Την γνώμη σας στην τιμή των 2000ε

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Γειά σας παιδιά και καλώς σας βρήκα.
Πολύ ωραίο το φόρουμ, άκρως ενημερωτικά θέματα και πολύ ωραία παρέα, μιλάμε έχω φάει όλη την μέρα διαβάζοντας (ούφ) και τέλος θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη σας..

Έχω να διαθέσω ~2000ε (100 πάνω κάτω δεν θα μας κάνουν ούτε πλουσιότερους, ούτε φτωχότερους) καθότι θεωρώ την τηλεόραση μια πολύ ωραία ευχαριστήση στην ζωή μας. Το θέμα είναι... ποιά LCD θα μου προτείνατε?

Θα το εκτιμούσα πολύ αν μου λέγατε ποια θα αγοράζατε αν εισασταν στην θέση μου και για ποιόν λόγο;

Στο μυαλό μου έχω τώρα 2 μοντέλα.
α. Sharp 37XD1E: FullHD, DVB-T και αποτι διαβασα παντού πολύ καλή ποιότητα εικόνας, επίσης είδα στην Ευρώπη παίζει στα 1800ε, ενώ εδώ είναι αρκετά ακριβότερη... :(

β. Samsung LE40M7: οχι FullHD, δεν έχει DVB-T,αλλά 100HZ και πολύ καλό Contrast εναντιθέση με την Sharp που έχει αρκετά χαμηλότερο)

Η χρήση της θα είναι, 50% δορυφορικά κανάλια (god bless Dreambox), 30% αγώνες και ειδήσεις απο απλή τηλεόραση και 20% DVD με HDMI/DVI.
Αυριο θα πάω γύρα στα μαγαζιά να δώ και απο κοντά (αν και παντού έχουν ελεϊνή διακλάδωση ενος καλώδιου αναλογικής κεραίας)... έστω το design.

Είμαι ανοιχτός σε ιδέες και προτάσεις παιδιά,
Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Γεια σου φιλε

Καταρχην την Sharp 37XD1E την βρηκε φιλος μου 1990 ευρω σε πολυ γνωστο καταστημα με ηλεκτρικα οποτε νομιζω οτι δεν ειναι πολυ ακριβοτερη απο αλλες χωρες (στην Αγγλια εχει γυρω στα 1900 ευρω απο οτι ξερω).

Οσο για την Samsung LE40M71 δεν νομιζω να εχει καλυτερο πραγματικο contrast. Αυτα τα 7000:1 που βλεπεις ειναι dynamic contrast που ειναι μια παραφουσκωμενη τιμη που δινουν οι κατασκευαστες για λογους μαρκετινγκ. Για να σου δωσω να καταλαβεις για παραδειγμα η νεα Sony 32V2500 εχει 1300:1 κανονικο contrast και 8000:1 dynamic contrast. Δεν εχει νοημα να συγκρινουμε πορτοκαλια με μηλα.-bye-
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Σε ευχαριστώ Γιάννη για την βοήθεια σου..
Αρα λέτε σε αυτά τα λεφτά να πάω για την Sharp, σωστά?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Σε ευχαριστώ Γιάννη για την βοήθεια σου..
Αρα λέτε σε αυτά τα λεφτά να πάω για την Sharp, σωστά?

Εγω για την Sharp θα πηγαινα. Αναμεσα στα θετικα εχει το full ΗD , το γρηγορο panel (τα πανελ ASV της Sharp ειναι τα πιο γρηγορα σε πραγματικη αποκριση) ενω εχει και το συστημα truD στα 100 Ηz (που ομως ειναι διαφορετικο σε λειτουργια απο το αντιστοιχο συστημα της Samsung αφου ανανεωνει την εικονα δυο φορες πιο γρηγορα αντι να παρεμβαλει μεταξυ δυο καρε μαυρες οθονες) . Επισης ειναι made in Japan που ειναι κατι σπανιο στην εποχη μας (αν και συντομα η Sharp ανοιγει εργοστασιο συναρμολογησης στην Πολωνια οποτε δεν θα αποτελει πλεονεκτημα η χωρα προελευσης για πολυ ακομα).
Το μονο αρνητικο ειναι οτι εχει μονο μια εξοδο component , αλλα εχει δυο HDMI και εχει και scart.

