The Cape

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,172
Εκεί ψηλά.....
Παει πολυς καιρος που ειχαμε να δουμε τηλεοπτικη σειρα με μασκοφορους ηρωες.
Ειχαμε για 4 συναπτες σαιζον το Heroes που ομως καθε χρονια γινοταν και πιο αδιαφορο.
Εχουμε φυσικα το ρεκορ της νεωτερης τηλεοπτικης ιστοριας με το Smallville που αφηγειται για 10 !! χρονια τις περιπετειες του SuperBoy πριν μεγαλωσει και γινει ο μεγας SuperMan.
Μεσα στις ιστοριες του ειδαμε και μασκοφορους οπως τον Green Arrow. Ομως μια σειρα που να καταπιανεται και να δημιουργει εναν μασκοφορο σουπερ Ηρωα νομιζω οτι εχουμε να δουμε απο την εποχη του Flash.

Παιχτηκαν λοιπον τα δυο πρωτα επεισοδια της νεας σειρας the Cape (η Κάπα) απο το NBC.





Προκειται για την ιστορια ενος ευπατριδη αστυνομικου που ενοχοποιειται απο εναν μαστερ του εγκληματος τον "Chess" και χανει τα παντα . Σιγα σιγα γινεται ενας μασκοφορος εκδικητης του εγκληματος εκπαιδευομενος απο μια αλλοκοτη συμμορια .

Δεν εχει υπερδυναμεις, απλα χρησιμοποιει την θεληση του , τις ικανοτητες που αποκτα με την εκπαιδευση αλλα και καποια κολπακια και τρυκ.

Κατι σαν τον Μπατμαν δηλαδη ή εναν φτωχοτερο ως προς τα μεσα Moon Knight.





Αντιπαλοι του ειναι διαφοροι υπερκακοι με διαφορετικες δυνατοτητες αλλα οχι υπερδυναμεις παντα καθοδηγουμενοι απο τον "Chess" γνωστοτερος απο αυτους ειναι ο πολυς Vinnie Jones.


Συνεργατης του ειναι η Orwell η οποια ερμηνευεται απο την Summer Glau που εγινε γνωστη απο την θηλυκη terminator στην "The Sarah Connor Chronicles" αλλα κυριως απο το Firefly την καλτ σειρα του Joss Whedon οπου επαιζε την river.​




http://www.youtube.com/watch?v=q0WK7Hf4DOo&feature=related
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: the Cape

Είδα τα δυο πρώτα επεισόδια.
Άν και δεν μου αρέσουν τέτοιου είδους ταινίες -σειρές, μου άρεσαν τα δυο πρώτα επεισόδια.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: the Cape

Είδα και το τρίτο επεισόδιο . Μου αρέσει το Cast,λίγο ο πρωταγωνιστής μερικές φορές δεν μου πολυ αρέσει.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,172
Εκεί ψηλά.....
Re: the Cape

Εμενα δεν μου αρεσαν πολυ χωρις να σημαινει οτι ηταν ασχημα.
Μακαρι να παει καλυτερα.

Θα δειξει. Παντως εγω ενθουσιαστηκα και μονο που τολμησαν μετα απο τοσο καιρο να επαναφερουν μασκοφορο ηρωα παλαιας κοπης.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: the Cape

Η σειρά μέχρι στιγμής μου αφήνει ανάμικτα συναισθήματα,μου αρέσει σε μερικά σημεία όμως την βαριέμαι.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,478
Μεταμορφωση
Re: the Cape

Τον ματιασαμε τον πρωταγωνιστή !
Φαινόταν πάντως ότι πήγαινε προς τα εκεί.
Τουλάχιστον να προλάβουν ενα δίωρο επεισόδιο να κλείσει κάπως σωστά η σειρά.
 

Kostas05

Established Member
4 April 2011
281
Μια απο τις αγαπημένες μου σείρες κρίμα πραγματίκα που τελειώσε δεν έχω δει όμως ακόμα το τελευταίο επεισόδιο
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Re: the Cape

Η σειρα κοπηκε...

Ναι ε? Σε ποιο επεισόδιο ? ( έχω τα πρώτα 5 κι εχω δεί τα 3 - μέχρι εκεί με "κράτησε" )


Υ.Γ. Ουπς , sorry , μόλις τώρα είδα ότι αναφέρθηκε...
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Η σειρά μου άρεσε πολύ.
Ο πρωταγωνιστής νομίζω δεν έδωσε το κάτι παραπάνω, για να συνεχιστεί η σειρά.
Αν με κάποιο τρόπο άλλαζαν τον πρωταγωνιστή, η σειρά πιστεύω θα είχε καλύτερο μέλλον.