TO HTPC ΠΑΛΙ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΕΙΚΟΝΑ!

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,853
Παλλήνη
Με υλικο standard definition, ολοι οι σχετικοι με το αθλημα γνωριζουν οτι το HTPC σαν πηγη δεν παιζεται...
Μετα την ελευση ομως των νεων πηγων HD-DVD , BLuRay και του αντιστοιχου υλικου υψηλης ευκρινειας, πιστευα οτι θα αργουσαμε να δουμε στο HTPC μας εικονα εφαμμιλη με των σημερινων HD Desktop players.
Ποσο λαθος εκανα!
Στο χθεσινο συγκριτικο DLP-SXRD ως πηγη ειχαμε το εξαιρετικο Toshiba HD-DVD E1 με το οποιο χορτασαμε να βλεπουμε HDDVD τιτλους.
Στο τελος μειναμε 3-4 ατομα και ειπαμε να δοκιμασουμε πως θα παιξει στον Pearl το ιδιο υλικο μεσω του state of the art HTPC του Μιλτου και προγραμμα αναπαραγωγης το Powerdvd 6.5:
E, λοιπον ΤΡΙΒΑΜΕ τα ματια μας! Απιστευτη εικονα, τρισιδιαστατη, ευκρινεστατη και χωρις σπασιματα! Οτι καλυτερο εχω δει σε υλικο film μεχρι σημερα!
Περιττο να σας πω οτι παω για αμεση αναβαθμιση!!!
Long Live the HTPC!
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,658
Αθήνα
Περιττο να σας πω οτι παω για αμεση αναβαθμιση!!!!

Μόνος σου θα πάς;
icon10.gif
 

Zeb

AVClub Addicted Member
11 January 2007
1,876
Βάρη
Με υλικο standard definition, ολοι οι σχετικοι με το αθλημα γνωριζουν οτι το HTPC σαν πηγη δεν παιζεται...
Μετα την ελευση ομως των νεων πηγων HD-DVD , BLuRay και του αντιστοιχου υλικου υψηλης ευκρινειας, πιστευα οτι θα αργουσαμε να δουμε στο HTPC μας εικονα εφαμμιλη με των σημερινων HD Desktop players.
Ποσο λαθος εκανα!
Στο χθεσινο συγκριτικο DLP-SXRD ως πηγη ειχαμε το εξαιρετικο Toshiba HD-DVD E1 με το οποιο χορτασαμε να βλεπουμε HDDVD τιτλους.
Στο τελος μειναμε 3-4 ατομα και ειπαμε να δοκιμασουμε πως θα παιξει στον Pearl το ιδιο υλικο μεσω του state of the art HTPC του Μιλτου και προγραμμα αναπαραγωγης το Powerdvd 6.5:
E, λοιπον ΤΡΙΒΑΜΕ τα ματια μας! Απιστευτη εικονα, τρισιδιαστατη, ευκρινεστατη και χωρις σπασιματα! Οτι καλυτερο εχω δει σε υλικο film μεχρι σημερα!
Περιττο να σας πω οτι παω για αμεση αναβαθμιση!!!
Long Live the HTPC!

Και περιμένατε να φύγουμε εεεε;;;

:violent-smiley-030: :ernaehrung004:

Δεν ντρέπεστε... και εγώ θέλω ν'ακούσω περι τίνος μηχανήματος πρόκειται αν είναι εύκολο...
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Εγω παντως τη ψιλιαστηκα τη δουλεια.

Να μην πειναει ο Σωτηροπουλος τετοια ωρα............υποπτο!!!!!!!
 

Zeb

AVClub Addicted Member
11 January 2007
1,876
Βάρη
Re: Απάντηση: TO HTPC ΠΑΛΙ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΕΙΚΟΝΑ!

Εγω παντως τη ψιλιαστηκα τη δουλεια.

Να μην πειναει ο Σωτηροπουλος τετοια ωρα............υποπτο!!!!!!!

Και εσύ γιατί δεν έριξες ένα σύρμα... Θα σε πήγαινα για καραβιδομακαρονάδα μετά...:ernaehrung004:
 
Ένας από τους 3-4 που μείναμε πίσω ήμουν και εγώ.

Ο Τάκης δεν υπερβάλει. Η εικόνα που είδαμε ήταν αλλού. Και αυτό με το PowerDVD να παίζει "μαμά", εννοείτε χωρίς φίλτρα κτλ. (τι να τα κάνουμε?!!!??).

