"budget" ενισχυτής με ιδιαιτερότητα αναζητείται !

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
θα οδηγεί ζεύγος harbeth super hl5 σε χώρο 25τμ περίπου, κατά προτίμηση τρανζίστορ, επίσης καλό θα είναι να κοντράρει τη μουσικότητα του άγγλου όντας ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ (γρήγορος, διαφανής και σφιχτός χαμηλά...), ολοκληρωμένος ΚΑΙ αν είναι κελεπούρι τιμής θα το χαρώ διπλά. εννοώ πως τα shl5 είναι πανεύκολο φορτίο, παίζουν για πλάκα με 25 watts ενισχυτή (μην πω και πιο λίγο) φυσικά όσο καλύτερα τα ταϊσεις... (τα γνωστά!).

ακούστε τώρα και την ιδιαιτερότητα. θέλω να έχει mute circuit ώστε ανοίγοντας (εννοείται και κλείνοντας) να μην ακούς από τα ηχεία POP. ούτε ελάχιστο (άρα αποκλείονται οι naim αλλά και οι lfd που τα παίζουν καταπληκτικά).

παραθέτω μερικά μοντέλα που ίσως είναι στο μυαλο σας (δυστυχώς έχω ακούσει ελάχιστα...ως τώρα τέλος πάντων) .

yamaha a-s 700/1000/2000
creek evo5350 / destiny 2
densen Beat B-110 /130

δε μιλάω για audionet soro ή sugden a21se ή plinius (μιλήστε αν θέλετε εσείς, φεύγουμε είτε από το τρανζίστορ ή σε τιμή)

θα με ενδιέφερε κυρίως η άποψή σας για τους yamaha και τους creek ΕΦΟΣΟΝ τους έχετε ακούσει με harbeth...

αν μέσω προτάσεων και φυσικά ακροάσεων διαπιστώσω πως πρέπει να αφήσω τον όρο "budget" στην άκρη -αν και είμαι σχεδόν πεπεισμένος και ΕΞΕΠΙΤΗΔΕΣ το περνάω και στο .Hi-End ενισχυτικά. πως μπορεί κάποιος με 2 άντε 2.5 χιλιάδες να πάρει hi-end ενισχυτικό ειδικά αν έχει τέτοιο ηχείο -εξήγησα τι εννοώ-.-
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Eπειδή τόνισες το OYΔΕΤΕΡΟΣ με κεφαλαία εγώ θα σου πρότεινα να βγάλεις τον υπέροχο αλλα γλυκιάρη DENSEN απο την λίστα.
Επειδή έχω Luxman νομίζω οτι έχει όλα τα χαρακτηριστικά που ζητάς αλλα είναι μάλλον εκτός budget.

Άκου τα με τον Creek αλλα επειδή ανάμεσα στις λέξεις των γραφομένων σου διέκρινα την διάθεση να κουρδίσεις τον ήχο των ηχείων σου διερωτήσου με ειλικρείνια και θάρρος τι σε χαλάει τελικά και αν κινείσαι προς την σωστή κατεύθυνση.
 

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
ευχαριστώ Gort. σημειώνω την άποψή σου (και όχι μόνο δική σου) για τον densen. τα luxman είναι σούπερ, πόσο έχει αλήθεια εδώ ο 509? (έχω την αίσθηση 3x[harbeths price] )

(κάτι μου λέει πως με τα yamaha κάποιος καθαρίζει με πολύ λίγα και παίρνει αρκετά μεγάλο ήχο, απλά ίσως είναι μια προκατάληψη -ίσως λέω- σχετικά με τον "τραχύ", το "σκληρό"-δυναμικό ήχο τους... δεν πιστεύω σε προκαταλήψεις, έτσι κι αλλιώς)
 
Last edited:

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Δεν ξέρω ακριβή τιμή αλλά ο 509u πρέπει να είναι ακριβούτσικος. Εναλλακτικά μπορείς να δεις τον εισαγωγικό L-505u ο οποίος είναι στα 3300 αλλά τοις μετρητοίς κάτι γίνεται. Με μία υπερβασούλα τον φτάνεις.


