Αγορά 50 πλάσμα κάτω απο τα 1000

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Εχθές το βράδυ είχα αυτή την κουβέντα με ένα φίλο ο οποίος θέλει να διαθέσει κάτω από 1000 ίσως και κάτω από 900 για την αγορά 50άρας Πλάσμα .

LCD ήθελε αλλά τον τούμπαρα ..... :D Ίσως βέβαια να έπαιξε σημαντικότερο ρόλο από την πειθώ μου το ποσό που μπορεί να διαθέσει .

Στην κουβέντα προέκυψαν οι LG και οι Panasonic.
Πρότεινα να δεί
LG 350 http://www.skroutz.gr/s/265101/LG-50PK350-50".html
LG 550 http://www.skroutz.gr/s/264668/LG-50PK550-50".html
LG 750 http://www.skroutz.gr/s/295803/LG-50PK750-50".html

Panasonic S20 http://www.skroutz.gr/s/260435/Panasonic-TX-P50S20E-50.html?keyphrase=Panasonic+TX-P50S20E+50

Γράφω και την Samsung έτσι για να μην πω ότι δεν την ανέφερα.
Samsung B550 http://www.skroutz.gr/s/74214/Samsung-PS50B550-50".html

Τι λέτε ?
Αν δεν βρει την δυσεύρετη S20 που να κοιτάξει ?
 

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
.... έτσι το έγραψα .... να μην πει ότι δεν το είπα :cool4:

Για την 350 διάβασα εξαιρετική κριτική στο AvForum το οποίο για κάποιο λόγο σε εμένα έχει " πέσει " τώρα που σας γράφω και δεν μπορώ να ποστάρω το review .

Ποια η διαφορά της από τις άλλες 2 δηλαδή την pk550 και pk750 ?
To site της LG ( όπως και κάθε εταιρίας που σέβεται τον εαυτό της :beee:) δεν έχει την pk750 και την 50PK950 , καλά για την σειρά PX δεν μιλάω.... lol

από εδώ .... http://admin.pis.lge.com/PDFServlet.pds?docID=lge20_xml2fo2pdf&keys=50PK550,50PK350&localeCode=gr
Βρήκα τα εξής .... + στην 550
- Razor Frame
- Bluetooth
- ΤΗΧ
- Είσοδος HDMI (1.3) * 2

Ερώτηση 2 : έχει καμία το True black Filter ή είναι μόνο για την σειρά 950 ?
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
.... έτσι το έγραψα .... να μην πει ότι δεν το είπα :cool4:

Για την 350 διάβασα εξαιρετική κριτική στο AvForum το οποίο για κάποιο λόγο σε εμένα έχει " πέσει " τώρα που σας γράφω και δεν μπορώ να ποστάρω το review .

Ποια η διαφορά της από τις άλλες 2 δηλαδή την pk550 και pk750 ?
To site της LG ( όπως και κάθε εταιρίας που σέβεται τον εαυτό της :beee:) δεν έχει την pk750 και την 50PK950 , καλά για την σειρά PX δεν μιλάω.... lol

από εδώ .... http://admin.pis.lge.com/PDFServlet.pds?docID=lge20_xml2fo2pdf&keys=50PK550,50PK350&localeCode=gr
Βρήκα τα εξής .... + στην 550
- Razor Frame
- Bluetooth
- ΤΗΧ
- Είσοδος HDMI (1.3) * 2

Ερώτηση 2 : έχει καμία το True black Filter ή είναι μόνο για την σειρά 950 ?

Το true black filter το έχει η 950 και ειναι ένα αυτοκόλλητο φίλτρο επάνω στο panel ( το οποίο δυστηχώς δύο συμφορουμίτες προσπάθησαν να το βγάλουν, τόσο καλή εφαρμογή που έχει).
 

pettros

Established Member
26 September 2006
176
Κρητη
Το true black filter το έχει η 950 και ειναι ένα αυτοκόλλητο φίλτρο επάνω στο panel ( το οποίο δυστηχώς δύο συμφορουμίτες προσπάθησαν να το βγάλουν, τόσο καλή εφαρμογή που έχει).

