Ρομπέν των Δασών — Robin Hood

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
avclubq.jpg









ΡΟΜΠΕΝ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ
Robin Hood






» Παιζουν: Ρασελ Κροου, Κειτ Μπλανσετ.
» Σκηνοθέτης: Ριντλει Σκοτ

» Διάρκεια: 149' λεπτά
» κατηγορία: Περιπέτεια, Εποχής

» Παραγωγή: Sony
» Διανομή: Feelgood Entertainment
» Έτος: 2010

» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά

» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY και DVD






" Η άγνωστη πραγματική ιστορία του Ρομπέν των Δασών"


» Υπόθεση:
Ο Ρόμπιν, ένας άριστος τοξότης και πολεμιστής στο στρατό του Ριχάρδου Ι, αμέσως μετά το θάνατο του βασιλιά και με μοναδικό σκοπό
την επιβίωση του, πηγαίνει στο Νόττινχαμ, μια πόλη βουτηγμένη στη διαφθορά, λόγω του δεσποτικού της σερίφη. Εκεί ερωτεύεται την
ευγενή Λαίδη Μάριον και ελπίζοντας να την κατακτήσει αλλά και να σώσει την πόλη από τη βαριά φορολογία και την αδικία, οργανώνει
μια συμμορία κι αρχίζουν να μάχονται τη διαφθορά. Ήρωας ή ληστής, ο Ρόμπιν ήταν ένας ταπεινής καταγωγής άνδρας που με την τόλμη
του και το αίσθημα δικαίου που τον διέκρινε, εξελίχθηκε σε αθάνατο σύμβολο ελευθερίας όλων των αδικημένων.








— AvCLUB.gr // Audio & Video Fanatics Area —
 
Last edited:

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,043
Κατερίνη, Ελλάδα
Re: ΡΟΜΠΕΝ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ — Robin Hood

Ωραία ταινία, με δράση και ρομάντζο σε σωστές δόσεις. Μου άρεσε η εκδοχή αυτή του Ρομπέν, προτού γίνει των δασών..Καλές ερμηνείες και από τους δύο πρωταγωνιστές και απολαυστικός και πάλι ο Sydow. Τελικά του πηγαίνουν του Russell αυτοί οι ρόλοι, είναι στο στοιχείο του. Εικόνα και ήχος σε πολύ καλό επίπεδο. Ψήφισα πολύ καλή.
 

manosfp

AVClub Addicted Member
30 July 2008
1,538
Re: ΡΟΜΠΕΝ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ — Robin Hood

Περίμενα περισσότερα.
Ψήφισα μέτρια...
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
Απάντηση: Re: ΡΟΜΠΕΝ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ — Robin Hood

Ωραία ταινία, με δράση και ρομάντζο σε σωστές δόσεις. Μου άρεσε η εκδοχή αυτή του Ρομπέν, προτού γίνει των δασών.. Καλές ερμηνείες και
από τους δύο πρωταγωνιστές και απολαυστικός και πάλι ο Sydow. Τελικά του πηγαίνουν του Russell αυτοί οι ρόλοι, είναι στο στοιχείο του.

Μόλις την είδα και με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο με όσα έγραψες!

Ο ψήφος μου πήγε στο "Εξαιρετική" :a0210:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: ΡΟΜΠΕΝ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ — Robin Hood

Δεν λεω καλοι οι Κροου και Μπλανσετ αλλα θα προτιμουσα πιο νεο τον Ρομπεν και οχι "σιτεμενο".
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,475
Απάντηση: ΡΟΜΠΕΝ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ — Robin Hood

Δεν ηταν κακη αλλα μαλλον περιμενα περισσοτερα.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,844
Είμαι παντού
Απάντηση: ΡΟΜΠΕΝ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ — Robin Hood

θα την χαρακτηριζα συμπαθητικη,την ειδα σε σινεμα και σχεδον την εχω ξεχασει.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: ΡΟΜΠΕΝ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ — Robin Hood

