LG LE7500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Εδω και ενα μηνα περιπου στα μαγαζια αλλα ακομα χωρις σχετικο thread στο φορουμ.

LE7500_Brown_Front_on.jpg


τεχνικα χαρακτηριστικα:

LED LCD TV με local dimming 16 ζωνων
Wireless ReadyΝαι
ΕΙΚΟΝΑ

Ανάλυση1920x1080
Δυναμική αναλογία αντίθεσης5.000.000:1
Γωνία θέασης178/178
Αναπαραγωγή χρωμάτων (R,G,B)10bit
Χρόνος απόκρισης (MPRT)2.4m/s
Ψηφιακός δέκτης DVB-T (MPEG-4)Ναι
Οδήγηση υποπεδίου100 Hz
Σχέδιο χωρίς πλαίσιο (BORDERLESS)Ναι
ΒΙΝΤΕΟ

Τεχνολογία Dual XD EngineΝαι
Έλεγχος θερμοκρασίας χρωμάτωνΝαι (cool/medium/warm)
24p Real Cinema Ναι
ΗΧΟΣ

ΗχείαΜη ορατάΈξοδος ήχου10W + 10W
Σύστημα ηχείων1 way 2 speakers
Σύστημα SurroundInfinite Sound
Λειτουργία εξισορρόπησης ήχου Clear Voice IIΝαι
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

Έξυπνη λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειαςΝαι
Προέλευση δεδομένων εισόδου 1080PHDMI 60p/50p/30p/24p-Component 60p/50p
Πλοήγηση εισόδου AVΝαι
SIMPLINK (HDMI CEC)Ναι
MP3/JEPGΝαι
TeletextΝαι
Υπότιτλοι για DivX (HD/SD)Yes
Έξυπνος αισθητήραςΝαι
ΕΙΣΟΔΟΙ-ΕΞΟΔΟΙ (ΠΛΑΪ)

Είσοδος AV1Είσοδος HDMI (v1.3 with Deep Color)1USB 2.02CI Slot1 ΕΙΣΟΔΟΙ-ΕΞΟΔΟΙ (ΠΙΣΩ)
Είσοδος RF1Είσοδος AV1Είσοδος RGB (D-sub 15 ακίδων)1Full Scart1Είσοδος ήχου Η/Υ1RS-232C (Control / SVC)1Είσοδος HDMI (1.3)Nαι (x3)



τιμες:
32: http://www.skroutz.gr/s/291296/LG-32LE7500-32''.html
37: http://www.skroutz.gr/s/291294/LG-37LE7500-37''.html
42: http://www.skroutz.gr/s/291288/LG-42LE7500-42''.html
47: http://www.skroutz.gr/s/291292/LG-47LE7500-47''.html
55: http://www.skroutz.gr/s/291290/LG-55LE7500-55''.html

link κατασκευαστη: http://www.lg.com/gr/tv-audio-video/television/LG-led-tv-42LE7500.jsp

παρουσιαση στο CES 2010 :http://ces.cnet.com/8301-31045_1-10426148-269.html
 

kostisuk

New member
31 October 2010
56
Τη πηρα σε 55 ιντσων για το δωματιο μου. Πολυ καλη συνολικα - δυστυχως ομως λογω των παρα πολλων ρυθμισεων εικονας (ανω των 45) θελει αρκετο ψαξιμο.
 

kostisuk

New member
31 October 2010
56
Αναφερω τα συμπερασματα μου - καλοδεχουμενη οποιαδηποτε ερωτηση.

Το σπιτι στο οποιο εχει τοποθετηθει η tv ειναι παρα πολυ φωτεινο. Το αναφερω αυτο γιατι το σπιτι βρισκεται μπροστα στη θαλασσα - και μαλιστα με περιπου 6,5 μετρα μπαλκονοπορτες. Συνεπως εχουμε ηλιο σε ολη τη διαρκεια της ημερας. Η tv εχει τοποθετηθει σε θεση καθετη προς τη προσοψη του σπιτιου.

Συμπερασμα 1 : η Tv ακομα και κατα τις μεσημεριανες ωρες οπου ο ηλιος ειναι ιδιαιτερα εντονος δε παρουσιαζει προβλημα αντανακλασεων - ουτε "ξεθωριασματος χρωματων". Για μενα αυτο ειναι ιδαιτερα σημαντικο και αποτελουσε καθοριστικο κριτηριο για την αγορα λογω ακριβως της θεσης του σπιτιου.

