Προγραμματισμός PIC

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Το πρόβλημα είναι το εξής:


Όπως έγραψα και σε άλλο θέμα, ασχολούμαι αυτόν τον καιρό με την κατασκευή ενός volume control PGA2311. Αυτή:

http://www.dh3ben.de/html/electronics/pga2311_preamp.shtml

Ο γερμανός χρησιμοποιεί έναν "PIC18LF452" για να ελέγξει το PGA2311. Στο παραπάνω σαιτ δίνει και τον κώδικα του pic.
Ο pic είναι προγραμματισμένος εκτός των άλλων να δίνει και μια εντολή mute όταν πατηθούν ταυτόχρονα τα μπουτόν vol-up και vol-down. Αυτό όμως δεν επιτρέπει την χρήση περιστροφικού κωδικοποιητή
για την ρύθμιση της έντασης. Μπορεί με κάποιο τρόπο να τροποποιηθεί-ακυρωθεί αυτή η άστοχη εντολή;

Ένα δεύτερο που θέλω να ρωτήσω είναι πόσο εύκολο είναι να φορτωθεί το προγραμμα σε έναν "καθαρό" pic, δεδομένου ότι το Ελέκτορ χρεώνει μάλλον ακριβά (37,5 λίρες) τους ήδη προγραμματισμένους:

http://www.elektor.com/magazines/2004/april/high-end-preamp-part-1.56898.lynkx?tab=3


Φυσικά δηλώνω ασχετόπουλος στους PIC :blush:
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Έχεις τα απαραίτητα? Προγραμματιστή, εργαλεία compilers, διάθεση κ.ο.κ. ?

Πιθανά να αρκεί να ‛χαλάσεις’ τη συνθήκη στη γραμμή 92 στο αρχείο _vv.jal
if key_map_volume == up + down Then

Έχω 10-15 χρόνια να δουλέψω σε PIC.

Στείλε ένα PM στον astanapane_10 http://www.avclub.gr/forum/member.php?u=23365 που τα έχει φρέσκα.
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: Προγραμματισμός PIC

Βαγγέλη οι 37,5 λίρες , είναι υπερβολή.

http://cgi.ebay.com/Crystal-PGA2311...=110603229110&ps=63&clkid=5056649030629911082

Θα το κοιτάξω πάντως γιατί ενδιαφέρει και μένα. PIC από που πήρες?

Την Καλημέρα μου στο Νησί.[/QUOTE

Το ξέρω βρε Δημήτρη αλλά όταν ξεκίνησα πριν 4 χρόνια να μαζεύω τα υλικά οι κινέζοι δεν είχαν ξυπνήσει ακόμα. Κι έτσι ...εγκλωβίστηκα!
Το pic κοστίζει άγραφο περίπου 10 έως 12 ευρώ. Το Ελέκτορ το πουλάει προγραμματισμένο φυσικά πανάκριβα αλλά αν δεν έχεις την τεχνογνωσία... Έτσι κι εγώ υπέκυψα και το πήρα από αυτούς.
Έχω άλλες δύο πλακέτες παραπανίσιες γιατί το αρχικό σχέδιο προέβλεπε να μοντάρω τρία τέτοια. Άν σε ενδιαφέρει η κατασκευή και μπορέσεις να βγάλεις κάποια άκρη με το Pic και μου προγραμματίσεις ένα, θα σου δώσω μία πλακέτα με βάση για το pic με pga και ότι άλλο έχω διπλό. Εσύ εκεί έχεις τις προσβάσεις σου.....
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: Προγραμματισμός PIC

Έχεις τα απαραίτητα? Προγραμματιστή, εργαλεία compilers, διάθεση κ.ο.κ. ?

Πιθανά να αρκεί να ‛χαλάσεις’ τη συνθήκη στη γραμμή 92 στο αρχείο _vv.jal
if key_map_volume == up + down Then

Έχω 10-15 χρόνια να δουλέψω σε PIC.

Στείλε ένα PM στον astanapane_10 http://www.avclub.gr/forum/member.php?u=23365 που τα έχει φρέσκα.

Τα απαραίτητα; Φοβάμαι πως όχι! Ούτε καν διάθεση ιδιαίτερη αλλά αυτό παλεύεται αν δω ότι είναι κάτι σχετικά εφικτό.
Τι κόστος έχουν αυτά τα εργαλεία;

Θα ενοχλήσω και τον "ασταναπάνε _10"
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,455
Re: Απάντηση: Re: Προγραμματισμός PIC

Βαγγέλη οι 37,5 λίρες , είναι υπερβολή.

http://cgi.ebay.com/Crystal-PGA2311...=110603229110&ps=63&clkid=5056649030629911082

Θα το κοιτάξω πάντως γιατί ενδιαφέρει και μένα. PIC από που πήρες?

