Philips PFL8605H : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

kostasdeep

New member
12 January 2011
35
Παιδιά καλησπέρα. Ειναι το πρώτο μου thread στο avclub, αν και έχω διαβάσει ήδη αρκετά όλο τον τελευταίο μήνα που άρχισα να ψάχνω για καινούρια tv.
Θα προσπαθήσω να μεταφέρω την εμπειρία μου καθόλη τη διάρκεια επιλογής μιας νέας tv και τις πρώτες μου εντυπώσεις από την Philips 32PFL8605, βοηθώντας ίσως κάποιους που ενδιαφέρονται να αγοράσουν καινούρια tv ή τους ενδιαφέρει το συγκεκριμένο μοντέλο.
Μη γνωρίζοντας πολλά πράγματα, μπήκα σε πολλά sites και ανημερώθηκα για τις καινούριες τεχνολογίες στις tv και τα τελευταία μοντέλα των γνωστών brands (κυρίως Samsung, Philips και Sony). Κοιτάζοντας μόνο για 32 και 37 ίντσες λόγω χώρου, (συνεπώς όχι για plasma tv) καταστάλαξα στην Philips 32PFL8605H/12.
http://www.philips.gr/c/televisions...DB7F97C68F35E294.app101-drp1?t=specifications

Αν και αρχικά στην έρευνα αγοράς που έκανα ήταν εκτός προϋπολογισμού (1000 με 1100+ για την 32άρα), μέσω του skroutz κατέληξα να την πάρω από το www.shopcenter.gr στην τιμή των 780 με δωρεάν μεταφορικά και παράδοση σε 2 ημέρες.

Η επιλογή της συγκεκριμένης tv έγινε ύστερα από έρευνα τόσο σε sites, διαβάζοντας κριτικές για 2-3 μοντέλα στα οποία είχα καταλήξει, όσο και σε καταστήματα της Αθήνας. Βέβαια οι επισκέψεις στα καταστήματα περισσότερο με μπερδέψανε παρά με βοήθησαν στο θέμα εικόνας της κάθε tv, αφού δεν ανταποκρινότανε αυτό που έβλεπα με τις κριτικές στα διάφορα sites. Π.χ. η Samsung UE32C6510 σε τουλάχιστον 3 καταστήματα που την είδα με εντυπωσίασε με την αντίθεση στην εικόνα της (και το ωραίο design...) αλλά οι κριτικές της στα ξενα sites δεν ήταν και οι καλύτερες. Ωστόσο, όλοι σχεδόν οι πωλητές με διαβεβαίωναν πως είναι οτι καλύτερο κυκλοφορεί στην κατηγορία της (32inches, Full HD, TIMH~800 ).
Τρομερή εντύπωση μου έκανε η κοροϊδία που προσπαθούν να μας περάσουν ορισμένα καταστήματα. Νομίζοντας πως ο κόσμος μπερδεύεται με όλα αυτά τα νούμερα του κάθε μοντέλου δίπλα στα ονόματα των τηλεοράσεων, ποζάροντας ένα καρτελάκι με τα βασικότατα χαρακτηριστικά των tv, προσπαθούν να πουλήσουν ότι να ναι. Βρήκα σε γνωστό κατάστημα την Samsung UE32C6500 στα 770 και ένα τετράγωνο πιο κάτω σε κατάστημα της ίδιας αλυσίδας ηλεκτρονικών, το ίδιο μοντέλο 850 , και σε τρίτο κατάστημα της ίδιας πάλι αλυσίδας 899 !!!! ΟΤΙ ΝΑ´ΝΑΙ.

Συμβουλή :μην κοιτάτε τις τιμές στα καταστήματα, αγοράστε από το internet. Αν και δεν είμαι fun αυτής της λογικής, γιατί σιγά-σιγά τα εμπορικά καταστήματα θα αρχισουν είτε να απολύουν κόσμο είτε να κλείνουν αφού οι πωλήσεις τους θα μειωθούν, από την άλλη δεν μπορώ να γίνω θύμα ορισμένων "έξυπνων" πωλητών, που προσπαθούν να σου πλασάρουν μοντέλο προηγούμενης σειράς για καινούριο και ως super προσφορά, ή ακόμη και νέα μοντέλα των οποίων όμως οι τιμές συνεχίζουν να παραμένουν στα επίπεδα της πρώτης μέρας κυκλοφορίας τους, παρόλο που άλλοι τις έχουν ρίξει ακόμη και 20%. Γενικώς, διαπίστωσα πως στα περισσότερα καταστήματα υπάρχει μια άναρχη πολιτική στις τιμές. Τι να την κάνω την προσφορά του 20% όταν η αρχική τους τιμή είναι 30+% μεγαλύτερη από ότι μπορώ να τη βρω στο ιντερνετ. Και λέγοντας internet δεν εννοώ Αμερική, Αγγλία, κλπ, αλλά ελληνικά sites.

