eBay Shop...

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,318
θα ήθελα να ρωτήσω πόσοι εδώ
μέσα ψωνίζουν από το ebay και
ποιες οι εμπειρίες τους?

Εγώ όλο λέω να ανοίξω account
και όλο το αναβάλω. Γενικά ψωνίζω
από e-shops αλλά στο ebay κάτι με
κρατάει, παρόλο που κατα καιρούς έχω
βρεί απίστευτες ευκαιρίες.

Ποιά είναι η δική σας γνώμη?

-bye- -bye-
 
22 June 2006
1,097
Sweden
Re: EBAY SHOP

Έχω αγοράσει πολλά πράγματα από το Αγγλικό, Γερμανικό και Αμερικανικό ebay. Το πληρέστερο και φθηνότερο είναι το γερμανικό (εκτός από μουσική).
Γενικά οι περιγραφές είναι αξιόπιστες αλλά δεν λείπουν και οι εκπλήξεις όπως να αναφέρει ότι η αποστολή γίνεται από Αγγλία και τα πράγματα να σου έρχονται από Ρωσία.

Πρόσεχε το γνωστό τέχνασμα με τους δίσκους που πωλούνται πάμφθηνα και σου τα παίρνουν από τα μεταφορικά. Να ζητάς ΠΑΝΤΟΤΕ να μαθαίνεις το ταχυδρομικό κόστος ΠΡΙΝ λήξει η δημοπρασία για να αποφασίσεις αν σε συμφέρει ή όχι.

Προσοχή στις εταιρίες courier. Αν η αγορά είναι από Αμερική θα περάσει από τελωνείο και εκεί θα περάσεις από...συμπληγάδες. Δες εδώ

Όπως και να 'χει σου συνιστώ να αγοράζεις από power seller (όπου είναι δυνατόν) και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ με paypal γιατί έτσι ασφαλίζεις τα χρήματα σου και τον αριθμό της κάρτας. Μπορείς να χρησιμοποιείς και χρεωστική κάρτα.

Σε κάθε περίπτωση να ζητάς καλή συσκευασία (λόγω ελληνικών ταχυδρομείων) και συστημένο (registered).

1. Οι πιθανότητες να πέσεις θύμα απάτης είναι ελάχιστες.
2. Οι πιθανότητες να υπάρχει ζημιά λόγω συσκευασίας είναι λιγοστές.
3. Οι πιθανότητες να μην έρθει ποτέ (αν δεν είναι registered) είναι κάμποσες.

Στις περιπτώσεις 1 και 3 θα αποζημιωθείς από το paypal. Θυμήσου να το αναφέρεις ΑΜΕΣΩΣ στο paypal και όχι στο ebay.

Nα ζητάς πάντοτε positive feedback ΜΟΛΙΣ πληρώσεις και ΠΡΩΤΑ από τον αγοραστή .

Αν χτυπάς δημοπρασίες και πρόκειται για ευκαρία που θα χτυπήσουν και άλλοι χρησιμοποίησε ένα πρόγραμμα auto bid όπως το πολύ καλό auction snipper.

Αυτά. Αν έχεις απορίες εδώ είμαστε..Καλή επιτυχία -bye-
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: EBAY SHOP

Εχω αγοράσει 9 φορές 13 είδη από ιδιώτες πωλητές και μια φορά από επαγγελματία. Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Ίσως κάποια φορά το είδος φθάνει με μια εβδομάδα καθυστέρηση.

Χρησιμοποιώ την κατάθεση σε λογαριασμό και όχι το Paypal.

Μου φαίνεται ότι ο Έκτωρας έχει πολύ μεγάλη εμπειρία αγορών.
 
17 June 2006
23,692
Αθήνα
Απάντηση: EBAY SHOP

Εχω αγοράσει καμιά 200αριά αντικείμενα από ebay.

Πληρωμή πάντα με paypal (ασφαλισμένο μέχρι 1000 δολλάρια).

Εχω κάνει και εμβάσματα μεγάλα ποσά (επειδή δεν τα χώραγε η κάρτα) αλλά εκεί παίρνεις τα ρίσκα σου κι αν γίνει στραβή και σου στείλουν πέτρες, απλά δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα.