Την Καλημέρα μου στο Νησί.[/QUOTE

Το ξέρω βρε Δημήτρη αλλά όταν ξεκίνησα πριν 4 χρόνια να μαζεύω τα υλικά οι κινέζοι δεν είχαν ξυπνήσει ακόμα. Κι έτσι ...εγκλωβίστηκα!
Το pic κοστίζει άγραφο περίπου 10 έως 12 ευρώ. Το Ελέκτορ το πουλάει προγραμματισμένο φυσικά πανάκριβα αλλά αν δεν έχεις την τεχνογνωσία... Έτσι κι εγώ υπέκυψα και το πήρα από αυτούς.
Έχω άλλες δύο πλακέτες παραπανίσιες γιατί το αρχικό σχέδιο προέβλεπε να μοντάρω τρία τέτοια. Άν σε ενδιαφέρει η κατασκευή και μπορέσεις να βγάλεις κάποια άκρη με το Pic και μου προγραμματίσεις ένα, θα σου δώσω μία πλακέτα με βάση για το pic με pga και ότι άλλο έχω διπλό. Εσύ εκεί έχεις τις προσβάσεις σου.....

PGA έχω και γω, φίλε. Αν τελικά δε βρεθεί άκρη θα στα δώσω να τα βάλεις στην άκρη, για κάθε ενδεχόμενο να έχεις "εφεδρείες". Τελικά με 10 -12 ευρώ το "άγραφο " ΠΙΚ πάλι δε συμφέρει, βάζεις καμιά 15αριά επιπλέον και το πέρνεις έτοιμο με την οθόνη, τον κοντρόλερ και το ρημοτ κοντρολ.

Θα το ψάξω πάντως και θα σε ενημερώσω. -bye-
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Προγραμματισμός PIC

PGA έχω και γω, φίλε. Αν τελικά δε βρεθεί άκρη θα στα δώσω να τα βάλεις στην άκρη, για κάθε ενδεχόμενο να έχεις "εφεδρείες". Τελικά με 10 -12 ευρώ το "άγραφο " ΠΙΚ πάλι δε συμφέρει, βάζεις καμιά 15αριά επιπλέον και το πέρνεις έτοιμο με την οθόνη, τον κοντρόλερ και το ρημοτ κοντρολ.

Θα το ψάξω πάντως και θα σε ενημερώσω. -bye-

Και με επιλογέα τριών εισόδων παρακαλώ!
Βλέπεις οι κινέζοι βγάλαν και τους ντιούηδες εκτός μάχης! :BXVZCBXZ6:
Και να φανταστείς ότι με γύρω στα 50ε φτιάχνουν και εξακάναλα pga οι ...αντίχριστοι!
Συμφέρει να παίρνεις έναν κινέζο στο τηλέφωνο να του λές "φτιάξε μου αυτό και στείλτο" παρά να βάζεις το κολλητήρι στο ρεύμα.
:rolleyes:
 
Last edited:

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
καλησπερα,

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εχει παρα πολυ δουλεια ολο αυτο. Αν καταλαβα καλα δεν εχει και προγραμματιστη. Το θεμα δεν ειναι μονο ο προγραμματιστης αλλα και γενικα ολο το σκηνικο PCB σχεδιο πλακετα κτλ κτλ.

Αν θελεις θα προσπαθησω να σου το προγραμματισω αν μου το στειλεις. Αλλα μονο σε DIP (dual in line package). γιατι το soic & tqfp θελει αλλον προγραμματιστη. Αν εχεις παρει τον SOIC η τον TQFP θα δω τι μπορω να κανω.

Για τον κωδικα τωρα ειναι λιγο δυσκολο να αλλαξει κατι. Θελει ψαξιμο.

Μετα θα πρεπει να εχει πλακετα PCB υλικα κτλ κτλ.
 
Last edited:

llion

Established Member
10 September 2007
180
ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ
καλησπερα,

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εχει παρα πολυ δουλεια ολο αυτο. Αν καταλαβα καλα δεν εχει και προγραμματιστη. Το θεμα δεν ειναι μονο ο προγραμματιστης αλλα και γενικα ολο το σκηνικο PCB σχεδιο πλακετα κτλ κτλ.

