The Walking Dead [Season 1, 2 & 3]

Βαθμολογήστε την Σειρά:


  • Total voters
    55

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...

lb49.jpg

| imdb | AMC |



Πρεμιέρα έκανε στο κανάλι AMC δίνοντας του τα μεγαλύτερα νούμερα ever η ζομποσειρά The Walking Dead.

Βασισμένη στην ομότιτλη σειρά κομικ κομικτου Robert Kirkman, η σειρά είναι δημιουργία του γνωστού Frank
Darabont
και παραγωγή της Gale Anne Hurd (Terminator 1 , Terminator 2 , Aliens , Abyss , Hulk , Armageddon ).

O "πιλότος" που προβλήθηκε είναι σε σκηνοθεσία του ίδιου του Darabont.




 
Last edited by a moderator:

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
Re: The Walking Dead

ειδα το πρωτο επισοδειο καλο ειναι, τωρα ερχεται και το δευτερο
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Re: The Walking Dead

ZZ5303C2F1-550x296.jpg


Μετά και το 2ο επεισόδιο που γνώρισε ανάλογη επιτυχία (στα μηχανάκια) με το 1ο ,
το καλωδιακό κανάλι AMC ανακοίνωσε πως δίνει το πράσινο φως για 2η season και άλλα
13 επεισόδια ...

Ο Frank Darabont δήλωσε λίγο απροετοίμαστος γιατί σχεδίασε και εκτέλεσε τη παραγωγή
για 6 επεισόδια

Το cast της σειράς (μιας και ξέχασα να το αναφέρω στο 1ο post)

Andrew Lincoln (“Teachers,” Love Actually) as Rick Grimes,
Jon Bernthal (“The Pacific,” The Ghost Writer) as Shane Walsh,
Sarah Wayne Callies (“Prison Break”) as Lori Grimes,
Laurie Holden (“The Shield,” Stephen King’s The Mist) as Andrea,
Jeffrey DeMunn (Stephen King’s The Mist, The Green Mile) as Dale,
Steven Yeun (“The Big Bang Theory”) as Glen,
Emma Bell (The Bedford Diaries) as Amy
Chandler Riggs (Get Low) as Carl Grimes.
 

Beavis

AVClub Addicted Member
25 August 2006
2,256
AΘΗΝΑ
Re: The Walking Dead

εχοντας δει 3 επεισοδια μπορω να πω οτι ειναι παρα πολυ καλη σειρα
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Re: The Walking Dead

Εξαιρετικη σειρα και καλως την προεκριναν για δευτερη σαιζον εστω και 13 επεισοδιων.

Δεν μου αρεσαν ποτε οι ταινιες με ζομπι. Για την ακριβεια τις απεφευγα. Πολυ σπλατερ και καθολου διασκεδαστικες.

Αυτο ομως ειχε κατι περιεργο. Ισως ο πρωταγωνιστης της που θαυμασαμε σαν κακο στην βρετανικη σειρα Strike Back..

Iσως η περιορισμενη εμφανιση του Baptiste του Human Target.

Kυριως οι κομικ καταβολες του που προμηθευτηκα για να δω αν ειναι αντιστοιχα καλο.

Ελπιζω να συνεχιστει τοσο καλα.
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,754
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Re: The Walking Dead

Ξεκινησε αρκετα καλα αλλά στα 2-3 τελευταια επεισοδια ηταν υπερβολικα αργο. Μπορει μια σκηνη να κρατουσε και 10 λεπτα.
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Re: The Walking Dead

Ναι ,ο Darabont σχεδίασε τη παραγωγή 6 επεισοδίων....

Ελπίζω ο επόμενος κύκλος να είναι εξίσου καλός και να μην το κάνουν αποκλειστικά για την κονόμα....
 
17 June 2006
23,742
Αθήνα
Απάντηση: The Walking Dead

Είδα 4 επεισόδια.

Αυτό καταρχήν που εντυπωσιάζει ειδικά επειδή πρόκειται για τηλεοπτική σειρά, είναι το τεχνικό επίπεδο του μακιγιάζ και των εφφέ. Με τίποτα δεν θυμίζει φθηνοδουλειές 80's από ζομποταινίες με έντερα-λουκάνικα :flipout:
επίσης προσεγμένες και οι λεπτομέρειες της ερειπωμένης πόλης , των κατεστρεμένων σπιτιών , νοσοκομείων κλπ γενικά φαίνεται ότι έχει πέσει χρήμα.

Στο διά ταύτα επί του γενικού story: σε πρώτη φάση το όλο story θυμίζει πολύ μα πάρα πολύ το I Am Legend με τον Will Smith με την διαφορά ότι εδώ υπάρχουν κι άλλοι επιζώντες όχι μόνο ένας. Αυτό που μου άρεσε είναι η γενική προσπάθεια από τους επιζήσαντες να επιβιώσουν χρησιμοποιώντας ευρηματικούς τρόπους σε σημείο να μας κάνει ώρες ώρες να σκεφτόμαστε πως θα αντιδρούσαμε εμείς αν είμασταν στην θέση τους.
Λέω ευρηματικούς, διότι δεν υπάρχει (ευτυχώς) κανένας σούπερ ήρωας που σαν από μηχανής θεός δίνει την λύση σε όλα. Κάτι τέτοιο θα ήταν ξενέρωμα. Αντιθέτως οι πρωταγωνιστές είναι "κοινοί θνητοί" που οδηγούνται από το ένστικτο της επιβίωσης.