Γενικά το ebay δεν είναι ένα μαγαζί. είναι το MEGA μαγαζί!!! Τα χρήματα που έχω γλυτώσει σε σχέση με τις τιμές στην ελλάδα (μιλάω για εξεζητημένα είδη) είναι απλά άπιαστο όνειρο ακόμα και για τους μαγαζάτορες.

EBAY RULES FOR EVER !!!
 

NICK D.

New member
19 June 2006
67
Athens
Re: EBAY SHOP

Κανένα πρόβλημα, ποτέ.
Ακόμη και όταν επέστρεψα κάτι, τα χρήματα μπήκαν αμέσως στη κάρτα μου.

Και σε γενικές γραμμές, αυτό που βλέπεις αυτό παίρνεις.
 

spycon69

Banned
22 June 2006
1,218
Re: Απάντηση: EBAY SHOP

Αλέξη σε προειδοποιώ όμως: ΕΙΝΑΙ ΕΘΙΣΜΟΣ !!

Θα συμφωνήσω απόλυτα...Εχω αγοράσει / πουλήσει περισσότερα απο 400 αντικείμενα.

Εχω λογαριασμό και πραγματοποιώ συναλλαγές απο το 1998 με ένα και μοναδικό πρόβλημα με το Γερμανικό ebay. Το 99% των αγοραπωλησιών το έχω πραγματοποιήσει με το Αμερικάνικο ebay. Τρόπος πληρωμής είναι ΠΑΝΤΑ το paypal μιας και είναι το μόνο που σου δίνει κάποιες εξασφαλίσεις.

οτιδήποτε χρειαστείς...ρώτα...
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,318
Re: EBAY SHOP

Καλημερά σε όλους,

σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας.
Σύμφωνα με αυτά που γράφετε,
πρέπει να πάρω και εγώ μέρος στο
πάρτυ:music-smiley-005: (με προσοχή πάντα).

Πραγματικά οι τιμές είναι τρέλα.
Χθές βρήκα καλώδιο Monster των 250 USD με 70 USD.:music-smiley-005:

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι γιατί ένω το Paypal
παίζει πολύ μέσα στο ebay, γιατί όταν πάω να κάνω
register μου ζητάει τα στοιχεία της κάρτας μου?

Μπορώ να το αποφύγω με κάποιο τρόπο?
Δεν πολύ γουστάρω να τα δώσω.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Απάντηση: EBAY SHOP

Έχω αγοράσει μέσω ebay πάρα πολλές φορές χωρίς κανένα πρόβλημα. Πάντα κοιτάω να έχει πολλές θετικές αξιολογήσεις ο πωλητής κ η πληρωμή να γίνεται αποκλειστικά μέσω paypal. Το paypal στην ουσία διαχειρίζεται τις πιστωτικές σου κάρτες. Είναι εξασφαλισμένες, απόλυτης εμπιστοσύνης κ δεν διατρέχουν τα στοιχεία σου κάποιο κίνδυνο. Οι πληρωμές μέσω paypal όπως λέει κ ο Τάσος είναι ασφαλισμένες μέχρι τα 1000 ευρώ. Αν γίνει κάποια στραβή μπορείς να τα διεκδικήσεις, πιθανότατα να τα πάρεις πίσω, ο δε πωλητής μπαίνει σε μαύρη λίστα. Μόλις δώσεις τα στοιχεία της κάρτας σου στο paypal, στο Ebay αυτή δεν φαίνεται πια πουθενά.
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,318
Re: Απάντηση: EBAY SHOP

Έχω αγοράσει μέσω ebay πάρα πολλές φορές χωρίς κανένα πρόβλημα. Πάντα κοιτάω να έχει πολλές θετικές αξιολογήσεις ο πωλητής κ η πληρωμή να γίνεται αποκλειστικά μέσω paypal. Το paypal στην ουσία διαχειρίζεται τις πιστωτικές σου κάρτες. Είναι εξασφαλισμένες, απόλυτης εμπιστοσύνης κ δεν διατρέχουν τα στοιχεία σου κάποιο κίνδυνο. Οι πληρωμές μέσω paypal όπως λέει κ ο Τάσος είναι ασφαλισμένες μέχρι τα 1000 ευρώ. Αν γίνει κάποια στραβή μπορείς να τα διεκδικήσεις, πιθανότατα να τα πάρεις πίσω, ο δε πωλητής μπαίνει σε μαύρη λίστα. Μόλις δώσεις τα στοιχεία της κάρτας σου στο paypal, στο Ebay αυτή δεν φαίνεται πια πουθενά.

