Αναζητώντας τηλεόραση για το wii και γενικότερα για videogaming

DiscipleInAgony

New member
2 February 2007
31
Γεια χαρά σε όλους σας παιδιά..όπως καταλαβαίνετε, είμαι νέος και ψάρακλας..
Μέ έστειλαν εδώ από το Nintendo.gr, καθώς αντιμετωπίζω πρόβλημα με την αγορά τηλεόρασης αποκλειστικά και μόνο για τις videogaming ανάγκες μου, οι οποίες συνοψίζονται κυρίως στο wii και αρκετά μεταγενέστερα για το xbox 360
Oπότε κυρίως με ενδιαφέρει το wii,και μιας και έχω component καλώδιο, τα 480p..
Δε ξέρω αν έπρεπε να ποστάρω το θέμα στις tv...αν είναι έτσι, μπορώ να το γράψω και εκεί..:p
Και ξεκινάω λοιπόν..
Κατέληξα λοιπόν, πως θα πρέπει να κινηθώ για την απόκτηση μιας Lcd, μιας και η επαφή μου με την crt hd Samsung WS-32Z409 δεν με άφησε και καταγοητευμένο...
Απο πλευράς εταιρίων,κινούμαι μεταξύ samsung, sharp και LG και Philips, χωρίς να είμαι σίγουρος για τις δυο τελευταίες..
Από πλευράς χρημάτων, μπορώ να διαθέσω μέχρι 1500 ευρώ το μάξιμουμ..
Και τώρα αρχίζουν τα ερωτήματα μου...
1)Μέγεθος:27 ή 32 ίντσες?
Είμουν σίγουρος για τις 32 ίντσες, μέχρι που άκουσα ότι σε μικρότερη tv, τα jaggies ελαχιστοποιούνται και δεδομένου ότι η μέγιστη ανάλυση των 480p που υποστηρίζει το wii, τα κάνει να φαίνονται πιο έντονα,είμαι σε ένα σχετικό δίλημμα..στω κάτωθι link υπάρχει μια σχετική αναφορά
http://wii.ign.com/mail/2007-01-09.html

2)Response time, Contrast;Ποιές είναι οι «καλές τιμες» των προαναφερθέντων παραγόντων, και πάλι με γνώμονα το videogaming?Ειδικά για το response time,έχω ακούσει πως είναι πολύ σημαντικό..
Eπίσης κάπου διάβασα ότι οι νέες τηλεοράσεις των 100 hz είναι ιδανικές για videogaming..Ισχύει?

3)Τι άλλο θα πρέπει να τσεκάρω και να ελέγξω..?
Το ξέρω πως αυτό το τελευταίο είναι γενικό, αλλά τι να κάνω?Η απειρία οδηγεί στην απόγνωση..:chinscratch:

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και ελπίζω να συγχωρήσετε την απειρία μου και αν κάποιες ερωτήσεις είναι γενικόλογες, είμαι εδώ να τις συγκεκριμενοποιήσω..:ernaehrung004:
Ευχαριστώ πολύ και πάλι...
 

papagpanos

Established Member
11 August 2006
179
Lost in Ileia
Φιλε καλωσόρισες στο avclub.-bye-
Να πάρεις τις περισσότερες ίντσες που μπορείς στα χρήματα σου. Εμεις παίζουμε wii σε πλάσμα LG 50'' και στα παιχνίδια με 2 παίχτες είναι μικρή...:flipout:

Σου προτείνω να βάλεις την ίδια ερώτηση και στην κατηγορία TV.
 
18 June 2006
362
__Καλώς ήρθες Βασίλη... :ernaehrung004:


__Χεχε, ναι εγώ είμαι αυτός που σε έστειλε... -bye- :grinning-smiley-043

__Είδες, τη λύση του να κρατήσεις την cart για να βλέπεις την "βέρα στο δεξί" (καλά, λέμε και καμιά χαζομάρα να περάσει η ώρα!! :flipout: ) και για ταινίες και gaming na έχεις ένα αξιοπρεπές προβόλι δεν είναι και τόσο καkή ιδέα... Οσο αφορά το responce time, όσο μικρότερο το νούμερο, τόσο καλύτερο για 'σένα. Τώρα για κοντράστ και φωτεινότητα, εκεί όσο πιο μεγάλοι οι αριθμοί τόσο το καλύτερο, ΑΛΛΑ έχει να κάνει και με το αποτελεσμα που το ΚΑΘΕ ΜΟΝΤΕΛΟ δίνει...



Υ.Γ. σωστά, ίσως να το άνοιγες το θέμα και στην κατηγορία των τηλεοράσεων με link και εδώ... :grandpa:
 
Last edited:

DiscipleInAgony

New member
2 February 2007
31
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις..
Τώρα για τον προβολέα,δεν είμαι πολύ σίγουρος...
Δε ξέρω, ίσως να μην έχω συνηθίσει στην ιδέα..
Για το responce time, κάτω από 8ms είναι οκ...?
Θα σας ακούσω και θα ποστάρω το θέμα και στις τηλεοράσεις..

ΥΓ Συνονόματε Βασιλάκη, είσαι μεγάλη λέρα!!:grinning-smiley-043 :ernaehrung004:
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Καπου είχα διαβάσει ότι το wii πάει εως 720p , κάνω λάθος;

Πιστεύω πως όποια τηλεόραση και αν πάρεις θα είναι ιδανική , απο κει και πέρα πες μας εαν έχεις άλλες ανάγκες όπως ταινίες και τατιάνα ...
 
17 June 2006
9,787
Να πω και εγώ τη γνώμη μου, μιας και η τηλεόραση που έχεις είναι πάρα πολύ καλή για τηλεοπτικό σήμα. Πάρε ένα προβόλι στα 720ρ κατά προτίμηση ένα με καλό scaler γιατί όπως είπες το wii προς το παρόν δίνει 480ρ. Στον προβολέα θα παίζεις σε 90 ίντσες περίπου και η αίσθηση θα είναι σε τελείως άλλο επίπεδο, ενώ θα απολαμβάνεις και τις ταινίες σου από dvd σε άλλη διάσταση. Επίσης, επειδή προβλέπω να παίζεις αρκετές ώρες ημερησίως λάβε ώς κριτήριο στην επιλογή του προβολέα και τις ώρες της λάμπας.
 

bros400pgm

AVClub Enthusiast
Απάντηση: Re: Αναζητώντας τηλεόραση για το wii και γενικότερα για videogaming

Τώρα για τον προβολέα,δεν είμαι πολύ σίγουρος...
Δε ξέρω, ίσως να μην έχω συνηθίσει στην ιδέα..


Εχοντας εμπειρια σου μιλαω. Θα απογειωθει το gaming. Aκου με ;)