2: Ευτυχως το συγκεκριμενο κομματι δε παρουσιαζει συννεφακια με ενεργοποιημενο βεβαια τον τοπικο ελεγχο φωτεινοτητας.
Στα μειονεκτηματα αυτης της λειτουργιας πρεπει να αναφερω οτι οταν ολη η οθονη καλυπτεται απο παντελως μαυρη εικονα και σε καποιο σημειο υπαρχει μια χρωματιστη επιμερους εικονα τοτε η περιοχη γυρω απο το περιγραμμα αυτης της εικονας παρουσιαζει αυξημενη φωτεινοτητα.
π.χ διαφημιση της vw οπου στο τελος υπαρχει μαυρο φοντο και στη μεση το σημα της εταιριας.
Βεβαια για να ειμαι ακριβοδικαιος το φαινομαινο αυτο μπορει να παρατηρηθει μονο σε συνθηκες λιγου η καθολου φωτισμου.
Στις ταινιες - ακομα και σε θριλερ με σκοτεινες σκηνες δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα.

3. Τα επιπεδα του μαυρου ειναι ακρως ικανοποιητικα ειτε με φωτισμο ειτε με απουσια φωτισμου.

4. Σε περιεχομενο hd με πηγη το play station 3 και δισκακια blu ray το μονο αρνητικο ειναι η υπαρξη θορυβου σε ορισμενες ταινιες - ο οποιος απο οτι βλεπω ειναι υπαρκτο φαινομενο και στις αλλες 3 hd tv που εχω.
Στο σημειο αξιζει να σημειωθει οτι χρησιμοποιω καλωδιο hdmi 1 μετρο με τα σχετικα φιλτρα αξιας περι τα 50ευρω.

5. Οσο και αν φαινεται περιεργο τη καλυτερη εικονα τη καταφερα μεσω του media player Wd HD live tv 2 που προσφατως αγορασα τον οποιο τον συνδεω στη Tv με hdmi και αναπαραγω τα hd αρχεια απο ενα σκληρο δισκο 1,5 tb.
Μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι με αυτον τον τροπο το φαινομενο του θορυβου εχει σχεδον εξαλειφθει - δε θελω να ειμαι απολυτος - αλλα το λεω με βαση οτι εχω δει μεχρι τωρα, περι τις 25 ταινιες.
Αν και μου φαινεται ιδαιτερα περιεργο - αποτελει μια de facto κατασταση.

6. Στα αρνητικα της ευχρηστιας - ετσι δηλαδη οπως μου φανηκε εμενα - οφειλω να καταλογισω την υπερπληθωρα ρυθμισεων εικονας - τα οποια δεν δυναμαι να ρυθμισω ουτε μεσα απο τον "Οδηγο εικονας" της συσκευης.

7. Σχετικα με τον ηχο. Στα τηλεοπτικα προγραμματα προτιμω να ακουω απο τα ηχεια της τηλεορασης. Στις ταινιες τον κρινω ανεπαρκη - για αυτο και χρησιμοποιω ενισχυτη και ηχεια συνδεσμολογιας optical digital.
Τελος, στην αναπαραγωγη μουσικης τον κρινω παντελως ανεπαρκη.


Καλοδεχουμενη καθε ερωτηση.
 

babyonboard

New member
25 February 2008
12
Οεο την τσιμπησα και γω! μολις χθες την 37 απο γνωστοτατο μαγαζι ευκαιρια!
την ψιλορυθμισα με τον οδηγο ρυθμισης που εχει.φοβερο για οθονη απο το να καθεσαι να παιζεις μονος με το τερας των ρυθμισεων.Αν τον προσεξεις βγαζει πολυ καλα αποτελεσματα! Γενικα ευχαριστημενος.Παρατηρησα κ γω το θορυβο που λετε αλλα με 3 μετρα καλωδιο hdmi και PC Σσαν πηγη.Πιστευω οτι ηταν πολυ καλο value for money η αγορα
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Personal Video Recorder. Συνδέεις μία συσκευή αποθήκευσης USB και γράφεις το ψηφιακό τηλεοπτικό πρόγραμμα, σε όσες συσκευές υποστηρίζουν τη λειτουργία.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Το σπιτι στο οποιο εχει τοποθετηθει η tv ειναι παρα πολυ φωτεινο. Το αναφερω αυτο γιατι το σπιτι βρισκεται μπροστα στη θαλασσα - και μαλιστα με περιπου 6,5 μετρα μπαλκονοπορτες. Συνεπως εχουμε ηλιο σε ολη τη διαρκεια της ημερας. Η tv εχει τοποθετηθει σε θεση καθετη προς τη προσοψη του σπιτιου.

Συμπερασμα 1 : η Tv ακομα και κατα τις μεσημεριανες ωρες οπου ο ηλιος ειναι ιδιαιτερα εντονος δε παρουσιαζει προβλημα αντανακλασεων - ουτε "ξεθωριασματος χρωματων". Για μενα αυτο ειναι ιδαιτερα σημαντικο και αποτελουσε καθοριστικο κριτηριο για την αγορα λογω ακριβως της θεσης του σπιτιου.

Καλοδεχουμενη καθε ερωτηση.

tnx για τις πληροφοριες. και εγω σε πολυ φωτινο σπιτι, 10 μετρα τζαμι στο σαλονι. νομιζω πως μολις ανεβικε πρωτη στην λιστα αγορας μου
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
50 ευρω για καλωδιο 1 μετρο = πεταμενα λεφτα

Ψηφιακα δεδομενα μεταφερουν τα καλωδια HDMI , και ενα με 10 ευρω να αγοραζες ακριβως το ιδιο θα ηταν.

