Sony HX800 3D LED-LCD : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
Μιας και δεν το εχει κανει μεχρι τωρα καποιος νομιζω οτι αξιζει ένα νήμα για αυτην την κορυφαια τηλεοραση που πλέον και με τη βούλα μπορει να θεωρηθει ως η καλυτερη 3D LCD τηλεοραση!

http://www.hdtvtest.co.uk/news/sony-kdl-40hx803-kdl-46hx803-20100925858.htm

Ακόμη και συνολικά αποτελει καλυτερη τηλεοραση απο την περιφημη C8000 που επιμενουν όλοι να προτεινουν ως οτι καλυτερο!
88637.jpeg

Site Κατασκευαστή:
http://www.sony.gr/product/t46-hx-series/kdl-46hx800

Υποστήριξη προιόντος(firmware-FAQ etc):

http://support.sony-europe.com/tvhc/tv/lcd/lcd.aspx?site=odw_el_GR&m=KDL-46HX800

Reviews:

http://www.hdtvtest.co.uk/news/sony-kdl-40hx803-kdl-46hx803-20100925858.htm
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Sony HX800 3D LED-LCD Εντυπώσεις-Reviews-Σχόλια

Από που προκύπτει η βούλα της καλύτερης 3Δ τηλεόρασης LED LCD;
Οι μετρήσεις της 9705 είναι καλύτερες νομίζω...
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,332
Αθήνα...
Re: Sony HX800 3D LED-LCD Εντυπώσεις-Reviews-Σχόλια

Από που προκύπτει η βούλα της καλύτερης 3Δ τηλεόρασης LED LCD;
Οι μετρήσεις της 9705 είναι καλύτερες νομίζω...

Δεν θα το έλεγα....η HX800 έχει καλύτερη ακρίβεια χρωμάτων...αλλά δεν είναι εκει το θέμα...εάν άγγιζε έστω και λίγο την C8000...και μην ξεχνάμε,2 χιλιάρικα η 40'' ενώ 1600 η 8000.
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
Re: Sony HX800 3D LED-LCD Εντυπώσεις-Reviews-Σχόλια

σε διαφορα e-shop,σε in-store τιμες λιανικη φτηνοτερη απο την 8000 εχει και μαλιστα και γυαλια στο πακετο.

Και ξανα επιμενεις φιλε Ανδρέα για το αν κερδισει σαν τηλεοραση η ΗΧ800 την 8000?Εγω μιλαω ασχετα της τιμης,σαν αποδοση
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
Re: Sony HX800 3D LED-LCD Εντυπώσεις-Reviews-Σχόλια

Από που προκύπτει η βούλα της καλύτερης 3Δ τηλεόρασης LED LCD;
Οι μετρήσεις της 9705 είναι καλύτερες νομίζω...

εως τώρα,το hdtv test δεν δοκιμασε ουτε την 9705 ουτε την ΗΧ900 που πιθανοτατα μια απο τις δυο θα παρει τον τιτλο αυτο...
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,332
Αθήνα...
Re: Sony HX800 3D LED-LCD Εντυπώσεις-Reviews-Σχόλια

εως τώρα,το hdtv test δεν δοκιμασε ουτε την 9705 ουτε την ΗΧ900 που πιθανοτατα μια απο τις δυο θα παρει τον τιτλο αυτο...

Η philips...όπως και η Sony ξεχνάνε τον τίτλο της καλύτερης lcd τηλεόρασης...δηλαδή η sony,η philips δεν θυμάμαι εάν έχει ποτέ κατακτήσει τέτοιο τίτλο...πραγματικά,νομίζω πως δεν χρειάζεται να επιμένεις,τις έχω δεί και τις 2....και όχι για 5 λεπτά,τουλάχιστον στο μάτι μου δεν υπάρχει λόγος να συγκρίνουμε...
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: Sony HX800 3D LED-LCD Εντυπώσεις-Reviews-Σχόλια

σε διαφορα e-shop,σε in-store τιμες λιανικη φτηνοτερη απο την 8000 εχει και μαλιστα και γυαλια στο πακετο.

Και ξανα επιμενεις φιλε Ανδρέα για το αν κερδισει σαν τηλεοραση η ΗΧ800 την 8000?Εγω μιλαω ασχετα της τιμης,σαν αποδοση

Λίγο βαρύς ο τίτλος που της δίνεις. Ίσως αν λέγαμε για την 900, αλλά ακόμα δε ξέρουμε με ακρίβεια και εκεί.
Πάντως αν θες στο νήμα που αφορά την c8000, μόλις πριν λίγο ανέβασα τις μετρήσεις που έγιναν στη δική μου, μετά το καλιμπράρισμά της από το γνωστό άγνωστο χα!χα!χα!
Ρίξε μια ματιά και κάνε τις συγκρίσεις σου, χωρίς να θέλω να πω οτι με αυτά που θα δεις σε διαψεύδω. Απλά αν ξέρεις να διαβάζεις τα διαγράμματα καλά ( εγώ ξέρω μέτρια ) πες μου τι συμπέρασμα βγάζεις;
icon12.gif
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
Re: Sony HX800 3D LED-LCD Εντυπώσεις-Reviews-Σχόλια

Η philips...όπως και η Sony ξεχνάνε τον τίτλο της καλύτερης lcd τηλεόρασης...δηλαδή η sony,η philips δεν θυμάμαι εάν έχει ποτέ κατακτήσει τέτοιο τίτλο...πραγματικά,νομίζω πως δεν χρειάζεται να επιμένεις,τις έχω δεί και τις 2....και όχι για 5 λεπτά,τουλάχιστον στο μάτι μου δεν υπάρχει λόγος να συγκρίνουμε...

