Ο Τελευταίος Μαχητής του Ανέμου — The Last Airbender

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
avclubh.jpg








Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΜΑΧΗΤΗΣ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ
The Last Airbender






» Παιζουν: Ντεβ Πατέλ, Νόα Ρίνγκερ, Τζάκσον Ράθμποουν.
» Σκηνοθέτης: Μ. Νάιτ Σιάμαλαν
» Διάρκεια: 100' λεπτά

» Κατηγορία: Φαντασίας
» Παραγωγή: Paramount
» Διανομή: Odeon
» Ημ. Κυκλοφορίας: 13 Δεκεμβρίου
» Έτος: 2010

» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: DVD








» Υπόθεση:
Άνεμος, Νερό, Γη, Φωτιά... Τέσσερα έθνη, άρρηκτα δεμένα από το πεπρωμένο... Ξαφνικά το Έθνος της Φωτιάς κηρύσσει τον πόλεμο
στα υπόλοιπα και δεν διαφαίνεται στον ορίζοντα καμιά ελπίδα διαφυγής από αυτήν την καταστροφή, καθώς όποιος αντιστέκεται στους
Φλογοκάμπτες αφανίζεται. Ο Άανγκ είναι ο μοναδικός που έχει τη δύναμη να ελέγχει και τα τέσσερα στοιχεία της φύσης και συμμαχεί
με την Κιτάρα, μια Νεροκάμπτρια και τον αδελφό της, τον Σόκα, προκειμένου να αποκαταστήσουν την ισορροπία στον κατεστραμμένο
από τον πόλεμο κόσμο.








— AvCLUB.gr // Audio & Video Fanatics Area —
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΜΑΧΗΤΗΣ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ — The Last Airbender

Είμαι φαν του Σιάμαλαν οπότε δεν μπορούσα παρά να την δω... και μάλιστα να είμαι και απαιτητικός!

Αφελές στόρυ, προσωπικά δεν μου άρεσε ούτε το πιτσιρίκι, ούτε γενικότερα το cast της ταινίας...

Σκηνοθετικά μέτρια (για τα γούστα μου - δεν είμαι ειδικός)... καλή η φωτογραφία - δεν ξεχωρίζει όμως σε σχέση με τον ανταγωνισμό (LOTR, Narnia...)

Η ταινία κύλησε σε υποτονικούς ρυθμούς (αυτό μου αρέσει!), αλλά αντίθετα με τις προηγούμενες του Σιάμαλαν αυτή χαρακτηρίζεται άνευρη - σχεδόν αδιάφορη...

Πρέπει επίσης να ήταν η πρώτη ταινία του που μπορεί άνετα να χαρακτηριστεί παιδική... ειδικά τα εφέ της...

Θα την ξαναδώ, όμως νομίζω ότι πρόκειται για πισωγύρισμα του αγαπημένου σκηνοθέτη και δεν ξεφεύγει από το χαρακτηρισμό μέτρια...
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΜΑΧΗΤΗΣ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ — The Last Airbender

Εγώ είμαι σίγουρος ότι ο Νύχτας το σενάριο της 6ης αίσθησης το έκλεψε... Δεν εξηγείται αλλιώς... Μια ταινιάρα με το που ξεκινάει την καριέρα του, και μετά η μία μπούρδα μετά την άλλη...
Αυτή ήταν άνευρη, παιδιάστικη, με ένα πιτσιρίκι με πολύ κακή παρουσία... Διάβασα επίσης ότι για τριλογία ταινιών ξεκινούσε, αλλά πάτωσε τόσο πολύ, που την ξέχασε και ο ίδιος δημιουργός της...
μέτρια και πολύ λέω...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΜΑΧΗΤΗΣ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ — The Last Airbender

Εγώ είμαι σίγουρος ότι ο Νύχτας το σενάριο της 6ης αίσθησης το έκλεψε... Δεν εξηγείται αλλιώς... Μια ταινιάρα με το που ξεκινάει την καριέρα του, και μετά η μία μπούρδα μετά την άλλη...
Αυτή ήταν άνευρη, παιδιάστικη, με ένα πιτσιρίκι με πολύ κακή παρουσία... Διάβασα επίσης ότι για τριλογία ταινιών ξεκινούσε, αλλά πάτωσε τόσο πολύ, που την ξέχασε και ο ίδιος δημιουργός της...
μέτρια και πολύ λέω...

+1
Εγω θα ελεγα οτι ειναι κακη και αυτο αποκτα αλλη βαρύτητα οταν συνειδητοποιείς ποιος το σκηνοθετησε.. Πολυ κριμα..
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΜΑΧΗΤΗΣ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ — The Last Airbender

Εμένα με ενοχλεί η ασιατική κουλτούρα, που οι πολεμιστές "χορεύουν" στον αέρα. Ευτυχώς από τον Σιάμαλαν πλέον δεν έχω απαιτήσεις, ήταν τόσο μέτριο όσο περίμενα να είναι. Αν και μπορώ να πω ότι δεν τον εντόπισα σε αυτή την ταινία, την σταμάτησε τη συνήθεια;
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΜΑΧΗΤΗΣ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ — The Last Airbender

Εγώ είμαι σίγουρος ότι ο Νύχτας το σενάριο της 6ης αίσθησης το έκλεψε... Δεν εξηγείται αλλιώς... Μια ταινιάρα με το που ξεκινάει την καριέρα του, και μετά η μία μπούρδα μετά την άλλη...
Αυτή ήταν άνευρη, παιδιάστικη, με ένα πιτσιρίκι με πολύ κακή παρουσία... Διάβασα επίσης ότι για τριλογία ταινιών ξεκινούσε, αλλά πάτωσε τόσο πολύ, που την ξέχασε και ο ίδιος δημιουργός της...
μέτρια και πολύ λέω...
+1 Δεν γινεται μετα απο μια ταινιαρα να εχεις κανει 4-5 ταινιες που η μια να ειναι χειροτερη απο την αλλη.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΜΑΧΗΤΗΣ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ — The Last Airbender

Για την ακρίβεια η 6η αίσθηση ήταν η 2η του ταινία, νομίζω είχε κάνει τον άφθαρτο πιο πριν με τον Γουίλις. Μάλλον η 6η αίσθηση του βγήκε κατά τύχη...
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΜΑΧΗΤΗΣ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ — The Last Airbender

Εγώ απορώ πως μετά από τις συνεχόμενες αποτυχίες, βρίσκει χρηματοδότες για τις ταινίες του.