HDMI 1,3 - HDMI 1,4

takisspanos

AVClub Enthusiast
4 November 2007
851
Ρέα Δροσιά
Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς ακριβώς τις διαφορές των HDMI 1,3 και 1,4. Έχω αγοράσει τηλεόραση 3D, Blue Ray 3D αλλά ο ενισχυτής μου δεν έχει HDMI 1,4. Παίζει κανονικά τα 3D αν πάρω ενισχυτή 3D τι παραπάνω θα έχω.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
http://www.hdmi.org/manufacturer/hdmi_1_4/index.aspx

Για να δεις υλικό 3D θα πρέπει να συνδέσεις το player απ' ευθείας στην τηλεόραση. Για να κάνεις σύνδεση μέσω ενισχυτή, θα πρέπει αυτός να διαθέτει HDMI 1.4 για να δεις 3D στην τηλεόρασή σου.
 

takisspanos

AVClub Enthusiast
4 November 2007
851
Ρέα Δροσιά
Κώστα μου θα σε διαψεύσω , δεν έχω 3D Blue Ray δισκάκι αλλά έβαλα στην USB του 3D Blue Ray αρχεία 3D και τα έπαιξε κανονικά με καλώδιο HDMI 1,3 και τον ONKYO 5007 που δεν είναι 3D. Αυτό που κατάλαβα είναι πως το 1,4 θα μπορεί να παρέχει και τις πληροφορίες της Ethernet σε όλα τα μηχανήματα εφόσον δίνω σε ένα από αυτά , επίσης δίνει και ένα κανάλι audio επιστροφή . Όλα αυτά όμως γιατί τα ονομάζουν 3D. Κάπου αλλού διάβασα πως με το 1,3 δεν θα παίρνουμε 1080p αλλά 1080i.
Υπάρχει κάποιος να μας εξήγηση τι ακριβώς συμβαίνει, αλλά να ξέρει και να έχει δοκιμάσει όλα αυτά.
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Τακούλη 2 πράγματα μου έρχονται στο μυαλο. α) όπως μου έχεις πεί η τηλεόραση σου μετατρέπει το 2d σε 3d. άρα πήρε 2d σήμα από τον ΟΝΚΥΟ και έκανε την μετατροπή και β) μήπως (με μεγάλη επιφύλαξη το λέω) να έχεις τις HDMI του ΟΝΚΥΟ σε passthrough λειτουργία και να επέτρεψε στο σήμα να περάσει (ίσως και με την τελευταία αναβάθμιση που έκανες στον ΟΝΚΥΟ να το επιτρέπει αυτό).
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Διανομείς HDMI 1.3 που βασίζονται στο ζεύγος Sil9134/Sil9135 της Silicon Image, μπορούν να περάσουν το σήμα 3D χωρίς πρόβλημα (σε μερικές συσκευές ίσως χρειαστεί κάποιο firmware update για τον επεξεργαστή εικόνας και όχι για τις θύρες). Τα τσιπάκια 1.3 των NXP, TI και Analog Devices όμως, δεν παρέχουν τέτοια δυνατότητα...
 

takisspanos

AVClub Enthusiast
4 November 2007
851
Ρέα Δροσιά
Διανομείς HDMI 1.3 που βασίζονται στο ζεύγος Sil9134/Sil9135 της Silicon Image, μπορούν να περάσουν το σήμα 3D χωρίς πρόβλημα (σε μερικές συσκευές ίσως χρειαστεί κάποιο firmware update για τον επεξεργαστή εικόνας και όχι για τις θύρες). Τα τσιπάκια 1.3 των NXP, TI και Analog Devices όμως, δεν παρέχουν τέτοια δυνατότητα...
Μιλάς για τα μηχανήματα και όχι για το καλώδιο ;;; Το καλώδιο περνά κανονικά το 3D γιατί από τον Dreambox βλέπω 3D κανάλια με 1.3 καλώδιο , όλα μου τα καλώδια έτσι και αλλιώς είναι 1,3 και βλέπω από παντού κανονικά 3D.
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Μιλάς για τα μηχανήματα και όχι για το καλώδιο ;;; Το καλώδιο περνά κανονικά το 3D γιατί από τον Dreambox βλέπω 3D κανάλια με 1.3 καλώδιο , όλα μου τα καλώδια έτσι και αλλιώς είναι 1,3 και βλέπω από παντού κανονικά 3D.

