Η γωνιά των SunwayLED/SunwayMan

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
παιδια καλημερα….δεν ξερω ποιος ξεκινησε αυτό τον τυπο των αναρτησεων αλλα μαζι με αλλα πολλα είναι ενας επιτυχημενος τροπος να δουελυουμε στο μικρο μας φορουμ….

Προζθες παρηγγειλα εναμ SunwayLED M10R...

Cree XR-E και δακτυλιδι επιλογης των Modes.
Από καιρο ειχα βαλει στο ματι έναν Jetbeam RPT-8 αλλα τοα φηνα λογω αφραγκιων….

Με χαλουσε βαβαια το ανοικονομητο μεγεθος (πολύ μεγαλος για τις τσεπες μου) αλλα μου αρεσε ότι εχει ΚΑΛΟ throw kai δυνατοτητα να δουλευει με μπταταριες 14500 (με μια επεκταση)

Αλλα μολις βγηκαν οι SunwayLED αρχισα να το ξανασκεφτομαι…

Λιγο το φινιρισμα, λιγο οι καθαροτερες γραμμες και πολύ περισσοτερο η τιμη, το κλιπ που σχεδον εξαφανιζει τον φακο στη τσεπη, το μαγνητικο δακτυλιδι που ακομα δεν εχω δειγμα τετοιου φακου στη συλλογη μου, αιντε και λιγο το Cree XR-E.

Εξαλου αν θα επρεπε να κανω την επιλογη μου θα πρπει να την εκανα γρηγορα πριν χαθει το XR-E από τα μικρα μοντελα. Τα νέα μοντελα του φακου με τις ΑΑ, το Μ10Α και το Μ20Α εχουν XPG....Και αν σας πω καλα τα 350 λουμενς OTF poy παορνω από τον τροποποιημενο μου Ultrafire A20 αλλα ρε παιδια πολύ floody....μετα τα 10-20 μετρα ειανι απογοητευτικος…

Το ζητημα είναι ότι την ψιλοεπαθα στην επιλογη μου χαχαχα!

Ο Μ20R και δεν εχει πολύ Throw, και κατά τον κατασκευαστη δεν δεχεται RCR μπαταριες.
Συν το ότι δεν προκειται να πουλησουν ξεχωριστα σωματα των M10A & M20A (αν και εναλλασονται μεταξυ τους)...χμ πανε τα σχεδια για ένα μικρουλι Lego...
εκτος και αν αγορασω και τους τρεις LOLOLOL!

Περισσοτερα όταν ερθει το πακετακι….σας ετοιμαζω πολύ Special φωτογραφιση….
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: η γωνια των SunwayLED/SunwayMan

αντε να τον δουμε και αυτον να ξερουμε τι γινετε. τον σκεφτομουν και εγω αλλα εχω τον RRT-0 ο οποιος για μενα ειναι το τοπ στην κατηγορια του.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
Re: η γωνια των SunwayLED/SunwayMan

αοο οσο φαινεται αν δεν σε ενοχλει το μεγεθος δεν χρειαζεται να πας αλλου....

εντωμεταξυ κανω λαθος οτι αρχισαν να εξαφανιζονται αυτοι με το xre r2?
 

satmatrix

Senior Member
17 June 2010
470
XANIA
Re: η γωνια των SunwayLED/SunwayMan

Και απο οτι φαινεται δεν βγαινει κατι αξιολογο να αντικαταστησει το XRE-R2
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
Re: η γωνια των SunwayLED/SunwayMan

Μini Review

igp6462.jpg


Ο φακος εχει το σωστο μεγεθος για το μια CR123, χωρις ιδιαιτερες καμπυλες. (θα ελεγα ότι ειναι σχεδιασμενος από αυστηρο γερμανο αυτοκινητοστη)
Το κλιπ είναι λιγο μεγαλουτσικο αλλα βολικο. Αυτό που μου αρεσε είναι ότι κρατα τον φαλο χαμηλα στη τσεπη, ετσι ώστε να φαινεται μονο ο διακοπτης.

