Ποιες οι διαφορές ανάμεσα σε AC3 κ DTS;

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Με δυο λογια, ειναι ανταγωνιστικα φορματ κωδικοποιησης πολυκαναλου ηχου και υπαρχουν διαφορες παραλλαγες και των δυο. Γενικα το DTS θεωρειται ποιο "ποιοτικο"

Ριξε μια ματια εδω και εδω για περισσοτερες πληροφοριες.
 

hvoul

Senior Member
27 June 2006
545
Ακουστικά είναι ζήτημα εάν σε τυφλή ακρόαση ακούσεις-καταλάβεις διαφορές!
εκτός και εάν έχεις ''εκπαιδευμένο'' αυτί!!!
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Δεν χρειάζεται έμπειρο αυτί για να καταλάβεις την διαφορά dts - AC3. Το μέγιστο bitrate του dts είναι υπερδιπλάσιο απ' αυτό του AC3 (1,509 Mbps έναντι 640 Kbps). H διαφορά υπέρ του dts είναι εμφανέστατη....
 
Last edited:

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Ποιες οι διαφορές ανάμεσα σε AC3 κ DTS;

Δεν χρειάζεται έμπειρο αυτί για να καταλάβεις την διαφορά dts - AC3. Το μέγιστο bitrate του dts είναι υπερδιπλάσιο απ' αυτό του AC3 (1,509 Mbps έναντι 640 Kbps). H διαφορά υπέρ του dts είναι εμφανέστατη....

Ακούγεται ότι η μεγάλη τους διαφορά στο bitrate, είναι αποτέλεσμα του ότι ενώ είναι απωλεστικά και τα δύο, το dts δεν είναι και τόσο efficient ώστε τελικά πρέπει να χρησιμοποιήσει πολύ μεγαλύτερο bitrate, για να επιτύχει αντίστοιχα αποτελέσματα με το ac3...

Επίσης αυτό το .vs είχε απασχολήσει μεγάλο private tracker (καθώς τα mkv με ac3 πιάνουν τουλάχιστον 1-1.5GB λιγότερο χώρο αν κρατηθεί το ίδιο bitrate στην εικόνα). Μετά από "τυφλά" τεστ που έκανε όποιος ήθελε και απαντούσε, πολλοί internal encoders το γύρισαν σε AC3...
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,753
Χωρίς να έχω κάνει κάποια τεστ όσον με συγκεκριμένο υλικό, απλά, ακούγοντας τη διαφορά από ταινία σε ταινία, σίγουρα η διαφορά των δυναμικών είναι τεράστια. Ίσως αυτό να δημιουργεί αίσθηση ότι είναι και πιο καθαρός ο ήχος, ή κατεβαίνει πιο χαμηλά ή ανεβαίνει πιο ψηλά. Σίγουρα "κάτι" υπάρχει που αν μη τι άλλο, κάνει πιο εντυπωσιακό τον ήχο στο DTS

Υ.Σ. Χωρίς στην τελική να είναι υποχρεωτικά καλύτερος ο ήχος. :D
 

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
Αναλογα την ταινια θα ακουσεις καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα (ποιοτητα αλλά και εφφε) με το ενα ή με το αλλο φορμά.

Μαλιστα σε καθε ταινια επιλεγοντας διαφορετικο DSP (για DD ή DTS) εχεις και το καλυτερο αποτελεσμα.

Παντως σε γενικες γραμμες να ξερεις οτι οπου η ηχογραφηση/ηχοληψια εγινε με γνωμονα το DTS ο ηχος της ταινιας ειναι καλυτερος σε αυτο το φορμά. Και ξεπερναει τις προσδοκιες, κατι που με το DD πολυ σπανια θα συναντησεις.
Μαλιστα σε αυτες τις ταινιες ο ηχος σε DD ειναι απαραδεκτος. Ισως, και πολυ πιθανον, σκοπιμως (αν με πιανεις).

Τα πραγματα ειναι πιο απλα σε ταινιες που περιεχουν μονο το ενα φορμά.
Εκει δεν σε νοιαζει ποιο απο τα δυο φορμά ειναι "καλυτερο", αφου αναγκαστικα πας στο ενα...


ΥΓ. το ωραιο ειναι οτι μετα απο τοσα χρονια δεν εχει επικρατησει το ενα εναντι του αλλου...
 
Last edited:

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Προ 10-15ετίας, η dts διέρυγνε τα ιμάτιά της, πως ο δικός της αλγόριθμος, στο μέγιστο bitrate (1509.75Kbps) είναι ακουστικά διάφανος, δηλαδή πως είναι αδύνατον να τον ξεχωρίσεις από το πρωτότυπο ασυμπίεστο PCM, σε τυφλές δοκιμές.

Με την έλευση των lossless codecs, οι δηλώσεις αυτές ξεχάστηκαν... :flipout: :flipout:

Στα DVD πάντως, τα bitrate που χρησιμοποιούνταν, ήταν αρκετά χαμηλά, ήτοι 384-768Kbps για το dts και 256-448Kbps για το DD, πάντα για 5.1 μίξεις...
 

mavrospete

Established Member
17 November 2010
180
Έθεσα αυτήν την ερώτηση γιατί το LG HT805PH μου δεν έχει αποκωδικοποιητή DTS και σκέφτομαι να το πουλήσω για να πάρω ένα HC με αποκωδικοποιητή DTS. Αξίζει η αλλαγή; Έχω φτιάξει και ένα thread για αυτό:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?p=1431367
Βλέπω FullHD ταινίες από το PC μου.
 

Johnson

AVClub Enthusiast
12 March 2009
913
Mainly:Andalucia/Europe
Κατά πάσα πιθανότητα,ήδη ακούς DTS από τον Player που έχεις στο PC...

Αν όχι,δεν χρειάζεσαι αλλαγές εκτός από αλλαγή Player με έναν που παίζει DTS,αν όντως καίγεσαι για DTS.
 

mavrospete

Established Member
17 November 2010
180
Κατά πάσα πιθανότητα,ήδη ακούς DTS από τον Player που έχεις στο PC...

Αν όχι,δεν χρειάζεσαι αλλαγές εκτός από αλλαγή Player με έναν που παίζει DTS,αν όντως καίγεσαι για DTS.

Ναι, αλλά τον έχω συνδεδεμένο με την τηλεόρασή μου με δέκα μέτρα HDMI. Εξού και η ανάγκη για HC.
 

mavrospete

Established Member
17 November 2010
180
Μήπως υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιήσω μόνος μου το DTS για το μηχάνημά μου;
 

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
Αν ο ενισχυτης σου δεν μπορει να αποκωδικοποιησει σημα DTS τοτε μην περιμενεις να ακουσεις DTS.