Παιδια να ξεκαθαρισουμε μερικα πραγματα για να μην μπερδευομαστε.
1. Κατα αρχην ενας ενισχυτης που ειναι 1.3 μπορει να περασει σημα 3D απο ενα 3D blu ray στην 3D τηλεοραση αρκει αυτα να ειναι high speed.
2. Εαν εχουμε ενα 3D blu ray player που συνδεεται με εναν ενισχυτη 1.3 ο οποιος με τη σειρα του συνδεεται με μια τηλεοραση 3D θα περασει κανονικα το σημα του απο τον ενισχυτη στη τηλεοραση (με high speed 1.3 καλωδια) αλλα δεν μπορει να περασει σημα ηχου HD (DTS HD or DD HD).
3. H συνδεση με καλωδιο 1.4 ενος blu ray 3D player με εναν ενισχυτη με HDMI 1.4 περναει την bitstream πληροφορια HD ηχου ταυτοχρονα με την εικονα 3D.
Προσεξτε εδω μιλαμε για blu ray 3D προδιαγραφες δηλαδη 1080 γραμμες χ 2 μια για καθε ματι.
Ο φιλος μας που βλεπει 3D μεσω dreambox η απο οποιονδηποτε αλλο δορυφορικο δεκτη HD δεν εχει κανενα προβλημα στην αλυσιδα του που ειναι 1.3 διοτι εδω δεν τηρουνται οι προδιαγραφες 3D bluray. Εχουμε μια κανονικη δορυφορικη μεταδοση με 1080 γραμμες αλλα ταυτοχρονα και για τα 2 ματια δηλαδη οι μονες γραμμες για το ενα ματι και οι ζυγες για το αλλο ωστε το συνολο να ειναι 1080. Περαν τουτου εχουμε και φορματ side by side στην προβολη την οποια η 3D τηλεοραση θα λαβει και θα διαχειριστει αναλογα.
Με λιγα λογια η δορυφορικη 3D μεταδοση δεν διαφερει σε τιποτα απο μια απλη δορυφορικη μεταδοση υψηλης ευκρινειας γι αυτο και δεν εχουμε αναγκη τα καλωδια 1.4 Ταυτοχρονα ενας αλλος λογος ειναι οτι λογω μεγαλου bandwidth δεν εχουμε πληροφορια ηχου υψηλης ευκρινειας αλλα συμπιεσμενο ηχο DD 5.1
Nikos
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Μιλάς για τα μηχανήματα και όχι για το καλώδιο ;;; Το καλώδιο περνά κανονικά το 3D γιατί από τον Dreambox βλέπω 3D κανάλια με 1.3 καλώδιο , όλα μου τα καλώδια έτσι και αλλιώς είναι 1,3 και βλέπω από παντού κανονικά 3D.

Φυσικά και αναφέρομαι στα τσιπ HDMI transmitter/receiver που ανευρίσκονται στους ενισχυτές ή σε HDMI switchers.

Με τα καλώδια δεν υπάρχει κάποιο θέμα. Ένα καλώδιο High Speed HDMI 1.3 (ή αλλιώς category 2) υποστηρίζει όλα τα χαρακτηριστικά του 1.4, εκτός του καναλιού ethernet...
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό με τις δύο τεχνολογίες αυτές.