Πολυ καλη, ξεχωριζει απο την σαβουρα που κυκλοφορει..
Δεν ειναι gladiator, ουτε καν Kingdom of Heaven, ομως παραμενει σοβαρη παραγωγη και σε κραταει ανετα ως το τελος..
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,735
πετρουπολη
Απάντηση: ΡΟΜΠΕΝ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ — Robin Hood

Αισθητικα ηταν πανεμορφο οπως ολες οι ταινιες του Ριντλει Σκοτ.Σεναριακα ομως επασχε.Μου φανηκε βιαστικο και διεκπεραιωτικο.Ιδιως προς το τελος οπου θα μπορουσε να αναπτυξει πολυ περισσοτερο το χαρακτηρα του βασιλια αλλα και την εξελιξη των γεγονοτων.Ο Σκοτ στις τελευταιες ταινιες του προσπαθει να μας δειχνει το σημερα μεσα απο παλιες ιστοριες.Το εκανε και στο Βασιλειο Των Ουρανων.Και εχοντας δει το director's cut,προκειται για αλλη ταινια.
Εχω την εντυπωση οτι και εδω επεσε πολυ ψαλιδι στο σεναριο,γιατι στο τελος γινονται φανερες οι προθεσεις του Σκοτ ως προς την κατευθυνση που ηθελε να παει την ταινια.Αλλα λογω ψαλιδιου,εχασε πολυ...Κριμα.
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,475
Απάντηση: ΡΟΜΠΕΝ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ — Robin Hood

Να δω σημερα το option "directors cut" δηλαδη?
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,735
πετρουπολη
Απάντηση: ΡΟΜΠΕΝ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ — Robin Hood

Εχει τετοιο?Παντως καλο ειναι αν δεν την εχεις δει να δεις και τα δυο για να καταλαβεις τις διαφορες..Αν δεν βαριεσαι..
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,475
Απάντηση: ΡΟΜΠΕΝ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ — Robin Hood

Το ΒR δισκακι που νοικιασα χθες ειχε αυτη την επιλογη.

Μαλλον θα το παρω αλλη μερα ωστε να μην ειναι συνεχομενες οι θεασεις (βαρετο)
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
Απάντηση: ΡΟΜΠΕΝ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ — Robin Hood

Να δω σημερα το option "directors cut" δηλαδη?

Εχει τετοιο? Παντως καλο ειναι αν δεν την εχεις δει να δεις και τα δυο για να καταλαβεις τις διαφορες..Αν δεν βαριεσαι..
Το DVD που νοίκιασα χθες ήταν η Directors Cut version! άλλα δεν κατάλαβα διαφορές γιατί δεν έχω δει την απλή version

Αύριο -μάλλον- θα αγοράσω και το BR μιας και κατά την γνώμη μου αξίζει!! Μακάρι να υπάρχει και σε ‛Steelbook’.
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: ΡΟΜΠΕΝ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ — Robin Hood

Η ταινια ειχε προδιαγραφες να ειναι πολυ καλη.

Ενω ομως σκηνοθεσια , η φωτογραφια , τα κουστουμια κτλ. ειναι σε υψηλο επιπεδο τελικα η επιλογη των πρωταγωνιστων πιστευω οτι ηταν ατυχης.

Πιστευω οτι ουτε ο Κροου κολαει στον ρολο του Ρομπεν ουτε η Μπλανσετ στης Μαριον.

Επισης το σεναριο πλατιαζε σε ορισμενα σημεια και γινοταν βαρετο. Οι σκηνες στην Γαλλια στην αρχη πχ. οποτε οι πρωτη μια ωρα χανεται χωρις λογο.
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Re: ΡΟΜΠΕΝ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ — Robin Hood

Aρκετα καλη, απλα με χαλασε στο τελος η Μαριον στην μαχη...

Άσε μη μου το θυμίζεις αυτό.....
Έχω φτάσει να νομίζω ότι είναι θέμα παραγωγής και συμβολαίων που υπογράφουν οι πρωταγωνιστές , δηλαδή κάτι του στυλ: η Μπλανσετ πρέπει να παίξει στην τελευταία σκηνή!! Κάτι τέτοιο, τι να πω.....