ZebraLight - H51 Headlamp

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Έφτασε επιτέλους μετα απο μεγαααααλη αναμονή!

h51main800800.jpg


Ιστοσελίδα προϊόντος

http://www.zebralight.com/H51-Headlamp-AA-200Lm_p_37.html

Εν τάχει copy paste τα specs :

LED: Cree XP-G Cool White (color temperature 6100-6500K)

User Selectable Modes: 3 (High, Medium and Low). Each mode can be configured to one of the two sub-levels.
Light Output

* High: H1 200 Lm (0.9 hrs) or H2 100 Lm (2.1 hrs)
* Medium: M1 30 Lm (12 hrs) or M2 8 Lm (39 hrs)
* Low: L1 2.5 Lm (3 days) or L2 0.2 Lm (19 days)
* Light output are out the front (OTF) values. Runtime tests are done using Sanyo 2000mAh Eneloop AA batteries.


Voltages: 0.7V - 2.5V

Battery: One 1.5V AA (NiMH, lithium or alkaline). 14500 Li-ion batteries are not supported. Batteries are not included in the package.

Parasitic Drain: Negligible (equivalent to 16 years)
Beam Type
* 80° spill beam spread
* 11° (3.8 feet at 20 feet) hot spot

Διαστάσεις

* Diameter: 0.90 inch (23 mm)
* Length: 3.2 inch (81 mm)

Βάρος

* 35.8 gram
* 61.9 gram with an Eneloop AA
* 84.9 gram with an Eneloop AA and headband

Χαρ/κα:

* Electronic soft-touch switch, with a 200,000 cycle operating life
* Smart user interface provides fast and easy access to all brightness levels
* Precision machined unibody casing from premium grade Alcoa aluminum bar stock
* Proprietary heat sinking design bonds the LED board directly to the unibody aluminum casing, providing unblocked thermal paths to over 94% of the surface area.
* Durable natural hard anodized finish (Type III Class I)
* SCHOTT ultra clear lens with anti-reflection coatings on both sides
* Orange peel textured reflector
* Glow In The Dark (GITD) silicone ring near the tail cap
* Battery power can be locked out by slightly unscrewing the tailcap to prevent unwanted activations or parasitic drain
* Waterproof to IPX8 (1 meter 30 minutes)

Πρώτες εντυπώσεις:

Aναμεικτα τα συναισθήματα καθώς δεν περίμενα να ερθει απο China. Ειχα την εντυπωση οτι καπου ειδα αποστολη μεσω USPS.... (ουτε καν σε κλειστη retail συσκευασία δεν ηταν!!!)
Ευτυχώς εχει μεσα ανταλακτικά orings και ενα κλιπ τσέπης!!

Αυτα απο γκρίνια στο δια ταυτα τώρα, η ποιοτητα κατασκευής ειναι πάρα πολυ καλή αλλα οχι ετη φωτός απο κατι αλλα china του DΧ. To ζουμι -φανταζομαι- ειναι στο ηλεκτρ(ον)ικο κύκλωμα αλλα αυτο θα το δούμε εν καιρό.

Εβαλα γρήγορα μια μπαταρία AA και τον ανοιγω.... προβληματιστικα αμέσως με τα Modes και το setup αυτων. Μαλλον υπαρχει γενικοτερα απο οτι διαβάζω "θεμα" στο τροπο λειτουργιας και χρειάζεται προσαρμογη και αρκετη υπομονή. Not user friendly η πρώτη εικονα, ειδικά για χρήση στο βουνό οπου τα πράγματα πρέπει να είναι απλά και οχι να γινεσαι clicker-master (ειδικα αν φορας και γάντια τον χειμώνα..)

Απο φως καλα τα πάει με ομοιομορφη δέσμη αλλά μου φάνηκε λίγο πρασινωπό (!) το χρώμα παρόλο που περίμενα να μπλεδίζει. Θέλω να δοκιμάσω αλλες μπαταριες γιατι αυτες που ειχα προχειρες δεν ηταν ΟΚ (στην χαμηλή σκάλα το led αναβοσβήνει!) και σε συγκριση ΑΒ με εναν φθηνο κινέζικο με ενα στοιχειο 14500 απογοητεύτικα με το νεο απόκτημα. Θα επανέλθω εδώ ομως, ολα ειναι ρευστά.

Το headband πολυ μακαλο σαν αισθηση και γενικά δεν ειναι πολυ ογκώδης σαν σύνολο οπως τον περίμενα αρχικά.
Απο βάρος ειναι ΟΚ αλλα θα δειξει η πορεια ποσες ανταλλακτικες μπαταρίες πρέπει να έχω μαζί μου...

Περισσότερα μετά απο αυτο το ΣΚ που θα τεσταριστεί στον Κιθαιρώνα.
 
