Sharp AQUOS LC-60LE925E ή Samsung 55C8000;

okmlover

New member
8 June 2010
9
Sharp AQUOS LC-60LE925E Quattron ??
ή
SAMSUNG 55C8000 / 3D LED-LCD??
Είμαι σε αυτο το δίλημμα...!!!
Τι με συμβουλεύετε?
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,360
Αθήνα...
Ανάλογα με τη χρήση που κάνεις και την απόσταση θέασης.Από τις 2 που παραθέτεις η Samsung έχει σαφές προβάδισμα.
 

udt71

AVClub Addicted Member
13 October 2006
1,792
Deep Sea
Απάντηση: Re: Sharp AQUOS LC-60LE925E ή Samsung 55C8000;

Ανάλογα με τη χρήση που κάνεις και την απόσταση θέασης.Από τις 2 που παραθέτεις η Samsung έχει σαφές προβάδισμα.



Επειδή έχω το ίδιο δίλημμα.
Σε ποιά σημεία έχει προβάδισμα η Samsung.
 

tigergreg

Banned
24 June 2008
3,304
ΑΘΗΝΑ
MADE IN JAPAN ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η SHARP ΕΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ.
ΣΑΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Sharp AQUOS LC-60LE925E ή Samsung 55C8000;

Made in Japan ειναι μεν , σε εικονα ομως ειναι πιο πισω οχι μονο απο Samsung και Sony αλλα ακομη και απο την LG.

Ειδικα η σειρα quattron με τα 4 subpixel το μονο που καταφερνει ειναι να ειναι τα χρωματα αλλα 'ντ' αλλων.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Στις 55 και 60 ίντσες είναι καλύτερα να στραφείς σε πλάσμα. Πάντως τη 46 τη Sharp το Fullhd.gr τη κατατάσει ως μια από τις κορυφαίες επιλογές. Για αυτό το καλύτερο είναι να δεις τις τηλεοράσεις που σε ενδιαφέρουν από κοντά.
 

udt71

AVClub Addicted Member
13 October 2006
1,792
Deep Sea
Μα και οι Sony φοράνε το ίδιο πάνελ αν αυτό λέει κάτι.
Επίσης διαβάζοντας το review στο fullhd.gr τη κατατάσσει ως μια από τις κορυφαίες tv.
Θα παρακαλούσα να γράφουμε την γνώμη μας εφόσον έχουμε δει και της δύο.
Εγώ έχω δει μόνο την Samsung και μου άρεσε.
Επίσης υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή και στο μέγεθος.
Για μένα ένα μεγάλο + είναι made in japan.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Sharp AQUOS LC-60LE925E ή Samsung 55C8000;

Μα και οι Sony φοράνε το ίδιο πάνελ αν αυτό λέει κάτι.

Πανελ με 4 subpixel χρησιμοποιει μονο η Sharp, ουτε η Philips ουτε η Sony που χρησιμοποιουν πανελ Sharp χρησιμοποιουν quattron αλλα συμβατικα πανελ.

Mαλιστα καπου διαβασα οτι η Sony σταματα την συνεργασια με την Sharp και απο του χρονου θα προμηθευεται πανελ απο την LG (εκτος απο αυτα που βγαινουν απο την κοινη γραμμη παραγωγης με την Samsung).
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,360
Αθήνα...
Εγώ ακόμη δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε...εάν θέλεις πραγματικά καλή τηλεόραση θα πρέπει να στραφείς στην 65VT20,αλλιώς η Samsung είναι πολύ καλή επιλογή,το quattron πανελ της sharp,εντάσει στα 3 βασικά χρώματα και το κίτρινο,αυτό έχει ως συνέπεια οι προδιαγραφές rec 709 να πηγαίνουν περίπατο.Πιο απλά όλη η εικόνα τείνει να κιτρινίζει εκεί που δεν θα έπρεπε.(Η χρωματική πιστότητα μπορεί να διαπιστωθεί από αυτό το τρίγωνο,όσο πιο κοντά σε αυτό τόσο καλύτερα.
 

udt71

AVClub Addicted Member
13 October 2006
1,792
Deep Sea
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sharp AQUOS LC-60LE925E ή Samsung 55C8000;

Πανελ με 4 subpixel χρησιμοποιει μονο η Sharp, ουτε η Philips ουτε η Sony που χρησιμοποιουν πανελ Sharp χρησιμοποιουν quattron αλλα συμβατικα πανελ.





Ετσι ακριβώς ειναι.
 

udt71

AVClub Addicted Member
13 October 2006
1,792
Deep Sea
Τελικά μάλλον θα πάω σε Samsung με τον καινούργιο χρόνο που θα αλλάξει ο αντιπρόσωπος.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,360
Αθήνα...
Re: Απάντηση: Re: Sharp AQUOS LC-60LE925E ή Samsung 55C8000;

Νομίζω ότι για την sharp δεν ισχύει αυτό.

Αυτό είναι για τις ''φυσιολογικές rgb τηλεοράσεις''.Για την sharp,πάλι αυτό είναι,απλά προσθέτουμε το ''κίτρινο''.