσμα του μικροφώνου στην ειδική υποδοχή στην όψη του υπογούφερ, και το μικρόφωνο στην θέση ακρόασης. Πατώντας το κουμπί EQ στο χειριστήριο για 3 δευτερόλεπτα, το υπογούφερ εκπέμπει 12 τόνους σε συχνότητες από 20Hz έως 150Hz. Eν συνεχεία η μονάδα αποθηκεύει τις ρυθμίσεις και επανέρχεται στην κανονική λειτουργία.


Στην οπίσθια όψη του Velodyne υπάρχει μεταξύ άλλων περιστροφικός διακόπτης για επιλογή της συχνότητας crossover, 2 πλήκτρα volume (up & down) επιλογή για always on ή standby mode, και ο διακόπτης on/off.

DEQR_3_500x500.jpg


Συνεχίζω με κάποιες φωτογραφίες.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Πολύ καλή και στιβαρή η συσκευασία. Το χαρτοκιβώτιο είναι διπλό (εξωτερικό και εσωτερικό) για μεγαλύτερη ασφάλεια κατά την μεταφορά.


attachment.php




attachment.php




attachment.php
 

Attachments

  • 1.JPG
    1.JPG
    103.8 KB · Views: 1,245
  • 1b.JPG
    1b.JPG
    127.9 KB · Views: 1,238
  • 2.JPG
    2.JPG
    112.4 KB · Views: 1,237

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Ανοίγοντας το χαρτοκιβώτιο βλέπουμε το καλώδιο ρεύματος, το χειριστήριο, τις μπαταρίες, το manual, και το καλώδιο με το μικρόφωνο ισοστάθμισης.


attachment.php




attachment.php
 

Attachments

  • 5.JPG
    5.JPG
    107.1 KB · Views: 1,223
  • 6.JPG
    6.JPG
    108.8 KB · Views: 1,227

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Απάντηση: VELODYNE CHT-Q Subwoofer (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

Επιτέλους Κώστα....καλορίζικοοοοοο....:ernaehrung004:

Ετοιμάζω γουρουνοπούλα.......:eating:


Ευχαριστώ Γιώργο. Ετοιμάσου, μέσα στην εβδομάδα θα το κανονίσουμε.....

-bye-
 

netagra

AVClub Enthusiast
Re: Απάντηση: VELODYNE CHT-Q Subwoofer (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

Επιτέλους Κώστα....καλορίζικοοοοοο....:ernaehrung004:

Ετοιμάζω γουρουνοπούλα.......:eating:

"Γουρνοπούλα" είναι το σωστό. Να μην επαναληφθεί...

Καλορίζικο, καλές ακροάσεις !
 
Με γεια Κώστα!

Πολύ καλή επιλογή.. :D

Δώσε του όμως χρόνο να στρώσει.. θα αλλάξει αρκετά ο ήχος του.. προς το καλύτερο φυσικά. :D

Οπότε, κάνε ξανά EQing μετά από καμιά 20αριά ώρες δυνατής λειτουργίας.
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Αυτός ο συνάδελφος έχει ξεσκιστεί στις αλλαγές. Αγοράζει, αγοράζει, αγοράζει. Σταμάτα και λίγο βρε.:Banane0:
Φέρε το και μια βόλτα από το demo room (κοινώς το σπίτι μου) να το δοκιμάσουμε (μιας και το έχω βάλει στο μάτι).:date:

Αντε βρε καλορίζικο και περιμένουμε εντυπώσεις.:ernaehrung004:



ΥΓ.Σαμπ δεν είχες???
ΥΓ2. Αυτό θα πεί review κύριοι. Είμαι σίγουρος ότι το άφησε στην μέση για να πάει στα μπουζούκια. Και μας άφησε εμάς να περιμένουμε.:flipout::flipout::flipout:
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Με γεια Κώστα!
Πολύ καλή επιλογή..
Δώσε του όμως χρόνο να στρώσει.. θα αλλάξει αρκετά ο ήχος του.. προς το καλύτερο φυσικά.
Οπότε, κάνε ξανά EQing μετά από καμιά 20αριά ώρες δυνατής λειτουργίας.

