Inception

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    181

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
Inception.jpg

Poster-EN





» Σκηνοθέτης: Κρίστοφερ Νόλαν

» Παιζουν: Λεονάρντο ΝτιΚάπριο, Μάικλ Κέιν, Τομ Μπέρεντζερ, Έλεν Πέιτζ, Μαριόν Κοτιγιάρ, Κεν Γουατανάμπε, Τομ Χάρντι, Τζόζεφ Γκόρντον Λέβιτ, Κίλιαν Μέρφι.

» Διάρκεια: 143' λεπτά

» Έτος: 2010

» Imdb






Ψηφίστηκε ως η 4η καλύτερη Ταινία όλων των εποχών


» Υπόθεση:
Ο Ντομ Κομπ είναι ο καλύτερος στην επικίνδυνη τέχνη της εκμαίευσης, μπορεί να κλέψει πολύτιμα μυστικά από τα βάθη του υποσυνείδητου
τη στιγμή που το θύμα του κοιμάται βαθιά και το πνεύμα του είναι πάρα πολύ ευάλωτο. Η σπάνια ικανότητα του Κομπ τον έχει καταστήσει
πολύτιμο παίκτη στην επικίνδυνη σκακιέρα της εταιρικής αντικατασκοπείας, αλλά και διεθνή φυγά, αφαιρώντας του ότι έχει αγαπήσει στη
ζωή του. Τώρα όμως του δίνεται μια δεύτερη ευκαιρία αρκεί να καταφέρει το αδύνατο.









 
Last edited:

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Re: INCEPTION

Επειδή με χάλασαν προς το τέλος, οι υπερβολικές ''James Bond'' σκηνές , ψηφίζω καλή.
Μακάρι να ήταν πιο συγκρατημένος ο Νόλλαν, κάπου σαν να έχασε τη συνοχή και την ταυτότητα της η ταινία στα τελειώματα......
 

vaflas

Senior Member
29 April 2008
443
Λάρισα
Re: INCEPTION

εμένα με ζάλισε αυτη η διαδικασία του όνειρου μέσα στο όνειρο με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνεις σε ποιον και ποιανού ύπνο βρίσκεσαι τώρα.
Είναι και ο Dicaprio στη μέση που σιχαίνομαι... οπότε μέτρια κι αυτό λόγω των καλών οπτικών εφφέ.
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Re: INCEPTION

Πολύ θα ήθελα να μην υπήρχε τόσο πιστολίδι, εκρήξεις, μπουνίδια και λοιπές
αμερικανιές, που έριξαν το επίπεδο μιας αριστουργηματικής ιδέας
σε ταινία για δεκαεξάρηδες...Κρίμα, θα μπορούσε όντως να είναι από τις καλύτερα φίλμς των τελευταίων 10 ετών...
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απάντηση: INCEPTION

Ψήφισα πολύ καλή γιατί προς το τέλος είχε πολύ πιστολίδι κ έντονες σκηνές, που χάλασαν την συνολική εικόνα της ταινίας.
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Απάντηση: Re: INCEPTION

εμένα με ζάλισε αυτη η διαδικασία του όνειρου μέσα στο όνειρο με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνεις σε ποιον και ποιανού ύπνο βρίσκεσαι τώρα.

Μια απο τα ιδια...και ειδικα στην αρχη.

Καλη!
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
Re: INCEPTION

Δεν επέτρεψα να μου χαλάσουν την γνώμη ούτε οι αμερικανιές ούτε τίποτα.Την βρήκα εξαιρετική.Το σενάριο πολύ καλό,και η παρουσίαση του ονείρου μέσα σε άλλο όνειρο απλά ανατρεπτική κατά την γνώμη μου! Είχε πολύ καιρό να με καθηλώσει ταινία όπως αυτή!
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Re: INCEPTION

καλη σαν ταινια μου αρεσε.... αν δεν ημουν κ τοοοοσο κουρασμενος οταν την εβλεπα θα την εκτιμουσα περισσοτερο!! εριξα εναν υπνο μετα μιλαμε 14 επιπεδα κατω κατεβηκα σας λεω!!:flipout::flipout:
 

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,152
Αλιμος
Re: INCEPTION

απο τις ταινιες που σε καθε της θεαση ολο και κατι ανακαλύπτουμε
ολο και κατι παρατηρουμε...
Το νουμερο ενα κριτηριο για μενα...
μαζι βεβαια με το απολυτο κριτηριο του χρονου...
 

MokilokD

New member
18 December 2009
19
Larisa
Re: INCEPTION

Εξαιρετική η ταινία , δε με χάλασαν τα πιστολίδια γιατί απλά ήταν σαν να μην υπάρχουν μπροστά σε αυτό το σενάριο , μου θύμισε πολύ Memento...
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: INCEPTION

Πολύ καλό το story και πολύ καλή οι επιλογή των πρωταγωνιστών.
Με κούρασε όμως η προσοχή που έπρεπε να δίνω συνέχεια για να μη «χάσω τη μπάλα».
Εικόνα και ήχος σε εξαιρετικά επίπεδα.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: INCEPTION

Ψήφισα κακή γιατί δεν υπάρχει το πολύ κακή ή το κάκιστη :violent-smiley-030:
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: INCEPTION

Εξαιρετική:guitarist:, μου θύμισε τις παλιές καλές εποχές του "Matrix". Πολύ καλό το σενάριο, ...αν μας έλεγε και πώς κατάφερναν να ενώνουν τα όνειρά τους (το κερασάκι της τούρτας)...
 
