Philips 58PFL9955H Cinema 21:9 3D : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Τα παιδια παρελαβαν την 9705Η αντε τωρα να ερθει και η σειρα μου,
Δεν περιμενουμε διαθεσιμοτητα ωστοσο πριν το τελος Σεπτεμβριου.
ΔΕν κρατιεμαι!:violent-smiley-030:
Νικος
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Re: 58PFL9955H Philips cinema 21:9 3D

καλώς να σου ερθει.
Μου αρέσει η προσύλωση σου σε αυτό το είδος τβ. Αναμένουμε τις εντυπώσεις σου.

Ευχαριστω μολις ερθει θα την σκισω και θα σας πω οτι βλεπω και οτι θελετε να μαθετε.
Ειμαι υπερευτυχης με την ποιοτητα εικονας και την απολαυση που μου προσφερει στις ταινιες η πρωτη μου cinema οποτε παμε για 3D αναβαθμιση!
H αλλη κρεμαστηκε στον τοιχο και παιδια βλεπω απο αποσταση 2 περιπου μετρων. Ολα τα λεφτα πραγματικος κινηματογραφος. Την εχω συνδεδεμενη με την ηχομπαρα της philips 8940 και με blu ray player 9100 της εταιριας. Το δευτερο cinema room μου εγινε πραγματικοτητα!:rofl:
Νικος
 

kalogiannis63

New member
5 May 2010
38
Nικο σημερα παραγγειλα το blu ray της philips 9500[358e] που θα τηνπαντρεψω με την 56pfl9954,για αμετρητες θεασεις.ποιες διαφορες λες να υπαρχουν με την 56 εκτος απο οτι η καινουργια ειναι led,3d,2 inτζες παραπανω.. ..
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Nικο σημερα παραγγειλα το blu ray της philips 9500[358e] που θα τηνπαντρεψω με την 56pfl9954,για αμετρητες θεασεις.ποιες διαφορες λες να υπαρχουν με την 56 εκτος απο οτι η καινουργια ειναι led,3d,2 inτζες παραπανω.. ..

Με το καλο καλοριζικο και καλοθεατο,
Ειναι αχτυπητο, να το χαιρεσαι,
Λοιπον οι διαφορες ειναι βασικες και λιγοτερο βασικες
1. Led pro & bright pro new engines
2. Clear LCD 400 HZ (with scanning backlight)
3. 3D με ενσωματωμενο transmitter συγχρωνισμου,
4. Νεo Νετ TV το οποιο προβαλεται πλεον ταυτοχρονα με εικονα απο καναλι (Multiview)
5. Δυνατοτητα παραγγελιας ταινιας online και θεαση της μεσω εγγραφης της σε αποσπομενη μνημη SD
6. Wifi media connect λογισμικο που μεταφερει την οθονη του υπολογιστη σου στην οθονη της τηλεορασης
7. Δορυφορικος δεκτης (δεν βλεπω τον λογο αλλα εβαλαν και τετοιο)

PS Δουλεψε το Net tv στη δικη σου θα σε ενθουσιασει
Νικος
 

knick

AVClub Enthusiast
28 September 2010
991
Citizen of the world
Παιδιά, γεια σε ολους
Ειμαι νεος στο ΑVCLUB και ενδιαφερομαι σοβαρά για την 58PFL9955H. H αληθεια ειναι οτι ταλαντευομαι μεταξύ αυτης και της Samsung UE65C8000 που ανακοινωθηκε προσφατα αλλα ειναι αγνωστο αν και ποτε θα ερθει στην Ελλάδα (στην αντιπροσωπεία έτσι μου ειπαν οτι δεν ξερουν τιποτα σχετικο).
Επειδη λοιπον η PHILIPS φαινεται να ειναι πιο κοντα σε κυκλοφορία (εξ αλλου το Ελληνικο site της Philips την διαφημιζει κανονικά, διατιθεται μαλιστα και για download και το επισημο manual στα Ελληνικά), αποφασισα να στειλω e-mail ρωτωντας χρονο διαθεσης και τιμη. Η απαντηση τους (μεσα σε 1 μερα) ήταν


"Αγαπητέ κύριε ......

Σας ευχαριστούµε για την επιστολή σας σχετικά µε το 58PFL9955H

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι για την ώρα δεν υπάρχει καμία πληροφορία σχετικά με την κυκλοφορία του συγκεκριμένου προϊόντος.