Eυχαριστώ Δημήτρη! Ακόμη δεν έχω κάνει τίποτα λόγω Σαββατοκύριακου. Τα ΣΚ που ο κόσμος ξεκουράζεται εγώ λείπω όλη μέρα απ' το σπίτι...... :D


Αντε βρε καλορίζικο και περιμένουμε εντυπώσεις.
ΥΓ.Σαμπ δεν είχες???
ΥΓ2. Αυτό θα πεί review κύριοι. Είμαι σίγουρος ότι το άφησε στην μέση για να πάει στα μπουζούκια. Και μας άφησε εμάς να περιμένουμε.:flipout::flipout:

Eυχαριστώ Bill.
1. Είχα και το άλλαξα. Εσύ δηλ. γιατί αλλάζεις 3 ενισχυτές το χρόνο; :flipout:
2. Κρύβε λόγια. Το άφησα στη μέση για να βγω, αλλά δεν πήγα μπουζούκια. Την έκανα για Κολωνάκι.....


Καλορίζικο Κώστα! Καλές ακροάσεις! :a0210:

Μεγειές, Μεγειές και καλοάκουστο Κωστή!

Νάηζ !
Να το χαίρεσαι όσο πιο δυνατά γίνεται...
κι εγώ αυτό θα πάρω, τελικά!

Ευχαριστώ όλους σας!

-bye-
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Γιάννη, οι θέσεις που θα μπορούσα να το βάλω είναι περιορισμένες.

Η θέση που τοποθετήθηκε είναι περίπου αυτή της φωτογραφίας:

surroundSetup.gif



Μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος απ' το τελικό αποτέλεσμα.
 

sotiris 1966

New member
13 January 2008
44
θεσσαλονικη
γεια σου φιλε. εχω κι εγω το 12αρι και εχω κανα 2 ερωτησεις. αν μπορεις θα το εκτιμουσα. στο πισω μερος εχει 2 εισοδους rca. σε ποια απο τις 2 να συνδεσω το καλωδιο rca? στην αγορα υπαρχει διπλο rca που καταληγει σε μονο. οποτε ναβαλω το μονο στην εξοδο του ενισχυτη και τα δυο στiς εισοδους του sub? τελος που ρυθμισες την αποκοπη του crossover? τα ηχεια μου λενε οτι κατεβαινουν μεχρι τα 50 hertz. o ενισχυτης δεν εχει ρυθμιση ειναι παλιος. σ ευχαριστω εκ των προτερων.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Απάντηση: VELODYNE CHT-Q Subwoofer (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

... στο πισω μερος εχει 2 εισοδους rca. σε ποια απο τις 2 να συνδεσω το καλωδιο rca? στην αγορα υπαρχει διπλο rca που καταληγει σε μονο. οποτε ναβαλω το μονο στην εξοδο του ενισχυτη και τα δυο στiς εισοδους του sub?

Ακριβώς. Βάζεις το μονό στην έξοδο του ενισχυτή, και το διπλό στις εισόδους L-R του υπογούφερ. Αν δεν έχεις τον αντάπτορα που καταλήγει στο 2πλο RCA, τότε σύνδεσε απ' ευθείας το καλώδιο στο στο Left in του υπογούφερ.



τελος που ρυθμισες την αποκοπη του crossover? τα ηχεια μου λενε οτι κατεβαινουν μεχρι τα 50 hertz. o ενισχυτης δεν εχει ρυθμιση ειναι παλιος. σ ευχαριστω εκ των προτερων.

Κάνε δοκιμές με τη συχνότητα αποκοπής στα 80Hz και στα 100Hz, και χρησιμοποίησε όποια σου αρέσει περισσότερο.....