Συνδυασμοί για σύστημα, τι μπορεί να γίνει?

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Από το νέο μας μέλος 3r4ndo


Εχω ενα περιεργο συνδυασμό ισως να μην αξιζει καν τον κοπο, αποτελειται γενικα απο κομματια που αγορασα φθηνα, μου χαρισαν η ειχα απο παλια..
δεν ξερω αν η συνεχεια του ποστ ταιριαζει εδω αλλα επειδη ειναι πολυ γενικα αυτα που ρωταω τα γραφω, αν υπαρχει θεμα ας μου πει καποιος μοντ.

Εχω στο σπιτι μου τα εξης:

1. acer x1160p (projector με αναλυση που βγαζει ματι(800χ600)
2. harman kardon AVR140 ο οποιος παιζει με καποια ηχεια philips οτι ναναι (εχω εκπλαγει παντως με την αντοχη τους μεχρι σημερα)
3. Ενα ζευγος AUDIO SPECTRUM S37-2 τα οποια θελουν μεγαφωνα και τουιτερ
4. Εναν ενισχυτη 2Χ250w rms επαγγελματικο, δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη τη μαρκα, τον εχω στο πατρικο μου.
5. ενα πικαπ sl1210 mk2

Σκεφτόμουν με τα 3 τελευταια να κανω ενα συνδυασμό αλλα θα ηθελα να μαθω πρωτα το κοστος για την επισκευη των ηχειων, αν αξιζει να τα φτιαξω.
Αλλη μια σκεψη που ειχα ειναι να τα πουλησω ολα και να παρω ενα Ζ5500 της logitech και εναν 1080 projector να ησυχασω...
Αν εχετε κατι αλλο να προτεινετε... Μου αρεσουν τα AS, το ιδιο ισχυει και με το πικαπ.. Απλα σαν συνολο ειναι σαλατα... Δεν ξερω τι να κανω τελικα...

Ευχαριστω για την υπομονη..!!
 
Last edited:

3r4ndo

Established Member
12 December 2010
138
Ν. Κόσμος
Ευχαριστω, θα το κοιταξω!! Μια ερωτηση, ετσι οπως ειναι (κουτες μονο) πιανουν τιποτα να τις πουλησω η μπα(αν δεν τις φτιαξω)??
 

3r4ndo

Established Member
12 December 2010
138
Ν. Κόσμος
Δεν υπαρχουν, οντας πιτσιρικας(πριν καμια δεκαρια χρονια) ειχα παρει τους μαγνητες για να παιξω... Τωρα εχω μονο τις κουτες αλλα τα ακουσα απο εναν γνωστο μου και εμεινα.. Γι αυτο ηθελα να τα φτιαξω αλλα ηθελα πρωτα να μαθω το κοστος, αν ειναι με τα ιδια λευτα να παρω καινουρια...
 

3r4ndo

Established Member
12 December 2010
138
Ν. Κόσμος
Υπαρχει πλεον και ενα cd player Marantz CD63SEK, διαβασα καλα λογια και το βρηκα μπροστα μου σημερα, το πηρα 40 , καλα εκανα ή πατατα???
 

3r4ndo

Established Member
12 December 2010
138
Ν. Κόσμος
Απάντηση: Re: Συνδυασμοί για σύστημα, τι μπορεί να γίνει?

Υπαρχει πλεον και ενα cd player Marantz CD63SEK, διαβασα καλα λογια και το βρηκα μπροστα μου σημερα, το πηρα 40 , καλα εκανα ή πατατα???

Δεν ξερω αν το πηρα καλα, παντως το μηχανημα ειχε προβλημα. Δεν αναγνωριζε κανενα cd. Δεν εγινε τιποτα με τον καθαρισμο του φακου αλλα η μικρορυθμηση ελυσε το θεμα και τωρα παιζει μια χαρουλα!!
Βρισκω παντου πολυ καλα λογια αλλα πουθενα μια τιμη, αν ξερει κανεις που παιζουν , οχι οτι θα αλλαξει κατι απλα να ξερω, ευχαριστω!!!
 

3r4ndo

Established Member
12 December 2010
138
Ν. Κόσμος
Παραθετω καποιες φωτογραφιες:


  1. Το ΜΚ2 το οποιο το εχω λυσει και θα παει ο σκελετος για αμοβολη και θα βαφτει, δεν εχω αποφασισει ακομη σχεδιο και χρωμα. Του αλλαξα και το καλωδιο με καλυτερο και βυσματα, θα αλλαξω και ολα τα φωτακια με UV και στο platter θα μπει κρυφος φωτισμος. (καπως ετσι: http://www.youtube.com/watch?v=tHeg1w-YZgk το φως που γυριζει με τον δισκο ειναι στην ουσια μια λευκη γραμμη που αντανακλα το φως, θα το κανω και αυτο)
  2. Tο cd-63 που τσιμπισα χθες το μεσημερι, στεναχορηθηκα οταν μου εκανε τα νουμερακια αλλα δεν ηταν τιποτα σοβαρο τελικα!
  3. Τα s37-2
  4. O AVR140 με τα philips:flipout:
  5. Αυτος ειναι ο 500αρης... Δεν τον θυμομουν τοσο παλιο... Παντως δουλευει ακομη!!!!! Θα γιναι κομματια και θα μπει σε νεο κουτι αφου πρωτα αλλαχτουν καποια πραγματακια, ισως να κανω δυο μονοκαναλους μιας και ειναι εντελως αυτονομα....!!
Και τα δυο προτζεκτ θα παρουν το χρονο τους, οταν θα εχω περισσοτερο υλικο και θα εχω κανει καποια προοδο θα ανοιξω καινουριο θεμα στο DIY!!

PS: Ρε παιδες δεν ξερει κανεισ ποσο παιζουν αυτα τα μηχανακια η δεν θελετε να με πληγωσετε???? (marantz)
 

Attachments

  • mk2 (1).jpg
    mk2 (1).jpg
    58.2 KB · Views: 52
  • mk2 (2).jpg
    mk2 (2).jpg
    36.6 KB · Views: 39
  • mk2 (3).jpg
    mk2 (3).jpg
    70.9 KB · Views: 38
  • cd63 (1).jpg
    cd63 (1).jpg
    47.2 KB · Views: 45
  • cd63 (2).jpg
    cd63 (2).jpg
    39.6 KB · Views: 38
  • audios.jpg
    audios.jpg
    29 KB · Views: 135
  • avr140.jpg
    avr140.jpg
    40.8 KB · Views: 66
  • b2250 (1).jpg
    b2250 (1).jpg
    60.6 KB · Views: 90
  • b2250 (2).jpg
    b2250 (2).jpg
    69.1 KB · Views: 94