νοσηρές ουτοπίες ....

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
images


Ιδανικό σάουντρακ για τις στιγμές που τα πάντα φαντάζουν ξένα και αφόρητα απεχθή, ενόσω η σκυθρωπή ματιά δειγματίζει ψήγματα ασυνεννοησίας σε ένα αδιάφορο περιβάλλον, που υποτίθεται ότι είναι το σκηνικό όλης σου της ζωής, το πιάνο κονσέρτο που Σκριάμπιν διαθέτει όλα εκείνα τα στοιχεία νοσηρής ουτοπίας, που θολώνει το νου του φιλαλήθη αγωνιζόμενου για τα καλύτερα αύριο που δεν λένε να φανούν … επιβεβαιώνει παράλληλα ότι τα ριζίδια σαρκασμού είναι το μόνα δομικά υλικά μίας καλά ελεγχόμενης μισανθρωπίας που αποτρέπει την ομαδική εξόντωση των σκωληκόμορφων κομπάρσων που κηλιδώνουν έτι περισσότερο την φαρσοκωμωδία του everyday living …

Πέραν των ανωτέρω πρόκειται για έργο που ο συνθέτης έγραψε πολύ νέος, αλλά ήδη συμπυκνώνει τα χαρακτηριστικά στοιχεία του μετέπειτα έργου του, όπου συνυπάρχουν η 'πολυρρυθμία' και η δικής του επινόησης ιδιόμορφη 'ατονικότητα', οι μεγάλες περίοδοι συναισθηματικής εγκράτειας με τα σύντομα αλλά φρικτής έντασης βίαια ξεσπάσματα, η γοητευτική ντεκαντανσιάρικη παραίτηση με την λυσσώδη επαναφορά των αμετροεπών και ασύμμετρων διεκδικήσεων ... χαρακτηριστικό όσων νομίζουν ότι η ζωή πάντα τους χρωστάει ....
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
από τις αρκετές ηχογραφήσεις, μετά από ψάξιμο και συστάσεις, διαδικτυακούς δειγματισμούς και κατασπατάληση ευρώ, συμφωνώ ότι λάμπει σαν διαμάντι στην λάσπη ο Ντεμιντένκο υπό τον Λαζάρεφ στην Hyperion ....

002.jpg


Λόγω Μπουλεζίασης εκτίθεμαι με θετικά αποτελέσματα, κυρίως όσον αφορά την εμπλοκή της ορχήστρας και στον

2028E.jpg

ο οποίος περιέχει και ένα ακόμη υπέροχο έργο του Αλεξάντερ το 'ποίημα της έκστασης' ....
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Σωστός ο συνονόματος γιά Demidenko.:a0210::a0210:.Ισως ή πιό κατανοητή και ολοκληρωμένη ερμηνεία ενός ''ιδιόρρυθμου'' κοντσέρτου...

Καί εξαιρετικό coupling μέ τού Τσαϊκόφσκυ ,πού δέν πρέπει νά υποτιμηθεί καθόλου ,ώς ερμηνεία.Από τίς σύγχρονες είναι στήν πεντάδα.
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,287
Αθήνα
Σε ευχαριστώ για την παρουσίαση αυτού του όμορφου έργου του ύστερου ρομαντισμού με το ιδιαίτερα όμορφο andante.
Δεν έχω την ηχογράφηση που προτείνεις αλλά μια παλαιότερη της Decca με τους Ashkenazy-Maazel-London Philarmonic Orchstra.
Επειδή είναι ένα έργο που ο ρόλος της ορχήστρας είναι υποστηρικτικός του πιάνου, επειδή η ηχογράφηση είναι της Decca αλλά κυρίως επειδή ο Ashkenazy είναι εξαιρετικός, αποτελεί την δική μου πρόταση για την ακρόαση του κονσέρτου.
Πάντοτε με την επιφύλαξη ότι δεν έχω ακούσει άλλη εκτέλεση και λαμβάνοντας υπό όψη ότι προτιμώ την ακρόαση βινυλίου.
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
images


Ιδανικό σάουντρακ για τις στιγμές που τα πάντα φαντάζουν ξένα και αφόρητα απεχθή, ενόσω η σκυθρωπή ματιά δειγματίζει ψήγματα ασυνεννοησίας σε ένα αδιάφορο περιβάλλον, που υποτίθεται ότι είναι το σκηνικό όλης σου της ζωής, το πιάνο κονσέρτο που Σκριάμπιν διαθέτει όλα εκείνα τα στοιχεία νοσηρής ουτοπίας, που θολώνει το νου του φιλαλήθη αγωνιζόμενου για τα καλύτερα αύριο που δεν λένε να φανούν … επιβεβαιώνει παράλληλα ότι τα ριζίδια σαρκασμού είναι το μόνα δομικά υλικά μίας καλά ελεγχόμενης μισανθρωπίας που αποτρέπει την ομαδική εξόντωση των σκωληκόμορφων κομπάρσων που κηλιδώνουν έτι περισσότερο την φαρσοκωμωδία του everyday living …
[...]

Αν πράγματι ο Scriabin είναι το αντίδοτο στην ανάλυση των πρώτων τριών γραμμών, θα "ακροαστεί" άμεσα, σήμερα το απόγευμα αν είναι δυνατόν. Πλέον ψάχνουμε για μουσικές λυτρωτικές, για μουσικές θεραπευτικές και όχι διασκεδαστικές προς τέρψη των αυτιών.
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Με μια πρώτη ανάγνωση ανακαλύπτω ότι πολύ κακώς μέχρι τώρα είχα αφιερώσει χρόνο μόνο σε κάποια πρελούδια του Scriabin και ότι τα συμπεράσματα που είχα βγάλει δεν ήταν σωστά. (Ίσως γιατί οι επιρροές του Chopin ήταν πολύ έντονες για τα γούστα μου...).

Σίγουρα το κονσέρτο αποτελεί μια πιο "ολοκληρωμένη" πρόταση, μια πιο ώριμη κίνηση που ηχεί με πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον στα αυτιά μου. Μου κλείνει το μάτι ζητώντας μου να της αφιερώσω περισσότερο χρόνο ώστε (ίσως) να φτάσω στις διαπιστώσεις του Δημοκηδή. Μέχρι να αφιερώσω όμως τον απαιτούμενο χρόνο, δεν δικαιούμαι να ζητάω κάτι παραπάνω από την απλή μουσική απόλαυση.