Philips 32PFL8605: όσο για την καινουρια τηλεόραση δεν έχω να πω ακόμη πολλά πράγματα, καθώς την έχω μόλις 2 ημέρες και ακόμα την ψάχνω. Ωστόσο, δεν έχω να πω σίγουρα κάτι το αρνητικό. Η εικόνα της στα ψηφιακά κανάλια είναι πολύ καλή (όσο το επιτρέπουν τα σημερινα δεδομένα της degea), αλλά εκεί που έπαθα πλάκα ήταν σε ταινία dvd. Αν και ψάχνω τα settings ακόμη, στο mode cinema η εικόνα είναι πολύ ζωντανή, με καλή αντίθεση, αλλά αυτό που τhς δίνει το κάτι παραπάνω έναντι τηλεοράσεων με τα ίδια χαρακτηριστικά νομίζω πως είναι το ambilight και το τζάμι που καλύπτει ολόκληρη την μπροστινή επιφάνεια.
Το ambilight, το χρώμα του οποίου προσαρμόζεται στα χρώματα της εικόνας που εμφανίζεται κάθε στιγμή, εκτός του ότι ξεκουράζει το μάτι, διευρύνει κατά κάποιο τρόπο την οθόνη και ειδικά σε γρήγορες σκηνές με έντονα χρώματα είναι πραγματικά εντυπωσιακό.
Επιπλεόν, το τζάμι της μπροστινής επιφάνειας το οποίο είναι ενιαίο με το πλαισιο της tv, νομίζω πως ξεγελά το μάτι και κάνει την εικόνα να έχει περισσότερο βάθος. Ωστόσο, δεν το συστήνω σε όσους έχουν κάποια φωτεινή πηγή απένατι από την τηλεόραση, γιατί οι αντανακλάσεις είναι μεγαλύτερες από μια συνηθισμένη tv.
Το μενού της είναι πολύ εύκολο, δίνοντας γρήγορη πρόσβαση σε βασικές ρυθμίσεις και πληροφορίες,μέσα από ένα πολύ minimal τηλεχειριστήριο.Το τηλεχειριστηριο που έχω για τη Samsung του υπολογιστή-tv απλά δε συγκρίνεται σε ευχρηστία (και design, για όσους παίζει ρόλο και η εμφάνιση), εννοώντας πως της Philips είναι πολύ καλύτερο.
Ακόμη δεν την έχω συνδέσει στο internet για να δω τι παίζει με το NET TV, αλλά θα το δοκιμάσω μέσα στην εβδομάδα.
Αν υπάρχει ενδιαφέρον θα ακολουθήσουν και άλλες πληροφορίες.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Philips 32PFL8605H

Καλωσηλθες στο φορουμ.

Βεβαια ξεκινας λιγο αναποδα γιατι συνηθως τα πιο πολλα μελη πρωτα μπαινουν να ρωτησουν και μετα αγοραζουν. Αλλα εφοσον σε διαβεβαιωσαν οι πωλητες οτι ειναι η καλυτερη σιγουρα αυτοι θα ξερουν κατι περισσοτερο απο εμας.

