Πιράνχας — Piranha

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,115
Λιβαδειά
avclubs.jpg








ΠΙΡΑΝΧΑΣ
Piranha 3D






» Παιζουν: Ελίζαμπεθ Σου, Βινγκ Ρέιμς, Ρίτσαρντ Ντρέιφους, Άνταμ Σκοτ, Κρίστοφερ Λόιντ, Τζέρι Ο'Κόνελ, Ιλάι Ροθ, Στίβεν Μακ Κουίν.
» Σκηνοθέτης: Αλεξάντρ Αζά
» Διάρκεια: 90' λεπτά

» Κατηγορία: Θρίλερ
» Παραγωγή: Weinstein Company
» Διανομή: Odeon
» Ημ. Κυκλοφορίας: 17 Ιανουαρίου
» Έτος: 2010

» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY και DVD








» Υπόθεση:
Ένα νέο είδος τρόμου πρόκειται να εμφανιστεί στην ονειρική λίμνη Victoria. Όταν μια αναπάντεχη υποθαλάσσια δόνηση φέρνει
στην επιφάνεια αμέτρητα πιράνχας, μια ομάδα ανθρώπων και η τοπική αστυνομικός Τζούλι Φόρεστερ συνεργάζονται και ενώνουν
τις δυνάμεις τους για να μην γίνουν τροφή στα αιμοβόρα αυτά ψάρια. Η Τζούλι ρισκάρει τα πάντα για να καταστρέψει τα πιράνχας,
προκειμένου να σώσει τη λίμνη και την οικογένειά της.








— AvCLUB.gr // Audio & Video Fanatics Area —
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Re: ΠΙΡΑΝΧΑΣ — Piranha 3D

Σαβούρα. Ευτυχώς που έδειξε λίγα βυζιά και λίγους κώλους και πέρασε η ώρα.....

Βεβαια σε 3D δεν ξέρω πόσο θα αναβαθμιζόταν η οπτικοακουστική εμπειρία.... :flipout::flipout::flipout::flipout:
 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Απάντηση: ΠΙΡΑΝΧΑΣ — Piranha 3D

Καλό καλό! Cult ! θυμηθήκαμε παλιές καλές εποχές ζομποταινίες-σφαγή χωρίς νόημα . :violent-smiley-008:

Αντε και στο Νο2 με την μαμά και τον μπαμπά πιράνχας :flipout:
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Re: ΠΙΡΑΝΧΑΣ — Piranha 3D

Και στο Νο3 με τη διασταύρωση πιράνχας-ανθρώπου:flipout::flipout::flipout::flipout:
 

hvoul

Senior Member
27 June 2006
545
Απάντηση: ΠΙΡΑΝΧΑΣ — Piranha 3D

Φτάσανε οι ταινίες 3d να γίνονται και δημοσκόπηση? υπάρχουν τόσα συστήματα 3D? μπράβο μας τότε είμαστε πολύ μπροστά, και εγώ δεν το πίστευα!
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: ΠΙΡΑΝΧΑΣ — Piranha 3D

Φτάσανε οι ταινίες 3d να γίνονται και δημοσκόπηση? υπάρχουν τόσα συστήματα 3D? μπράβο μας τότε είμαστε πολύ μπροστά, και εγώ δεν το πίστευα!
Νομιζω οτι μπορει να γραψει και καποιος που το εχει δει σε 2D ή και ακομα στο σινεμα.Παντως εγω που το ειδα 3D σπιτι, ειχε την πλακα του.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,732
πετρουπολη
Απάντηση: ΠΙΡΑΝΧΑΣ — Piranha 3D

Δεν εχει να κανει με το 3D η δημοσκοπηση.Εχει να κανει με την ταινια,παιδια..
 

str1979

AVClub Enthusiast
26 June 2006
804
Γιαννιτσα
Απάντηση: ΠΙΡΑΝΧΑΣ — Piranha 3D

Μα καλά, κανείς δεν έχει καταλάβει την επιστημονική-αρχαιολογική πλευρά αυτής της φοβερής ταινίας ??? !!!:violent-smiley-008:
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,821
Re: ΠΙΡΑΝΧΑΣ — Piranha 3D

Σπλατεριά εντάξει δεν είχε κανα νόημα η ταινία.Πάλι καλά που έδειξε την ξανθιά την πορνοσταρ και πέρασε λιγάκι η ώρα.
 

scalp

New member
2 April 2010
19
Re: ΠΙΡΑΝΧΑΣ — Piranha 3D

Η απόλυτη αμερικανιά, που τα πάντα γίνονται κιμάς. Τέλεια.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: ΠΙΡΑΝΧΑΣ — Piranha 3D

