Video sender για χρήση με δέκτες NOVA και OTE TV

jimacid

New member
18 September 2010
18
Γεια σας παιδια εχω τον hd αποκωδικοποιητη της nova στο σαλονι του σπιτιου μου.
επειδη συνηθως το σαλονι εχει "κοσμο" και εγω προτιμω να μην βλεπω κουτσομπολιστικα και χαζο σειρες θελω με καποιον τροπο να μπορω να προβαλω την εικονα του δεκτη της nova στο δωματιο μου το οποιο τυχαινει να ειναι διπλα απο το σαλονι κιολας.

σκεφτομουν τροπους με τους οποιους θα μπορουσα να εχω τα καναλια της nova στην οθονη του υπολογιστη μου.
το hdmi καλωδιο μαλλον απορριπτεται λογο κοστους ενω το scart-rca απορριπτονται λογο μεγεθους και πιθανων απωλειων.

η μονη λυση που μου μενει και φανταζει δυνατη ειναι η χρηση ενος video transmitter οπως αυτος εδω: http://www.pixmania.gr/gr/gr/02579677/art/philips/Ασυρματος-μεταδοτης-audio-video-slv4200-12.html

ο οποιος μου μοιαζει και ο ποιο σοβαρος απο ολους τους κινεζικους που εχω βρει στο ebay.

η ερωτησεις μου ειναι :
η ποιοτητα της εικονας που θα μου δινει θα ειναι ικανοποιητικη?
σημα παιρνει απο rca οποτε φανταζομαι θα ειναι αρκετα "χαλια" ομως για τηλεοραση μιλαμε οχι για blu ray, οποτε λετε να με καλυψει η θα εχω προβλημα?

επισης κατι πολυ σοβαρο. υπαρχει περιπτωση να κανει διακοπες στην ροη της εικονας λογο ασυρματης συνδεσης?
εχει κανεις εμπειρια με κατι τετοιο?

τελος ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε εναλλακτηκη λυση εχετε να μου προτεινετε.

ευχαριστω πολυ, περιμενω τις απαντησεις σας
 

tsiouficto

Senior Member
7 November 2010
631
Athens, Greece
Re: nova hd δεκτης και wireless video transmitter

Είχα παλαιότερα ένα διαφορετικό "ζευγάρι" το οποίο εκτός από εικόνα/ήχο, μετέφερε και τις εντολές από το τηλεκοντρόλ. Η εμπειρία μου δεν ήταν η καλύτερη και είχα βασικά 4 προβλήματα...
1) Ο πομπός και ο δέκτης έπρεπε να "κοιτάνε" ο ένας τον άλλον. Συνεπώς πολύ συχνά έπρεπε να κάθομαι και να τους γυρνάω ώστε να βρω την κατάλληλη ευθυγράμμιση.
2) Όταν κάποιος περνούσε "αναμεσά" τους, δημιουργούσε χιόνια.
3) Αυτό ακούγεται αστείο, αλλά είναι θέμα συχνοτήτων. Υπήρχε παραμόρφωση εικόνα όποτε δούλευε ο φούρνος μικροκυμμάτων στον από κάτω όροφο. Επίσης, παραμόρφωση υπήρχε και με το WiFi του υπολογιστή.
4) Το τηλεκοντρόλ έπιανε όποτε ήθελε.

Με λίγα λόγια, δεν θα ξανάπερνα παρόμοιο μηχανηματάκι. Βέβαια μπορεί να υπάρχουν και κάποια που δουλεύουν άψογα, ίσως και αυτό που έχεις δει, αλλά να ξέρεις ότι και το δικό μου το είχα πάρει γύρω στα 80 .

Υ.Γ.: Το σήμα περνούσε μέσα από 2 τοίχους, και έκανε μία απόσταση γύρω στα 6-7 μέτρα.
 

jimacid

New member
18 September 2010
18
Re: nova hd δεκτης και wireless video transmitter

χμμμ και στο συγκεκριμενο υποστηριζεται η λειτουργια για το τηλεκοντρολ που λες αλλα δεν το εχουν γραψει στο site. στο manual παντως το λεει.

αυτο που ειχες παρει εσυ ηταν ενα απο τα κινεζικα που κυκλοφορουν στο ebay η καποιο επωνυμο που φανταζομαι οτι ισος να εχει ποιο σωστη υλοποιηση?