Οσο για το γνωστό "φαγοπότι" των ζόμπι να σας ενημερώσω ότι δεν είναι αυτό που περιμένετε και που έχετε συνηθίσει από τα 80's δηλαδή από την αρχή έως το τέλος να "τρώνε". Δεν είναι τέτοια η σειρά. Υπάρχουν μεγάλα διαλείματα, είναι αυτό που λέτε "αργή εξέλιξη", στα οποία γίνεται ο σχεδιασμός δράσης, μας δείχνει την ψυχολογία των ανθρώπων , τις ανθρώπινες σχέσεις (πέφτει και κανά.....φυστίκι :2thumb22sup:), την απελπισία, ίσως την ελπίδα ότι και την επόμενη μέρα θα μείνουν ζωντανοί. Οι σκηνές με "φαγοπότι" είναι λίγες σε κάθε επεισόδιο αλλά ομολογώ καλογυρισμένες.

Αυτά που δεν μου άρεσαν είναι τα εξής:
-οι ερμηνείες κάποιων ηθοποιών. ώρες ώρες πολύ ψεύτικο κλάμα και σπαραγμοί που δεν πείθουν. Εδώ όντως θυμίζει 80's.
-δεν υπάρχει το ξαφνικό που σε κάνει να πετάγεσαι από την καρέκλα.
-μερικές φορές είναι τόσο αργή η εξέλιξη με αποτέλεσμα οι σκηνές δράσης να μειώνονται αισθητά.
-δεν υπάρχει καμιά νέα πρωτοτυπία στα ζόμπι. Κλασσικά εικονογραφημένα (αργό περπάτημα, άντε τρέχουν και λίγο αν μυρίσουν φρέσκο κρέας, σκοτώνονται στο κεφάλι κλπ)... π.χ. στο I Am Legend δεν μπορούσαν να περπατήσουν στο ηλιακό φως.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: The Walking Dead

-δεν υπάρχει καμιά νέα πρωτοτυπία στα ζόμπι. Κλασσικά εικονογραφημένα (αργό περπάτημα, άντε τρέχουν και λίγο αν μυρίσουν φρέσκο κρέας, σκοτώνονται στο κεφάλι κλπ)... π.χ. στο I Am Legend δεν μπορούσαν να περπατήσουν στο ηλιακό φως.

Στο legend δεν ηταν ακριβως ζομπι αλλα Mutations. Εδω εχουμε κλασσικα παραδοσιακα ζομπι :worshippy: τα οποια ομως εχουν "μολυνθει".

Πιστευω στον δευτερο κυκλο θα γινει πιο ενδιαφερον το πραγμα. Αρχισα να διαβαζω τα κομικς και ειναι απλα καταπληκτικα αν και ασπρομαυρα που δεν ειναι του γουστου μου.

Αυτο που μου εκανε εμενα εντυπωση ειναι οτι ο πρωταγωνιστης ξυπναει αντιμετωπιζει τον ΑΡΜΑΓΕΔΩΝΑ και δεν ρωταει ποτε τι εγινε και πως ξεκινησε ολο αυτο.....
Θα μου πεις ουτε στο 6 επεισοδιο δεν γινεται αυτο που θα επρεπε αλλα θα δουμε...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Re: The Walking Dead

Δεν σου λεω γιατι θα στο χαλασω. Ασε να διαβασω και καποια κομικς (καμια 80αρια τα ατιμα...) και θα δω που το πανε...

Μην ξεχνας υπαρχει και δευτερη σαιζον....αν τα πουνε ολα απο τωρα στο δευτερο τι θα κανουμε μονο σκοποβολη?
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,754
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Απάντηση: The Walking Dead

Μια σειρα δεν μπορεις να την συγκρινεις με ταινιες ποσο μαλλον με ταινιες περασμενων δεκαετιων.
Οταν βλεπεις κατι θα πρεπει να εστιαζεσαι μονο σε αυτο και οχι οτι μοιαζει με τη μια ή την αλλη σειρα και ταινια.
Η σειρα, με καποιο τροπο, προσπαθει να περασει αυτα που αναφερει ο ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ αλλά οπως ανεφερα με το 3ο-4ο επεισοδιο γινεται πολυυυυυυυ αργη εως βαρετη. Φυσικα εχει καποια ξεσπασματα δρασης οπου σπαει αυτην την βαριομαρα, σου πεταει και καποια στοιχεια για το στορυ και σε κραταει καπως σε αγωνια.
 

Λ.Μ.

Established Member
27 June 2006
181
Απάντηση: The Walking Dead

Πολύ ενδιαφέρουσα σειρά. Και όντως κάποα στιγμή γίνεται αργό, αλλά αυτό νομίζω οφείλεται στο γεγονός της παρατάσεως της σειράς. Ελπίζω να εξελίξουν την πλοκή και να συνεχίσουν να εμβαθύνουν στους χαρακτήρες, αφήνοντας το splatter κομμάτι λίγο πιο πίσω.
 

Λ.Μ.

Established Member
27 June 2006
181
Απάντηση: Re: The Walking Dead

Εγω διαφωνώ, θελω περισσότερο splatter!!:)))

Χεχε σε καταλαβαίνω...

Απλώς αφού κατάφερα να το δω κι εγώ που δεν μπορώ να δω ούτε 5 λεπτά σπλατεριά:SFGSFGSF:

Πάντως ανυπομονώ να δω και το δεύτερο κύκλο....