Φιλε δεν φταιει η εφαρμογη... Μια χαρα κολημενη ειναι η μεμβρανη.. Απλα αν κοιταξεις απο κοντα φαινεται οτι ειναι μια μεμβρανη μια και αφηνει 2 χιλ. απο την ακρη της οθονης..

Φταιει που η LG δεν διευκρινιζει αν πρεπει η δεν πρεπει να βγει..

Εγω προσωπικα μπερδευτικα γιατι στην προηγουμενη LG που ειχα υπηρχε κολλημενη μια προστατευτικη μεμβρανη που επρεπε να βγει.. Και οταν ειχα παρει στο support τηλ. δεν ειχαν ιδεα και μου ειχαν πει οτι μαλλον πρεπει να την βγαλω...

Ευτυχως που το εψαξα σε ξενα φορουμ και ειδα οτι δεν πρεπει να την βγαλω.. Την ειχαν πατησει αρκετοι..
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Φιλε δεν φταιει η εφαρμογη... Μια χαρα κολημενη ειναι η μεμβρανη.. Απλα αν κοιταξεις απο κοντα φαινεται οτι ειναι μια μεμβρανη μια και αφηνει 2 χιλ. απο την ακρη της οθονης..

Φταιει που η LG δεν διευκρινιζει αν πρεπει η δεν πρεπει να βγει..

Εγω προσωπικα μπερδευτικα γιατι στην προηγουμενη LG που ειχα υπηρχε κολλημενη μια προστατευτικη μεμβρανη που επρεπε να βγει.. Και οταν ειχα παρει στο support τηλ. δεν ειχαν ιδεα και μου ειχαν πει οτι μαλλον πρεπει να την βγαλω...

Ευτυχως που το εψαξα σε ξενα φορουμ και ειδα οτι δεν πρεπει να την βγαλω.. Την ειχαν πατησει αρκετοι..

Οταν δίνεις πάνω από 1000Ε για μια τηλεόραση περιμένεις κάποια πράγματα, αν μην τι άλλο σωστή συναρμολόγηση. Αν μπερδεύτικες εσύ που ψάχνεσαι και λίγο τί θα γίνει με τους υπόλοιπους? Το ότι στο support δεν είχαν ιδεά δεν το σχολιάζω....

Ουτε οδηγίες στο manual υπάρχουν σωστά??

Συμφωνα με τα παραπάνω συμφέρει να παρεις την 550 και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 
16 July 2006
7,501
HAMBURG
Σημερα πηγα μια βολτα στο ΣΑΤΟΥΡΝ το μεγαλητερο της ευρωπης στο Αμβουργο ...

εβλεπα σε μια μεγαλη πλευρα ολες τις ΠΛΑΣΜΑ να παιζουν ...

καλα παιζουν δεν τρελαινομε ομως !!!!!!!

η 3 ετιας LCD SONY μου παντως δεν μπορω να πω οτι χανει σε κατι !!
απεναντιας θα ελεγα !


και αυτο που δεν μου αρεσε σε σχεδον ΟΛΕΣ οσες ειδα τις ΠΛΑΣΜΑ ειχαν αυτο το τρεμουλο της εικονας δηλαδη τις αναλαμπες που ενοχλουσαν και στην 15 ετιας πρωην 50ΗΖ CRT μου !!!!!!



απεναντιας στο απ[εναντι στρατοπεδο των LCD ανεξαρτητου μαρκας εβλεπα την ιδια ροη προγραματος με πιο ξεκουραστη θεαση και η εικονα που εβλεπα στις LCD μου αρεσε πιο πολυ ....



εγω παντως ΠΛΑΣΜΑ ΔΕΕΕΝ...

ασε που δεν ειναι και να κοιτας με τις ωρες στατικες εικονες αλλα περαν αυτου αυτο που με ενοχλησε ηταν το τρεμουλο της εικονας....
 