Για περισσότερες πληροφορίες µην διστάσετε να επικοινωνήσετε εκ νέου µαζί µας αναφέροντας τον αριθµό αρχείου πελάτη, xxxxxxxxxxxx

Με φιλικούς χαιρετισµούς,

PHILIPS Τµήµα Εξυπηρέτησης Πελατών"



Aυτα, και βλέπουμε.
Θα επανελθω με ερωτησεις σχετικα με την 21:9 56'' για όσους την εχουν.
Ευχαριστώ
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Παιδιά, γεια σε ολους
Ειμαι νεος στο ΑVCLUB και ενδιαφερομαι σοβαρά για την 58PFL9955H. H αληθεια ειναι οτι ταλαντευομαι μεταξύ αυτης και της Samsung UE65C8000 που ανακοινωθηκε προσφατα αλλα ειναι αγνωστο αν και ποτε θα ερθει στην Ελλάδα (στην αντιπροσωπεία έτσι μου ειπαν οτι δεν ξερουν τιποτα σχετικο).
Επειδη λοιπον η PHILIPS φαινεται να ειναι πιο κοντα σε κυκλοφορία (εξ αλλου το Ελληνικο site της Philips την διαφημιζει κανονικά, διατιθεται μαλιστα και για download και το επισημο manual στα Ελληνικά), αποφασισα να στειλω e-mail ρωτωντας χρονο διαθεσης και τιμη. Η απαντηση τους (μεσα σε 1 μερα) ήταν


"Αγαπητέ κύριε ......

Σας ευχαριστούµε για την επιστολή σας σχετικά µε το 58PFL9955H

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι για την ώρα δεν υπάρχει καμία πληροφορία σχετικά με την κυκλοφορία του συγκεκριμένου προϊόντος.


Για περισσότερες πληροφορίες µην διστάσετε να επικοινωνήσετε εκ νέου µαζί µας αναφέροντας τον αριθµό αρχείου πελάτη, xxxxxxxxxxxx

Με φιλικούς χαιρετισµούς,

PHILIPS Τµήµα Εξυπηρέτησης Πελατών"



Aυτα, και βλέπουμε.
Θα επανελθω με ερωτησεις σχετικα με την 21:9 56'' για όσους την εχουν.
Ευχαριστώ

Την περιμενω και γω, θα περιμενω μεχρι το τελος του μηνα που επισημως θα εσκαγε μυτη και θα επικοινωνησω με τον διευθυντη marketing στην Αθηνα να μαθω ημερομηνια διαθεσης. Κανενα καταστημα δεν θα εχει διαθεσιμοτητα αν δεν ελθουν κομματια στην κεντρικη αποθηκη της philips στην Αθηνα.
Θα σε ειδοποιησω μολις μαθω οτιδηποτε νεοτερο.
Νικος
 

knick

AVClub Enthusiast
28 September 2010
991
Citizen of the world
Νικο, ευχαριστώ για την απαντηση και ανταποκριση σου.

Το ευχάριστο ειναι οτι υπάρχουν φρέσκα και καλά νέα:
σήμερα έγινε το Philips Press Autumn Event 2010 οπου ανακοινωθηκε και επισημα η κυκλοφορία της 58PFL9955Η 21:9 από αρχές Οκτωβρίου και μετά, οπως επίσης και το νέο 3D BD Player series 9000 για την ίδια χρονική περίοδο.

Η αναμονή φαίνεται πως φτάνει στο τέλος της.
Aν έλεγαν και κάτι για τις επίσημες τιμές...
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Νικο, ευχαριστώ για την απαντηση και ανταποκριση σου.

Το ευχάριστο ειναι οτι υπάρχουν φρέσκα και καλά νέα:
σήμερα έγινε το Philips Press Autumn Event 2010 οπου ανακοινωθηκε και επισημα η κυκλοφορία της 58PFL9955Η 21:9 από αρχές Οκτωβρίου και μετά, οπως επίσης και το νέο 3D BD Player series 9000 για την ίδια χρονική περίοδο.

Η αναμονή φαίνεται πως φτάνει στο τέλος της.
Aν έλεγαν και κάτι για τις επίσημες τιμές...

Πολυ καλο το νεο οντως,
Οσον αφορα το BD player μαλλον μιλαμε για το 9600 και μαλλον θα εχει λιγο κατω απο τα 380 ευρω. Οσο για την επισημη τιμη διαθεσης της 21:9 εκει ακουγεται οτι θα ειναι απο 4000-4200 ευρω αλλα καποιοι στην IFA ελεγαν οτι σκεπτονται η τιμη να ειναι κατω απο 4000. Θα δειξει κοντα ειμαστε!
Νικος
 

knick

AVClub Enthusiast
28 September 2010
991
Citizen of the world
Νίκο, θα ηθελα να σε ρωτήσω μερικα πράγματα για την μεχρι τωρα εμπειρια σου με τηλεοραση 21:9 :itsme:

1) Σε μια τυπική ταινία DVD ή BD που παιζει σε μια TV 16:9, οι υπότιτλοι συνήθως προβάλλονται στην κάτω οριζόντια μαύρη μπάρα. Στην 21:9 τι γίνεται ? μπορει κάθε DVD/BD player να τους "ανεβάσει" ώστε να προβάλλονται μεσα στο ορατό κάδρο ή πρέπει να στραφώ αποκλειστικά σε player PHILIPS ?