Αν θελεις θα προσπαθησω να σου το προγραμματισω αν μου το στειλεις. Αλλα μονο σε DIP (dual in line package). γιατι το soic & tqfp θελει αλλον προγραμματιστη. Αν εχεις παρει τον SOIC η τον TQFP θα δω τι μπορω να κανω.

Για τον κωδικα τωρα ειναι λιγο δυσκολο να αλλαξει κατι. Θελει ψαξιμο.

Μετα θα πρεπει να εχει πλακετα PCB υλικα κτλ κτλ.

Δηλαδή asta na pane :)
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,455
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Προγραμματισμός PIC

Και με επιλογέα τριών εισόδων παρακαλώ!
Βλέπεις οι κινέζοι βγάλαν και τους ντιούηδες εκτός μάχης! :BXVZCBXZ6:
Και να φανταστείς ότι με γύρω στα 50ε φτιάχνουν και εξακάναλα pga οι ...αντίχριστοι!
Συμφέρει να παίρνεις έναν κινέζο στο τηλέφωνο να του λές "φτιάξε μου αυτό και στείλτο" παρά να βάζεις το κολλητήρι στο ρεύμα.
:rolleyes:

Έλα ντε.

Το άρθάκι του ελέκτορα το έχεις κάπου πρόχειρο?
Της Κρύσταλ το αντίστοιχο ολοκληρωμένο ποιό είναι?
Ο κινέζος λέει Crystal PGA2311, αλλά δεν μπορεί να είναι αυτό.
Πρέπει να το αναφέρει κάπου στις πρώτες σελίδες ...
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Προγραμματισμός PIC

Έλα ντε.

Το άρθάκι του ελέκτορα το έχεις κάπου πρόχειρο?
Της Κρύσταλ το αντίστοιχο ολοκληρωμένο ποιό είναι?
Ο κινέζος λέει Crystal PGA2311, αλλά δεν μπορεί να είναι αυτό.
Πρέπει να το αναφέρει κάπου στις πρώτες σελίδες ...

"Crystal CS3310"
Νομίζω ότι δεν παράγεται πλέον. Στα χαρτιά τουλάχιστον το pga είναι καλύτερο. Ο κινέζος μάλλον μπέρδεψε τα μπούτια του. Στις φωτό φαίνεται καθαρά το pga
 
Last edited:

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: Προγραμματισμός PIC

καλησπερα,

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εχει παρα πολυ δουλεια ολο αυτο. Αν καταλαβα καλα δεν εχει και προγραμματιστη. Το θεμα δεν ειναι μονο ο προγραμματιστης αλλα και γενικα ολο το σκηνικο PCB σχεδιο πλακετα κτλ κτλ.

Αν θελεις θα προσπαθησω να σου το προγραμματισω αν μου το στειλεις. Αλλα μονο σε DIP (dual in line package). γιατι το soic & tqfp θελει αλλον προγραμματιστη. Αν εχεις παρει τον SOIC η τον TQFP θα δω τι μπορω να κανω.

Για τον κωδικα τωρα ειναι λιγο δυσκολο να αλλαξει κατι. Θελει ψαξιμο.

Μετα θα πρεπει να εχει πλακετα PCB υλικα κτλ κτλ.

Φίλε, δεν ήθελα να σε βάλω σε περιπέτειες. Μια απλή γνώμη ή συμβουλή θα ήθελα μόνο.
Η κατασκευή έχει ήδη φτιαχτεί και λειτουργεί. Το Pic το αγόρασα προγραμματισμένο και σκεφτόμουν άν γίνεται εύκολα, να του τροποποιήσω κάποιες σειρές από τον κώδικα.
Κατ επέκταση σκεφτόμουν τι χρειάζεται για να προγραμματιστεί ένας pic και μάλιστα στην περίπτωση που έχει κανείς, όπως εγώ, το πρόγραμμα ήδη έτοιμο σε κάποιο αρχειάκι. Το αρχείο το μοιράζει ο κατασκευαστής στο διαδίκτυο.
Ο κατασκευαστής βγάζει τρία πιν συν δύο πιν τροφοδοσία πάνω στην πλακέτα τα οποία χρησιμεύουν για επαναπρογραμματισμό του pic. Αυτό δεν εξηγεί όμως πως γίνεται γιατί προφανώς θεωρεί ότι δεν είναι μέσα στο ζητούμενο αυτής της κατασκευής.
Πως γίνεται λοιπόν και τι εργαλεία χρειαζόμαστε; Κάτι τέτοιο κάνει; http://www.futurlec.com/PIC_Programmer.shtml
:eek:perator:
 