Λίγο βαρύς ο τίτλος που της δίνεις. Ίσως αν λέγαμε για την 900, αλλά ακόμα δε ξέρουμε με ακρίβεια και εκεί.
Πάντως αν θες στο νήμα που αφορά την c8000, μόλις πριν λίγο ανέβασα τις μετρήσεις που έγιναν στη δική μου, μετά το καλιμπράρισμά της από το γνωστό άγνωστο χα!χα!χα!
Ρίξε μια ματιά και κάνε τις συγκρίσεις σου, χωρίς να θέλω να πω οτι με αυτά που θα δεις σε διαψεύδω. Απλά αν ξέρεις να διαβάζεις τα διαγράμματα καλά ( εγώ ξέρω μέτρια ) πες μου τι συμπέρασμα βγάζεις;
icon12.gif

κατ αρχας no offense αλλα σαν κατοχοι μιας τηλεορασης θεωρω οτι πιθανοτατα θα εχετε και εσεις μια πιο θετικη προδιαθεση στο να την προτεινετε σε αλλα μελη.Εγώ δεν κατεχω καμια απο τις δυο(απλα ψαχνω το καλυτερο) και απλα εκθετω τα ευρηματα μου μετα απο προσεκτικη και ενδελεχη συγκριση των δυο μοντελων και οχι σε ενα μονο κατάστημα.Ειδικα τα ελληνικα καταστήματα μπορει να δώσουν μια πολυ λανθασμένη εικόνα για ενα μοντέλο που να είναι πολύ καλυτερο απ οτι φαινεται in-store και γενικά το out of the box set-up τους ειναι λιγοτερο φιλικο στο να βγάζουν το max της αποδοσης τους.Πολλες φορές η εικονα τους ειναι μουντη και γενικά όχι κατι το θελκτικο στα ματια.

Φιλε leonid δεν αμφισβητώ ουτε τα διαγραμματα μετα το calibraρισμα αλλά σαν αρχή θεωρώ ότι για να κανουμε συγκρισεις σε τετοια δεδομενα πρέπει να εχουμε σαν βάση τους ιδους calibrators ετσι ώστε να χουμε συγκριση που να εγινε με τα ιδια οργανα,γι αυτό κιολας αναφερομαι στο HD TV TEST διοτι μιλαμε για το ιδιο προσωπο!

Ανδρέα,ξαναλέω οτι συνολικά η ΗΧ800 δεν προκειται να παραμεινει σαν η καλυτερη ούτε και η 8000 που πιστευεις εσύ.Ειμαι 100% σιγουρος οτι μια εκ των 9705 και ΗΧ900 θα αποσπασει αυτο τον τιτλο και αυτό χάρη στα πολυ καλυτερες τοπολογιες backlight που φερουν.Πιστεψε καμια εκ των 8000 και ΗΧ800 δεν θα ειναι οι καλυτερες.μεχρι ομως να δοκιμαστούν 9705,ΗΧ900 απο το HD TV TEST αναμενουμε για το ποια θα ειναι.Μεχρι τοτε η ΗΧ800 κατ' αυτους ειναι η καλυτερη και οπως σου ειπα συμφωνώ με αυτό το αποτέλεσμα και το εχω πει και αλλες φορές ειδικα στην 3D αποδοση.το crosstalk της ΗΧ800 ειναι σημαντικα λιγοτερο.Και παιζει πολυ μεγαλο ρολο στην ολη αισθηση που λαμβανεις.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Sony HX800 3D LED-LCD Εντυπώσεις-Reviews-Σχόλια

Δεν θα το έλεγα....η HX800 έχει καλύτερη ακρίβεια χρωμάτων...αλλά δεν είναι εκει το θέμα...εάν άγγιζε έστω και λίγο την C8000...και μην ξεχνάμε,2 χιλιάρικα η 40'' ενώ 1600 η 8000.

Οι μετρήσεις χρώματος είναι ελλιπείς, οπότε εγώ δεν μπορώ να βγάλω κανένα συμπέρασμα. Το μόνο που έχουμε είναι το διάγραμμα:
post-cie.jpg


Ενώ σε αντίθεση, στην 9705 έχουμε το διάγραμμα μαζί με πληθώρα ΔΕ:
CalMAN_v40-2010-09-18_174611.png


Όταν θα βρούμε τιμές για το ΔΕ και στην σόνυ, θα μπορούμε να πούμε περισσότερα.