2) επειδή δεν μου αρεσει καμμια τεχνική "ξεχειλώματος" της εικονας ωστε να ταιριάξει ακριβώς στο 21:9 κάδρο, μπορώ όταν βλέπω μια ταινία 16:9 να την βλέπω πραγματικά 16:9 ?, δλδ με μαυρες κατακόρυφες μπάρες στα πλάγια ? ή οταν βλέπω ταινία 4:3 ή τηλεοπτική εκπομπή 4:3 να την βλέπω πραγματικα 4:3 ?, δλδ με (ακόμα μεγαλύτερες) μαυρες κατακόρυφες μπάρες στα πλάγια ?

Αυτά για αρχή, και βλέπουμε...
Σε παρακαλώ να είσαι όσο πιο επεξηγηματικός γίνεται.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Νίκος
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Νίκο, θα ηθελα να σε ρωτήσω μερικα πράγματα για την μεχρι τωρα εμπειρια σου με τηλεοραση 21:9 :itsme:

1) Σε μια τυπική ταινία DVD ή BD που παιζει σε μια TV 16:9, οι υπότιτλοι συνήθως προβάλλονται στην κάτω οριζόντια μαύρη μπάρα. Στην 21:9 τι γίνεται ? μπορει κάθε DVD/BD player να τους "ανεβάσει" ώστε να προβάλλονται μεσα στο ορατό κάδρο ή πρέπει να στραφώ αποκλειστικά σε player PHILIPS ?

2) επειδή δεν μου αρεσει καμμια τεχνική "ξεχειλώματος" της εικονας ωστε να ταιριάξει ακριβώς στο 21:9 κάδρο, μπορώ όταν βλέπω μια ταινία 16:9 να την βλέπω πραγματικά 16:9 ?, δλδ με μαυρες κατακόρυφες μπάρες στα πλάγια ? ή οταν βλέπω ταινία 4:3 ή τηλεοπτική εκπομπή 4:3 να την βλέπω πραγματικα 4:3 ?, δλδ με (ακόμα μεγαλύτερες) μαυρες κατακόρυφες μπάρες στα πλάγια ?

Αυτά για αρχή, και βλέπουμε...
Σε παρακαλώ να είσαι όσο πιο επεξηγηματικός γίνεται.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Νίκος

Αγαπητε Νικολα ,
1. Κανενα DVD/BD player δεν μπορει να "ανεβάσει" υποτιτλους ώστε να προβάλλονται μεσα στο ορατό κάδρο εκτος απο τα BD player PHILIPS. Ακομα και σ αυτα θα πρεπει απο το μενου να επιλεξεις στα φορματ εικονας 21:9. Εαν δεν το κανεις δεν ειναι δυνατη η μετατοπιση υποτιτλων.
2. Η 21:9 εχει ενα στρεμα αλγοριθμους που υπολογιζουν με εξαιρετικη ακριβεια ποσο και που και αν θα ξεχειλωσει η εικονα ετσι ωστε να μην γινεται αντιληπτο οτι κι αν κανει σχετικα. Μονο αν δεις με τα ματια σου θα καταλαβεις τι εννοω. Αυτο γινεται οταν εχεις την τηλεοραση σε auto format. Ωστοσο μπορεις να επιλεξεις ολα τα foirmat εκτις του 4:3. Δηλαδη μια ταινια 16:9 μπορεις να την δεις σε ως εχει με μπαρες αριστερα και δεξια επιλεγοντας φορματ 16:9. Δεν μπορεις να κανεις ομως το ιδιο σε τηλεοπτικο προγραμμα 4:3 διοτι μετατρεπεται αμεσα σε 16:9. Αυτο γινεται για να μην εχει μεγαλες μπαρες αριστερα και δεξια. Ουτως η αλλως ολα πανε σε 16:9 οποτε δεν θα εχεις εκει προβλημα. Αλλα πιστεψε με οταν δεις μια ταινια σε 21:9 δεν θα ξαναθελησεις να δεις ταινια σε αλλο φορματ. Σου το υπογραφω αυτο.
Εαν δεις οποιοδηποτε ξεχειλωμα και το καταλαβεις να μου σφυριξεις. Ασε που ο αλγοριθμος ειναι πιο εξυπνος στη νεα 21:9.
Νικος
 

