Pioneer SC-LX73 A/V Receiver (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews....)

fran

Established Member
20 October 2007
179
Δέκα μέρες μετά ορισμένες εντυπώσεις και κάποια πράγματα που μου άρεσαν από τα ηχεία και τον ενισχυτή:

Το βασικότερο, είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Μουσικά η διαφορά είναι χαώδης σε σχέση με πριν, με αποτέλεσμα να έχει περιοριστεί ο χρόνος παραμονής μου στο γραφείο του σπιτιού και να αφιερώνω περισσότερες ώρες στο χώρο ακρόασης στο σαλόνι.

Τα ηχεία δε μπορώ να τα συγκρίνω με άλλα, καθώς δεν έχω την εμπειρία και τα ακούσματα, πάντως με έχει εντυπωσιάσει η διαφάνεια στις φωνές, η καθαρότητα, η αναλυτικότητα (πάντα σε σχέση με πριν) καθώς και η ομοιογένεια (βοήθησε πολύ και η βελτίωση με το σύστημα αυτόματης βελτίωσης του ενισχυτή) και η ζωντάνια του ήχου.

Στις ταινίες η απόλαυση αυξήθηκε γεωμετρικά και όταν είναι εφετζίδικο το πρόγραμμα, ε τότε επικρατεί πανικός και ομίχλη. Δεν έχω τολμήσει να δοκιμάσω σε τρελλές εντάσεις αφενός γιατί τα στρώνω ακόμα αφετέρου γιατί ο χώρος γεμίζει εντυπωσιακά ήδη στα επίπεδα που παίζω.

Τελικά πιστεύω θα το είχα μετανιώσει πάρα πολύ αν είχα προτιμήσει για μπροστά ηχεία βάσης. Τα RX6 έτσι και αλλιώς είναι αρκετά μαζεμένα για δαπέδου και για το χώρο μου βοηθάει και το γεγονός ότι οι οπές εκτόνωσης των χαμηλών είναι μπροστά. Προβλήματα με μπουμάρισμα δεν έχω, δε χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω τα σφουγκαράκια που συνόδευαν τα ηχεία.

Επιπλέον μερικές λεπτομέρειες που μου αρέσουν πολύ:

Ακούμε πολύ ραδιόφωνο αλλά λόγω τοποθεσίας πάντα είχαμε πρόβλημα στη λήψη (παράσιτα κτλ) οπότε το ραδιόφωνο μέσω διαδικτύου που υποστηρίζει ο ενισχυτής είναι σωτήριο. Ο ενισχυτής υποστηρίζει 24 preset στο net radio και ο ορισμός των σταθμών γίνεται πανεύκολα μέσω υπολογιστή συνδεδεμένου στο τοπικό δίκτυο με τον ενισχυτή (εικ. 3). Τις διευθύνσεις για το streaming των σταθμών τις βρήκα εδώ: http://www.listenlive.eu/greece.html

Το τηλεκοντρόλ του ενισχυτή είνα μέτριο (πολλά και μικρά πλήκτρα κοντινά τοποθετημένα, δύσχρηστη επιλογή των διάφορων λειτουργιών κτλ) αλλά η pioneer δίνει δωρεάν application για το iphone (εικ. 4,5,6) εξαιρετικά λειτουργικό, με πανέμορφα μενού και εικονίδια που κάνει τη χρήση του ενισχυτή παιχνιδάκι και επιπλέον καθώς λειτουργεί μέσω wi fi δεν υπάρχει και ο περιορισμός του infra red. (απαραίτητη προϋπόθεση να έχετε δικτυώσει τον ενισχυτή πρώτα). Πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί κάποιος να αγοράσει το CU-RF100-U ( http://www.pioneer.eu/eur/products/42/203/17331/CU-RF100-U/index.html ) που πουλιέται 400 καθώς η εφαρμογή είναι κλάσεις ανώτερη και πανέμορφη (και με επιδότηση έρχεται και φθηνότερα το iphone).

Τέλος να πω και εγώ με τη σειρά μου ότι το MCACC (το αυτόματο σύστημα βελτίωσης ρυθμίσεων ήχου του ενισχυτή της pioneer) είναι εξαιρετικό. Μετά τη ρύθμιση η συνολική αίσθηση βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο, με έμφαση στην ομοιογένεια. Η pioneer διαθέτει και δωρεάν πρόγραμμα ( http://www.pioneer.eu/eur/support/software/SC-LX73/index.html ) για τον υπολογιστή όπου μπορεί να δει κανείς και σε γραφήματα τις βελτιώσεις (εικ. 7,8,9,10). Στις οδηγίες του προγράμματος δίνονται αναλυτικές οδηγίες για την ερμηνεία και κατανόηση των γραφημάτων.

