Ερωτική πρόβα στο Θάνατο

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
- Θέλω να δω την Υακίνθη 20 χρονών. Πόσο το θέλω!

- Έχω το δικαίωμα να τη δω, κι αν δεν το 'χω θα το πάρω!

- Δυο κοριτσάκια στο σπίτι μας μόνα; Όχι! Ποτέ!

- Δεν είναι δυνατόν να τα αφήσω!

Πρέπει να υπερβώ τα πάντα!

Κι αν φταίω για όλα,

πρέπει να πληρώσω, ναι, αλλά όχι με το φευγιό.

- Νομίζω ότι αρκετά πλήρωσα

μέσα στο θυελλώδη

και πανάσκημο αυτό χρόνο!!!!

- Άλλα, κι άλλα τόσα μπορώ ν' αντέξω,

φτάνει να μη φύγω.

- ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΦΥΓΩ

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ.


20/2/1991

Ο Δημήτρης Λάγιος Πέθανε στις 11/04/1991 και η τέφρα του διασκορπίστηκε στα νερά της Ζακύνθου και της Κύπρου (την οποία, από το 1985, αναγνώριζε ως δεύτερη πατρίδα του). Την ίδια χρονιά κυκλοφόρησε ο δίσκος Ερωτική Πρόβα (Στο Θάνατο, όπως ήταν ο αρχικός τίτλος), σε στίχους δικούς του και του Μ. Ελευθερίου, με ερμηνευτές τους Γ. Νταλάρα, Χ. & Π. Κατσιμίχα και Σ. Γιαννάτου.

prova.jpg
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Από ένα αφιέρωμα του περιοδικού Μετρονόμος, 12/06:

Ο Δημήτρης Λάγιος γεννήθηκε στη Ζάκυνθο στις 07/04/1952, όπου και μεγάλωσε. Η αγάπη του για τα ιδιαίτερα γνωρίσματα της πατρίδας του (χρώματα, ήχοι, κύματα) τον οδήγησαν στην έρευνα, στη μελέτη, στην καταγραφή και στη διδασκαλία έργων της Επτανησιακής Μουσικής Σχολής, απ' όπου προέκυψαν έξι δισκογραφικές δουλειές και η σύσταση του συνόλου καλλιτεχνών Μουσικό Ασκηταριό, με το οποίο διοργάνωσε γιορτές τέχνης και λόγου στη Ζάκυνθο.
Σπούδασε πιάνο και ανώτερα θεωρητικά στο Εθνικό Ωδείο Αθηνών. Aκολουθούν τέσσερα χρόνια θητείας στην Αμερική δίπλα στον Ernest Brown. To 1979 επιστρέφει στην Ελλάδα και ασχολείται με διάφορες μορφές σύνθεσης (θέατρο, μουσική δωματίου, μουσική για μπαλέτο, συμφωνικά έργα, μελοποίηση ποιητών, τραγουδοποιία). Συμμετέχει με τον Αριστείδη Μόσχο στη δημιουργία του Λαϊκού Σχολείου Παραδοσιακής Μουσικής, ενώ παράλληλα θα ξεκινήσει το Μουσικό Σχολείο Μυκόνου και το Μουσικό Σχολείο του δήμου Αλίμου. Υπήρξε επίσης ιδρυτής και πρόεδρος του Κάλβειου Κέντρου Μουσικών Μελετών και του Καλβειου Ωδείου, καθώς και μόνιμος συνεργάτης της Ορχήστρας Νυκτών Εγχορδων.
Εμφανίζεται για πρώτη φορά στην ελληνική δισκογραφία το 1982 με το έργο Ο Ήλιος Ο Ηλιάτορας σε ποίηση Ο. Ελύτη και ερμηνεία Ε. Βιτάλη, Ν. Δημητράτου (απ' όπου και η πρώτη συνεργασία του με τον Γ. Νταλάρα), ενώ το 1980 είχε προηγηθεί -σε περιορισμένη κυκλοφορία- ο δίσκοςΡήγας Φερραίος. Μελοποίησε ακόμα κείμενα των Μιχ. Μπουρμπούλη, Φ. Λάδη, δικούς του, Τ. Κεφαλληνού, Κλ. Αγγελίδου, Κ. Καρυωτάκη (ανέκδοτα), Α. Κάλβου (ανέκδοτα), Μ. Ελευθερίου, αποσπάσματα ψαλμων του Δαυίδ, Ε. Παλληκαρίδη, Δ. Λιμπέρτη, Στρ. Πασχάλη.
Συνεργάστηκε επίσης με τους Σ. Μπέλλου, Α. Καλογιάννη, Η. Βάργκα, Μ. Κωχ, Α. Παρλωπάνου, Χ. & Π. Κατσιμίχα, Σ. Γιαννάτου. Από το 1980 έως το 1994 κυκλοφόρησαν συνολικά 16 δίσκοι του, ενώ τέσσερις δουλειές του παραμένουν ακόμα ανέκδοτες.
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
ευχαριστούμε Νίκο

ευχαριστηση μου και υποχρεωση μου.

το καλοκαιρι τελη δεκαετιας 80, μικρο παιδι ακομα, μια συναυλια στην Ζακυνθο που θυμαμαι ακομα...
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Θυμάμαι πιτσιρικάς τότε που μου είχανε πρήξει τα αυτιά το ράδιο εκείνη την εποχή με το "Τι πάθος" του Νταλάρα.....