Απο την αλλη μερια και την Samsung να παρεις δεν νομιζω οτι ειναι κακη επιλογη απλως καλυτερα να δεις την 40Ν71 που δεν εχει 100 Hz καθως ειδικα σε ταινιες εχω διαβασει οτι το συστημα 100 Hz της Samsung προσφερει μια τεχνιτη αισθηση που δεν αρεσει σε ολους. -bye-
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
είσαι σίγουρος είναι 100Hz η Sharp Γιάννη, γιατί στο προσπέκτους της δεν αναφέρει τίποτα..
Απο Sony στα 1080p, παίζει τίποτα σε αυτά τα χρήματα?

Ευχαριστώ και πάλι :)
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Η sharp εχει το chip truD της Micronas το οποιο συμφωνα με τα επισημα χαρακτηριστικα εχει 100Hz.

Motion blur removal

LCD TVs with truD®HD100/120 combine the benefits of LCDs with the motion quality of CRTs, resulting in a picture quality that beats all other available display technologies.

truD®HD100/120 removes motion blur for standard- and high-definition content by using Real Motion®HD to double the picture frame rate to 100 or 120 Hz.

This method yields the sharpest edges of moving objects, and the clearest structures and textures of panned and zoomed backgrounds.

truD®HD100/120 takes advantage of optimized motion vector algorithms. It beats rival technologies for motion blur reduction such as backlight scanning or black field insertion, in brightness and performance.

http://www.micronas.com/products/trud_HD/index.html

http://www.micronas.com/products/application/136096/index.html

Επισης βρηκα ενα τεστ της XD1E απο το Γερμανικο περιοδικο HEIM KINO στο οποιο η Sharp παιρνει την πρωτη θεση με δευτερη την Philips 42PF9731.

http://www.sharp.de/pdat/lc_37xd1e_heimkinotest.pdf

Οποιος ξερει Γερμανικα ισως μπορει να μας κανει μια μεταφραση.
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,868
της οπισθιας προβολης της αποριπτεις?
αν οχι Sony 55'' /2000
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Την γνώμη σας στην τιμή των 2000ε

της οπισθιας προβολης της αποριπτεις?
αν οχι Sony 55'' /2000

Aν δεν κανω λαθος ομως ειναι αρκετα πανω απο την τιμη που χει θεσει ως οριο ο φιλος.
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Φίλε Πετράν, η απόσταση είναι περίπου 2-3 μέτρα.
Και πρίν μια 37" έπιανε τον χώρο (μια απαράδεκτη Philips 37PF5320/10) η οποία πήρε τον αγύριστο και τώρα ψάχνω για κάτι καλό να χαίρονται τα ματάκια μου.
:)

Γιάννη, η πλάκα είναι είδα σήμερα κατα τύχη που πήγα για ψώνια, μία Philips 42" 42PF7621D για 1700ε και έπαιζε πάρα πολύ ωραία (έχει Pixel Plus 2 HD) αλλά δεν είναι FullHD και με βάζει σε σκέψεις..
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Ο καναπές πάει πιο πίσω, η τσέπη δεν πάει :)
- Φαίνετε οτι ολοι οι δρόμοι οδηγούν στην Γκέισα -
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Την γνώμη σας στην τιμή των 2000ε

2-3 μέτρα..
Άποψή μου είναι να μην πας παραπάνω απο 37"...
Γιάννη(rivers) τι λες?

Στα 2-3 μετρα λογικα πας για 26-32" ισως και οριακα για 37". Απο εκει και περα εξαρταται απο τα γουστα του καθενος...-bye-
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Γιάννη, η πλάκα είναι είδα σήμερα κατα τύχη που πήγα για ψώνια, μία Philips 42" 42PF7621D για 1700ε και έπαιζε πάρα πολύ ωραία (έχει Pixel Plus 2 HD) αλλά δεν είναι FullHD και με βάζει σε σκέψεις..

H 7621 παιζει καλα αλλα την ειδα σε ενα καταστημα με την Hitachi 42PD9700 διπλα και η Hitachi επαιζε αρκετα καλυτερα (βεβαια εχει και 300-400 ευρω πανω).
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,487
Land of Dystopia
Re: Απάντηση: Την γνώμη σας στην τιμή των 2000ε

Και αυτή καλή μου φαίνεται.
http://www.megamarket.gr/toshiba37wl67zgfullhd-p-41758.html

καλό είναι να μην μπλέξεις με το service του τοπικού αντιπροσώπου,
( Toshiba ) και ίσως και αυτό να πάιζει και κάποιο ρόλο που ενώ πρόκειται για εξαιρετικά καλές τηλεοράσεις, αλλά από service, είναι πάρα πολύ -bye- πίσω.
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
η έταιρη γιαπωνέζα (Toshiba) παίζει 1080p?
Πάντως αρκετά φτηνόνερη απο την Sharp..