Γεια σου Μιχάλη:ernaehrung004: ,

όλα ΟΚ με το Paypal. Το πρόβλημά μου
με την κάρτα είναι ότι μου την ζητάει το
ebay όταν παω αν κάνω register.
Ξέρεις εάν μπορώ να το αποφύγω?
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Re: EBAY SHOP

Αν βαλεις e-mail απο free provider (yahoo, gmail, hotmail κλπ) στο registration του ebay σου ζηταει πιστωτικη για να κανει "επαληθευση" οτι εισαι... αληθινος ανθρωπος. Δεν χρεωνει τιποτα στην καρτα, μην το φοβασαι.

Αν βαλεις e-mail απο private domain (πχ της μορφης [email protected]) θα το δεχτει χωρις να ζητησει πιστωτικη.
 
Last edited:

spycon69

Banned
22 June 2006
1,218
Re: Απάντηση: EBAY SHOP

Γεια σου Μιχάλη:ernaehrung004: ,

όλα ΟΚ με το Paypal. Το πρόβλημά μου
με την κάρτα είναι ότι μου την ζητάει το
ebay όταν παω αν κάνω register.
Ξέρεις εάν μπορώ να το αποφύγω?

Το 1998 που είχα κανει εγγραφή για πρώτη φορά μου είχαν χρεώσει $1 για να επαληθεύσουν την κάρτα και τον επόμενο μήνα μου το επέστρεψαν κανονικά. Δεν γνωρίζω αν και σήμερα ισχύει το ίδιο...
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,318
Re: EBAY SHOP

Αν βαλεις e-mail απο free provider (yahoo, gmail, hotmail κλπ) στο registration του ebay σου ζηταει πιστωτικη για να κανει "επαληθευση" οτι εισαι... αληθινος ανθρωπος. Δεν χρεωνει τιποτα στην καρτα, μην το φοβασαι.

Αν βαλεις e-mail απο private domain (πχ της μορφης [email protected]) θα το δεχτει χωρις να ζητησει πιστωτικη.

Το e-mail που έβαλα ήταν από private domain ([email protected])
αλλά παρόλα αυτά μου ζήτησε στοιχεία κάρτας.:chinscratch:
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Re: EBAY SHOP

Αν χτυπάς δημοπρασίες και πρόκειται για ευκαρία που θα χτυπήσουν και άλλοι χρησιμοποίησε ένα πρόγραμμα auto bid όπως το πολύ καλό auction snipper.


Γιώργο στο site του auction snipper ζητάνε το username και το password σου απο το ebay ;;; Είνια ασφαλές αυτό ;;

Απλά μόλις το ανέφερες σκέφτηκα ότι γλίτωσα απο αρκετό ξενύχτι και επισκέφθηκα τη σελίδα του αμέσως. Μπορώ να το εμπιστευτώ ;;
 
22 June 2006
1,097
Sweden
Re: EBAY SHOP

Το auction snipper είναι διαδικτυακό πρόγραμμα auto bid.
Του ορίζουμε το μέγιστο ποσό που θέλουμε να διαθέσουμε για συγκεκριμένη δημοπρασία και αυτό χτυπάει ΜΟΝΟ στο τελευταίο δευτερόλεπτο για να μην ανέβει η τιμή.

Σου παρέχει 30 μέρες δωρεάν χρήσης και μετά ζητά 5 δολλάρια το μήνα.

Είναι απόλυτα ασφαλές και έχω κερδίσει άπειρες δημοπρασίες με αυτό.