Υπάρχουν και άλλα ωραία όπως το εξαιρετικό σύστημα βελτίωσης του ήχου σε mp3, η έξοδος για απευθείας σύνδεση iphone-ipod και γενικότερα συσκευής usb κτλ.

Κλείνοντας αυτό που ανεπιφύλακτα μπορώ να πω είναι ότι τα ηχεία και ο ενισχυτής είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει (και δεν μιλάω για τα συγκεκριμένα ηχεία αλλά ως γενικότερη αναβάθμιση ηχητικά καθώς όλα τα ηχεία που μου πρότειναν οι φίλοι είναι εξαιρετικά) καθώς για εμάς η μουσική είναι από τις μεγαλύτερες απολαύσεις και πραγματικά αξίζει να τη χαίρεσαι όσο καλύτερα γίνεται, οπότε όσοι το σκέφτεστε προχωρήστε άφοβα και δε θα το μετανιώσετε...
 

Attachments

  • DSC_0710.jpg
    DSC_0710.jpg
    59.6 KB · Views: 605
  • DSC_0811.jpg
    DSC_0811.jpg
    37.2 KB · Views: 329
  • DSC_0808.jpg
    DSC_0808.jpg
    39.7 KB · Views: 331
  • DSC_0783.jpg
    DSC_0783.jpg
    49.2 KB · Views: 334
  • DSC_0781.jpg
    DSC_0781.jpg
    52.4 KB · Views: 403
  • DSC_0746.jpg
    DSC_0746.jpg
    39.4 KB · Views: 369
  • DSC_0740.jpg
    DSC_0740.jpg
    30 KB · Views: 386
  • DSC_0728.JPG
    DSC_0728.JPG
    61.6 KB · Views: 442
  • DSC_0772.JPG
    DSC_0772.JPG
    152.3 KB · Views: 474
  • DSC_0719.jpg
    DSC_0719.jpg
    57.7 KB · Views: 655

fran

Established Member
20 October 2007
179
Re: Βοήθεια για αγορά ηχείων 5.1 (μικρός χώρος ~18τ.μ, ενισχυτής onkyo 808)

Μιας και οι φωτογραφίες που επισύναψα από τη φωτογραφική είναι ψιλοχάλια και καθώς, δυστυχώς, το edit κλειδώνει, ανεβάζω προς αντικατάσταση σε αυτό το νήμα screenshots από το web interface του ενισχυτή και από την εφαρμογή για υπολογιστή για το σύστημα MCACC.

Οι πρώτες τρεις φωτογραφίες είναι από το λιτό αλλά λειτουργικό web interface του ενισχυτή.

Η 4 και 6 φωτογραφία είναι πριν τη βελτίωση από το MCACC και οι φωτογραφίες 5 και 7 μετά τη βελτίωση. Η φωτογραφία 8 απεικονίζει τμήμα από τις μετρήσεις - βελτιώσεις στις ρυθμίσεις του ήχου.
 

Attachments

  • pio8.jpg
    pio8.jpg
    50 KB · Views: 301
  • pio7.jpg
    pio7.jpg
    42.8 KB · Views: 300
  • pio6.jpg
    pio6.jpg
    41.8 KB · Views: 281
  • pio5.jpg
    pio5.jpg
    54 KB · Views: 292
  • pio4.jpg
    pio4.jpg
    55.7 KB · Views: 317
  • pio3.jpg
    pio3.jpg
    66.7 KB · Views: 330
  • pio2.jpg
    pio2.jpg
    65 KB · Views: 348
  • pio1.jpg
    pio1.jpg
    40.9 KB · Views: 341

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,915
Παλλήνη
Pioneer LX-73

Λοιπον, εστω και λιγο καθυστερημενα οι πρωτες φωτο & εντυπωσεις:



attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php



Εν ολιγοις ειμαι πολυ εντυπωσιασμενος απο τον 73.