επειδη μιλαμε για ασυρματη μεταδοση, οι τοιχοι οπως ανεφερες παιζουν πολυ μεγαλο ρολο.

συγκεκριμενα σε εμενα θα περναει εναν τοιχο μονο για να μην πω μισο κιολας. γιατι ειναι γυψοσανιδα και θα κανει μια αποσταση γυρω στα 3 μετρα. 4 στην χειροτερη.
 

tsiouficto

Senior Member
7 November 2010
631
Athens, Greece
Re: nova hd δεκτης και wireless video transmitter

Δεν θυμάμαι το μοντέλο ούτε την μάρκα. Το είχα πάρει από μαγαζί, και όχι μέσω ίντερνετ, και σίγουρα δεν ήταν κινέζικο, διότι ούτε σακούλα σκουπιδιών δεν θα έπαιρνα από την Κίνα, ειδικότερα 3-4 χρόνια πριν που το είχα αγοράσει. Μακάρι να απαντήσει και κάποιος άλλος, να πάρεις μία δεύτερη άποψη διότι εγώ είμαι αρνητικός με αυτή τη λύση. Καλό είναι να ακούσεις και μία θετική γνώμη.
 

jimacid

New member
18 September 2010
18
Re: nova hd δεκτης και wireless video transmitter

δηλαδη λετε αντι για τον ασυρματο πομποδεκτη καλυτερα να χρησιμοποιησω αυτα τα δυο :
http://cgi.ebay.com/HDMI-RJ45-Cat-5...409?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3350b1b451
http://cgi.ebay.com/IR-Infrared-Rem...815?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item230bc6ee17

τα οποια θα μου επιτρεψουν να στειλω το σημα του hdmi μεσω 2 καλωδιων ethernet στο δωματιο μου και το σημα του τηλεκοντρολ της nova ασυρματα στον δεκτη της nova?

πιστευετε θα ειναι καλυτερη υλοποιηση?
εχετε δει ποτε στην πραξη κατι τετοιο?

γιατι απο οτι βλεπω και οι δυο συσκευες κινεζικες ειναι, οποτε απο την μια ο adaptorας hdmi to rj45 θα δουλευει σωστα?
και απο την αλλη το remote control extender θα δουλεψει?
 

jimacid

New member
18 September 2010
18
Re: nova hd δεκτης και wireless video transmitter

Το διαβασα, απο οτι ειδα, οποιος μιλαει για video transmitter στην ουσια μιλαει για προβληματα, γιαυτο ειπα αν τελικα θα ηταν καλυτερο να χρησιμοποιησω τα καλωδια και το wifi extender που εβαλα σε λινκ στο προηγουμενο ποστ μου.
 

aenaos15

Inactive User
25 August 2008
996
Re: nova hd δεκτης και wireless video transmitter

Μικροπαρεμβολες υπαρχουν παντα , εξαρταται τι ζητας , η ποιοτητα της εικονας ειναι απλα καλη.. αλλα απο την αλλη δεν εχεις τα καλωδια μεσα στα ποδια σου...
 

jimacid

New member
18 September 2010
18
Re: nova hd δεκτης και wireless video transmitter

Βασικα πρωτα απο ολα ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

η ποιοτητα που ζηταω ειναι απλα να βλεπετε.
σαν μια τηλεοραση ας πουμε εστω και παλιας τεχνολογιας αρκει να μην κανει κοληματα η ροη της εικονας και του ηχου.

το προβλημα ειναι στο οτι θελω να το συνδεσω σε οθονη υπολογιστη και οχι σε τηλεοραση.
και εδω αρχιζουν τα προβληματα.

πλεον εχω μπερδευτει αρκετα με τις πιθανες λυσεις.

τα λινκ που εδωσα πιο πανω για την μεταφορα του hdmi σε ethernet βγαινουν μαλλον ακυρα γιατι η οθονη μου δεν εχει ηχεια οποτε απο το hdmi δεν θα μπορω να παρω τον ηχο για να τον βαλω στο ηχοσυστημα μου ετσι ωστε να εχω εικονα απο hdmi to dvi adaptor και ηχο σε rca.

η μονη πιθανη λυση που σκεφτομαι παλι ειναι ενα video transmitter επειδη εχει ξεχωριστη εξοδο ηχου σε rca οποτε μπορω πολυ ευκολα να συνδεσω τα rca στο ηχοσυστημα, ομως πρεπει καπως να βρω εναν τροπο το κιτρινο βυσμα του video να το κανω να βγει σε vga η dvi ετσι ωστε να συνδεθει στην οθονη μου.

υπαρχει τετοια περιπτωση?
ενα καλωδιο σαν αυτο http://cgi.ebay.com/VGA-S-Video-S-V...793?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d2c40cce9

θα μπορεσει να λειτουργησει ετσι ωστε να δωσει εικονα στην οθονη μεσω του rca και του vga αντι για να παρει εικονα απο καρτα γραφηκων και να την δωσει σε τηλεοραση μεσω του rca?

τελος ειδα το λινκ που μου εδωσε ο sosat.
δεν ξερω τι θα επρεπε να προτιμησω ομως.
ενα noname πιθανοτατα κινεζικο οπως αυτα που εχει το λινκ με λειτουργια ομως στα 5.8Ghz για λιγοτερες παρεμβολες?

η ενα αλλο φτιαγμενο απο γνωστη ποιοτικη εταιρια στα 2,4 Ghz οπως αυτο της phillips και να ελπιζω οτι θα εχει γινει σωστη υλοποιηση και θα δουλευει καλυτερα απο τα κινεζικα χωρις ιδιαιτερα προβληματα?
 

gergeo

Senior Member
3 January 2010
645
Γεια σε ολους!Λοιπον,εχω τη νοβα κ το otetv(Δορυφορικο)..θελω να συνδεσω ενα video tender που εκτος ηχου κ εικονας να μπορω να αλλαζω καναλια απο αλλη τηλεοραση(πολυ πολυ σημαντικο)εχετε κατι σιγουρο να μου προτεινετε,ειδικα για το τελευταιο?
 

stivi1981

Senior Member
27 October 2008
487
Ν.φθιωτιδος
τιμη ξερουμε για το συγκεκριμενο?λογικα θα ειναι λιγο τσιμπημενο
πολυ καλο ακομα και το αλλο που μεταφερει το σημα μεσω ομοαξονικου καλωδιου.
 

gergeo

Senior Member
3 January 2010
645
τιμη?ποιο αλλο stivi?

υ.γ δοκιμασμενο σε νοβα?οτε?
 
Last edited:

stivi1981

Senior Member
27 October 2008
487
Ν.φθιωτιδος
στο τεστ στο περιοδικο γραφει οτι βγαζει δυο μοντελα,ενα με wifi και ενα με χρηση ομοαξονικου καλωδιου.
τιμη ξερουμε για καποιο απο τα δυο?
δεν εχω δοκιμασει κανενα απο τα δυο παντως αλλα πολυ θα το θελα γιατι ολα τα αλλα εχουνε τα θεματακια τους
 
Last edited by a moderator:

Bambisgr

New member
21 January 2013
18
Καλησπέρα το wifi το βρήκα στο εξωτερικό 447 euro!! Πανάκριβο νομίζω για μένα!Εδώ το ling
h**p://www.koan-akustik.de/Wandler-Splitter-Switch/TV-LINK-HD-wireless-System::1734.html
 

Arno

AVClub Enthusiast
2 July 2007
1,057
ΑΘΗΝΑ
Νομίζω ότι για HDMI και 5,8ghz είναι καλή η τιμή, με δεδομένο ότι περνάει μέσα από τοίχους κτλ.
 

stivi1981

Senior Member
27 October 2008
487
Ν.φθιωτιδος
με 447 ευρω γκρεμιζεις τον τοιχο και περνας απευθειας καλωδιο hdmi και πληρωνεις και τον ελαιοχρωματιστη που θα κανει τα μερεμετια και σου μενουνε και χρηματα....προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ειναι πανακριβο...
 
Last edited by a moderator:

FISHERMANDSL

Senior Member
21 August 2009
382
Ξάνθη
Έχω αλλάξει 2 σετ...μετά από ψάξιμο, 2.4 και 5.8ghz και δηλώνω απογοητευμένος. Μιλάμε για απόσταση 10 μέτρα με ενα τοίχο..εχω δοκιμάσει συχνότητες,μετακίνησα router,καλώδια, 1002 πράματα και πάλι οι παρεμβολές είναι σπαστικές....το 2ο σετ που πήρα μέσα στις γιορτές είναι το Marmitek GV545...το πρώτο 2.4 ήταν ενα Silvercrest από το LIDL που κάνει εν τέλει καλύτερη δουλειά !!!