Mode Plagal - Στην κοιλιά του Κήτους (2010)

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,024
Αιγάλεω
sthn_koilia_tou_khtous.jpg


Ο απο πολλού καιρού αναμενόμενος νέος studio δίσκος των Mode Plagal είναι εδώ.
Με Mποστ στο εξώφυλλο αλλά και «εντός» (με αποσμάσματα απο την «Φαύστα»), με Ντοστογιέβσκι («Αδελφούς Καραμαζοβ»), ελληνική παράδοση, βαλκανική παράδοση, και αντίστοιχα με την γνωστή πολυποίκιλτη μουσική τους παρουσία, δουλεμένη όσο ποτέ, τόσο που οι όποιες «εκτροπές» απο την κύρια φόρμα εκάστου τραγουδιού, όταν συμβαίνουν, να μην εκπλήσσουν στο ελάχιστο.
Θεωρώ την επιλογή του τίτλου, καθώς και του κειμένου του Μπόστ στο πρώτο κομμάτι (Η μόνη σίγουρη οδός παραγωγής ευπόρων, είν’ να τρελλάνουν τους φτωχούς με δυσβαστάκτων φόρων.) έξοχη και σημειολογικά εναρμονισμένη με την εποχή που ζούμε.
Απο εκεί και έπειτα, απλά δεν μπορώ να βρώ αδύνατο κομμάτι στο δίσκο.
Χιούμορ, ευαισθησία αλλά και σοβαρότητα, πάντα με αγάπη για τη μουσική.
Το παίξιμο στο γνωστό υψηλό επίπεδο, προσθήκη πνευστών και κρουστών όπου έκριναν σκόπιμο.
Βρίσκω το αμάλγαμα που προσφέρουν, τον τρόπο που γίνεται το πάντρεμα τυπικά ετερόκλητων στοιχείων, τόσο μαεστρικό, τόσο γοητευτικό και «εντός παιδιάς» και τόσο σημαντικό όσο καί οποιαδήποτε άλλη σύγχρονη τάση. Θεωρώ αυτό που έχουν καταφέρει τεράστιο επίτευγμα.
Εχω δηλώσει fan τους εδώ και πολλά χρόνια και δεν ζορίζομαι καθόλου να συνεχίσω.
Μπράβο παίδες!
 
Last edited by a moderator:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Ιδιόρυθμη φωνή στά ελληνικά πράγματα..
Εχω τούς δυό πρώτους τους δίσκους..
Τούς είχα βρεί ενδιαφέροντες τουλάχιστον μιάς και πάντρευαν μέ χιούμορ τό σύγχρονο μέ τήν παράδοση ,άν και λιγάκι μουσικά οχι πολύ κατεργασμένους..
Θά τούς ψάξω..
 

analyze_it

AVClub Addicted Member
15 July 2008
1,798
'Εχω κάποιους δίσκους τους, μου αρέσουν πολύ (με εξαίρεση εκείνον με επηρροές από τη βυζαντινή μουσική).
Τους άκουσα live (πριν 1 χρόνο+) στο "Αλάβαστρον" και ήταν πολύ καλοί - ιδιαίτερα ο ντράμερ είναι απίστευτος...

Θα αγοράσω και τον καινούργιο τους δίσκο, ευχαριστώ για την ενημέρωση!
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Τα σοβαρά αστεία πάντα μου άρεσαν. Και οι Mode Plagal έχουν αυτό ακριβώς το χιούμορ, τόσο στον ήχο όσο και στα κείμενα που γράφουν ή μελοποιούν, που τους κάνει να μιλάνε για σοβαρά πράγματα με χαμογελαστή διάθεση. Έτσι σχολιάζουν την οικονομική επικαιρότητα που μας πνίγει, με την βοήθεια του Μποστ, εικαστικά και στιχουργικά. Το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό, θα συμφωνήσω με τον Γιώργο Κουν. Οι Mode Plagal έχουν σίγουρα -και δικαιωματικά- θέση στο σεντούκι με τον θησαυρό της ελληνικής μουσικής, όσα κομμάτια και αν έχει μέσα αυτό το σαντούκι. Απαραίτητο.