Επισης επειδη βλεπω οτι πηρες 32" , διασταση που ειναι καταλληλη κατα την γνωμη μου για αποσταση θεασης 1,5 μετρο και κατω ελπιζω να μην το μετανιωσεις μελλοντικα που δεν πηρες καποια μεγαλυτερη και με καλυτερη ποιοτητα στην ιδια τιμη.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Philips 32PFL8605H

Καλώς όρισες στην παρέα μας, φίλε kostasdeep !!! -bye-

Kαλοθέατη η νέα σου τηλεόραση και ευχαριστούμε για την παρουσίαση !!! :ernaehrung004:

Δεκτές και φωτογραφίες... :D
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Philips 32PFL8605H

Να προσθεσω οτι σχεδιαστικα παντως ειναι πολυ καλη. Εχει την 40αρα μια ξαδερφη της γυναικας μου. Ακομη καλυτερο ειναι το ασημενιο τηλεκοντρολ βεβαια.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Philips 32PFL8605H : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

4842768175_f7bb78374e.jpg


Αυτο λεω. Ιδιο με την 9705 και την 9955. Δεν ειναι πολυ εργονομικο γιατι εχει λιγα πληκτρα αλλα σε σχεδιασμο ειναι κορυφη.
 

kostasdeep

New member
12 January 2011
35
Re: Philips 32PFL8605H

Καλωσηλθες στο φορουμ.

Βεβαια ξεκινας λιγο αναποδα γιατι συνηθως τα πιο πολλα μελη πρωτα μπαινουν να ρωτησουν και μετα αγοραζουν. Αλλα εφοσον σε διαβεβαιωσαν οι πωλητες οτι ειναι η καλυτερη σιγουρα αυτοι θα ξερουν κατι περισσοτερο απο εμας.

Επισης επειδη βλεπω οτι πηρες 32" , διασταση που ειναι καταλληλη κατα την γνωμη μου για αποσταση θεασης 1,5 μετρο και κατω ελπιζω να μην το μετανιωσεις μελλοντικα που δεν πηρες καποια μεγαλυτερη και με καλυτερη ποιοτητα στην ιδια τιμη.

Δε ρώτησα γιατι δε βρήκα κανενα review για τη συγκεκριμένη ή κάποιο άλλο μοντελο από αυτά που μου είχαν κάνει εντύπωση. Όσο για το μέγεθος, ίσως να έχεις δίκιο πως μπορεί να χρειαζόταν μεγαλύτερη, τουλάχιστον μελλοντικα αν μετακινηθώ σε μεγαλύτερο σπίτι-δωμάτιο. Για τα τωρινά δεδομένα (απόσταση ~ 2 μέτρα) μου φαίνεται καλή σαν μέγεθος, είδικα αν λάβεις υπόψη και το γεγονός πως η προηγούμενη που είχα ήταν 21inches CRT.
Η αλήθεια είναι πως κοίταξα και για 37άρες, αλλά η τιμή ανέβαινε σημαντικά και προτίμησα να δώσω λέφτα για μια καλή 32άρα συγκριτικά με μια μεγαλύτερη αλλά ίσως όχι αντίστοιχης ποιότητας.
 

Chris85

AVClub Addicted Member
26 February 2009
2,609
Re: Philips 32PFL8605H : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Παντως, αν και λιγο αφ-τοπικ, ειδα μια Philips στο δωματιο μιας φιλης μου με ambilight (ευτυχως διαβασα το ποστ σου και ειδα πως λεγεται), αλλα και "περιεργη" κινηση στην οθονη, ετσι ωστε σε μερικες σκηνες ενιωθα πως βρισκομουν "μεσα" στην ταινια. Αν καταλαβες για ποιο χαρακτηριστικο λεω (γιατι δηλωνω παν-ασχετος), πες μου αν το εχει και η δικια σου τηλεοραση.
 

kostasdeep

New member
12 January 2011
35
Re: Philips 32PFL8605H : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ωστόσο, έχω δύο θέματα:
1: το γνωστό clouding (νομίζω πως χρησιμοποιώ τον σωστό όρο) των led-lcd, κάνει και δω την εμφάνισή του. Στην κάτω μαύρη μπάρα των ταινιών, στο μέσον περίπου της tv εμφανίζεται ένα αμυδρό λευκό (σύντομα θα ανεβάσω και φωτογραφίες). Δεν είναι ενοχλητικό αλλά όταν πληρώνεις για κάτι υποτίθεται καλό, δε θες να εμφανίζονται μειονεκτήματα από την πρώτη ημέρα. Δεν είναι βέβαια κάτι για το οποίο μετανοιώνω για τη συγκεκριμένη αγορά.

