Παρουσίαση του JVC RS1 στο Intercontinental - Πρώτες εντυπώσεις

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
23,575
Αθήνα
Εθεάθη επιτέλους από κοντά σήμερα το απόγευμα ο πολυσυζητημένος νέος προβολέας της JVC RS1 στο ξενοδοχείο Intercontinental στην Πανευρωπαϊκή παρουσίαση των νέων προϊόντων της JVC.

To setup είχε ως εξής:

Χώρος: Μαύρο σκοτεινό δωμάτιο :music-smiley-005:
Προβολείς : JVC RS1 δίπλα δίπλα με SONY Pearl !!
Πηγές : SD dvd player, σκληροί δίσκοι με HD υλικό.
Switcher/splitter της Gefen 4X2 , για να παίζουν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ οι δύο προβολείς με το ίδιο υλικό.
Οθόνη αρκετά χορταστική. Κανένας δεν ήξερε να μας πει τύπο και μέγεθος, αλλά την υπολογίσαμε από την εμπειρία γύρω στις 120".

Οπως καταλάβατε δεν ήταν σκέτη μία παρουσίαση του νέου προβολέα της JVC αλλά ταυτόχρονα και μία κόντρα με τον πολυσυζητημένο Pearl της Sony.

Στο θέμα μας τώρα.

Είδαμε Starwars III από σκληρό δίσκο HD. Οι γιαπωνέζοι έπαιζαν πολύ καλή μπάλα. Οπου υπήρχε σκοτεινή σκηνή έκαναn pause και ανοιγόκλειναν τα καπάκια στους δύο προβολείς.
Το πρώτο σοκ το έπαθα στην αρχή του chapter στο star wars όπυ έκαναν pause στον ουρανό με τα άστρα.
Στα ΔΙΚΑ μου μάτια τουλάχιστον παρατήρησα το εξής:
JVC: Λες και είχες βάλει στον τοίχο μία βελούδινη κουρτίνα και από πίσω οπτικές ίνες. Τα άστρα ήταν τόσο λαμπρά, τόσο τρισδιάστατα, τόσο πολλά όπου ήταν χάρμα οφθαλμών.
Sony: Με την εναλλαγή των καπακιών, έπαθα σοκ. Στην ίδια σκηνή, μιλάμε ότι ήταν το απόλυτο πέπλο. Αντί για μαύρο ήταν καραγκρί, φαινόντουσαν τα μισά αστέρια κι αυτά "χλωμά", καμία τρισδιάστατη αίσθηση, ένα flat πράγμα να σας δώσω να καταλάβετε. Λες κι έβλεπες έναν LCD τριετίας φαινόταν δίπλα στον JVC.

Επόμενες σκηνές από Batman Begins: Τα ίδια και απαράλαχτα. Οι γιαπωνέζοι έκαναν pause σε ότι σκοτεινή σκηνή υπήρχε. Τώρα τι να σας πω...... Το απόλυτο ΧΑΟΣ. Μιλάμε για ΧΑΟΣ. Απλά δεν ήθελες να ξαναδεις τον Pearl.

Και η πλάκα ποιά ήταν; ότι και στις φωτεινές σκηνές ο JVC παρόλο που η λάμπα ήταν στο Normal mode (170 watt) ήταν πιό φωτεινός! Είδαμε από pc μια παρουσίαση slides από powerpoint που είχε άσπρο φόντο και μαύρα γράμματα και αν ήταν 100% IRE το ασπρο του JVC στον Pearl ήταν 80%. Ψόφιος τελείως. Καμιά ζωντάνια.

Χρωματικά ο Sony μπλέδιζε ενώ ο JVC καφετοκοκκίνιζε. Στις επίμαχες ερωτήσεις που κάναμε σχετικά με το αν ήταν καλιμπραρισμένοι ή όχι, η απάντηση ήταν OUT OF THE BOX.

Επειδή όπως καταλαβαίνετε μας έτρωγε η περιέργεια, πήραμε τα τηλεκοντρόλ στα χέρια μας....:grinning-smiley-043Πράγματι οι γιαπωνέζοι μας τα παραχώρησαν ευγενικά.
Λοιπόν ο Pearl ήταν Cinema Mode, Contrast 62, Brightness 50κάτι (δεν θυμάμαι ακριβώς), Iris Auto1 και δεν ξέρω από Gamma τι έπαιζε. Ωρες λάμπας 105.