http://www.luxman.co.jp/global/product/ia_l-505u.html

Τον yamaha a-s2000 τον έχω ακούσει αρκετά καλά, όχι όμως με τα ηχεία σου αλλά με atc, soavo1, focal, dynaudio. Αυστηρά ουδέτερο δε θα τον έλεγα, μάλλον τείνει προς μια πιο "λαμπρή" πλευρά της ουδετερότητας, αν γίνομαι κατανοητός. Πάντως θα συμφωνήσω μαζί σου: με σχετικά λίγα χρήματα όντως παίρνεις μεγάλο ήχο.
Τον Destiny 2 δεν τον έχω ακούσει, αλλά αν λάβουμε υπόψη τα εξαιρετικά σχόλια που ακολουθούσαν τον προκάτοχό του, πρέπει να είναι κελεπούρι. Βάλτον οπωσδήποτε στις μελλοντικές ακροάσεις σου...και καλή τύχη!
 

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
ευχαριστώ και σε karavan!

αυτό το "λαμπρή" πλευρά της ουδετερότητας στις περιπτώσεις των ηχείων που αναφέρεις ΓΕΝΙΚΑ σε ενόχλησε όταν άκουγες?
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Δεν μπορώ να πω ότι με ενόχλησε. Αλλά αυτά είναι θέμα γούστου. Σκεπτόμενος ορθολογικά (όσο αυτό είναι εφικτό στο hobby μας) δε θα τον συνδύαζα με ένα πολύ "λαμπρό" ηχείο. Τα δικά σου ηχεία, αν δεν κάνω λάθος, θεωρούνται ουδέτερα ή όχι;
 

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
karavan : ουσιαστικά ναι. σωστά σκέπτεσαι.

fragoulisnaval : πρακτικά ο destiny 2 είναι ο ένας που πιθανολογώ ως κελεπούρι . για τον af3 έχω διαβάσει τα διθυραμβικά στον ήχο κλπ αλλά ΔΕΝ τον έχω ακούσει . είμαστε πολύ κοντά σε "καθαρές" ενισχύσεις με σούπερ τιμή, πιστεύω...
 
Last edited:

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Κοίτα και κάτι από Audia, ίσως ο Audia Flight III να είναι αυτό που ψάχνεις

Δεν τον έχω ακούσει, αλλά από ό,τι διαβάζω και αυτός πρέπει να είναι τρελό κελεπούρι. Και στα 2100 που είχε στην έκθεση, δεν είναι δα και απλησίαστος.
 

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
καθαρούς και αχρωμάτιστους integrated που να αφήνουν τον ήχο να περνά από μέσα τους (για τον creek destiny 1 έχω προσωπική εμπειρία, φαντάζομαι το 2, για το af3 απλά διαβάζω, πρέπει να ακούσω) έ τέτοιο πράγμα σε αυτή την τιμή είναι σούπερ...
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,955
Μελίσσια
Αγαπητε φίλε καλημέρα,

βασικά να σου πω ότι δεν γνωρίζω τα Harbeth.
Από αυτά που περιέγραψες για το τι θέλεις από τον ενισχυτή σου θα σου έβαζα στην λίστα και τον esoteric IA-10.
Τα χαρακτηρηστικά που μπορώ να του δώσω είναι ότι είναι ταχυτατος, αναλυτικότατος, δημιουργεί καταπληκτικές εικόνες αλλά είναι αφόρητα ουδέτερος. Με τα ATC μου δεν ακουγόταν πάνω από 15 λεπτά. Με τα Tannoy GLENAIR 10 όμως άφησε 3 ανθρώπους κάγκελο το αποτέλεσμα.

Κάνε ενα κόπο να διαβάσεις στο link http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=66614 τα posts No 1, 53, 57, 86-95, 120-122,128, 203.