2: δοκίμασα να βάλω ταινία μέσω usb σε avi μορφή αλλά δεν εμφανίζει τους υπότιλους .srt (εννοείται πως ταινία και υπότιτλοι έχουν το ίδιο ακριβώς όνομα). Έχει κανείς καμια ιδέα πριν δοκιμάσω λύσεις burn-in προγραμμάτων? (νομίζω πως το AVIAddXSubs κάνει αυτή τη δουλειά από ότι είδα σε άλλο thread).
(Η εικόνα της ταινίας πραγματικά με εντυπωσίασε. Δεν περίμενα τέτοια ποιότητα από usb σε .avi μορφή)
 

kostasdeep

New member
12 January 2011
35
Re: Philips 32PFL8605H : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Παντως, αν και λιγο αφ-τοπικ, ειδα μια Philips στο δωματιο μιας φιλης μου με ambilight (ευτυχως διαβασα το ποστ σου και ειδα πως λεγεται), αλλα και "περιεργη" κινηση στην οθονη, ετσι ωστε σε μερικες σκηνες ενιωθα πως βρισκομουν "μεσα" στην ταινια. Αν καταλαβες για ποιο χαρακτηριστικο λεω (γιατι δηλωνω παν-ασχετος), πες μου αν το εχει και η δικια σου τηλεοραση.

AMBILIGHT: αφορά σε μια σειρά led φωτων τις 2 πλευρές της τηλεόρασης, προβάλλοντας φως από το πίσω μέρος της οθόνης στον περιβάλλοντα τοίχο, φωτίζοντας έτσι το backround της τηλεόρασης. Στη σειρά 9000 της Philips υπάρχει και τρίτη σειρά led στο πάνω μέρος της οθόνης (Ambilight Spectra 3). Το Ambilight προσαρμόζει αυτόματα το χρώμα και την ένταση του φωτός στην εικόνα που εμφανίζεται κάθε φορά (πχ αν η εικόνα που προβάλλεται μια δεδομένη στιγμή έχει κίτρινο και μπλέ, τα ίδια χρώματα προβάλλονται και στον τοίχο). Επίσης επιλέγεις το χρώμα που έχει ο τοιχος σου για καλύτερη προσαρμογή των χρωμάτων.
Από τη σύντομη εμπειρία μου, δηλώνω εντυπωσιασμένος με το ambilight. Βέβαια έχει νόημα η ύπαρξη του μόνο στην περίπτωση που στο χώρο επικρατεί πολύ χαμηλός ή ακόμη καλύτερα καθόλου φωτισμός. Κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν έχει ιδιαιτερο νόημα. Νομίζω πως ξεκουράζει τα μάτια στην παρακολούθηση ενώ παράλληλα είναι σαν να διευρύνει την οθόνη.
Για παρακολούθηση ταινίας σε σκοτεινό δωμάτιο με τσίτα τα ηχεία από το στερεοφωνικό και παγωμένη μπύρα είναι άλλη φάση.


moz-screenshot.png

moz-screenshot-1.png
moz-screenshot-2.png
 

Attachments

  • Amblight_Spectra_2.jpg
    Amblight_Spectra_2.jpg
    13.6 KB · Views: 86

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Philips 32PFL8605H

Η αλήθεια είναι πως κοίταξα και για 37άρες, αλλά η τιμή ανέβαινε σημαντικά και προτίμησα να δώσω λέφτα για μια καλή 32άρα συγκριτικά με μια μεγαλύτερη αλλά ίσως όχι αντίστοιχης ποιότητας.

Και ομως στα λεφτα που εδωσες επαιρνες τηλεορασεις 40-46" με καλυτερη ποιοτητα εικονας. Τωρα βεβαια και να σου πω ποιες ειναι δεν εχει νοημα.
 