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Τις βρήκα από εδώ τις διαφορές με την σειρά 700
http://www.lg.com/uk/common/compare...BURL=/uk/tv-audio-video/televisions/index.jsp

Ευχαριστώ για την πληροφορία του true black filter ... τελικά καμία δεν το έχει . Κρίμα γιατί από ότι διάβασα κάνει δουλειά .

Θα πάμε σήμερα το απόγευμα να τις δούμε ...... σας γράψω εντυπώσεις.
Έριξα μια ματιά στα thread αντίστοιχα και είμαι έτοιμος lol.

Υ.Γ.
Υπάρχει περίπτωση να γνωρίζει κάποιος από εδώ μέσα αν υπάρχει πουθενά Panasonic 50S20 ?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Αγορά 50 πλάσμα κάτω απο τα 1000

Σημερα πηγα μια βολτα στο ΣΑΤΟΥΡΝ το μεγαλητερο της ευρωπης στο Αμβουργο ...

εβλεπα σε μια μεγαλη πλευρα ολες τις ΠΛΑΣΜΑ να παιζουν ...

καλα παιζουν δεν τρελαινομε ομως !!!!!!!

η 3 ετιας LCD SONY μου παντως δεν μπορω να πω οτι χανει σε κατι !!
απεναντιας θα ελεγα !

Ακομη και η πιο φθηνη πλασμα η 42PJ550 ειναι κλασεις ανωτερη απο οποιαδηποτε LCD 3 ετων. Οι γονεις μου εχουν Sony LCD 3ετιας 40" και μαλιστα με 100 Hz και η εικονα απλα ειναι για γελια.

Απλως πιστευεις αυτο που θελεις και οχι τι ισχυει στα αληθεια.
 

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Λοιπόν ...... Veni Vidi .... θα δούμε παρακάτω.
Πήγαμε είδαμε αλλά δεν αποφάσισε ....

Η γνώμη μου ,

Όμορφη και λυτή κατασκευή .
Καλά εξοπλισμένη , αλλά μπροστά το γυαλί έχει αντανακλάσεις ( πολλές ) και δεν ξέρω πως θα συμπεριφέρεται την μέρα.

Στο Saturn , έβαλαν ή άνοιξαν ( δεν θυμάμαι ) φωτισμό πάνω από της τηλεοράσεις και από όλες τις πλάσμα έπαιζε χειρότερα.

Μπαταρίες τα Control δεν είχαν και δεν μπορούσες να κάνεις τίποτα . Μόνο από την TV αλλά είναι μπέρδεμα.

Στις βασικές ρυθμίσεις λοιπόν και έχοντας δίπλα της εκ' δεξιών τις 2 αδερφές της PK350 και PJ550 και εκ' αριστερών τις U20 , V20 , C6500 , C6900 , G20 είχε όπως καταλαβαίνεται ένα θεματάκι να λύσει . Η φωτεινότητα της δεν έφτανε τις άλλες και στις αντανακλάσεις ήταν με διαφορά πρώτη .
Επίσης έδειχνε μια θαμπάδα ( προφανώς από το φως ) που οι υπόλοιπες TV μπορούσαν να διαχειριστούν σαφώς καλύτερα. Η V20 για παράδειγμα έπαιζε σαν LCD ( τούμπανο ) που λέμε ......

Ο φίλος απογοητεύθηκε και σαν να μην άκουγε ότι του μετέφερα ....
Να μην σας πω ότι του άρεσε καλύτερα μία Sony EX402 που είχε απέναντι .
Άντε τώρα να του εξηγήσω ότι οι πλάσμα παίζουν πολύ καλά στο σπίτι σε περιβάλλον με ελεγχόμενο φωτισμό την ώρα που οι διπλανές πλάσμα έδειχναν μια χαρά .

