H 32άρα τα 'φτυσε, πάμε για 40άρα...

bravestar

Established Member
21 November 2010
296
Γεια σας παιδια ειμαι καινουριος στο forum,πριν 3 μερουλες το ανακαλυψα ψαχνοντας για κριτικες καθως ειμαι σε αναζητηση LCD,λογω κοστους tv.
Ημουν κατοχος μιασ samsung LCD 32´´,δεν θυμαμαι μοντελο,ηταν αγορασμενη τον αυγουστο του 2007,με κοστος 1480 euro.Πριν 12 μερες ειχα μονο ηχο ενω η οθονη απο το δεξιο μεσο της οθονης πολυ λεπτες πρασινες ριγες.Για να μην τα πολυλογω την πηγα στο service και η νεκροψια εδειξε βλαβη στην οθονη κοστολογωντασ το ανταλακτικο μαζι με εργασια 570euroκαθιστωντας ασυμφορη την επισκευη.
Επειτα απο καποιεσ επισκεψεις σε καταστηματα,αλλα περισσοτερο με την βοηθεια των σχολιασμων των χρηστων,κατασταλαξα στις εξης επιλογες

Samsung UE40C6500 LED TV 40''



Philips 40PFL7605/12 LED TV 40''



Sony KDL-40Z5500 LCD TV 40''

Η αληθεια ειναι πως τεινω προς την sony κυριως για τα 200 hz.Αυτο που θελω να ρωτησω τους κατοχους του συγκεκριμενου μοντελου της sony,αλλα και οσους πραγματικα γνωριζουν καποια πραματα.
1. αν το σπασιμο της εικονας ειναι τοσο εντονο οσομερικοι εχουν γραψει στο forum.Αν ναι,παροθσιαζεται και σε αναλογικο και σε ψηφιακο σημα?το ιδιο συμβαινει και με τις γρηγορες σκηνες δρασεις σε ενα DVD?Με το gaming? Κατα τη γνωμη μου δε δικαιολογεται για μια LCD me 200hz.
2. εχω πληρη προσβαση στο internet?Πωλητης με διαβεβαιωσε οτι ειναι πληρεις το μενου με προσβαση στο youtube κτλ κατι το οποιο δεν ισχυει με την samsung.Στο forum διαβασα οτι η z5500 δεν εχει προσβαση σε καποιες υπηρεσιες,πχ youtube ,ενω για την αντιστοιχη samsung χρηστες δηλωναν οτι δεν αντιμετωπιζουν τετοιο προβλημα.Tι ισχυει τελικα.
3.σε περιπτωση που καταληξω στην αγορα της μεχρι της 10-12 ας πουμε,θα πρεπει να κανω αναβαθμιση fm? και αν ναι,ειναι απλο?
Ελπιζω να μην κουρασα με τοκειμενο και τα χαζα ισως,για τους προωρημενους,ερωτηματα μου.Για clouding και τετοια δεν ρωραω,εχω σχεδον καλυφθει απο σχολιασμους αλλων μελων,θα με απασχολησει μετα την αγορα αυτο καθως απ οτι καταλαβα ειναι διαφορετικι ι εντασικαι ι σιχνοτιτα απο τηλεοραση σε τηλεοραση.
Ευαριστω!!!
 

bravestar

Established Member
21 November 2010
296
Απάντηση: SONY KDL Z5500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Επισης να ρωτησσηω παιδες,στη samsung που ειχα και μου παρουσιασε βλαβη η οθονη,ειχα κανειτο στις ρυθμισεις το εξης: αντιθεση 100%, ευκρινεια 100%.Σ ενα αλλο forum καποιο μελοσ ειχε γραψει για καποιον ομοιοπαθη πως οταν εχεισ αθτεσ τις ρυθμισεις στο μεγιστο,οπως ειχα κι εγω,μειωνει το χρονο ζωης του palel γιατι καταπονειται,δεν καταλαβα τι ακριβως εννοουσε και επισης οτι με αυτες τις ρυθμισεις χανει η εικονα σε ποιοτητα και αυξανεται η καταναλωση του ρευματος.Οποιος γνωριζει ας μου δωσει μια απαντηση,ωστε αν ιχυουν τα παραπανω να μην το επαναλαβω το ιδιο λαθος και κλαιω τα λεφτακια μου.
 

aenaos15

Inactive User
25 August 2008
996
Μικρυνε λιγο το μεγεθος , προσεξε λιγο την ορθογραφια σου για να καταλαβαινουμε τι θελεις να πεις και διαβασε λιγο στα αντιστοιχα νηματα.. θα βρεις ολες τις απαντησεις που ψαχνεις.. καλως ηρθες...
 

Musicalicius

Banned
20 May 2008
1,429
Γεια σας παιδια ειμαι καινουριος στο forum,πριν 3 μερουλες το ανακαλυψα ψαχνοντας για κριτικες καθως ειμαι σε αναζητηση LCD,λογω κοστους tv.
Ημουν κατοχος μιασ samsung LCD 32´´,δεν θυμαμαι μοντελο,ηταν αγορασμενη τον αυγουστο του 2007,με κοστος 1480 euro.Πριν 12 μερες ειχα μονο ηχο ενω η οθονη απο το δεξιο μεσο της οθονης πολυ λεπτες πρασινες ριγες.Για να μην τα πολυλογω την πηγα στο service και η νεκροψια εδειξε βλαβη στην οθονη κοστολογωντασ το ανταλακτικο μαζι με εργασια 570euroκαθιστωντας ασυμφορη την επισκευη.



Α ρε αθάνατο Service της SAMSUNG
Για αυτό μακριά...
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,371
Αθήνα...
Καμιά από αυτές που λες.Ποιό είναι το ανώτατο ποσό που μπορείς να διαθέσεις;Δες πάντως για μεγαλύτερο μέγεθος (46'') την 46C750 που είναι και πολύ καλύτερη της 6500,και 200hz όπως θέλεις.
 

bravestar

Established Member
21 November 2010
296
Απάντηση: Re: H 32άρα τα 'φτυσε, πάμε για 40άρα...

Καμιά από αυτές που λες.Ποιό είναι το ανώτατο ποσό που μπορείς να διαθέσεις;Δες πάντως για μεγαλύτερο μέγεθος (46'') την 46C750 που είναι και πολύ καλύτερη της 6500,και 200hz όπως θέλεις.
Καμια απο αυτες?και νομιζα πως ηταν απο τις καλες επιλογες,Αντρεα ψαχνω για 40αρα...οριακα και με πολυ δυσκολια να καλοκοιταξω και καμια με 42''.Το ποσο που σκεθτομαι να διαθεσω,ιδιως μετα απο αυτο που επαθα με την προηγουμενη samsung lcd,θα μεινει αυστηρα μεσα στο οριο των 900-1100 euro.Kοιταω μονο για sony,philips,samsung...την τελευταια με ιδιαιτερη διστακτικοτητα.Αυτα που με ενδιαφερουν ,και δεν διαφοροποιουνται πιστευω απο τις απαιτησεις ενος λιγο ψαγμενου υποψηφιου αγοραστη, ειναι τα hz ωστε να ελαχιστοποιειται το θολωμα της εικονας στις γρηγορες εναλλαγες της καμερας,η προσβαση στο internet να ειναι πληρης και γρηγορη πχ προσβαση σε youtube,οσο το δυνατον καλυτερη εικονα στην προβολη ταινιων dvd.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,371
Αθήνα...
Τότε και πάλι η 40C750 είναι ιδανική.200HZ όπως θέλεις και multimedia δυνατότητες πχ media player,internet@tv κ.α.