Έχω ενισχυτή με 1,4 και player με 1,3
Τι καλλώδιο πρέπει να πάρω? Το 1,4 θα παίζει ώστε να το έχω και για αργότερα? Η πρέπει να πάρω αναγκαστικά 1,3 (λόγω του player).?

Ευχαριστώ.
 
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό με τις δύο τεχνολογίες αυτές.

Έχω ενισχυτή με 1,4 και player με 1,3
Τι καλλώδιο πρέπει να πάρω? Το 1,4 θα παίζει ώστε να το έχω και για αργότερα? Η πρέπει να πάρω αναγκαστικά 1,3 (λόγω του player).?

Ευχαριστώ.

Το 1,4 καλύπτει και τις ανάγκες του 1,3 χωρίς να υπάρχει δέσμευση απο το Player.
 

takisspanos

AVClub Enthusiast
4 November 2007
851
Ρέα Δροσιά
Να σε ρωτήσω φίλε ilise αν με το 1,3 συνδέσω και μια οπτική ίνα ή ψηφιακή είσοδο, δεν θα πάρω κανονικά το σήμα ήχου HD (DTS HD or DD HD) ;;;;
 

takisspanos

AVClub Enthusiast
4 November 2007
851
Ρέα Δροσιά
Και όμως δοκίμασα με αρχεία mkv στην USB του Blue Ray και παίζει το 1,3 κανονικά DTS ήχο.
Επίσης ο Dreambox με Component (RGB) συνδεδεμένος στον ενισχυτή και από εκεί με HDMI 1,3 μου δίνει κανονικά 3D εικόνα.
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Απάντηση: Re: HDMI 1,3 - HDMI 1,4

Να σε ρωτήσω φίλε ilise αν με το 1,3 συνδέσω και μια οπτική ίνα ή ψηφιακή είσοδο, δεν θα πάρω κανονικά το σήμα ήχου HD (DTS HD or DD HD) ;;;;

Από την οπτική ή την ομοαξονικη δεν θα πάρεις HD ήχο. Αν θα γινόταν δεν θα είχες κανένα λόγο να διώξεις τους παλιούς ενισχυτές.
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Να σε ρωτήσω φίλε ilise αν με το 1,3 συνδέσω και μια οπτική ίνα ή ψηφιακή είσοδο, δεν θα πάρω κανονικά το σήμα ήχου HD (DTS HD or DD HD) ;;;;

ΟΧΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ.
Για να παρουμε εικονα 3D + ηχο DD HD or DTS HD απο ενα 3D bluray 3D (το οποιο εχει μονο μια εξοδο HDMI 1.4) πρεπει να συνδεσουμε το player με εναν ενισχυτη 1.4 και καλωδιο 1.4 και καθαρισαμε.