Ο JVC ήταν κι αυτός Cinema mode, Normal mode η λάμπα και χρωματικά κάτι είχαν ψιλοπειράξει , δεν ήταν όλα στο μηδέν. Ωρες λάμπας 30.
Επειδή είδαμε κάποια μικροθεματάκια με την σύγκλιση κατά τον οριζόντιο άξονα, στην ερώτησή μας τι γίνεται με αυτό, μας έδειξαν στο menu ρύθμιση ΣΥΓΚΛΙΣΗΣ . Σε σχετική ερώτησή μας αν μετακινούνται μηχανικά τα πάνελς η απάντηση ήταν ότι είναι ηλεκτρονική και όχι μηχανική. Πως γίνεται αυτό; Απλά το πάνελ δεν είναι ακριβώς 1920 Χ 1080 είναι λίγο μεγαλύτερο ούτως ώστε η εικόνα να έχει "περιθώρια" να κινηθεί για να διορθωθεί η σύγκλιση. Τα περιθώρια αυτά όμως τα βλέπει ΜΟΝΟ ο προβολέας και όχι η πηγή, επομένως μην διερωτάσθε τι γίνεται με το 1:1 Pixel mapping. Πάντα η πηγή θα βλέπει 1920 Χ 1080 display και ο προβολέας θα δίνει αυτήν ακριβώς την ανάλυση για χρήση.

Χρώμα μαύρο γυαλιστερό το οποίο κατά πάσα πιθανότητα αυτό θα είναι που θα διετίθετε για Ευρώπη απ ' ότι μας είπαν.

Οσο για την εικόνα αν είναι soft ή όχι, προσωπικά δεν μου έλειπε ευκρίνεια. Δεν ξέρω βέβαια τι θα γινόταν αν είχαμε δίπλα έναν καλό DLP. αλλά overall μας άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Υ.Γ. 1 Πάντως μην μας ρωτήσετε αν ήταν ελλατωματικός ή όχι ο Pearl. Αυτό μόνο οι ίδιοι μπορούν τα το ξέρουν. Αυτό που συμφωνήσαμε όλοι μας είναι ότι δεν έχουμε ξαναδεί να παίζει τόσο χάλια ο Pearl.

Υ.Γ. 2 Οπως αντιλαμβάνεστε σε μια τέτοια παρουσίαση δεν είχαμε την δυνατότητα να "σκαλίσουμε" διεξοδικά το μηχάνημα. Ηταν οι πρώτες εντυπώσεις. Για περαιτέρω ανάλυση θα πρέπει να πέσει στα χέρια μας.......

Οπως ήδη έχει αναφέρει κι ο Μπάμπης, τιμή καταλόγου 6500 .

Παρακαλώ να μεταφέρουν και οι υπόλοιποι την εμπειρία τους.
 
17 June 2006
23,575
Αθήνα
Απάντηση: Παρουσίαση του JVC RS1 στο Intercontinental.

(Παρένθεση:

Οι νέες SLIM-line Dila τηλεοράσεις είναι μούρλια. 58" 27 πόντους βάθος. 65" 30 πόντους βάθος. Φυσικά 1920 Χ 1080.)
 
17 June 2006
23,575
Αθήνα
Θα σας πω ένα άλλο τεστάκι που κάναμε για να καταλάβετε το μαύρο του:

Βάλαμε μπροστά στην μαύρη μπάρα ένα κουτί από dvd για να δούμε την σκιά του.

Στον Sony καραμπινάτη και οφθαλμοφανέστατη η σκιά.

Στον JVC από τα 4-5 μέτρα δεν φαινόταν σκιά!! Επρεπε να πας κοντά να την δεις αμυδρά. :eek::speechless-smiley-0
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα

Γιάννη μη μασάς...
Πάρα πολύ καλός προβολέας ο JVC αλλά αυτό με τον Pearl άστο καλύτερα... Θα προτιμούσα να μην το δώ, δεν μου άρεσε.
Ο Pearl σε καμ'ια περ'ιπτωση δεν πα'ιζει έτσι. Δεν λέω οτι είναι καλύτερος από τον JVC, όχι δεν είναι. Αλλά ούτε κι αυτή η διαφορά... Αυτά όμως είναι μιά άλλη κουβέντα που δεν θέλω να την κάνω αυτή τη στιγμή.
Ενδεικτικά να σας πώ οτι ο Pearl είχε σφάλμα σύγκλισης 2 πράσινα pixels αριστερά και 1,5 ματζέντα δεξιά. Καλά κρασιά...
Σε σχέση με τον Ruby τώρα και σύμφωνα με αυτά που έχω στο μυαλό μου.... Χμμμ... Δύσκολο.... Κάπου κέρδιζε και κάπου έχανε... Έχανε στη φωτεινότητα στα χρώματα και στην παντελή απουσία πέπλου στα χαμηλά.
Κέρδιζε σε contrast γενικά και σε λεπτομέρεια χαμηλά λόγω μη ύπαρξης αυτόματης ίριδας.Ίσως και ένα κλίκ πιό ευκρινής αλλά, άν ήταν, ήταν πολύ λίγο.
Θέλω να τον ξαναδώ με μεγαλύτερη άνεση και για περισσότερο χρόνο για πιό ολοκληρωμένη άποψη.
Σε γενικές γραμμές μου άρεσε πάρα πολύ μέν δεν τρελάθηκα δέ.
Με τόσα που είχα διαβάσει ίσως οι προσδοκίες μου ήταν υπερβολικά υψηλές.
Σίγουρα πάντως ένα από τα 2-3 καλύτερα μηχανάκια που έχω δεί μέχρι σήμερα.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Τα ριβιου και τα σχολια που διαβαζουμε τον τελευταιο καιρο, αντικατοπτριζουν την πραγματικοτητα?
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Νομιζω οτι τα παιδια καλυψαν σχεδον τα παντα.
Εμενα μου αρεσε πολυ ο JVC, γιατι φαινεται οτι εχει αρκετα καλυτερο black level απο οποιονδηποτε αλλο ψηφιακο εχω δει. Αυτο οδηγει στο 1:15000 κοντραστ το οποιο δεν πρεπει να ειναι παραμυθι. Εχει επισης πολυ καλη χρωματικη συμπεριφορα out of the box. Και εμενα μου φανηκε ενα κλικ ποιο ευκρινης απο τους ruby/pearl αλλα αυτο μπορει να ειναι λογω καλυτερου φακου και οχι απαραιτητα λογω τεχνολογιας.
Η φωτεινοτητα ηταν ικανοποιητικη ακομα και για τις 120 ιντσες που προβαλε.
Σε σχεση με τον pearl που προβαλε, η συγκριση ηταν αδικη γιατι, αν και ειμαι σιγουρος οτι οι ανθρωποι της Jvc δεν ειχαν προθεση να "θαψουν" τον pearl, δεν "σκοτωθηκαν" να τον κανουν να παιξει αξιοπρεπως! Οντως, οπως ειπε ο Μπαμπης, δεν εχω ξαναδει τον pearl να παιζει τοσο χαλια!
Μαλιστα, για του λογου το αληθες, να σας πω οτι αμεσως μετα πηγαμε να ρυθμισουμε-μετρησουμε τον pearl του συγκριτικου της Κυριακης: Ε, ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ! Αλλο μηχανημα, σε μαυρο και χρωματικη συμπεριφορα!
Ξεπερνοντας αυτο το θεμα, θεωρω οτι ο JVC ειναι μαλλον το καλυτερο σημερα προβολικο τεχνολογιας LCOS/SXRD/LCD, αλλα δεν ειναι φυσικα το ΤΕΛΕΙΟ προβολικο που καποιοι ευαγγελιζαν..
Για εμενα αυτο θα ηταν ενας προβολεας που θα ειχε το μαυρο και την χρωματικη συμπεριφορα ενος LCOS οπως ο JVC και την ευκρινεια και το Ansi Contrast ενος κορυφαιου μονοτσιπου DLP...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Παρουσίαση του JVC RS1 στο Intercontinental.

(Παρένθεση:

Οι νέες SLIM-line Dila τηλεοράσεις είναι μούρλια. 58" 27 πόντους βάθος. 65" 30 πόντους βάθος. Φυσικά 1920 Χ 1080.)

Σε αυτην αναφερεται ο Τασος!

563302
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Στο event της JVC ειχαν μεχρι και ενα αυτοκινητο για την επιδειξη των car audio της εταιρειας:

563306
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,403
Land of Dystopia
Re: Απάντηση: Παρουσίαση του JVC RS1 στο Intercontinental - Πρώτες εντυπώσεις

..και σε αυτην (την "μικρη" 58 ιντσων):

563303




Διακρίνω λίγη κυταρίτιδα, πράγμα που με οδηγεί στην σκέψη ότι είναι εξαιρετική αγορά.:music-smiley-005: :award: :award:
Αλήθεια πόσο πάει το μαλλί?:grandpa:
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Και φυσικα ως σπονσορας του EURO, δεν ελειπε και το ΤΙΜΗΜΕΝΟ απο την εκδηλωση! :fahne90: :award:

563311
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Θα μας συγχωρεσετε για την απουσια φωτο απο τον Jvc, αλλα νομιζαμε οτι απαγορευεται....
 

john st

New member
14 November 2006
19
Αυτό που συμφωνήσαμε όλοι μας είναι ότι δεν έχουμε ξαναδεί να παίζει τόσο χάλια ο Pearl.

ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΑΙΖΕ ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ Ο PERL ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΕΜΕΝΑ.ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΚΟ ΕΧΕΙ Η ΦΑΒΑ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο JVC ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ.TETOIA OΜΩΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟΝ PEARL?
ME EXΘΕΣ ΟΛΟΙ ΠΙΝΑΝΕ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ PERL.
EINAI OΝΤΩΣ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο JVC Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?