Αγορά τηλεόρασης 50" - 55"

Torm23

New member
4 November 2010
15
Καλησπέρα,

Αποφάσισα να αλλάξω την TV (Sony KDL0-40W4000) μου μέσα στο επόμενο δίμηνο και θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την επιλογή του αντικαταστάτη, βάσει των παρακάτω:

1. Η τηλεόραση θα είναι συνδεδεμένη με ενα PC που χρησιμοποιείται κυρίως για προβολή ταινιών / σειρών που κατεβάζω από το internet, πιο σπάνια για κάνα παιχνίδι και αρκετά πιο σπάνια για κάνα browsing στο internet

2. Θα υπάρχει αρκετή χρήση Xbox. Όχι 10 ώρες τη μέρα, αλλά θα υπάρχουν σίγουρα 2ωρα - 3ωρα από καιρό σε καιρό

3. Δεν τη χρησιμοποιώ συχνά για να δω κανάλια, παρά μόνο αν πρόκειται για μπάλα.

4. Η διάσταση θα πρέπει να είναι 50 - 55"

5. Το budget μπορεί να αγγίξει τα 2.000 ευρώ (καλά θα ήταν να μη τα αγγίξει βέβαια, αλλά...)

6. Θα τοποθετηθεί σε χώρο στον οποίο θα υπάρχει απέναντι (περίπου 4 μέτρα μακριά) μια μεγάλη μπαλκονόπορτα. Το συγκεκριμένο το αναφέρω φυσικά για τις plasma. Δεν έχω καμία εμπειρία από την τεχνολογία αυτή, αλλά ξέρω οτι έχει ενα θεματάκι με το έντονο φώς

7. Δε με ενδιαφέρει το 3D. Δε θα με πείραζε, αλλά δε το θεωρώ λόγο για την αγορά κάποιου μοντέλου.

Προσπαθώ να καταλήξω σε ενα μοντέλο που θα καλύπτει όσο το δυνατόν καλύτερα τις ανάγκες μου, αλλά τελικά όσο ψάχνω, τόσο περισσότερο μπερδεύομαι.

Γενικά απ' ότι έχω καταλάβει υπάρχει μια θετική τάση προς τις plasma σε αυτές τις ίντσες, αλλά προβλήματίζομαι για το IR (ειδικά σε χρήση με Xbox), καθώς και για το αν είναι καλή επιλογή για τη σύνδεση με PC (που είναι και το 1ο ζητούμενο για εμένα).

Παρακαλώ για τη βοήθειά σας λοιπόν μήπως και βγάλω καμιά άκρη!! :hmmmm2:

Plasma ή LCD?
Προτεινόμενα μοντέλα?

Ευχαριστώ
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,318
Αθήνα...
Samsung Plasma 50C6900 ή Panasonic 50V20.Αυτές είναι από τις καλύτερες της αγοράς μέχρι το budget σου :)
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Samsung Plasma 50C6900 ή Panasonic 50V20.Αυτές είναι από τις καλύτερες της αγοράς μέχρι το budget σου :)

+1 για τις παραπάνω!!!

Βέβαια δες αν σε παίρνει σε διαστάσεις και για καμια LG60PK550....

Και καλώς ήρθες στην παρέα!!!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Καλησπερα φιλε

Aν και ειμαι υπερ των πλασμα σε θεμα ποιοτητας εικονας (κατοχος Panasonic 50U10 και Sony 46W4000) θα σου ελεγα αφου παιζεις πολλες ωρες XBOX να πας σε καποια LCD. Στα λεφτα που δινεις συγκεκριμενα...

http://www.skroutz.gr/s/286502/Sony-KDL-55EX710-55".html
http://www.skroutz.gr/s/264703/Samsung-LE55C650-55''.html
http://www.skroutz.gr/s/264886/Samsung-UE55C6500-55".html
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Γενικά απ' ότι έχω καταλάβει υπάρχει μια θετική τάση προς τις plasma σε αυτές τις ίντσες, αλλά προβλήματίζομαι για το IR (ειδικά σε χρήση με Xbox), καθώς και για το αν είναι καλή επιλογή για τη σύνδεση με PC (που είναι και το 1ο ζητούμενο για εμένα).