-Σε συγκριση με το προηγουμενο setup μου, (HTPC με καρτα ηχου Xmeridien με αναλογικες εξοδους προς τον Denon 3801 για volume control και απο εκει στον τελικο Rotel 1075) ο ηχος εχει περισσοτερη διαυγεια και ολα ειναι καλυτερα εστιασμενα. Επισης, εχει πολυ "γκαζι" απο χαμηλα, δλδ και με χαμηλες εντασεις ακουγεται πιο γεματος.
-Το συστημα ισοσταθμισης ειναι εξαιρετικο: Με την full auto ρυθμιση, μου εδωσε αξιοπρεπεστατο αποτελεσμα. Θα το ψαξω ομως, για ακομα καλυτερο "δεσιμο" με τον χωρο μου.
-Η συνδεση με το HTPC και τον Lumagen μεσω ενος καλωδιου HDMI εγινε αποβληματιστα, σε σημειο που ανησυχησα! :D Βεβαια, το ειχα στο passthrough και δεν εχω παιξει ακομα με τον δικο του video processor.
-Το OSD ειναι ψιλοχαλια και ελλειπες αφου δεν ρυθμιζεις τα παντα απο εκει, αλλα ευτυχως υπαρχει μια καταπληκτικη εφαρμογη για το iphone (icontrolAV) που κανει "παπαδες"!
-To internet radio ειναι μια χαρα και ρυθμιζεις σταθμους και μεσω lan απο υπολογιστη.
-Το bluetooth streaming ειναι αξιοπρεπες και πανευκολο, οσο το δοκιμασα απο το iphone.

Θελω να ζησω και αλλο μαζι του για να σας δωσω το final verdict.
Παντως μεχρι στιγμης, ειναι καλυτερος απο οτι τον περιμενα!
 

Attachments

  • IMG_0264.jpg
    IMG_0264.jpg
    69.4 KB · Views: 1,550
  • IMG_0265.jpg
    IMG_0265.jpg
    50.3 KB · Views: 1,549
  • IMG_0266.jpg
    IMG_0266.jpg
    60 KB · Views: 1,559
  • IMG_0272.jpg
    IMG_0272.jpg
    57.2 KB · Views: 1,581

Balidor

Senior Member
15 January 2010
411
Γαϊδάρι....
" -Το OSD ειναι ψιλοχαλια και ελλειπες αφου δεν ρυθμιζεις τα παντα απο εκει, αλλα ευτυχως υπαρχει μια καταπληκτικη εφαρμογη για το iphone (icontrolAV) που κανει "παπαδες"! "

Αυτό είδα κι εγω στον Fran κι επαθα πλάκα...
τόσο πολύ που θελω να πάρω iphone :p
 

chris1978

Established Member
24 September 2010
233
Γεράκας
Kαλησπερα ειμαι και εγω ενας κατοχος του sc-lx73 σε σχεση με τον δικαναλο A-602 που εχω ακομα απεχει ετη φωτος σε ποιοτητα ηχου, τον εχω με τα ιδια κεντρικα ηχεια τα b&w 801 του 1984 μοντελο παρακαλω που επαιζαν με τον 602.Επειδη ειμαι αρχαριος στους A/V εχω να ρωτησω καποια πραγματα.
ο ενισχυτης εχει συνδεθει σε μια πανασονικ tx-p42g20e στη θυρα HDMI IN και OUT 1 (CONTROL) στον ενισχυτη, optical out στην tv optical 1 in tv/sat ston ενισχυτη kai audio out στην tv me tv/sat in ston ενισχυτη.Εκανα δηλαδη οτι λεει το manual .To θεμα μου ειναι οτι ενω εχω δει 4-5 ταινιες ακουω ραδιοφωνο κτλ.Δε μπορω στην οθονη της τηλεορασης το περιβαλον επικοινωνιας με το δεκτη για να κανω π.χ την αυτοματη βελτιστοποιηση full auto mcacc.Στη σελιδα 122 του αγγλικου manual περα απο τον ελενχο τον καλωδιων αναφερει και καποια πραγματα τα οποια πρεπει να κοιταξεις και μου μου φαινονται κινεζικα....:BDGBDGB53:ελπιζω να μη κουραζο με το μακροσκελες μηνυμα.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Πάτησε το πλήκτρο [BD] στο τηλεχειριστήριο του ενισχυτή, επέλεξε την σωστή είσοδο HDMI της τηλεόρασης (στην οποία είναι συνδεδεμένος ο A/V) και εν συνεχεία το πλήκτρο [ΗΟΜΕ MENU] στον ενισχυτή.
 

chris1978

Established Member
24 September 2010
233
Γεράκας
Καταρχην σ ευχαριστω που ασχολεισαι.Δοκιμασα αυτα που μου εστειλες χωρις κανενα αποτελεσμα.Αντικατεστησα και το καλωδιο hdmi με αλλο μηπως και φταιει αυτο αλλα χωρις αποτελεσμα.Κατι αλλο ασχετο οταν ανοιγω τον a/v και μετα ανοιγω την τηλεοραση αυτος κλεινει ειναι φυσιολογικο ?
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Ελεγξε τα παρακάτω:

1. Μήπως έχεις απενεργοποιήσει την HDMI out 1? Κοίταξε σελ. 77 του manual πως να την ενεργοποιήσεις.