kostasdeep

New member
12 January 2011
35
Re: Philips 32PFL8605H : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Μη μου αναφέρεις καλύτερα μοντέλα, γιατί θα απογοητευτώ για όλες τις ώρες που έχασα ψάχνωντας. Βέβαια δεν με ενδιέφεραν τηλεοράσεις μεγαλύτερες των 37inches, οπότε και 40άρα να έβρισκα στα ίδια χρήματα (700-800 ) δεν θα έμπαινα στη λογική να την πάρω. Νομίζω πως η λογική του όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα είναι λίγο παραπλανητική. Εξαρτάται από τις ανάγκες και τις προτιμήσεις του καθενός.
Στην περίπτωση που κάποιος έχει το χώρο και είναι πορομένος με την παρακολούθηση ταινιών ή τη σύνδεση σε pc, το καταλαβαίνω να πάει σε μια plasma 42άρα ή και μεγαλύτερη. Αλλά εμένα δεν με πολυαπασχολούν τέτοιου είδους δραστηριότητες, ούτε έχω τον απαραίτητο χώρο. Το να βλέπω τον Χατζηνικολάου ή τον βάζελο (ειδικά στα χάλια που έχει τον τελευταίο καιρό) σε μια 42άρα δε νομίζω να έχει νόημα και μάλλον χειρότερα θα ήταν με το σήμα που έχουν ακόμη τα ψηφιακά. Ήδη στην 32άρα βλέπω αρκετές ατέλειες στην εικόνας τους (για να μην πω για τα αναλογικά). Από την άλλη μου αρέσει να παρακολουθώ ταινίες αλλά είμαι πολύ δύσκολος στο να βρω κάποια που να με εξιτάρει αρκετά, οπότε είναι λίγες αυτές που θα κάτσω να δω (περιμένω την καινούρια της Τζούλιας... πλάκα κάνω).
Τέλος, όσο αναφορά την κατάλληλη απόσταση νομίζω πως υπάρχει μια σύγχηση μεταξύ της κατάλληλης απόστασης θέασης και της ελάχιστης απόστασης θέασης. Διάφοροι οδηγοί αγοράς αναφέρουν πως για ελάχιστη απόσταση θέασης τα 2 μέτρα, κατάλληλη είναι μια 40άρα ή ακόμη και 42άρα. Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει πως είναι η ιδανκή αλλά η μικρότερη δυνατή απόσταση που μπορείς να διατηρείς από την tv. Δεν θέλω να γυρνάω εκτός από τα μάτια και το κεφάλι για να παρακολουθήσω τη δράση από τη μια άκρη της τηλεόρασης ως την άλλη, ή στο τέλος ενός ποδοσφαιρικού αγώνα να χρειάζομαι depon για να συνέλθω. Ας μην ξεχνάμε στις πόσες ίντσες βλέπαμε πριν μερικά χρόνια....

Με δεδομένα τα παραπάνω, ελπίζω στις 32 ίντζες να έκανα καλή επιλογή. Θα φανεί με τον καιρό που θα την ψάξω λίγο παραπάνω. Ήδη έχω βρει κάποιες προτάσεις για callibration, θα τις δοκιμάσω και θα σας πω.

Reviews Philips PFL8605:
http://www.trustedreviews.com/tvs/review/2010/10/26/Philips-40PFL8605H/p1

http://www.techradar.com/reviews/au...-and-lcd-tvs/philips-40pfl8605h-721259/review
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Philips 32PFL8605H : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Σιγα μην γυρναει καποιος το κεφαλι για να δει στα 2 μετρα σε 42".

Kοιταξε τις αποστασεις που προτεινει η Sony για θεαση 1080p...

http://www.sony.gr/article/id/1211553198852

Στα 2.1 μετρα 52".

Εδω ειναι η προταση του FullHd που ουσιαστικα ειναι ενας συγκερασμος απο διαφορα site...

distance.jpg


Βεβαια και εγω πριν κατι χρονια 32" ειχα παρει για να βλεπω στα 2.8 μετρα και τωρα εχω 50".

Αν δεν κανει καποιος λαθη δεν μαθαινει. Οποτε ουτε ο πρωτος εισαι ουτε ο τελευταιος που θα ψαχνει τηλεοραση ξανα σε λιγο καιρο.
 