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ
ME οπτική ίνα ή ψηφιακή είσοδο θα παρουμε το παλιο κλασικο DTS or DD.
1. Για να παρουμε τα φορματ ηχου υψηλης αναλυσης θα πρεπει εφοσων εχουμε κλασσικο bluray player να συνδεθει αναγκαστικα με 1.3 καλωδιο σε 1.3 η 1.4 ενισχυτη.
2. ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ Αν το player ειναι 3D και ο ενισχυτης ειναι 1.4 για να παρουμε τα φορματ ηχου υψηλης αναλυσης θα πρεπει η συνδεση τους να γινει αναγκαστικα με 1.4 καλωδιο.
3. Αν το player ειναι 3D και ο ενισχυτης ειναι 1.3 ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ παρουμε τα φορματ ηχου υψηλης αναλυσης. To HDMI (1,3 or 1,4) καλωδιο απο το player 3D μπορει να μεταφερει μονο την 3D πληροφορια εικονας και αναλογα με τον ενισχυτη μονο stereo (ειδικα αν ο ενισχυτης ειναι σε mode amp+tv).
Aν ο ενισχυτης ειναι σε mode amp τοτε υπαρχει η δυνατοτητα μεταφορας του κλασικου συμπιεσμενου ηχου που ξερουμε DTS 5.1 or DD 5.1 (ακριβως οπως με οπτική ίνα ή ψηφιακή είσοδο coaxial)
Η μονη περιπτωση να παρουμε ηχο υψηλης αναλυσης απο ενα blu ray 3D και ενα ενισχυτη 1.3 ΕΙΝΑΙ η περιπτωση του panasonic 3D player BT300 το οποιο αντιθετα με ολα τα μεχρι στιγμης κυκλοφορουντα 3D players διαθετει 2 εξοδους HDMI, μια HDMI 1,4 + μια HDMI 1,3.
Οποτε τι κανουμε?
Συνδεουμε την εξοδο HDMI 1.4 του player με καλωδιο 1.4 στην αντιστοιχη εισοδο 1.4 3D τηλεοραση μας και παιρνουμε την 3D εικονα και stereo και για να παρουμε τον ηχο υψηλης αναλυσης συνδεουμε με καλωδιο 1.3 την αλλη εξοδο HDMI 1.3 του panasonic με καλωδιο 1.3 σε οποια εισοδο HDMI του 1.3 ενισχυτη μας.
Νικος
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Και όμως δοκίμασα με αρχεία mkv στην USB του Blue Ray και παίζει το 1,3 κανονικά DTS ήχο.
Επίσης ο Dreambox με Component (RGB) συνδεδεμένος στον ενισχυτή και από εκεί με HDMI 1,3 μου δίνει κανονικά 3D εικόνα.

Διαβασε πιο πανω τι εγραψα,
To δορυφορικο 3D δεν εχει καμμια σχεση με τις προδιαγραφες του blu ray3D ειναι σαν μια κλασσικη εκπομπη υψηλης ευκρινειας γι αυτο και δεν εχεις προβλημα με τα καλωδια σου και το παρων συστημα σου,
Νικος
 

takisspanos

AVClub Enthusiast
4 November 2007
851
Ρέα Δροσιά
Δηλαδή μπορούμε με ενισχυτή και καλώδιο 1,3 να έχουμε 3D ταινία με το παλαιό καλό DTS ,άρα μια χαρά για μένα δεν μου χρειάζεται να αλλάξω τον Onkyo 5007 για 3D ενισχυτής , δεν σκοπεύω να δώσω ένα κάρο χρήματα πάλι για καινούργιο AV.
Δεδομένου ότι το καινούργιο φορματ DTS HD θα το δούμε στα καινούργια δισκάκια 3D όταν βγουν, δεν ξέρουμε μετά από πόσον καιρό, επίσης δεν ξέρω πόσο διάφορα θα έχει το DTS από το DTS HD.
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Δηλαδή μπορούμε με ενισχυτή και καλώδιο 1,3 να έχουμε 3D ταινία με το παλαιό καλό DTS ,άρα μια χαρά για μένα δεν μου χρειάζεται να αλλάξω τον Onkyo 5007 για 3D ενισχυτής , δεν σκοπεύω να δώσω ένα κάρο χρήματα πάλι για καινούργιο AV.
Δεδομένου ότι το καινούργιο φορματ DTS HD θα το δούμε στα καινούργια δισκάκια 3D όταν βγουν, δεν ξέρουμε μετά από πόσον καιρό, επίσης δεν ξέρω πόσο διάφορα θα έχει το DTS από το DTS HD.

Ναι μπορεις μια χαρα αρκει τα καλωδια 1.3 που εχεις να ειναι high speed.
To DTS or DD ειναι συμπιεσμενα φορματ ηχου. Υποτιθεται οτι τα αδελφακια τους υψλης αναλυσης DTS HD & DD HD ειναι ασυμπιεστα αρα εχουν μεγαλυτερη δυναμικη περιοχη και ευρος. Στα αυτικα μου ακουγονται καλυτερα αλλα οχι δραματικα καλυτερα.
Νικος