Ευτυχώς ..... ! Στο περίπτερο της LG είχε την 60pk550 .
...... έπαιζε μια χαρά για πλάσμα και ας ήταν φωτεινότατο το περιβάλλον .
Α! είχε και τηλεκοντρόλ .
Αλλάξαμε ρυθμίσεις για να δούμε τι κάνει ... κλπ....
Καλό χρώμα , μέτρια αντίθεση , καλή και λεπτομερής εικόνα .
Πως έγινε αυτό μου λέτε ? Ούτε θολούρα , ούτε τίποτα ....

Βέβαια φοβήθηκε βλέποντας την 50άρα .... δεν το αποφάσισε και θα προσπαθήσουμε να την ξαναδούμε σε κάποιο άλλο κατάστημα .

αυτά.

ΥΓ ...

Μήπως κανείς ξέρει κάτι για την 50S20?
 
Last edited:

data

AVClub Addicted Member
17 November 2009
2,846
Enterprise
Αν ήταν να παίζει η pk550 σαν την v20 δεν νομίζω να αγόραζε κανείς Panasonic. Η 50s20 είναι φάντασμα στην αγορά εδώ και αρκετούς μήνες. Εγώ δεν μπόρεσα να την βρω όταν έψαχνα τον Αύγουστο. Κρίμα γιατί για μένα ήταν το value for money σε Pana. Αν την βρεις χτύπα τη χωρίς πολλές σκέψεις. Πάντως και η PK μια χαρά παίζει και την θεωρώ τίμια για τα λεφτά που θέλει. Σου εύχομαι το Vici γρήγορα.
 

qazwsx

New member
29 November 2010
8
Αξιζει κανεις να δωσει λιγα χρηματα παραπανω για την PK550 αντι για την φθηνοτερη PK350? Οι βασικες διαφορες απο οτι βλεπω ειναι η hdmi και το ΤΗΧ.:hmmmm:
 

data

AVClub Addicted Member
17 November 2009
2,846
Enterprise
Αξιζει κανεις να δωσει λιγα χρηματα παραπανω για την PK550 αντι για την φθηνοτερη PK350? Οι βασικες διαφορες απο οτι βλεπω ειναι η hdmi και το ΤΗΧ.:hmmmm:

Νομίζω ότι η διαφορά (σύμφωνα με το skroutz) είναι 10-20 ευρώ. Καλύτερα την 550.
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Re: Απάντηση: Αγορά 50 πλάσμα κάτω απο τα 1000

Ακομη και η πιο φθηνη πλασμα η 42PJ550 ειναι κλασεις ανωτερη απο οποιαδηποτε LCD 3 ετων. Οι γονεις μου εχουν Sony LCD 3ετιας 40" και μαλιστα με 100 Hz και η εικονα απλα ειναι για γελια.

Απλως πιστευεις αυτο που θελεις και οχι τι ισχυει στα αληθεια.

Καλά, άσε και κανέναν να πει τη γνώμη του, είπε ο άνθρωπος ότι τον ενοχλεί το flickering, το οποίο είναι γεγονός στις plasma.
 
16 July 2006
7,501
HAMBURG
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά 50 πλάσμα κάτω απο τα 1000

Ακομη και η πιο φθηνη πλασμα η 42PJ550 ειναι κλασεις ανωτερη απο οποιαδηποτε LCD 3 ετων. Οι γονεις μου εχουν Sony LCD 3ετιας 40" και μαλιστα με 100 Hz και η εικονα απλα ειναι για γελια.

Απλως πιστευεις αυτο που θελεις και οχι τι ισχυει στα αληθεια.

Λες να μαι τυφλος να μη βλεπω καλα η να λεω οτι με το ζορι παιζουν οι LCD καλυτερα ;;;

σε καμια περιπτωση δεν ειπα οτι οι Πλασμα παιζουν χαλια απλα λεω οτι ΔΕΝ παιζουν αυτην την διαφορα ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΥΟΑΟΥΟΥΟΥ που θα με κερδιζε !!!!