Last edited:

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
παρε eneloop μαζι. Εγω εχω 2 απο δαυτους αλλα με μπαταρια aw123. Δεν εχω προβλημα με τον φωτισμο οπως λες. Αλλα οταν πρασινιζει εμενα μου αρεσει. Και απο οτι βλεπω ειναι 6000κ ειπες. αρα επρεπε να μπλεδιζει. Παντος εισαι τυχερος που δεν μπλεδιζει. Μπορει βεβαια να σου εβαλαν την warm εκδοση. Δεν ξερω κοιταξε το αν σε ενοχλει το πρασινοπο.

απο πλευρας ηλεκτρονικων ειναι καλος εμενα δεν με εχει αφησει. Οταν το εχει βεβαια στην μεγαλη σκαλα θελεις μπαταριες αυτο ειναι σιγουρο.Αλλα στην μικρη που σε ενδιαφερει θα σου αρεσει.

Απο θεμα βαρους εναι ελαφρυς. Απο θεμα φορητοτητας παρα πολυ καλος.

Απο θεμα αξιοπιστιας τον εχω και τον δουλευω πανω απο 6 μηνες τωρα.

Οσο αφορα τον user interface εδω εχεις ενα δικιο πρεπει λιγο να παιξεις μαζι του. Αλλα απο την στιγμη που καταλαβεις τι κανει νομιζω πως δεν θα ειναι προβλημα.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,181
για δες το review για τον SC51 του selfbuilt τι γινεται με τα ηλεκτρονικα.....

τους πατησαν τους Fenix αυτη τη φορα!

Ετοιμαζομαι και εγω για μια -501
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,181
Re: Απάντηση: ZebraLight - H51 Headlamp

να μοιυ βγαλεις μια φωτο σαν αυτη που εβαλα εγω....μετο φακο κατω στο πατωμα για να φαινεται η δεσμη....
thanks!
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Μολις εσκασε μυτη αλλο ενα πακετο απο zebralight (china πάντα)
Εκπληκτος (αφου δε περιμενα κατι αλλο) το ανοιγω και βλεπω μια βάση στηριξης του φακού στο headband αλλα απο "glow in the dark" υλικο!!!
Φυσικά θα βάλω αυτη επάνω να δω για ποσο αντέχει ο αυτοφωτισμός..
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
εγω του εμπιστευομαι πολυ τους zebralight.

Περιμενουμε νεα απο καμια πορεια ή αναβαση σου.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: ZebraLight - H51 Headlamp

εγω του εμπιστευομαι πολυ τους zebralight.

Περιμενουμε νεα απο καμια πορεια ή αναβαση σου.

Χθές εβαλα eneloop για να τραβηξω φωτο που ζητησε ο kospap και αρχισα να παιζω με τα modes.
Ψιλοσυνηθίζονται αλλα θα προτιμουσα κατι ποιο απλο. Απο φως τα πραγματα εγιναν πολυ καλυτερα μιας και η αρχική μπαταρία που έβαλα ηταν πεθαμενη απο οτι αποδείχθηκε. Πολυ φως στην μεγάλη σκάλα, αχρειαστο για μενα στο πεδιο. Η μεσαια σκαλα στην μικρη της ρυθμιση ειναι μια χαρά για γενικη χρήση ενω η μικρη σκάλα στην μεγαλη της ρυθμιση για ψαχουλεμα στην σκηνη οτι πρέπει.
Περισσοτερα απο δευτερα αφου γυρισω απο Κιθαιρώνα.
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
τα modes οντως ειναι λιγο καπως αλλα και θεμα συνηθειας. Το καλο ειναι οτι εχει 3 σκαλες με 2 διαβαθμησεις η καθε μια που κανει το φακο πιο ευελικτο. Ποιο απλο θα τον ηθελα και εγω. ελπιζω στο μελλον να κανουν κατι καλυτερο για αυτο.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Γυρισαμε απο Κιθαιρώνα, αν και ηταν μονο μια η διανυκτερευση στο υπαιθρο με φουλ ομίχλη, περιοριστικα στην χρηση των Mode και ελαχιστα στην φωτεινότητα.

H εναλλαγη των modes συνιθιζεται μετα πολυ λιγη χρήση αλλα παραμένει πονεμένη ιστορία. Παρατήρησα οτι με 1 ακαριαιο κλικ ο φακος ανοιγει στην μεγαλη σκαλα (σε οποιο απο τα 2 modes το εχεις ρυθμισει) ενω αν το 1 κλικ εχει μερικα ms μεγαλυτερη διαρκεια τοτε ανοιγει στην μικρη σκάλα. Βασικα θα το προτιμουσα αναποδα γιατι το να πετυχεις την μικρη (και ουσιαστικά χρησιμη σκαλα) πρεπει να εισαι ταχυδακτυλουργος η να εχεις υπομονη μεγαλη να κανεις κυκλο τις σκαλες αφου θα ανοιξει στην μεγάλη πρώτα.