Στον τομέα grayscale, οι διαφορές είναι χαοτικές:
post-rgb.jpg

CalMAN_v40-2010-09-18_174522.png


Τέλος, δεν ξέρουμε ποιο είναι το ANSI Contrast της σόνυ, ενώ της 9705 είναι 3821:1 μετρημένο:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?p=1350604#post1350604

Επίσης, περάστε μια βόλτα από το συγκριτικό, να δείτε από κοντά αν τα SPVA συγκρίνονται με το UV2A, και αν εμφανίζουν μπλεδίζουσες χροιές υπό γωνία... :a0210:

Εγώ με αυτές τις μετρήσεις στα χέρια μου, δεν μίλησα για την κορυφαία LED ή κάτι ανάλογο. Ο Μάνος και ο David το έκαναν (αν και για τον David δεν ξέρω), αλλά εγώ θα ήμουν πιο προσεκτικός... -bye-

[PS: Εγώ δεν βλέπω θετικά την φίλιπς επειδή την έχω. Δεν θέλω να πείσω κάποιον να την αγοράσει - ουδέποτε έχω προσπαθήσει να πείσω κάποιον να αγοράσει κάτι. Μόνο 1 φορά έχω πει ΝΑ ΜΗΝ αγοράσει κανείς την U20, και για εμένα έχω 100% δίκιο... :flipout:]
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
Re: Sony HX800 3D LED-LCD Εντυπώσεις-Reviews-Σχόλια

Σου ξαναλέω Γιώργο οτι δεν τιθεται θεμα περι της πραγματικα καλυτερης.Ειμαι βεβαιως οτι ασχετα απο τον Μάνο,σε κανα μηνα πιθανοτατα θα εχουν δοκιμαστει και η δικη σου και η ΗΧ900 απο τον david και μια απ τις δυο θα παρει αυτη τη θεση(ο οποιος David υποψη οτι αποτελει κλασικο δειγμα plasma fanboy τύπου Katzmeier cnet) και δυσκολα λεει τοσο θετικα σχολια για lcd
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
Re: Sony HX800 3D LED-LCD Εντυπώσεις-Reviews-Σχόλια

Ναι αλλα θα συμετεχει η ΗΧ900?Η έστω η ΗΧ800.Αμα ειναι να μπει η ΕΧ700 ας μην μπει καθολου,δεν συκρινεται με τα υπολοιπα του συγκριτικου!
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Sony HX800 3D LED-LCD Εντυπώσεις-Reviews-Σχόλια

Άρχισε το λαχείο και στη Sony βλέπω... Το δοκίμιο του hdtvtest είναι με S-PVA, αλλά και τις δύο φορές που έχω δει την ΗΧ800 στα ΜΜ, ήταν με UV2A... :chinscratch:
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
Re: Sony HX800 3D LED-LCD Εντυπώσεις-Reviews-Σχόλια

Είσαι σίγουρος?Η ΗΧ800 δεν φοράει καθολου UV2A!H HX900 φοραει τετοια
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Sony HX800 3D LED-LCD Εντυπώσεις-Reviews-Σχόλια

Είσαι σίγουρος?Η ΗΧ800 δεν φοράει καθολου UV2A!H HX900 φοραει τετοια

Aπόλυτα, Χρήστο...

Αρχές Αυγούστου στα ΜΜ Θεσσαλονίκης (Πυλαία), μία 40ΗΧ800 που έπαιζε WipeOut 3D από ένα PS3, είχε τη χαρακτηριστική "κυψελοειδή" διάταξη εικονοστοιχείων, που είναι χαρακτηριστική της Sharp...

Το ίδιο παρατήρησα και σε μία 40ΗΧ800 στα ΜΜ Λάρισας, αρχές Σεπτέμβρη.
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
Re: Sony HX800 3D LED-LCD Εντυπώσεις-Reviews-Σχόλια

το τσεκαρες με οργανο?απλά μου φαινεται παρα πολυ περιεργο,διοτι στη λιστα των πανελ ολες οι ΗΧ800 εχουν S-PVA και οι 40" και οι 46".Ο μονος 100% τροπος ειναι το service menu που φαινεται ο κωδικος του πανελ
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Sony HX800 3D LED-LCD Εντυπώσεις-Reviews-Σχόλια

Μα δεν χρειάζεται όργανο. Η χαρακτηριστική δομή εικονοστοιχείων της Sharp είναι πολύ εύκολα ορατή με γυμνό μάτι, αν πλησιάσεις κοντά στο πάνελ.

Εκτός κι αν άρχισαν να υιοθετούν αυτή την τεχνοτροπία και στην S-LCD ή και στα δύο ΜΜ είχαν κολλήσει λάθος ταμπελάκι στη συσκευή, η ΗΧ800 απ' ό,τι φαίνεται κυκλοφορεί και σε παρτίδα με UV2A...
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
εννοω το μεγεθυντικο οργανο για να βλεπεις τη δομη των pixels.Αλλά τελως παντων ενδιαφερον στοιχειο