Ο μαγνητικος δακτυλιος δουλευει αλλα λογω μεγεθους δεν μπορεις να τον χειριστεις ταυτοχρονα αυτον και τον διακοπτη με το ένα χερι. Η αισθηση είναι μετρια, δηλαδη ενώ καταλαβαινεις τα κλικ από σκαλα σε σκαλα, μην περιμενετε να τα ακουσει και ο διπλανος σου…

Επελεξα το μοντελο με το XR-E αντι του νεοτερου XP-G κυριως γιατι επιθυμω throw, ειδικα στα μικρα μεγεθη που το κατοπτρο δεν μπορει να κανει και πολλα πραγματα. Το τελευταιο είναι αρκετα βαθυ για τη διαμετρο του, αλλα μας τα χαλα λιγο η ισχυς του φακου για την επιτευξη εμβελειας…

Ο φακος διαφημιζεται στα 190 Λουμενς, αλλα οι μετρησεις και συγκρισεις μου μου λεν ότι αυτά είναι 150…. Αποδεκτα για έναν φακο EDC και με αντιτιμο την τελεια regulation με μια CR123. Μιλαμε για την απολυτη οριζοντια ευεθεια μεχρι τελους στα γραφηματα που εχουν κυκλοφορησει

Φωτο

igp6460.jpg


igp6459.jpg


igp6448.jpg


Από αριστερα: Rexlight 2.0 AA, Ultrafire A20, M10R, Akoray K102 AAA, Fenix L0D-CE, 18650....

igp6451.jpg


Αυτά προς το παρον, Κωστας
 

learner

Senior Member
15 January 2010
697
Re: η γωνια των SunwayLED/SunwayMan

Η 18650 μπαταρια ειναι χωρις προστασια; Η ειναι απο τις παλιες του aw;
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Re: η γωνια των SunwayLED/SunwayMan

Είναι ΙMR, δε χρειάζονται προστασία, έχουν πιο ασφαλή χημεία, είναι χαμηλότερης εσωτερικής αντίστασης, μπορούν να βγάλουν πιο πολύ ρεύμα, αλλά κρατάνε λιγότερο.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
Re: η γωνια των SunwayLED/SunwayMan

Και αχρηστες για τους συνηθισμενους φακους.....δεν ειδα καμμια διαφορα σε οσους εχω....ακομα και σε direct drive - pwm controled MCE.....

αλλα για εξωτικες μοντες με πολλαπλα LED ειναι απαραιτητες
 

learner

Senior Member
15 January 2010
697
Re: η γωνια των SunwayLED/SunwayMan

Αρα για τους μαμα φακους που εχουμε χρησιμοποιουμε τις μαυρες του aw ε;
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
http://www.illuminationgear.com/282682.html

καλός είναι και αυτός εδώ αξιόπιστος!Έχω αγοράσει από αυτόν, έχει σχεδόν τα ίδια με τον batteryjunction(γιατί φέρνουν κάποια που δε τα βρίσκεις αλλού) αλλά φθηνότερα και με λιγότερα μεταφορικά! Πρέπει να έχει και κουπόνι κάτι τέτοιο αλλά θέλει cpf id να δώσεις και να στο στείλει με πμ κάτι τέτοιο(!).
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
http://goinggear.com/index.php?main_page=product_info&cPath=14_117&products_id=2123

το ιδιο καλος και σωστα ταχυδρομικα

δεν ηθελα να το πω αλλα ο πρωτος μου απο το HKequipement ειχε λιγο ανεστιαστο Λεντ και ηταν ελαχιστα λιγοτερο φωτεινος απο τον δευτερο που τον πηρα απο goinggear. οταν ρωτησα την εταιρια απο που να τον απρω μου ειπαν σε κατι περιεργα εγγλεζικα οτι θα εχω πιθαννα προβληαμτα εγγυησης αν τον επαιρνα απο HKequipement και οχι το batteryjunction