Last edited:

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Ένα παρόμοιο interface ανάμεσα στο πισι και στον pic είναι;
http://www.lirtex.com/embedded/microchip-pic-programmer/
Μοιάζει πάντως για κάτι απλό και φτηνό.
Αν μπορώ με κάτι τέτοιο να φορτώνω το πρόγραμμα στους pic έλυσα το σκέλος του προγραμματισμού.
Τώρα αν θελήσω να αλλάξω κάτι στο πρόγραμμα μάλλον θα χρειαστώ κάποιον editor και βασικές γνώσεις τις γλώσσας προγραμματισμού. Ή κάποιον φίλο όπως ο tmjuju που θα μου πει "άλλαξε την τάδε γραμμή......."

Είναι έτσι βρέ;

:eek:perator:
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
σε δύο λεπτά είδα τον κώδικα, αυτό που θα έκανα θα ήταν να αλλάξω τη γραμμή
if key_map_volume == up + down Then
σε
if (key_map_volume == up + down) && (1==0) Then
αλλά αυτό είναι quick and dirty hack δεν είναι προγραμματισμός :D και θέλει δοκιμή.
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: Προγραμματισμός PIC

σε δύο λεπτά είδα τον κώδικα, αυτό που θα έκανα θα ήταν να αλλάξω τη γραμμή
if key_map_volume == up + down Then
σε
if (key_map_volume == up + down) && (1==0) Then
αλλά αυτό είναι quick and dirty hack δεν είναι προγραμματισμός :D και θέλει δοκιμή.

Λές να παρεξηγηθεί ο pic άμα του σφυρίξουμε κάτι τέτοιο; :D

Το ζήτημα είναι πως να του το σφυρίξουμε! :hmmmm2:

Πάντως σκέφτηκα πως αν συνδέσω τον περιστοφικό κωδ. μόνο στο μπουτόν vol up η ένταση θα αυξάνεται σταθερά άσχετα αν θα γυρίζω δεξιά ή αριστερά τον άξονα. Οπότε συνδέω έναν ακόμα στο μπουτόν vol down για να μειώνω την ένταση. Ποντιακό; :flipout: Αλλά θα δουλέψει!

Ας σοβαρευτούμε λιγάκι. Λοιπόν ο κατασκευαστής έχει φτιάξει και μία κανούρια έκδοση του κώδικα με μερικές βελτιώσεις στα σημεία. Θα ήθελα να τον φορτώσω στο pic μαζί με αυτή την αλλαγή για την ένταση.
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
θα ηταν πολυ χρησημο αν μου ανεβαζες μια φωτο του pic. δεν χρειαζεται πολλα απλα βγαλε μια φωτο οπως ειναι πανω στην πλακετα και μετα θα σου πω. για να προγραμματισεις τον Pic οπως ειναι στην πλακετα δεν ειναι δυσκολο αν εχει βαλει ο κατασκευαστης εξοδους σε πιν.

απλα χρειαζεται να εισαι προσεκτικος στην συνδεσμολογια.

Περιμενω νεα σου και συγνωμη για την καθυστερηση της απαντησης μου.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
και με arduino δεν γινονται αυτα? Διαβαζω πολλα τελευταια, και λενε πως δεν ειναι πολυ δυσκολο
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: Προγραμματισμός PIC

θα ηταν πολυ χρησημο αν μου ανεβαζες μια φωτο του pic. δεν χρειαζεται πολλα απλα βγαλε μια φωτο οπως ειναι πανω στην πλακετα και μετα θα σου πω. για να προγραμματισεις τον Pic οπως ειναι στην πλακετα δεν ειναι δυσκολο αν εχει βαλει ο κατασκευαστης εξοδους σε πιν.

απλα χρειαζεται να εισαι προσεκτικος στην συνδεσμολογια.

Περιμενω νεα σου και συγνωμη για την καθυστερηση της απαντησης μου.

Δεν υπάρχει βία...
Λοιπόν στην σχετικά θολή φωτό φαίνεται ο PIC στην βάση του και πιο βόρεια φαίνονται τα 5 πινς με ονόματα: MCLR, RB7, RB6, EARTH, +5V
 

Attachments

  • PIC.jpg
    PIC.jpg
    86.8 KB · Views: 17