Αυτό κύριοι είναι τέχνη .
Τι Τουρίστες , Αμερικάνοι , Αβαταρ και λαλακίες . Εδώ χάνει το παιδί τι μάνα και το γκομενάκι την πραμάτεια του . Χάρμα οφθαλμών. Ένα άνευ προηγούμενου αιματοκύλισμα για μερακλήδες θεατές που ξέρουν να εκτιμούν το καλό σινεμά . Ταινία για 80 Oscar ΣΕ λέω και βάλε. Και μην ακούσω κανένα να λέει για σενάριο και άλλες αηδίες τον έφαγα , μάλλον τον έριξα στα προϊστορικά πιράνχας που ζούσαν εκατομμύρια χρόνια κάτω απ την επιφάνεια του βυθού της λίμνης και βρίσκουν διέξοδο μέσα απ το ρήγμα που δημιουργήθηκε από σεισμό. Και να σας πω και το καλύτερο ? Η λίμνη αυτή τυγχάνει να είναι ένα απ τα πιο HOT spot ξέφρενης διασκέδασης του καλοκαιριού . Εκεί συχνάζουν τα καλύτερα μωρά με τα μικρότερα μπικίνι . Το πάρτι μόλις έχει ανάψει και τα ηλιοκαμένα κορμιά να πάλλονται σε ρυθμούς dance- house . Προσκεκλημένοι στο πάρτι και οι προϊστορικοί φίλοι μας . Τι δαγκωμένα κωλαράκια , τι φαγωμένα τσιτσία , τι διαμελισμένα μπουτάκια . Ότι τραβάει η όρεξη σου αδερφέ . Σκέτη τρέλα ΣΕ λέω . Πάρε το ποπ κορν ανά χείρας και απόλαυσε το .
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: ΠΙΡΑΝΧΑΣ — Piranha 3D

και κάτι πολύ σημαντικό . Όταν επιλέγεις να δεις μια ταινία με μεταλλαγμένα πιράνχας που υπόσχεται τόνους από αίμα , γιατί μετά παραπονιέσαι ότι δε σου άρεσε και ότι ήταν υπέρτατη βλακεία? Τι περίμενες δηλαδή να δεις σ αυτή? Καλοδουλεμένο σενάριο? Ρεσιτάλ υποκριτικής? . Είναι σαν κάποιον που επέλεξε να δει το superman και μετά μου έλεγε πόσο μαλ...α ήταν που πετούσε και κουραφέξαλα . Μα άμα δεν πετούσε δεν θα ήταν superman αλλά ο Μήτσος που έβαλε το βρακί του πάνω απ το κολάν . Θέλω να πω πως η κάθε ταινία κρίνετε με βάση αυτό που είναι η έστω με βάση αυτό που περίμενες να είναι και αν τελικά ανταποκρίθηκε σ αυτό. Βάση λοιπόν των παραπάνω εγώ την καταευχαριστήθηκα
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,854
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: ΠΙΡΑΝΧΑΣ — Piranha 3D

και κάτι πολύ σημαντικό . Όταν επιλέγεις να δεις μια ταινία με μεταλλαγμένα πιράνχας που υπόσχεται τόνους από αίμα , γιατί μετά παραπονιέσαι ότι δε σου άρεσε και ότι ήταν υπέρτατη βλακεία? Τι περίμενες δηλαδή να δεις σ αυτή? Καλοδουλεμένο σενάριο? Ρεσιτάλ υποκριτικής? . Είναι σαν κάποιον που επέλεξε να δει το superman και μετά μου έλεγε πόσο μαλ...α ήταν που πετούσε και κουραφέξαλα . Μα άμα δεν πετούσε δεν θα ήταν superman αλλά ο Μήτσος που έβαλε το βρακί του πάνω απ το κολάν . Θέλω να πω πως η κάθε ταινία κρίνετε με βάση αυτό που είναι η έστω με βάση αυτό που περίμενες να είναι και αν τελικά ανταποκρίθηκε σ αυτό. Βάση λοιπόν των παραπάνω εγώ την καταευχαριστήθηκα

Α,γειά σου !!!

Οι ίδιοι άλλωστε που το γύρισαν,το έκαναν με πλήρη συναίσθηση του B-movie που έφτιαχναν και με πολύ χιούμορ.

Η όλη ταινία κατ αρχήν, είναι ένας μικρός "φόρος τιμής" στο JAWS.

Η αρχική σκηνή με guest τον Ντρέιφους να μιμείται τον εαυτό του,το 1975 στα "σαγόνια", τα παιδιά της Σερίφηνας που βρέθηκαν στο νερό και κινδύνεψαν (εν αγνοία της και πρα τις εντολές της), η μαζική υστερία και ποδοπάτημα/ποδοπνίξιμο στον μεγάλο χαμό,μέχρι και η ανατίναξη του "κακού" στο τέλος.
Ολα ένα homage στο Jaws ,με κλείσιμο του ματιού,άφθονο σπλάττερ,βυζιά,γκόμενες,χαζούς και υπερβολές.

Οποιος πράγματι νοικιάζει αυτήν την ταινία,με αυτόν τον τίτλο και μετά γκρινιάζει για πατατιές,αμερικανιές,υπερβολές,ανύπαρκτα σενάρια κλπ.να το κοιτάξει ξανά..
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,732
πετρουπολη
Απάντηση: ΠΙΡΑΝΧΑΣ — Piranha 3D

+ 1000 Το να κριτικάρουμε τέτοιες ταινίες και να ψάχνουμε νοήματα εκεί που δεν υπάρχουν είναι σαν να ψάχνουμε γωνία στο δεκάρικο...
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: ΠΙΡΑΝΧΑΣ — Piranha 3D

Καλημέρα.
Να ρωτήσω θέλω το εξής: επειδή 3D ακόμα δεν μπορώ να δω, η έκδοση σε 2D (υποθέτω ότι θα περιέχεται και αυτή στο δίσκο), έχει το DTS-HD MA;
 

The^L0sT2

Senior Member
19 December 2008
574
Παλληνη
Re: ΠΙΡΑΝΧΑΣ — Piranha 3D

Καλημέρα.
Να ρωτήσω θέλω το εξής: επειδή 3D ακόμα δεν μπορώ να δω, η έκδοση σε 2D (υποθέτω ότι θα περιέχεται και αυτή στο δίσκο), έχει το DTS-HD MA;
Ναι έχει.