2. Πριν πατήσεις το [Home Menu] πατάς το πλήκτρο [Receiver]? Βρίσκεται δεξιά απ' το πλήκτρο [TV CTRL]. Για να είναι ενεργά τα μενού του ενισχυτή πρέπει οπωσδήποτε κάθε φορά να πατάς το πλήκτρο [RECEIVER].

3. Επιλέγεις την σωστή HDMI in της τηλεόρασης?
 

chris1978

Established Member
24 September 2010
233
Γεράκας
Καταρχην Κωστα σ ευχαριστω για το ενδιαφερον σου και της πληροφοριες που δινεις απλοχερα και ανιδιοτελώς.Αλλαξα την εξοδο hdmi απο all που ηταν σε hdmi out 1 και επιτελους βλεπω το γραφικο περιβαλλον επικοινωνιας του δεκτη.Να σαι καλα.Ενα θα πω ρωτησα απο εκει που τον πηρα και μου ειπαν οτι ο τεχνικος για την εγκατασταση και τη ρυθμιση του A/V κοστιζει 90 e την ωρα....(Με ελαχιστη χρεωση μια ωρα...).
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Αλλαξα την εξοδο hdmi απο all που ηταν σε hdmi out 1 και επιτελους βλεπω το γραφικο περιβαλλον επικοινωνιας του δεκτη...

Περίεργο. Κανονικά και με την ρύθμιση HDMI out -> all, θα έπρεπε να λειτουργεί κανονικά. :chinscratch:
 

chris1978

Established Member
24 September 2010
233
Γεράκας
Για να το λες εσυ σιγουρα κατι ξερεις παραπανω.Το δοκιμασα 2-3 φορες οποτε επιλεγω HDMI OUT ALL δε βλεπω τιποτα.Εννοειται οτι δεν ειχα πειραξει τιποτα το ALL ηταν απο τη μανα του.Να σαι καλα.
 

Chrpep

AVClub Enthusiast
18 June 2010
1,200
Απο μουσική πως τα πάει? Κάνεις τη δουλειά σου ή χρειάζεσαι οπωσδήποτε δικάναλο?
 
17 June 2006
23,846
Αθήνα
Μεγειές σε όλους σας και καλοάκουστος:

Για πάμε λίγο στα σοβαρά:

Σε manual ρύθμιση ήχου, μπορείς να κάνεις equalize σε ΕΝΑ-ΕΝΑ ηχείο ή τα έχει ανα ζευγάρια; π.χ. L-R, SBL-SBR, κλπ

Οι αποκοπές των hz είναι ανά τακτά νούμερα, ή πάει από τα 100hz στα 300hz , 500hz κλπ...

Στο sub, ανά πόσα hz αποκοπές έχει;
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,915
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Pioneer SC-LX73 A/V Receiver (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews....)

Απο μουσική πως τα πάει? Κάνεις τη δουλειά σου ή χρειάζεσαι οπωσδήποτε δικάναλο?

ΙΜΟ, παιζει εντυπωσιακα καλα για πολυκαναλος.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,915
Παλλήνη
Μεγειές σε όλους σας και καλοάκουστος:

Για πάμε λίγο στα σοβαρά:

Σε manual ρύθμιση ήχου, μπορείς να κάνεις equalize σε ΕΝΑ-ΕΝΑ ηχείο ή τα έχει ανα ζευγάρια; π.χ. L-R, SBL-SBR, κλπ

Οι αποκοπές των hz είναι ανά τακτά νούμερα, ή πάει από τα 100hz στα 300hz , 500hz κλπ...

Στο sub, ανά πόσα hz αποκοπές έχει;

Τασο κανει eq ειτε ανα ηχειο ειτε ανα ζευγαρια, ειτε με βαση τα LR ολα τα υπολοιπα.
Αποκοπες νομιζω 50, 80, 100, 150 κλπ
Sub δεν κανει eq, μονο volume control.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,657
Αν και κάποιοι θα γελάσουν να προσθεσω ότι στο HiTech, δεν θυμάμαι ποιος - αλλα νομίζω ενας σχετικά ''σοβαρός'' συντακτης (οχι οι γνωστος που καθε φορα ανακαλυπτει νεα δεντρα και κλαδια στην σκηνη του Μονομάχουν :p), σχολιαζε, στο τεστ του 73, οτι του εκανε εντυπωση πως το μηχανημα σε στερεο παιζει τοσο καλα και πως, ακόμα και ο ιδιος, αρχιζει να αναθεωρει το πως ενας πολυκαναλος δεν μπορει να υποκαταστησει εναν στερεο....