Φυσικά εγώ απόψε κιόλας παραλαμβάνω νέο διπύρηνο επεξεργαστή & επιπλέον μνήμη.. :music-smiley-005:
 
Νέο;;; Τον 6400 δεν έχεις; Ποιον θα πάρεις δηλαδή; Καλά τι hardware χρειάζεται τέλος πάντων;;;;

Don't panic! :eek:

Τον 6400 τον έχω στο κυρίως PC μου. To HTPC έχει έναν Athlon64 3500+ και θα αποκτήσει έναν Athlon64 X2 4600 :firstprize:

Εντυπώσεις αργότερα στο γνωστό thread μου στα Projects...
 
Οταν σας λέω εγω, ότι δεν μπορώ να δω ταινία και έχω ξενερώσει μέχρι να παραλάβω το VapoChill, κάτι θα ξέρω!!!!!
Bεβαίως εσείς μιλάτε για hd υλικό, αλά μην νομίζετε ότι και σε απλό υλικό δεν υπάρχουν διαφορές...
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Παντως τον τετραπυρηνο που εφερε το πλαισιο το ζαχαρωνω ασχημα.........

Στο board εχω κολλησει..........
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,658
Αθήνα
Παντως τον τετραπυρηνο που εφερε το πλαισιο το ζαχαρωνω ασχημα.........

Στο board εχω κολλησει..........

Kαλά, δεν το πιστεύω !!!
Τρία τέταρτα αυτόν κοιτάω.... :music-smiley-005: ... Καί μετά μπήκα στα board, έχασα τη μπάλα και τα παράτησα... :flipout:
 
Η αλήθεια είναι ότι μετά από κάθε major αναβάθμιση του HTPC μου (τώρα βρίσκομαι στο 3ο - αργότερα σήμερα θα πάω στο 4ο :smile:), διαπιστώνω ότι το προηγούμενο δεν έπαιζε σωστά. Μπορεί να είναι η κίνηση, η απόκριση, οτιδήποτε, αλλά πάντα κάτι είναι.

Και δεν μιλάμε για χαμένα frames και άλλα τραγικά. Μιλάμε για διαφορετική αίσθηση.

Ας έχουμε υπόψη ότι το ότι δεν έχουμε CPU utilization 100% αλλά 70-80% δεν σημαίνει ότι είμαστε ΟΚ. Το utilization που βλέπουμε είναι average - στιγμιαία απαιτείται πολύ περισσότερη CPU για να έχουμε τέλεια αναπαραγωγή.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Καλα, μη μας βγαζετε τη ψυχη ομως.

Ας πει καποιος το hardware του Μιλτου γιατι μπορει να ειναι κι αλλου τα θεματα !
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,127
Εκεί ψηλά.....
καταλαβα....ετσι οπως παμε ο καινουριος μου 6400 θα παει για ping pong και θα παω για καναν τετραπυρηνο με σας που εμπλεξα .........
 
Re: Απάντηση: TO HTPC ΠΑΛΙ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΕΙΚΟΝΑ!

Kαλά, δεν το πιστεύω !!!
Τρία τέταρτα αυτόν κοιτάω.... :music-smiley-005: ... Καί μετά μπήκα στα board, έχασα τη μπάλα και τα παράτησα... :flipout:

Μα, το board είναι το εύκολο!

Asus, στις διαστάσεις που επιτρέπει το κουτί, χωρίς ανεμιστήρες, και με όσο μεγαλύτερο Intel chipset αντέχουμε, κατά προτίμηση 975..
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Re: Απάντηση: TO HTPC ΠΑΛΙ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΕΙΚΟΝΑ!

Μα, το board είναι το εύκολο!

Asus, στις διαστάσεις που επιτρέπει το κουτί, χωρίς ανεμιστήρες, και με όσο μεγαλύτερο Intel chipset αντέχουμε, κατά προτίμηση 975..


Δε βλεπω να δινεις και πολυ σημασια στις μνημες και το bus κι ανησυχω....-bye-
 

Δεβελέκος Στράτος

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,621
Ο δημήτρης έχει δίκιο το board είναι το εύκολο....
Η καλυτερη επιλογή είναι το i680 (λέγε με asus striker) αλλά σπανίζουν προς το παρόν, κυνηγάω ένα που θα μου πάει θα το βρω....
Ο 6600 φτάνει και περισσεύει (ειδικά με ενα μικρο σκάλισμα)
Η ταχύτητα των μνημών λεν οτι δεν παίζει μεγάλο ρολο στα ιντελ αντίθετα απο τα AMD
Καλά βρε τρελοί τι θα τον κάνετε τον quad!!!???? εδώ ζοριζόμαστε να βρούμε εφαρμογες για 2πύρηνους...