Και τις 3 σκάλες τις ρύθμισα στην μικρή τους φωτεινότητα εκτος απο την μικρή. Ειδικα η ποιο φωτεινη σκάλα ειναι περιττη για το 95% χρήσης. Τοσο πολυ περιττη που θα προτιμουσα να την έχει με καποιο συνδυσμό κλικ ωστε να μην υπάρχει στον κύκλο. Η διαφορά μεταξυ των 2 επιλογων στην μεγάλη σκάλα αμηλητέα και μονο μπαταρια ρουφάει στα 200 lumens χωρις να εχουμε ουσιαστικη διαφορά.

Βασει των παραπάνω θα ήθελα να εχει 2 ρυθμιζόμενες σκάλες
Low 0.3 / 2.5
High 25 / 140
Με 1 κλικ να ανοίγει στο Low, ενα παρατεταμενο στο high.
Θα ηταν άριστος έτσι, βολικότατος και εύχρηστος.

Κατα τα αλλα ανθεκτικότατος, η glow in the dark βάση χρησιμοτατη για να μην ψαχνεις στα τυφλα τον φακό αλλα και να δινεις το στιγμα σου στο σκοτάδι! και το headband Καθολου κουραστικό. Η αυτονομια του δε με πειραξε (ενα βραδυ ηταν αυτο μονο) και σίγουρα ασφαλη συμπερασματα για την γενικη εικονα του θα βγαλω με τις επομενες εξορμήσεις.

Συνοπτικά αξιζει τα παραπανω χρήματα δινει οτι υπόσχεται αλλα δεν τον συστήνω σε καποιον που θα τον δουλευει πολυ συχνά (πολλα συνεχομενα ανοιξε - κλεισε) λογω της πολυπλοκότητας των mode του.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,181
Re: Απάντηση: ZebraLight - H51 Headlamp

Παιδια να ενα τζιφακι



φραπε ευχαριστω...
 

learner

Senior Member
15 January 2010
697
Σκεφτομουν να κανω μια αγορα φακου για το κεφαλι (headlamp) για να το χρησιμοποιω κυριως για ψαρεμα το βραδυ (...στην ουσια ψαχνομαι μαλλον παλι για νεο φακο και κοιταω για δικαιολογιες).
Να παρω κανα της zebralight ή κανα φτηνοπραμα απο ebay σαν αυτο :
http://cgi.ebay.com/19-LED-WATERPRO...856?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3efcdc6240

Ποια η γνωμη σας. Η διαφορα κοστους τεραστια. Παιρνεις απο τους φθηνους εναν, τον κρατας κανα μηνα και τον πετας μετα που λεει ο λογος και δεν το λυπασε. Αλλα θα ελεγα με τραβαει προς zebralight.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Τι ανάγκες έχεις από φωτισμό στο ψάρεμα?
Για μένα βρες ενα καλο petzl γύρω στα 30Ε+ και θα τον έχεις για πολύ καιρό.
Ο zebralight είναι καλό εργαλείο αλλά λίγο δύστροπο στην συχνή χρήση άνοιξε-κλείσε.
Η αυτονομία είναι ένα θέμα αλλά σε ελεγχόμενο πεδίο (σχεδόν) θα βρίσκεσαι οπότε μικρό το κακό.

Η κινεζιά του ebay ειναι της κυριακής χαρά και της δευτέρας λύπη. Οχι ότι δε θα κάνει δουλειά απλά σύντομα θα θες κάτι καλύτερο (αν δεν έχει χαλάσει μέχρι τότε).
 
Last edited:

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Ναι οκ, πάντως εγώ όπως είπα ότι είναι λίγο σπαστικός ο κύκλος άνοιξε - κλείσε - βρες την φωτεινότητα που θες κάθε φορά... κατά τα άλλα μια χαρά αν μπορείς να έχεις εφεδρικά στοιχεία cr123 μαζί σου.
 

learner

Senior Member
15 January 2010
697
Re: Απάντηση: ZebraLight - H51 Headlamp

Ναι οκ, πάντως εγώ όπως είπα ότι είναι λίγο σπαστικός ο κύκλος άνοιξε - κλείσε - βρες την φωτεινότητα που θες κάθε φορά... κατά τα άλλα μια χαρά αν μπορείς να έχεις εφεδρικά στοιχεία cr123 μαζί σου.

Απο οσο καταλαβα δεν εχει δηλαδη μνημη (memorize) της τελευταιας επιλογης ε;