Αν τελικά αποφασίσεις για plasma και με την χρήση που αναφέρεις δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα για Burn in (μόνιμο αποτύπωμα) - άλλο το IR (προσωρινό αποτύπωμα) και άλλο το Burn in, η απόσταση μεταξύ τους είναι χαώδης-...

.... το PC σου είπες ότι θα το χρησιμοποιείς για player ταινιών, οπότε δεν θα έχει καμία διαφορά από το να είχες στη θέση του ένα κονσουμεράδικο DVD, BD, NMT για να βλέπεις ταινίες και με σπάνιο gaming , browsing δεν πρόκειται να έχεις θέμα...

...μία από τα ίδια το ΧΒΟΧ και με 2ωρα - 3ωρα από καιρό σε καιρό πάλι δεν θα έχεις θέμα.

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά και στο παρακάτω link όπου εκφράζω τις προσωπικές μου απόψεις από την προσωπική μου εμπειρία χρήσης στις δύο plasma που έχω.... http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1055016&postcount=1655

...καλώς ήρθες στη παρέα μας!!!! -bye-
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
2. Θα υπάρχει αρκετή χρήση Xbox. Όχι 10 ώρες τη μέρα, αλλά θα υπάρχουν σίγουρα 2ωρα - 3ωρα από καιρό σε καιρό

....θα σου ελεγα αφου παιζεις πολλες ωρες XBOX ....

Με το .... '2ωρα - 3ωρα από καιρό σε καιρό' ... εγώ δεν το θεωρώ πολύ Γιάννη, τεσπα ας πάρει ότι νομίζει για να νοιώθει αυτός καλά (που θα την πληρώσει κιόλας), μια χαρά είναι αυτές που του πρότεινες... :a0210:
 

Torm23

New member
4 November 2010
15
Ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα και τις γρήγορες απαντήσεις!

Δεν έχω προλάβει να κοιτάξω τα μοντέλα LCD που αναφέρθηκαν (θα τα δω και θα επανέλθω). Όσο αφορά τις plasma είχα ξεχωρίσει την V20, αλλά διάβασα πως τα μοντέλα Panasonic 2009/2010 έχουν παρουσιάσει προβλήματα MLL increase και φυσικά προβληματίστικα.

Όσο αφορά το IR: έχω καταλάβει τη διαφορά με το burn in, αλλά δε το έχω δεί ποτέ στην πράξη. Το αναφέρω σαν πιθανό αρνητικό θέμα γιατί πιστεύω πως δε θα είναι ευχάριστο θέαμα και ανησυχώ αν θα αποτελεί σοβαρό πρόβλημα λόγω Xbox. Π.χ. τα first person shooters που συνήθως παίζω στην κονσόλα έχουν πάντα ένα HUD το οποίο είναι στατικό και συνήθως λευκού χρώματος (όσοι έχουν παίξει Modern Warfare 2 θα καταλάβουν αμέσως τι εννοώ) και φαντάζομαι οτι μπορεί να προκαλεί προβλήματα IR.

Πάω να διαβάσω λίγο πιο αναλυτικά τα threads που με παραπέμψατε
:a0210:
 

Torm23

New member
4 November 2010
15
Φίλε Yperion,

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου.

