Ποιό φωτόμετρο χρησιμοποιείτε;

17 June 2006
23,738
Αθήνα
Μετά από λίγο διάβασμα γρήγορα καταλαβαίνει κάποιος ότι το κυρίαρχο μέτρο σύγκρισης ενός φακού είναι τα πόσα lumens βγάζει.

Εμπιστευόμαστε όμως πάντα τα specs στα χαρτιά;

Νομίζω όχι.

Ειδικά όσοι χώνουν συνέχεια λεφτά σε φακούς και ειδικά όσοι έχουν τρέλα με μόντες και φτιάχνουν και αγοράζουν και ξαναφτιάχνουν και ξαναγοράζουν, σίγουρα θα έχουν κάποιο όργανο για να μετράνε τον κόπο τους και το τελικό αποτέλεσμα.

Ποιό φωτόμετρο χρησιμοποιείτε;
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Κοίτα, εγώ έχω το φθηνό του dealextreme, των 20 δολλαρίων, κάνει μια χαρά τη δουλειά του και είναι σχετικά ακριβές. Δεν έχω κανένα παράπονο!
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,176
Re: Απάντηση: Ποιό φωτόμετρο χρησιμοποιείτε;

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.7954 (αλλ αμετρα σταθερα 32-35% κατω απο την αγορα)

αλλα και σε καποιο αλλο τοπικ εδω ανεφερθηκε καποιοα αλλο εξισου φθηνο και καλο....
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Κώστα, υπάρχει και άλλη άποψη, ότι και καλά αυτή είναι η σωστή μέτρηση!ότι δλδ τα άλλα λουξόμετρα βγάζουν παραπάνω, καθότι τα ακόμη πιο ακριβά βγάζουν αποτελέσματα κοντά στου dx( κάπου το είχα διαβάσει στα τέστ του MrGman που χρησιμοποιούσε εξοπλισμό 5ψήφιου νούμερου...)
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,176
καταλαβα δηλαδη μπαχαλο? παντως εχω αρατηρησει αυτη τη διαφορα με το Meterman του ernsanda...
Μαλλον το καθενα θελει καλιμπραρισμα

και για να μην μπερδεψουμε τον τασο....

Ολοι μας δουλευουμε στον μικροκοσμο μας....τα δικα μου τα λουμενς τα μετραω σε ενα κουτι απο παπουτσια.....οτι και να βγαλω δεν θα εχει σχεση με τον εργοτελη η οποιονδηποτε αλλο.
Αλλα μπορω αξιοπιστα να συγκρινω τους φακους μου...Και εχοντας φακυς με στανταρ αποδοση μπορω απο τις μετρησεις μου να βγαλω χονδτρικα τα Λουμενς....
 

yuk!

Senior Member
27 August 2009
461
Eγώ πάντως χρησιμοποιώ την άκρως επιστημονική μέθοδο του ceiling bounce. :flipout:
(Bάζεις το φακό να φωτίζει το ταβάνι και τσεκάρεις σε ποιον φακό γίνεται πιο φωτεινό το δωμάτιο, οι επιφάνειες γυαλίζουν περισσότερο, κλπ)
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,176
Re: Απάντηση: Ποιό φωτόμετρο χρησιμοποιείτε;

παιδια, εχοντας μονο το λουξομετρο γινεται να βγαλεις και τα λουμεν?

μα απαντησα στο ποστ πανω απο το δικο σου..εργαστηριακα εσυ ΟΧΙ
 
17 June 2006
23,738
Αθήνα
Αν και είναι εύκολο με ένα προγραμματάκι να μετατρέψεις τα lux σε fc, xτύπησα ένα που δείχνει το αποτέλεσμα και σε fc (lm/ft2) και το σημαντικό να είναι φωτιζόμενη η οθόνη για μετρήσεις σε σκοτεινά υπόγεια... ;)

Εντάξει μπορεί να μην είναι ακριβείας αλλά θα υπάρχει ένας μπούσουλας π.χ. πόσο πτώση φωτεινότητας έχει η λάμπα του προβολέα.... ;)
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
ergoteli, μου ηρθε το λουξομετρο , και εσυ τετοιο εχεις?
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.5100
rrt-0 - 5000lux
e2dl - 8000lux
trustfire st-50 - 20000lux
javelin ( 2AA ) - μονο 4800
με 3ΑΑ - 5500
η ενδειξεις ειναι ολες λιγο κατεβασμενες απο αυτες που ειχα διαβασει στο CPF.
να κανω σχετικους υπολογισμους με καποιο πρωτυπο ? με ποιο? (ενα στανταρ λουξ στο 1μ. απο καποιο γνοστο φακο.)
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Αυτό έχω, από όσο έχω προσέξει πάνω κάτω είναι οι μετρήσεις που έχεις επί 1,3 πάνω κάτω. Χονδρικά πάντα, μη περιμένεις ακρίβεια, εγώ το ήθελα για να μετρώ συγκριτικά πριν και μετά από μόντες,για τα λέντ ποιο παίζει πιο καλά κτλ
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
μαλιστα.
για βαση πηρα: LumaPower Signature_______SST-50__________1 AW 2600mAh____________328.5______1 sec________________________
__________________________ ______________ _______________________ 302.3______30 sec_______________________
________ ____________Small Bezel__________________________________ 296.9______1 min________________________
μετα απο υπολογισμους εχω τις παρακατω ενδειξεις:
javelin ( 2AA ) - 198 lumen
javelin ( 3AA ) - 236lumen
jetbeam rrt-0 ( cr123 ) - 160lumen
surefire e2dl ( 2 lifepo4, 3v ) - 272lumen
trustfire f25 ( 14500 ) - 198 lumen
trustfire st-50 - 680 lumen
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
απο ολους τους φακους με μια ΑΑ ( οχι λιθιου ) που εχω, το καλυτερο αποτελεσμα ειχε rrt-0 - 126 lumen και ακολουθει trustfire f25 - 119lumen.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,176
Re: Απάντηση: Ποιό φωτόμετρο χρησιμοποιείτε;

Σαφώς και μπορείς...

lux = (projector lumen output)/(screen area in m^2)

ναι μεν αλλα....το προβληαμ ειναι οτι οι φακοι δνε εχουν ομοιομορφη κατανομη του φωτος στη δεσμη......

αν το Hotspot ειναι αρκετα ξεχωρισμενο απο το spill ισως να μπορεσει κανεις να μετρησει ξεχωριστα και μετα να αθροισει....

Εργοτελη και teomav με το ιδιο φωτομετρο παιρνουμε τα ιδια πραγματα