Σε πείσμα λοιπόν εγώ αντιστάθηκα και δεν τον αγόρασα, ώσπου μια εποχή κυκλοφορούν έναν διπλό δίσκο οι Κατσιμιχαίοι με τραγούδια άλλων....

Σε εκείνο το δίσκο υπάρχει το κομμάτι που μου στιγμάτισε για πάντα το θυμικό και ψυχισμό και είναι το μωβ....

http://www.youtube.com/watch?v=_aUaRIXZ8O4

Είναι το χρώμα που με τρελαίνει,
που με τρελαίνει.
Φτιάχνει στεφάνι στο πρόσωπό μου,
με σημαδεύει.

Πώς το φοβάμαι τέτοιο χρώμα,
πώς με μεθάει, πώς το μισώ,
πώς το μισώ!
Πώς νιώθω φόβο με τέτοιο χρώμα,
πώς με μεθάει, πώς το μισώ,
πώς το μισώ!

Πόθοι κλεισμένοι, φυλακισμένοι,
φυλακισμένοι.
Στο αίμα με πάθος μού φέρνουν δίψα,
μόνος καίγομαι.

Πώς νιώθω φόβο με τέτοιο χρώμα,
πώς με μεθάει, πώς το μισώ,
πώς το μισώ!

Το χρώμα σπάζει πάνω στην πέτρα,
μέσα στην άμμο.
Πάει στη μάνα, στο πένθος πάει,
με όλα ταιριάζει.

Πώς το φοβάμαι τέτοιο χρώμα,
πώς με μεθάει, πώς το μισώ,
πώς το μισώ!
Πώς νιώθω φόβο με τέτοιο χρώμα,
πώς με μεθάει, πώς το μισώ!
Πώς το αγαπώ αυτό το μωβ!

Ευχαριστώ και εγώ Νίκο για την επιστροφή σε ξεχασμένες αναμνήσεις....
 
Last edited:

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Για σου Αιμιλιε, και εγω Νταλαρα ακουγα και ετρεχα....να φυγω...
αλλα του αξιζει ενα μπραβο στην συγκεκριμενη περιπτωση.
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Για σου Αιμιλιε, και εγω Νταλαρα ακουγα και ετρεχα....να φυγω...
αλλα του αξιζει ενα μπραβο στην συγκεκριμενη περιπτωση.

Βεβαίως και νομίζω ότι στον συγκεκριμένο δίσκο έβγαλε ένα πάθος που ήταν σαν να το έκρυβε χρόνια.....

Μόνο στα πρώτα του τραγούδια είχα να τον ακούσω έτσι..(που δεν είχαν καμία σχέση με το ύφος του Λάγιου).

Συγκεκριμένα σε αυτό που έλεγα πριν, όταν ακούω το Μωβ και το Να Κλαίς(που το ανάρτησα στην VideoClip) με πιάνει ένα ρίγος και ένα απότομο σφίξιμο, όπως τις στιγμές τον μαύρων αλλά γλυκά "μελωδικών" σκέψεων μου......Τι περίεργες νότες και τι θανατικά μελωμένοι στίχοι...
 
Last edited:

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,801
Αθήνα
Όπως μου έχει συμβεί πολλές φορές και σε άλλους καλλιτέχνες, θυμάμαι τη μουσική του Λάγιου μέσα από ταινία, συγκεκριμένα στους τίτλους τέλους της ταινίας "Αγέλαστος Πέτρα" ακουγόταν ο "Εξαγνισμός" από τον δίσκο του "Ρωγμές".
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
- Θέλω να δω την Υακίνθη 20 χρονών. Πόσο το θέλω!

- Έχω το δικαίωμα να τη δω, κι αν δεν το 'χω θα το πάρω!

- Δυο κοριτσάκια στο σπίτι μας μόνα; Όχι! Ποτέ!

- Δεν είναι δυνατόν να τα αφήσω!

Πρέπει να υπερβώ τα πάντα!

Κι αν φταίω για όλα,

πρέπει να πληρώσω, ναι, αλλά όχι με το φευγιό.

- Νομίζω ότι αρκετά πλήρωσα

μέσα στο θυελλώδη

και πανάσκημο αυτό χρόνο!!!!

- Άλλα, κι άλλα τόσα μπορώ ν' αντέξω,

φτάνει να μη φύγω.

- ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΦΥΓΩ

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ.


20/2/1991

Στο blog του συνθέτη βλέπω

- ότι η Υακίνθη στην οποία αναφέρεται ο εκλιπών είναι η κόρη του
- ότι το εν λόγω έργο το συνέθεσε έχοντας επίγνωση του Τέλους.

Τα λόγια ωχριούν...
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Στο blog του συνθέτη βλέπω

- ότι η Υακίνθη στην οποία αναφέρεται ο εκλιπών είναι η κόρη του
- ότι το εν λόγω έργο το συνέθεσε έχοντας επίγνωση του Τέλους.

Τα λόγια ωχριούν...

εχω ενα κοριτσακι στην ηλικια που ηταν η υακινθη τοτε.
η φραση "- Δυο κοριτσάκια στο σπίτι μας μόνα; Όχι! Ποτέ! " για την κορη του και τη γυναικα του, με θρυματιζει...
"Τα λόγια ωχριούν"