Πράσινη γραμμή σε Sony Bravia 46W4000

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Η 46W4000 που ειχα αγορασει το καλοκαιρι του 2008 μου εβγαλε μια λεπτη πρασινη γραμμη στο δεξι μερος σημερα.

Απο Δευτερα θα μιλησω με το σερβις. Παμε για αλλαγη πανελ. Ευτυχως εχει 4 χρονια εγγυηση.
 

mpetou

AVClub Enthusiast
22 May 2010
1,282
δεν φτιαχνει το ιδιο επαθε εμενα ενα μονιτορ hp με κοκκινη γραμμη και μου το αλλαξανε με καινουργιο.
Μπορει να εισαι τυχερος να σου δωσουνε καινουργιο μοντελο.
Μπορεις να την κρατησεις καποιο καιρο ακομα αφου εχεις εγγυηση ωστε να σιγουρεψεις οτι θα παρεις καινουργιο
επειδη δεν θα υπαρχει το ανταλακτικο.
Τωρα επειδη ειναι 2 χρονια ισως υπαρχει ανταλακτικο αλλα σε 1 χρονο σιγουρα δεν θα υπαρχει ανταλακτικο και θα σου δωσουνε καινουργια.
Σκεψου το και ετσι πριν την πας για service.
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Τελικα μετα απο μιση ωρα λειτουργιας η γραμμη εξαφανιστηκε.

Αυριο ομως θα παρω στο σερβις να δω τι γινεται.

Δεν θα με χαλαγε να μου την αλλαξουν με καμια 46EX500.
 

mpetou

AVClub Enthusiast
22 May 2010
1,282
και σε ενα laptop acer που ειχα ειχε εμφανιστει γραμμη η οποια ποτε ερχοτανε ποτε εφευγε τελικα χαλασε τελειως απο αλλο λογο.
Εχει προβλημα σιγουρα η τηλεοραση και θα στο ξανακανει σε μονιμη βαση.
Μολις στο ξανακανει να την φωτογραφισεις για αποδεικτικο στοιχειο
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,496
Βέλγιο
Να ναι καλά η 4 ετή εγγύηση λόγω Eυρωπαικού ποδοσφαίρου το 2008. Παρακαλάω να χαλάσει του πατέρα μου η Χ3500 μήπως και την αλλάξουν με καμιά καινούργια....
 

mpetou

AVClub Enthusiast
22 May 2010
1,282
Να ναι καλά η 4 ετή εγγύηση λόγω Eυρωπαικού ποδοσφαίρου το 2008. Παρακαλάω να χαλάσει του πατέρα μου η Χ3500 μήπως και την αλλάξουν με καμιά καινούργια....

περιμενε και λιγο πριν ληξει η εγγυηση χαλασε την μονος σου.
Υπαρχουνε πολλοι τροποι -> φαντασια να εχεις
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Πηρα στην Sony και μου ειπαν να την στειλω στο σερβις.

Αγνωστο αν θα επισκευαστει η θα μου δωσουν αλλη.

Μια και η γραμμη εμφανιζεται οταν ειναι κρυα η τηλεοραση και μετα απο 10-15 λεπτα εξαφανιζεται θα το καθυστερησω λιγο. Αλλωστε εχω 1.5 χρονο εγγυηση ακομη αλλωστε η τηλεοραση χρησιμοποιειται σχεδον αποκλειστικα για μονιτορ και gaming. Κυρια τηλεοραση εχω την πιστη μου 50U10 με αριστη εικονα οποτε δεν καιγομαι κιολας.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Πάλι καλά που δεν αρχίσατε διαμάχη για το αν έχει 2 ή 4 χρόνια εγγύηση...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Τους ειπα οτι ειχε 4 χρονια και το δεχτηκαν.

Αλλα αυτο ηταν απο το τηλεφωνο με καποια κοπελα στην Sony (κεντρικα). Δεν ξερω μετα τι θα πουν αν και μαζι με την αποδειξη αγορας εχω κρατησει και εκτυπωσεις απο μαγαζια που ελεγαν "ολες οι Sony απο 40" και πανω 4 χρονια εγγυηση εως 31/08/08".

Η γραμμη συνεχιζει να πηγαινοερχεται. Το μεσημερι που την ανοιξα δεν την εβγαλε καθολου.