Έριξα μια ματιά στα μοντέλα που μου προτείνεις και φαίνονται όλα συμπαθητικά ως προς αυτά που προσφέρουν (και 55" βεβαίως βεβαίως!!). Φυσικά θα ήθελα να τα δω και από κοντά και να διαβάσω και κάνα review ή απόψεις από άλλους χρήστες πριν σχηματίσω άποψη. Μου σχηματίστηκαν πάντως οι εξής απορίες / ανησυχίες:

1. Δεν κατάλαβα ακριβώς τη διαφορά των 2 Samsung, στο βαθμό που να δικαιολογεί την απόκλιση 350 ευρώ στην τιμή

2. Όλα τα μοντέλα είναι EDGE LED. Ισχύει οτι αυτή η τεχνολογία παρουσιάζει μειονεκτήματα στο dimming; Έχω δεί κάποιες φωτογραφίες με τηλεοράσεις με μαύρο φόντο και μερικά μόνο εικονίδια (συνδεδεμένες με pc) να μοιάζουν με σκακίερα από τα "κουτάκια" που σχηματίζονταν από το φως των LED γύρω από το κάθε εικονίδιο - και μου έπεσαν τα αυτιά..

3. Όσο αφορά τις Samsung, έχω ακούσει οτι έχουν μεγάλο input lag ακόμα και στο game mode. Θυμάμαι οτι τέτοιες αναφορές προ 2ετιας όταν έψαχνα πάλι για τηλεόραση και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει πλέον. Κάτι τέτοιο θα αποτελεί μέγιστο μειονέκτημα για εμένα.

Γενικά ξέρω οτι οι LCD έχουν μεγαλύτερο input lag από τις plasma. Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο στην τωρινή μου τηλεόραση (SONY 40W4000), και δε θα ήθελα να το παρατηρήσω ούτε στη νέα.

Όσο αφορά τη χρήση ΧΒΟΧ, να διευκρινήσω, ότι τις καθημερινές σπάνια θα περάσω τις 2-3 ώρες και όχι κάθε μέρα (2 φορές το πολυ μέσα στην εβδομάδα). Τα σ/κ μπορεί να παίξω και 5 ώρες αν βρω χρόνο. Δεν ξέρω αν αυτό είναι πολύ ή λίγο για μια plasma.

Η ερώτηση plasma ή lcd είναι νομίζω η πρώτη και πιο σημαντική που πρέπει να απαντήσω.


Καλησπερα φιλε

Aν και ειμαι υπερ των πλασμα σε θεμα ποιοτητας εικονας (κατοχος Panasonic 50U10 και Sony 46W4000) θα σου ελεγα αφου παιζεις πολλες ωρες XBOX να πας σε καποια LCD. Στα λεφτα που δινεις συγκεκριμενα...

http://www.skroutz.gr/s/286502/Sony-KDL-55EX710-55".html
http://www.skroutz.gr/s/264703/Samsung-LE55C650-55''.html
http://www.skroutz.gr/s/264886/Samsung-UE55C6500-55".html
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,318
Αθήνα...
led lcd vs ccfl lcd,για αυτό η δεύτερη είναι ακριβότερη,μόνο για το πάχος της,καμιά διαφορά στην εικόνα.Lag πολύ μικρότερο έχουν οι Panasonic Plasma...τώρα σε Samsung όλες πάνω από 40ms,εκτός από την 530...που έχει 14ms εάν δεν κάνω λάθος.
 

Torm23

New member
4 November 2010
15
Α, ΟΚ. Μάλλον μπερδεύτηκα και την πέρασα και αυτή για LED.
Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

Γνωρίζεις ποιο είναι το "σύνηθες" lag στις LCD; Τα 40ms της Samsung είναι δηλαδή όντως περισσότερα από τον ανταγωνισμό;

led lcd vs ccfl lcd,για αυτό η δεύτερη είναι ακριβότερη,μόνο για το πάχος της,καμιά διαφορά στην εικόνα.Lag πολύ μικρότερο έχουν οι Panasonic Plasma...τώρα σε Samsung όλες πάνω από 40ms,εκτός από την 530...που έχει 14ms εάν δεν κάνω λάθος.
 

everest

Senior Member
31 March 2009
468
ag,stefanos
Και εμένα η γνώμη μου για 2-3 ώρες παιχνίδι καλυτέρα LCD .Για πλάσμα καλυτέρα να αποφύγει την 6900.η οποία έχει ενα θεμα με Ι.R.
 