knick

AVClub Enthusiast
28 September 2010
991
Citizen of the world
Νίκο, σε ευχαριστώ και πάλι για τις σαφεις απαντησεις σου.
Πιστευω οτι οι αλγόριθμοι μετατροπης θα ειναι αρκετά "έξυπνοι" ώστε να κάνουν καλα την μετατροπη 16:9 --> 21:9, αλλά για την μετατροπη 4:3 --> 16:9 έχω κάποια δυσπιστία, εκτός (όπως λές) αν το δω με τα ιδια μου τα ματια. Το λέω αυτο διοτι σε μια παλια επιπεδη CRT PHILIPS 32'' που εχω (32PW9527, καταπληκτικη για την εποχη της) η μετατροπη 4:3 --> 16:9 ειναι ενοχλητικά αντιληπτή.

Αυτά, και εν αναμονή...
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Νίκο, σε ευχαριστώ και πάλι για τις σαφεις απαντησεις σου.
Πιστευω οτι οι αλγόριθμοι μετατροπης θα ειναι αρκετά "έξυπνοι" ώστε να κάνουν καλα την μετατροπη 16:9 --> 21:9, αλλά για την μετατροπη 4:3 --> 16:9 έχω κάποια δυσπιστία, εκτός (όπως λές) αν το δω με τα ιδια μου τα ματια. Το λέω αυτο διοτι σε μια παλια επιπεδη CRT PHILIPS 32'' που εχω (32PW9527, καταπληκτικη για την εποχη της) η μετατροπη 4:3 --> 16:9 ειναι ενοχλητικά αντιληπτή.

Αυτά, και εν αναμονή...

Παρακαλω,
Ακομη και αυτη την μετατροπη του 4:3 σε 16:9 την κανει αριστοτεχνικα. Μενει να το δεις μονος σου. Ουδεμια σχεση ειχε η τηλεοραση που αναφερεις με την 21:9. Αλλες αναγκες καλυπτε τοτε εκεινη αλλες σημερα οι 21:9.
Ωστοσο Νικο πιστευω οτι η συγκεκριμενη τηλεοραση ειναι μονο για ταινιες και ντοκυμοντερ. Ειναι ιεροσυλια να βλεπεις 4:3 τηλεοπτικο σημα σε ενα τετοιο θηριο. Προσωπικα δεν εχω βαλει στην τωρινη μου 21:9 ουτε μια ωρα σε τηλεοπτικο και ουτε προκειται να βαλω και στην καινουργια μου 21:9.
Νικος
 

Eki_13

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,208
πως γινεται να μην παραμορφωνει απο 16:9 σε 21:9?? πχ σε ποδοσφαιρικους αγωνες,σιγουρα θα τους "παχαινει"
 

kalogiannis63

New member
5 May 2010
38
Παρολου αυτα νικο [ilise] βρησκω οτι η τηλεοραση δειχνει αρκετα καλα και σε τελεοπτικο 44 ιντζων με μαυρες μπαρες δεξια και αριστερα και μου δινεται η δυνατοτητα να βλεπω πχ και ποδοσφαιρικο αγωνα πχ την τεταρτη η ερτ ειχε την μεταδοση παο-κοπενχαγη σε 16/9 που την ειδα σε 21/9. Καμμια παραμορφωση εμφανη που ειναι η ιδια οσο σε τηλεοπτικο απο 4/3 σε 16/9,πολλες φορες λεω μπραβο στην philips!! και ενα τελευταιο,εμενα προσωπικα δεν με ενοχλουω καθολου οι μπαρες και αυτο συμβαινει διοτι η εικονα ειναι πληθωρικη ,εαν η τηλεοραση ηταν 52 ιντζων ισος θα ηταν διαφορετικα...παντως και παλι ilise ευχαριστω για τισ διευκρινησεις σου για την 21/9 γιατι ειναι η καλυτερη αγορα που εχω κανει ποτε..
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
πως γινεται να μην παραμορφωνει απο 16:9 σε 21:9?? πχ σε ποδοσφαιρικους αγωνες,σιγουρα θα τους "παχαινει"

Οτι υπαρχει παραμορφωση δενη το αρνειται κανεις. Απλα η προσαρμογη που κανει γινεται τοσο τελεια που δεν το παιρνεις μυρωδια. Ουδεμια σχεση με κοντοχοντρα ανθρωπακια και τα ρεστα. Και καλα; εγω πες οτι ειμαι προκατειλημμενος σαν philips ακιας . Ο φιλος μας παραπανω που την αγορασε μεχρι στιγμης δεν της εχει βρει ψεγαδι και την καταευχαριστιεται οπως και γω.
Νικος