ΥΓ. Αν αρχισουν να λενε βλακειες δεν με νοιαζει γιατι η γυναικα μου και ο αδερφος μου ειναι δικηγοροι και θα την βρω την ακρη.:p
 

dantzio

Established Member
3 September 2008
115
Thessaloniki
Το ίδιο μου έκανε και η δικιά μου...γραμμή (!!)
Μια ερχόταν και μια έφευγε....
Πήρα τηλ στο service της samsung και έκλεισα ραντεβού για την άλλη εβδομάδα κανα 20 ήμερο πριν τελειώσει η 2 ετής εγγύηση....
θα δείξει
 

mpetou

AVClub Enthusiast
22 May 2010
1,282
οταν αυτα γινονται πριν την ληξη της εγγυησης μονο για καλο ειναι.
Γιατι αμα ειναι καπως παλιο το μοντελο σου την αλλαζουνε με καινουργια συνηθως καλυτερη επειδη δεν ειναι συμφέρουσα η αλλαγη πανελ.
 

dantzio

Established Member
3 September 2008
115
Thessaloniki
Να σας πώ την αλήθεια δε περιμένω και πολλά...:huh2:
εδώ όταν μιλούσα με την service one (service για samsung) μου είπε κάτι τρελλά οτι θα πρέπει να την πάρουν, να την έχουν να παίζει και ΑΝ και ΟΤΑΝ εμφανιστεί ξανα η γραμμή τότε θα δούν τι και πώς....και όταν άρχιζα να ψιλοκράζω του στυλ οτι αυτό που λέτε δεν στέκει μια και η γραμμή μπορεί να εμφανιστεί και μετα απο εβδομάδες μπορεί και μήνες, μου έλεγε δεν μπορει να γίνει κάτι άλλο.....:tdown:
Εκεί που άρχισα να εκνευρίζομαι της είπα (και όντως έτσι είναι) οτι έχω βγάλει φωτος την TV μου με την γραμμή...τότε μου τα ψιλογύρισε και είπε να την ελέγξουμε κλπ κλπ και ξαναμιλάμε....για την ιστορία να σας πω οτι η γραμμή εμφανιστηκε για πρώτη φορά πριν 8 μηνες περίπου, ερχόταν - έφευγε για καμμια βδομάδα και μετά ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ώσπου πριν καμμια 10αρια μερες ξαναεμφανίστηκε για 2-3 ώρες και ξαναχάθηκε.....:nounder:
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Tελικά Γιάννη, η διαίσθησή σου βγήκε σωστή... :flipout: :flipout: :flipout:

Εγω εχω δυο LCD Sony και DVD και δεν χαλασε τιποτα ποτε με τον ενα χρονο εγγυηση.

Το θεωρω γρουσουζια να παρω τηλεοραση με 4 χρονια εγγυηση. Ειναι σαν να προκαλω την τυχη μου να χαλασει...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μολις βγουν τα μοντελα του 2011 αμεσως παιρνω την Sony.

Ανταλλακτικο πανελ λογικα δεν υπαρχει οποτε θα γινω κατοχος τηλεορασης με απιστευτο μαυρο και χρωματα (LED).:p
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Απιστευτη γκαντεμια!!!

Ενω φορτωνα την τηλεοραση στο αμαξι για να την παω αυριο στο σερβις μου γλιστρησε και εσπασε η οθονη απο το χτυπημα (επεσε στο πλαι)....:bang::frusty:
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Κρίμα Γιάννη... :frown:
(Αν και δεν είμαι σίγουρος ότι θα σου δίναν τα 4 χρόνια...)
Πώς έσπασε; Προσπάθησες να την βάλεις μόνος σου;
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
10022011041.jpg


Ηθελα να κουβαλησω 46αρα τηλεοραση μονος μου! Καλα να παθω!

Για την εγγυηση μου ειχαν πει προφορικα οτι ισχυε , τωρα δεν ξερω αν θα εβρισκαν καμια δικαιολογια στο σερβις τυπου "ειχε υγρασια".

Καμια καλη προσφορα σε LED υπαρχει? Ποσο ειπαμε οτι εχει η 9955?:D
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Κρίμα... :frown:

Γιατί σκέφτεσαι για LED; Ψάχνεις τηλεόραση για φωτεινό χώρο;
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,401
Αθήνα...
Υπάρχει περίπτωση ο Γιάννης να πάρει LED;;;;χεχεχε Πάντως πραγματικά κρίμα...