Torm23

New member
4 November 2010
15
LED lcd ή CCFL lcd;

Πέρα από τα 3 μοντέλα που ήδη αναφέρθηκαν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση (με γνώμονα σίγουρα και το gaming);
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,318
Αθήνα...
Με γνώμονα το gaming έχουμε πρόβλημα....ccfl lcd = μεγάλο lag plasma = μικρό lag αλλά μπορεί να έχεις πρόβλημα με burn in.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Δεν έχω προλάβει να κοιτάξω τα μοντέλα LCD που αναφέρθηκαν (θα τα δω και θα επανέλθω). Όσο αφορά τις plasma είχα ξεχωρίσει την V20, αλλά διάβασα πως τα μοντέλα Panasonic 2009/2010 έχουν παρουσιάσει προβλήματα MLL increase και φυσικά προβληματίστικα.


Ειναι σαν να λεμε οτι ενα αμαξι εχει 400 ιππους και μετα απο ενα χρονο ειναι 380 και σε προβληματιζει αυτο και πολυ σωστα.

Η λυση δεν ειναι ομως η αγορα ενος αλλου αμαξιου που βγαζει 200 ιππους.

Γιατι αν συγκρινουμε το μαυρο της V20 με οποιαδηποτε LCD τοση ειναι η διαφορα πρακτικα.
 

Torm23

New member
4 November 2010
15
Κατάλαβα, και συμφωνώ απόλυτα με τον τρόπο που το θέτεις.

Άρα το μόνο αρνητικό στην "εξίσωση" plasma παραμένει το κομμάτι gaming, που γυρνώντας στο πρώτο σου πόστ, με βάση τη χρήση που κάνω με είχες παραπέμψει σε LCD.

Υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποιεί την plasma του σε παρόμοιες συνθήκες gaming και να μπορεί να απαντήσει σχετικά με την εμφάνιση IR και πόσο έντονο είναι (ή πόσο γρήγορα εξαφανίζεται;)


Ειναι σαν να λεμε οτι ενα αμαξι εχει 400 ιππους και μετα απο ενα χρονο ειναι 380 και σε προβληματιζει αυτο και πολυ σωστα.

Η λυση δεν ειναι ομως η αγορα ενος αλλου αμαξιου που βγαζει 200 ιππους.

Γιατι αν συγκρινουμε το μαυρο της V20 με οποιαδηποτε LCD τοση ειναι η διαφορα πρακτικα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Το προβλημα δεν ειναι το gaming καθεαυτο. Ισα ισα λογω response time και αντιθεσης/χρωματων αλλα και πολυ μικρου lag στις Panasonic ειναι καλυτερες για gaming απο οποιαδηποτε LCD.

To θεμα ειναι οτι τα παιχνιδια εχουν στην πλεοψηφια χαρτες ,μπαρες ζωης/ενεργειας κτλ. τα οποια αποτελουν στατικες εικονες.

Αυτες ενοχλουν.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μια και παιζεις XBOX θα σου πω 2 παραδειγματα.

Στο Gears of War II ολες οι πληροφοριες για πυρομαχικα κτλ. αν δεις εξαφανιζονται απο την οθονη οταν δεν χρειαζονται η στο Modern Warfare II αν παιζεις Hardcore επισης δεν υπαρχει τιποτα το στατικο στην οθονη.

Τετοια παιχνιδια μπορεις να τα παιζεις ολη την ημερα χωρις προβλημα.
 

Torm23

New member
4 November 2010
15
Στις περισσότερες περιπτώσεις τέτοιων παιχνιδιών όμως (π.χ. MW2 στα υπόλοιπα modes εκτός του HC) υπάρχει ενα HUD που μένει σταθερά στο ίδιο σημείο. Φαντάζομαι πως δεν είναι αρκετό για να προκαλέσει burn in (είτε γιατί δεν παίζω τόσες πολλές ώρες είτε γιατί όλο και κάπου παρεμβάλεται κάποιο video κλπ κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού).

Η απορία / ανησυχία είναι αν θα υπάρχει ορατό IR και αν θα απαιτεί μεγάλο χρονικό διάστημα για να φύγει

Σίγουρα το IR δεν είναι τόσο σοβαρό πρόβλημα όσο το burn in π.χ., αλλά δε νομίζω πως είναι και ευχάριστο να πας να δείς μια ταινία μετά από κάποιες ώρες gaming και να έχεις σαν παράσημο ενα HUD.

Γι' αυτό ρωτάω για σχετικές εμπειρίες από φίλους με plasma και χρήση για gaming

Μια και παιζεις XBOX θα σου πω 2 παραδειγματα.

Στο Gears of War II ολες οι πληροφοριες για πυρομαχικα κτλ. αν δεις εξαφανιζονται απο την οθονη οταν δεν χρειαζονται η στο Modern Warfare II αν παιζεις Hardcore επισης δεν υπαρχει τιποτα το στατικο στην οθονη.

Τετοια παιχνιδια μπορεις να τα παιζεις ολη την ημερα χωρις προβλημα.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Αν θέλεις ρίξε μια ματιά και στο παρακάτω link όπου εκφράζω τις προσωπικές μου απόψεις από την προσωπική μου εμπειρία χρήσης στις δύο plasma που έχω.... http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1055016&postcount=1655

Φαντάζομαι πως δεν είναι αρκετό για να προκαλέσει burn in (είτε γιατί δεν παίζω τόσες πολλές ώρες είτε γιατί όλο και κάπου παρεμβάλεται κάποιο video κλπ κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού).

Η απορία / ανησυχία είναι αν θα υπάρχει ορατό IR και αν θα απαιτεί μεγάλο χρονικό διάστημα για να φύγει

Αντιγράφω από το link που σου παρέθεσα να ρίξεις μια ματιά....είτε τα games παίζονται με PC,είτε με παιχνιδοκονσόλα δεν έχει σημασία...

3) Αν το HTPC χρησιμοποιείται ως η βασική πηγή για games ο κίνδυνος είναι μεγαλύτερος, αλλά...

...3α) Πόσες ώρες παίζει κάποιος???...π.χ. 5-10-20-100 ώρες???...αν το παιχνίδι δεν έχει στατικές εικόνες (life bars, scoreboards, maps.. κ.λ.π)...δεν έχει κανένα πρόβλημα.

...3β) Αν το παιχνίδι έχει στατικές εικόνες σαφώς και η χρήση plasma δεν ενδείκνυται, αλλά και πάλι εξαρτάται από το πόσες ώρες παίζει κάποιος, από το πόσο 'έντονες' είναι και από το πόση ώρα κρατάει το παιχνίδι στην οθόνη μια στατική εικόνα π.χ. έχω τη Monopοly στο PS3, όλο το board είναι static αλλά μετά από κάθε ζαριά και παίξιμο παίχτη περνάει μια αλλαγή οθόνης 'δίκην' σκούπας, οπότε.... πως θα πάθει burn in αφού κάθε 30 δευτερόλεπτα περνάει η σκούπα???...κάτι αντίστοιχο μπορεί να συμβεί και σε παιχνίδια που παίζεις 10-20 λεπτά και μετά βλέπεις ένα-δυο λεπτά βίντεο μέχρι να αναλάβεις ξανά δράση.

...3γ) Αν κάποιος 'παιχνιδιάρης' βλέπει έντονα τα phosphor-trails η χρήση plasma δεν ενδείκνυται....και δεν υπάρχουν αλλά.