σε τιποτα δεν μπορω να πω οτι παιζουν καλυτερα οι ΠΛΑΣΜΑ 50 ιντζων των 800 ευρω η κατω του 1000ρικου απο τις LCD 3 ετιας ....
το οτι τρεμοπαιζουν σχεδον ολες ειναι και αυτο στα συν ;;;

η κανεις πως δεν το βλεπεις στην δικια σου ...


μη πεταμε τις LCD στα σκουπιδια γιατι και εγω για ΠΛΑΣΜΑ ξεκιναγα πριν 2 χρονια και ημουν και φανατιλας ΠΑΝΑΣΟΝΑΚΙΑΣ κιολας αλλα
αλλου κατεληξα ...







και με ενοχλει να λεω κατι και να με καρπαζωνουνε αμεσως !!!!!

να μη πω ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝΕ.....

λες και πρωτη φορα βλεπω τηλεοραση σε βιτρινα !!
 
Last edited:

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Αν κάποιος πάει να ακούσει ένα ζευγάρι ηχεία σε έναν χώρο όπου θα παίζουν ταυτόχρονα άλλα 50 ζευγάρια και θα λειτουργεί και ένα κομπρεσέρ, είναι δυνατόν να καταλάβει αν θα παίζουν καλά ή όχι;

Κι όμως, στα περισσότερα καταστήματα, στις εκθέσεις των τηλεοράσεων επικρατούν οι παραπάνω συνθήκες, στο αντίστοιχο για την εικόνα (500-1000lux περιβάλλοντος φωτισμού, δεκάδες πηγές φωτισμού διαφορετικής θερμοκρασίας από τις οθόνες των τηλεοράσεων).

Παρόλαυτα, έχουμε την τάση να βγάζουμε απόλυτα συμπεράσματα, από τις συγκρίσεις μας σε αυτά...


Θα παρακαλέσω, να μην έχουμε άλλον έναν γύρο LCD vs. Plasma...
 

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Θα παρακαλέσω, να μην έχουμε άλλον έναν γύρο LCD vs. Plasma...
Ναι βρε παιδιά ... όχι άλλο γύρο .... 3 έφαγα βραδιάτικα :flipout: ..... με ξεπάτωσε ο κουμπάρος ..... πολύ ορθοστασία και πολύ κουβέντα .

Σήμερα με πήγε Media Mark Αλίμου και Kotso .

Συμπέρασμα ,

Στο SD υπάρχει θέμα . Υπάρχει θολούρα . Ήταν δίπλα στην U20 και απλά ... δεν ...
Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο θέμα . με το HD αλλά δεν νομίζω .
Έλλειψη ακρίβειας , έλλειψη λεπτομέρειας , έλλειψη έντασης .
ΝΑ πω ότι με έπρηξε όλο το βράδυ ... και σήμερα πήγαμε διαβασμένοι ... :lehrer: κατεβάσαμε ρυθμίσεις ( κάτι είναι και αυτό ) και της βάλαμε στην TV .
Τίποτα δεν άλλαξε .
Βέβαια το περιβάλλον δεν βοηθούσε με τα φώτα αλλά τι άλλο να δοκιμάσει κανείς για να διαλέξει ? να την πάρει και να τρέχει σε σκοτάδια ? δεν νομίζω ότι θα μας άφηναν :cool4:
Απορριφθεί τελικά η PK550 και μάλλον θα περιμένει για κάτι άλλο .
Όσο και να ψάξαμε την S20 δεν την βρήκαμε ?

Καμιά άλλη άποψη ? Γνώμη ? Πρόταση ?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Αν περιμενεις να διαλεξεις τηλεοραση στο media markt εχασες.

Ειναι σαν να πας να κανεις test drive σε αμαξι και να το βαλεις στην Ομονοια μεσα στο κυκλοφοριακο κομφουζιο.

Εκει ειναι λογικο το BMW X5 να φαινεται χειροτερο απο το KIA Picanto.

Aν εχεις χρονο πηγαινε μια ημερα εδω και θα αλλαξεις γνωμη..

http://www.pioneercenter.gr/homepage.asp?ITMID=2