Η τιμή του είναι γυρω στα 3 χιλιάρικα.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Δεν ξέρω ακριβή τιμή αλλά ο 509u πρέπει να είναι ακριβούτσικος. Εναλλακτικά μπορείς να δεις τον εισαγωγικό L-505u ο οποίος είναι στα 3300 αλλά τοις μετρητοίς κάτι γίνεται. Με μία υπερβασούλα τον φτάνεις.


http://www.luxman.co.jp/global/product/ia_l-505u.html

Αυτόν εννοούσα και εγώ (505) ειδαλιώς αν είχες επτά χιλιάρικα θα σου έλεγα κατευθείαν και άφοβα να πάρεις τον L590A II αλλά θέλησα να σου κάνω πρόταση λογική σε σχέση με το budget που κινείσαι.
Λάβε πολύ σοβαρά υπόψιν σου την πρόταση του Kostas K στο ίδιο περίπου κόστος αλλα με καμία δύναμη μην τον πάρεις αν δεν τον ακούσεις πρώτα, είναι ικανός για το καλύτερο αλλα και για το χειρότερο (ανάλογα με την παρέα), έχω την εντύπωση οτι για εσένα ισχύει το πρώτο αλλα που θα βρέις να τον ακούσεις; Eμείς κάναμε ολόκληρο stunt για να τα καταφέρουμε με τον Κώστα (και την ευγενέστατη θαραλλέα συνδρομή άλλου μέλους) καλή τύχη και προσοχή..
 
Last edited:

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
karavan : ουσιαστικά ναι. σωστά σκέπτεσαι.

fragoulisnaval : πρακτικά ο destiny 2 είναι ο ένας που πιθανολογώ ως κελεπούρι . για τον af3 έχω διαβάσει τα διθυραμβικά στον ήχο κλπ αλλά ΔΕΝ τον έχω ακούσει . είμαστε πολύ κοντά σε "καθαρές" ενισχύσεις με σούπερ τιμή, πιστεύω...

Δεν τον έχω ακούσει, αλλά από ό,τι διαβάζω και αυτός πρέπει να είναι τρελό κελεπούρι. Και στα 2100 που είχε στην έκθεση, δεν είναι δα και απλησίαστος.

Επίσης κοντά στον AF3 παίζει και ο νέος Leema Pulse 3 στα 1550Ε
 

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
Ο καλύτερος ολοκληρωμένος μέχρι 3000 είναι ο krell s-300i
Τον είχα παρέα με τα 805s και ήταν ότι καλύτερο έχει περάσει από τα χέρια μου σε ολοκληρωμένο
Δες και το τεστ του ήχου καθώς και την βαθμολογία του
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,812
LEBEN CS600.Εκτος budged μαλλον,αλλα αν πας μεχρι εκει,με τα HL5 θα παθεις πλακα.............
 

Musicalicius

Banned
20 May 2008
1,429
Το θέμα Harbeth και ενισχυτικά το έχει ψάξει πολύ ένας παλιός reviewer του Ηχου ο Πάρις Κωτσής.
Τα έχει χρόνια στο σπίτι του και ψάχνεται με αυτά οπότε καλό είναι να αναζητήσεις παλιότερα σχετικά του κείμενα.
Είχε και μερικά setup με αυτά στο site του.
 

geopolitis

AVClub Addicted Member
28 June 2006
1,762
Αθηνα
Προσωπικα μεχρι τα 2000 Ευρω θα κοιταζα σιγουρα δυο ενισχυτες. Πρωτη επιλογη ο Aaron XX με super ηχο (ουδετερο και ταυτοχρονα αναλυτικο μεχρι εκει που παει για τα λεφτα αυτα). Τον ειχα συγκρινει στο σπιτι του αδερφου μου με τον Primare I21 και ηταν εντελως σε αλλο επιπεδο....

Η δευτερη επιλογη μου θα ηταν ο εξαιρετικος ολοκληρωμενος της Holfi με υπεροχο ηχο και εξαιρετικες οδηγικες ικανοτητες....