kostasdeep

New member
12 January 2011
35
Re: Philips 32PFL8605H : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Σαφώς και δεν προτείνω σε όλους που προκειται να παρακολουθούν τηλεόραση στα 2 μέτρα να αγοράσουν 32άρα. Αναμφίβολα για τους περισσότερους θα είναι μικρή. Μιλάω για τις προσωπικές μου ανάγκες (tv 80% ταινίες 20%). Επιπλέον δε νομίζω πως γνωρίζω πολλά πράγματα πάνω στο αντικείμενο ώστε να είμαι τόσο απόλυτος.
Σήμερα, έπειτα από τη μετάβαση 21inches CRT σε 32 LCD σαφώς και μου φαίνεται ικανοποιητικό το μέγεθος για τα 2 μέτρα απόσταση. Αλλά επειδή όλα μια συνήθεια είναι, ίσως σε ορισμένο καιρό να μου φαίνεται μικρή. Δεν πειράζει, αλλωστε όλα τα αντικείμενα αναλώσιμα είναι...
Άλλωστε σκοπος του Thread ήταν η παρουσίαση του συγκεκριμένου μοντέλου και η ανταλλαγή απόψεων για όσους ενδιαφέρονται να το αποκτίσουν ή την έχουν ήδη. Βεβαια οτιδήποτε άλλο συζητιέται καλό κάνει.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Philips 32PFL8605H : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Αν εισαι ακριβως στα 2 μετρα η αληθεια ειναι οτι θα μπορουσες να πας σε 40" εφοσον δεν βλεπεις μονο HD αλλα και τηλεοπτικο σημα αλλα δυσκολα για παραπανω.

Ολα τα παραπανω τα γραφω πιο πολυ για να εξηγησω καποια πραγματα. Κανεις δεν "καταδικαζεται" μεσα σε ενα forum ποσο μαλλον οταν εγω σου λεω οτι πριν 4 χρονια την ειχα πατησει πολυ χειροτερα αγοραζοντας 32" για 2.8 μετρα.

Αντε καλες θεασεις λοιπον. Για την ιστορια και εγω οταν μετακομισα στο νεο μου σπιτι πριν απο 8 χρονια και εγω σε μια 21" CRT εβλεπα στην αρχη.-bye-
 

sevek

New member
19 June 2010
8
Re: Philips PFL9705 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα.

Πήρα την 52PFL8605 και επειδή δεν υπάρχει αντίστοιχο thread, να ζητήσω την βοήθειά σας εδώ.
Παίζει από δίσκο mkv αρχεία με AC3 ήχο αλλά όχι τους ενσωματωμένους υπότιτλους. Η ενσωμάτωση έγινε με το mkvmerge.
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
Πιστεύω ότι έχει ίδιο media player με την PFL9705.

Ευχαριστώ.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Philips PFL9705 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δεν παιζουν υποτιτλους ουτε η 8605 ουτε η 9705.

Question
Can I use my own subtitle files (with file name extension such as srt, smi, sub, ssa, txt and so on)?

Answer
Our TV’s do not support the use of external subtitles when you watch movies from a USB memory device.


http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/...g=ENG&ctn=46PFL9705H/12&dct=FAQ&refnr=0079404

Αν παιζει μια τηλεοραση υποτιτλους το ρωταμε πριν την αγορα και οχι μετα.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,332
Αθήνα...
Γιάννη,δεν λέει για εξωτερικό αρχείο αλλά για ενσωματομένους.Αυτό είναι το παράξενο..
 

kostasdeep

New member
12 January 2011
35
Παίζοντας ταινίες από usb σε avi μορφή με ενσωματωμένους υπότιτλους δεν υπάρχει θέμα. Τους παίζει κανονικά (PFL 8605). Η ενσωμάτωση έγινε με το AviReComp.
Το πρόβλημα σε εμένα είναι ότι δοκίμασα να παίξω mkv αρχεία και δεν τα παίζει, ενώ στο manual λέει πως τα υποστηρίζει. Μήπως πρέπει να κάνω αλλαγή στο format του ήχου ή φταίει κάτι άλλο?
 

sevek

New member
19 June 2010
8
Κώστα, αν δεις παραπάνω, αναφέρω ότι παίζει αρχεία mkv με ήχο AC3 (DTS ήχο δεν παίζει και τον μετέτρεψα ταχύτατα με το XviD4PSP).
Αυτό που δεν παίζει είναι ενσωματωμένους υπότιτλους και ελπίζω κάποιος να το έχει καταφέρει με κάποιον άλλο τρόπο ενσωμάτωσης ή σε κανά καινούριο firmware update.
Πάντως στην απίστευτη τιμή που πήρα την 52PFL8605, ότι μειονέκτημα και να έχει είναι αμελητέο.