Απάντηση: INCEPTION

Μετριότατη ταινία γιά εμένα και απίστευτα κουραστική,προβλέψιμη και επαναλαμβανόμενη ,απο ένα σημείο και μετά.
Μπερδεψοδουλιά απίστευτη,και σάλατα με γέυση κακής απομίμισης απο πράκτορα 007, Πέμπτο στοιχείο,Matrix...και πάει λέγοντας

Αδικαιολόγητα πολύ μεγάλη χρονικά έτσι όπως δώθηκε,και παρά την άνεση του χρόνου τελικά δεν κατάφερε να ξεμπερδέψει πολλά πράγματα,με αποτέλεσμα στα περισότερα σημεία ο θεατής να μην καταλαβαίνει τι του γίνεται.
Απο την μία ήθελε να μας πεί πολλά, και απο την άλη δεν μας είπε τίποτε.
Η επανάληψη, της επανάληψης...ω επανάληψη!!!

Το να μπερδεύεις το κοινό είναι τέχνη μερικές φορές, όμως όταν αυτό γίνεται με κουραστικό τρόπο, ζητώντας μάλιστα σε τέτοιου είδους ταινίες σκηνές εντυπωσιασμού με πιστολίδια και αυτοκινητομαχίες, απο μόνο του προδίδει αδυναμία ολοκλήρωσης της αρχικής όντως πρωτότυπης σεναριακής σύλληψης.

Ερμηνευτικά τα πάντα στην μετριότητα, και αυτή είναι απο τις λίγες τελευταίες ταινίες του Κάπριο που έχω δεί, που μου έδωσε την αίσθηση ότι ο άνθρωπος απλά προσπάθησε να ολοκληρώσει αξιοπρεπώς τον ρόλο του.
Γιά τους υπόλοιπους δεν θεωρώ ότι αξίζει κάτι γιά ιδιαίτερη αναφορά.

Ευτυχώς που στα τεχνικά σημεία της εικόνας και του ήχου, η ταινία ήταν αναφοράς, τουλάχιστον σε BR που την είδα απόψε εγω.
Αυτός ήταν και ο μοναδικός λόγος που δεν ψήφισα κακή!!!
 
Last edited:

GeonX

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
2,755
Re: INCEPTION

...στη τεταρτη θεαση ακομα ανακαλυπτω :) ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ !@!
 

nikosjc

Senior Member
8 September 2008
313
Re: INCEPTION

Εξαιρετική και για μένα η ταινία! Πολύ καλες δόσεις από διάφορα είδη, πολύ καλά δεμένα μεταξύ τους μέσα σε μια πολύ ωραία ιδέα...!
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Re: INCEPTION

Πολύ κακό για το τίποτα. Ρηχό σενάριο, με το φανταστικό concept των ονείρων να μην έχει πειστικό θεωρητικό υπόβαθρο.

Άλλο ένα Matrix-wannabe πανάκριβο, καλογυαλισμένο με απίστευτη σκηνοθεσία και εφφέ, ιδίως στη μοναδική απόδοση των zero gravity σκηνών.

Κατα τάλλα mindfuck με το χρόνο να πηγαίνει σπασαρχίδ..κα μπρός-πίσω και καλά να μας βάλει να σκεφτούμε και να βάλουμε τα κομμάτια του puzzle στη θέση τους. Αν ήθελα puzzle θα έβαζα κανένα tetris ή θα αγόραζα το "Μικρό Τέστ".

Ψήφισα καλή, για τις τεχνικές της προδιαγραφές.
 
Last edited:

nikosjc

Senior Member
8 September 2008
313
Re: INCEPTION

Γιατί ρε παιδιά σας φάνηκε κουραστική η ταινία, που ήθελε προσοχή και που πήγαινε μπρος πίσω?

Το μόνο μπρος πίσω που έχει είναι στην αρχή της ταινίας και κάποιες σκηνές φλας-μπακ. Τίποτα άλλο! Όσο για το θέμα ήταν αρκετά απλό, έξυπνο, με ομαλή ροή, με εξηγήσεις επιτόπου συνήθως και σε μια σεκάνς. Που ήταν το puzzle? Τέλος πάντων, ο καθένας έχει την γνώμη του...
 

usherades

Senior Member
5 November 2007
548
Aθηνα/Βυρωνας
Απάντηση: Re: INCEPTION

Γιατί ρε παιδιά σας φάνηκε κουραστική η ταινία, που ήθελε προσοχή και που πήγαινε μπρος πίσω?

Το μόνο μπρος πίσω που έχει είναι στην αρχή της ταινίας και κάποιες σκηνές φλας-μπακ. Τίποτα άλλο! Όσο για το θέμα ήταν αρκετά απλό, έξυπνο, με ομαλή ροή, με εξηγήσεις επιτόπου συνήθως και σε μια σεκάνς. Που ήταν το puzzle? Τέλος πάντων, ο καθένας έχει την γνώμη του...


+100