Οταν λες "θορυβος" σε ταινιες μαλλον εννοεις τον γνωστο "κοκκο" (film grain) ο οποιος βεβαιως δεν αποτελει θορυβο.
 

dfinikis

New member
28 May 2010
17
Απο "κινηση" πως τα παει?

Αρκετά καλή... με το Truemotion στο Low μου κάνει κάτι τρελά σπασίματα όταν βλέπω video...

Αλήθεια, έχει να προτείνει κανείς ρυθμίσεις εικόνας ...έχει πάρα πολλές και δεν μπορώ να βγάλω άκρη...
:2thumb22sup:
 

kostisuk

New member
31 October 2010
56
μεγεια και απο μενα!
Σχετικα με τις ρυθμισεις εικονας - εγω ειχα βρει καποιες απο το ιντερνετ αλλα το συνολικο αποτελεσμα ηταν τοσο σκοτεινο που ουτε με απουσια φωτισμου δε μπορουσα να δω.
Σχετικα με το true motion ενεργοποιησε το στη χειροκινητη λειτουργια χρηστης και πειραματισου εσυ με τις ρυθμισεις που σου αρεσουν. Εγω κατοπιν συμβουλης φιλου ετσι εκανα - δεδομενου οτι τα προεπιλεγμενα δεν με ικανοποιησαν ουτε εμενα.

Παντως μια ακομα παρατηρηση σχετικα με τη κινηση. Σε ps3 στο ποδοσφαιρακι fifa 11 η κινηση δε με ικανοποιησε καθολου λογω του οτι θολωνει σε γρηγορες κινησεις. Το ιδιο παρατηρησαμε και στη sony hx800 φιλου με 200hz. Εντουτοις σε μια Tv lcd philips 5ετιας που εχω το φαινομενο ειναι σχεδον αμελητεο.
Δε ξερω τι μπορει να φατιει - ισως δεν εχουν σχεση τα hz και φταιει κατι αλλο.
 

antonisG.

New member
26 January 2011
28
με ενδιαφερει το συγκεκριμενο μοντελο!! και θα ηθελα απο καποιον που την εχει αν αναπαραγει ηχο dts και γενικοτερα πως τα παει ο media player της με υποτιτλους καθως και τι μορφες αρχειων αναπαραγει!!!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Παντως μια ακομα παρατηρηση σχετικα με τη κινηση. Σε ps3 στο ποδοσφαιρακι fifa 11 η κινηση δε με ικανοποιησε καθολου λογω του οτι θολωνει σε γρηγορες κινησεις. Το ιδιο παρατηρησαμε και στη sony hx800 φιλου με 200hz. Εντουτοις σε μια Tv lcd philips 5ετιας που εχω το φαινομενο ειναι σχεδον αμελητεο.

Την εχεις βαλει στο game mode?

Tα 100/200 Hz στο gaming ειναι περιττα και επιζημια σε θεμα lag και τεχνουργηματων.
 

antonisG.

New member
26 January 2011
28
και κατι αλλο προς ολους τους κατωχους!! η οθονη της ειναι γυαλιστερη η ματ;; το γυαλι ενοοω κανει πολλες αντανακλασεις;; γτ δεν την εχω δει ποτε απο κοντα... :/
 

k_dinos

New member
6 March 2009
21
Την ειδα προσφατα απο κοντα, ειναι πολυ καλη!
Η οθονη της ειναι γυαλιστερη, αν δεν λειτουργει, ειναι σαν μαυρος καθρεφτης.
Ομως οταν ειναι σε λειτουργια δεν εχει προβλημα με τις αντανακλασεις.

Βλεπω εδω σε ενα Preview οτι εχει IPS panel, αληθευει??

Και εδω εχει αναλυτικες μετρησεις
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Σήμερα πήγα και είδα από κοντά την εν λόγω τηλεόραση. Μετά από καιρό τι θα λέγατε σχετικά με τα + και - της, άξιζε τα λεφτά της?
 

NovaLacertae

Senior Member
18 July 2011
586
...... Μετά από καιρό τι θα λέγατε σχετικά με τα + και - της, άξιζε τα λεφτά της?....
Κι εγώ θα ήθελα να μάθω τις απόψεις των κατόχων μετά από πολύμηνη χρήση.

Και κάτι άλλο, διαβάζω ότι έχει κάποιες δυνατότητα internetTV, μπαίνεις σε επιλεγμένες ιστοσελίδες δηλαδή; τι σημαίνει αυτό; Μπαίνεις πχ σε σε tweeter και όχι σε avclub;

Υ.Γ. Γειά σε όλους, (είναι το πρώτο μου ποστ) αν και αρκετές φορές επισκεπτόμουν τη σελίδα μόλις τώρα γράφτηκα μέλος :ciao: