... τα αναιμικά 'Πιστεύω' ...

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Είναι βέβαιον… η Πίστη μου δεν θα με σώσει … κάτισχνη, ρυπαρή, φυλλοροούσα, αδύναμη σε οιαδήποτε επίθεση ή έστω να κρατήσει όπως/όπως άμυνα, θλιβερή φυματική σε ανήλιαγα υγρά καταγώγεια, πανέτοιμη για κάθε είδους προδοσίες και υπαναχωρήσεις, πρόθυμη να καταθέσει γη και ύδωρ στον πρώτο καλοφτιαγμένο θηλυκό (ουφ, ευτυχώς ακόμη!) κώλο, υπηρέτρια ενός αμφίβολου ως προς τα αποτελέσματα του ωφελιμισμού…. Όχι όχι, η Πίστη αυτή σίγουρα δεν θα μου χαρίσει την Βασιλεία των Ουρανών …

Οπότε τι κάνουμε ; … σαν γνήσιος νεοέλληνας ελπίζω στην σωτηρία, μέσω της Πίστης των άλλων…
… τύπων, ας πούμε, σαν τον Mendelssohn, που απορείς… τι είναι αυτό που βοήθησε αυτές τι κουφάλες να γράψουν τόσο υπέροχα, τόσα πολλά υπέροχα πράγματα… μόνον το τάλαντο ; … από ότι ψυχανεμίζομαι μάλλον η Πίστη τους… μία πίστη λερναία ύδρα, ακαταπόνητη, θαλερή, επίμονη, εύρωστο οχυρό που περιγελά τις ορδές των εχθρών… τι να κάνω και γω, ανοίγω την ψυχή μου, θλιβερός και ύπουλος δανειολήπτης, μπας και μεταγγισθεί κάποια ψίχουλο από την πίστη του Φέλιξ, ακροαζόμενος με ευλάβεια τις Χορωδιακές Καντάτες του …

Θεέ, τι είναι αυτό … ποια εξαίσια και πλήρως χειραγωγίσιμη επιφοίτηση, την πίστη ανταποδίδουσα, οδηγεί τον συνθέτη να οικοδομεί επικούρεια αριστουργήματα… η γυναικεία χορωδία, ουράνια ευτυχία, ευρύχειλο στο πάνω μέρος χωνί, συμπυκνώνει σε κρυστάλλους την ομορφιά και την συγχώρεση... και ‛γω, … εγώ προσωποποιημένη η φωνή του βαρύτονου, έρχομαι από τρίσβαθα της γης, από μεταλλαγμένα μιαρά ορυχεία, ανεβαίνω ταχύτατα με την χιλιανή κάψουλα και εκλιπαρώ, αγωνιώ για την λύτρωση, να ακουμπήσω τα χείλη μου στην κάτω άκρη του χωνιού και να πλημμυρίσω με την κρυσταλλόσκονη που θα απολυμάνει την τραυματισμένη, ζέχνουσα αυτοεκτίμηση, θα καταρρακώσει τις ενδοτικές συμμαχίες, θα πυρώσει την αποφασιστικότητα και θα με οδηγήσει εκ των δεξιών του όποιου Θεού …

Felix Mendelssohn Bartholdy, choral cantatas, Chamber Choir of Europe, Nicol Matt
 

christos

Supreme Member
6 August 2006
5,483
πέρα μαχαλάς
Είναι βέβαιον… η Πίστη μου δεν θα με σώσει … κάτισχνη, ρυπαρή, φυλλοροούσα, αδύναμη σε οιαδήποτε επίθεση ή έστω να κρατήσει όπως/όπως άμυνα, θλιβερή φυματική σε ανήλιαγα υγρά καταγώγεια, πανέτοιμη για κάθε είδους προδοσίες και υπαναχωρήσεις, πρόθυμη να καταθέσει γη και ύδωρ στον πρώτο καλοφτιαγμένο θηλυκό (ουφ, ευτυχώς ακόμη!) κώλο, υπηρέτρια ενός αμφίβολου ως προς τα αποτελέσματα του ωφελιμισμού…. Όχι όχι, η Πίστη αυτή σίγουρα δεν θα μου χαρίσει την Βασιλεία των Ουρανών …

Οπότε τι κάνουμε ; … σαν γνήσιος νεοέλληνας ελπίζω στην σωτηρία, μέσω της Πίστης των άλλων…
… τύπων, ας πούμε, σαν τον Mendelssohn, που απορείς… τι είναι αυτό που βοήθησε αυτές τι κουφάλες να γράψουν τόσο υπέροχα, τόσα πολλά υπέροχα πράγματα… μόνον το τάλαντο ; … από ότι ψυχανεμίζομαι μάλλον η Πίστη τους… μία πίστη λερναία ύδρα, ακαταπόνητη, θαλερή, επίμονη, εύρωστο οχυρό που περιγελά τις ορδές των εχθρών… τι να κάνω και γω, ανοίγω την ψυχή μου, θλιβερός και ύπουλος δανειολήπτης, μπας και μεταγγισθεί κάποια ψίχουλο από την πίστη του Φέλιξ, ακροαζόμενος με ευλάβεια τις Χορωδιακές Καντάτες του …

Θεέ, τι είναι αυτό … ποια εξαίσια και πλήρως χειραγωγίσιμη επιφοίτηση, την πίστη ανταποδίδουσα, οδηγεί τον συνθέτη να οικοδομεί επικούρεια αριστουργήματα… η γυναικεία χορωδία, ουράνια ευτυχία, ευρύχειλο στο πάνω μέρος χωνί, συμπυκνώνει σε κρυστάλλους την ομορφιά και την συγχώρεση... και ‛γω, … εγώ προσωποποιημένη η φωνή του βαρύτονου, έρχομαι από τρίσβαθα της γης, από μεταλλαγμένα μιαρά ορυχεία, ανεβαίνω ταχύτατα με την χιλιανή κάψουλα και εκλιπαρώ, αγωνιώ για την λύτρωση, να ακουμπήσω τα χείλη μου στην κάτω άκρη του χωνιού και να πλημμυρίσω με την κρυσταλλόσκονη που θα απολυμάνει την τραυματισμένη, ζέχνουσα αυτοεκτίμηση, θα καταρρακώσει τις ενδοτικές συμμαχίες, θα πυρώσει την αποφασιστικότητα και θα με οδηγήσει εκ των δεξιών του όποιου Θεού …

Felix Mendelssohn Bartholdy, choral cantatas, Chamber Choir of Europe, Nicol Matt

Τελικά ,μα την πίστη μου ,εισαι Πιστός :firstprize:
 
17 June 2006
14,350
Είναι βέβαιον… η Πίστη μου δεν θα με σώσει … κάτισχνη, ρυπαρή, φυλλοροούσα, αδύναμη σε οιαδήποτε επίθεση ή έστω να κρατήσει όπως/όπως άμυνα, θλιβερή φυματική σε ανήλιαγα υγρά καταγώγεια, πανέτοιμη για κάθε είδους προδοσίες και υπαναχωρήσεις, πρόθυμη να καταθέσει γη και ύδωρ στον πρώτο καλοφτιαγμένο θηλυκό (ουφ, ευτυχώς ακόμη!) κώλο, υπηρέτρια ενός αμφίβολου ως προς τα αποτελέσματα του ωφελιμισμού…. Όχι όχι, η Πίστη αυτή σίγουρα δεν θα μου χαρίσει την Βασιλεία των Ουρανών …

Οπότε τι κάνουμε ; … σαν γνήσιος νεοέλληνας ελπίζω στην σωτηρία, μέσω της Πίστης των άλλων…
… τύπων, ας πούμε, σαν τον Mendelssohn, που απορείς… τι είναι αυτό που βοήθησε αυτές τι κουφάλες να γράψουν τόσο υπέροχα, τόσα πολλά υπέροχα πράγματα… μόνον το τάλαντο ; … από ότι ψυχανεμίζομαι μάλλον η Πίστη τους… μία πίστη λερναία ύδρα, ακαταπόνητη, θαλερή, επίμονη, εύρωστο οχυρό που περιγελά τις ορδές των εχθρών… τι να κάνω και γω, ανοίγω την ψυχή μου, θλιβερός και ύπουλος δανειολήπτης, μπας και μεταγγισθεί κάποια ψίχουλο από την πίστη



πορνοι και καταδοται
βασιλειαν Θεου ου κληρονομησουσι

Θεε μου
ειναι τρομερο
να με βαζεις μαζι με τους χαφιεδες

Ντ. Χριστιανοπουλος


:BDGBGDB55:
 
17 June 2006
14,350
θέλω να πω πως είμαστε χαμένοι από χέρι αδελφέ μου: Σωτηρία με ...'δανεικά', δεν υπάρχει. Αλλά ...άς παρηγορηθούμε: υπάρχουν και χειρότεροι απο 'μάς. :ernaehrung004:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
θέλω να πω πως είμαστε χαμένοι από χέρι αδελφέ μου: Σωτηρία με ...'δανεικά', δεν υπάρχει. Αλλά ...άς παρηγορηθούμε: υπάρχουν και χειρότεροι απο 'μάς. :ernaehrung004:


αυτά που γράφω είναι - ποιητική αδεία - υπερβολές για να τονίσω κάποιες προσλαμβάνουσες μου από τις μουσικές ακροάσεις ... στην πραγματικότητα δεν πιστεύω και δεν με ενδιαφέρει ουδεμία σωτηρία ... απλά ελπίζω ότι στην ιδιωτική μου κόλαση, θα με αφήνουν να ακούω Μάλερ ....
 
17 June 2006
14,350
ελπίζω ότι στην ιδιωτική μου κόλαση, θα με αφήνουν να ακούω Μάλερ ....

α όσο γι αυτό, μη σκάς: δεν ξέρω ειδικά για τον Μάλερ...αλλά τους περισσότερους απo αυτούς που μας αρέσουν, θα τους έχουμε εκεί, δίπλα μας. Θα τους ακούμε ...live. ;) :rolleyes:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Παίδες sorry αλλά δεν προκάνω νά ψάξω και τίς chorale cantatas τού Μέντελσον..
Τόν τιμώ πού ξανα-ανακάλυψε τον Bach ,πού έγραψε τήν ''Ιταλική'' ,τά songs without words και ίσως καί τό κοντσέρτο γιά βιολί.
Πάντως βλέπω,κουφάλες,πώς κατά τά άλλα έχετε πειστεί ότι στήν Κόλαση έχει ορχήστρες παντός είδους και ''αλητεία''.:flipout::flipout:

Αγνωστικιστές ξέ-αγνωστικιστές ονειρεύεστε αντί γιά χώμα ,μπαγαποντιές τού Επέκεινα..:BDGBGDB55:


Ὁ δεύτερος θάνατος

Homo erectus ἀπόμακρη ἀφετηρία τῆς Ἰλιάδας
δὲν ἤτανε καλύτερα νὰ ῥεμβάσεις μὲ τὰ τέσσερα;

Δὲ σοῦ ῾φτανε τὸ ἀηδόνι νὰ ἐκκλησιάζεται
στοὺς ἀφροδίσιους κλάδους τῶν δέντρων;

Τί διάολο τὴν ἤθελες τὴν ἔκλυτη ᾨδὴ τοῦ ποιητῆ
στὰ σωθικά του τὰ πικρὰ τὰ αἱματοτσακισμένα;

Τώρα τὴ χάνεις δυὸ φορὲς τὴν ὀμορφιὰ
σ᾿ ἕνα φριχτὸ ξερίζωμα οὐρλιάζοντας ζωὴ καὶ τέχνη
Ἂχ μάνα μου τί κατρακύλισμα στὸ μεγαλεῖο...

Θά ῾τανε ἡ ἄγρια στύση στοχάζομαι
ποὺ σοῦ ῾δωσε ὦ homo erectus τὴν αἴσθηση
νὰ σηκωθεῖς ὁλόρθιος σ᾿ αὐτὸ τὸν κόσμο.

Από τόν Νίκο Καρούζο έναν ωραίο ''Λοξία''..:2thumb22sup:
 
Last edited: