Συνδεση ΟΝΚΥΟ-807 με 2καναλο γινεται ;

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Τα φωτα σας παιδια ,
Αυτο που θελω ειναι το εξης ,να χρησιμοποιησω τον δικαναλο που εχω στα Front L and R , το πως το καταλαβαινω , τα PreOut FL and FR θα τα στειλω στον δικαναλο και πανω στον δικαναλο θα ριξω τα ηχεια ,απο εκει και μετα τα χανω .
Και εξηγω ,
σε ποια ενταση θα εχω τον δικαναλο ;
το AUDYSSEY θα τρεξει κανονικα ;
Το μανιουαλ δειχνει συνδεση με ολοκληρωμενο αλλα πολυκαναλο ,αλλαζει κατι στο πως θα δουλεψει ο 807 με το να συνδεσω ΜΟΝΟ το εμπρος ηχεια ;
Εχω δει βεβαια να δουλευουν με τελικους την μπροστινη τριαδα αρα λογικα θα γινεται ,αν καποιος εχει ιδεα ας με βοηθησει
Ευχαριστω
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Ολοκληρωμενος ,JVC AX-211BK Dynamic SuperA / Two Amp Block Configuration / Gm Driver / Direct Power Supply
Βρηκα αυτες τις φωτο στο web


1154097232


1154097232_1
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Για εξήγησε μου τώρα τι θες να κάνεις. Θες να το χρησιμοποιήσεις σαν τελικό ή σαν ξεχωριστό δικάναλο? Εψαξα αλλά δεν μπόρεσα να βρω ένα manual ούτε κοντινές φώτο να δω τι συνδεσεις έχει.
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Σαν τελικο για τα εμπρος ΔΕ και ΑΡ , σαν σκετος δικαναλος γινεται ευκολα με το ZONE 2 ,το αλλο με μπερδευει λιγουλακι οσν αφορα τις εντασεις και το πως θα δουλεψει το Audyssey
Τωρα εισοδους ο δικαναλος εχει αναλογικες AUX ,phono ,cd κλπ ,οπου υποθετω πως θα ενωσω το PreOut FL /FR TOY 807
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Απάντηση: Re: Συνδεση ΟΝΚΥΟ-807 με 2καναλο γινεται ;

Σαν τελικο για τα εμπρος ΔΕ και ΑΡ , σαν σκετος δικαναλος γινεται ευκολα με το ZONE 2 ,το αλλο με μπερδευει λιγουλακι οσν αφορα τις εντασεις και το πως θα δουλεψει το Audyssey
Τωρα εισοδους ο δικαναλος εχει αναλογικες AUX ,phono ,cd κλπ ,οπου υποθετω πως θα ενωσω το PreOut FL /FR TOY 807

Οι σύγχρονοι ενισχυτές υποστηρίζουν αυτό που θες να κάνεις αλλά αυτός που έχεις είναι παλιος και φοβαμαι πως δεν το διαθέτει.
Η απορία μου είναι αν το τελικό του στάδιο είναι σίγουρα ανώτερο απο του ΟΝΚΥΟ και αν αξίζει να το κάνεις.
Για πες τωρα, ο δικάναλος σου έχει tape in tape out?
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Για παράδειγμα ο ενισχυτής στη φώτο έχει την είσοδο AV και μπορεί να συνδεθεί με τον πολυκάναλο (και να γίνει τελικος του) και να μην επηρεάζει την ισοστάθμιση του.

1_02.jpg


Στην περίπτωση σου (και αυτό όχι σιγουρα) μόνο αν υπαρχει tape in μπορείς να κάνεις κάτι.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Βασίλη εφόσον γίνεται ο δικάναλος θα συμπεριφερθεί ως τελικός και ο ΑV σαν προενισχυτής τότε η ένταση δεν θα ρυθμίζεται από τον JVC αλλά από τον Onkyo...

To θέμα είναι πως θα το καταφέρεις αυτό... Ο Οnkyo έχει "pre out"... O JVC έχει main in ή AV Direct ή όπως αλλιώς το λέει η JVC?
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Re: Απάντηση: Συνδεση ΟΝΚΥΟ-807 με 2καναλο γινεται ;

Για παράδειγμα ο ενισχυτής στη φώτο έχει την είσοδο AV και μπορεί να συνδεθεί με τον πολυκάναλο (και να γίνει τελικος του) και να μην επηρεάζει την ισοστάθμιση του.

1_02.jpg


Στην περίπτωση σου (και αυτό όχι σιγουρα) μόνο αν υπαρχει tape in μπορείς να κάνεις κάτι.

Sorry for the delay ,εβαζα τα παιδια για υπνο ,ναι εχει Tape in / Play και Rec
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Βασίλη εφόσον γίνεται ο δικάναλος θα συμπεριφερθεί ως τελικός και ο ΑV σαν προενισχυτής τότε η ένταση δεν θα ρυθμίζεται από τον JVC αλλά από τον Onkyo...

To θέμα είναι πως θα το καταφέρεις αυτό... Ο Οnkyo έχει "pre out"... O JVC έχει main in ή AV Direct ή όπως αλλιώς το λέει η JVC?

Αυτό δεν ξέρω γιατί δεν έχω ούτε manual ουτε καλες φωτογραφιες του JVC. Αν ήξερα τις δυνατότητες του JVC (για να δω και άν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν τελικός απο μόνος του) θα μπορουσα να πω περισσότερα.
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Απάντηση: Re: Απάντηση: Συνδεση ΟΝΚΥΟ-807 με 2καναλο γινεται ;

Sorry for the delay ,εβαζα τα παιδια για υπνο ,ναι εχει Tape in / Play και Rec

Λοιπόν αυτό βοηθάει κάπως την κατάσταση. Λογικά θα χρησιμοποιήσεις την tape in. Έχει μπροστά κάποια επιλογή monitor ή κάτι άλλο που να έχει σχέση με το tape?
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Συνδεση ΟΝΚΥΟ-807 με 2καναλο γινεται ;

Λοιπόν αυτό βοηθάει κάπως την κατάσταση. Λογικά θα χρησιμοποιήσεις την tape in. Έχει μπροστά κάποια επιλογή monitor ή κάτι άλλο που να έχει σχέση με το tape?

Εχει τις εξης επιλογες μπροστα απο Αριστερα προς τα Δεξια οπως βλεπεις την φωτογραφια
On/off
SpeakersA / SpeakersB (εχει εξοδους για 2 σετ ηχεια δικαναλος διζωνικος)
Bass - Treble - Balance (τα στρογγυλά )
και (μπουτον με φωτακι οταν το επιλεγεις) τα παραλληλογραμμα μπουτον
TAPE MONITOR
AUX
TUNER
CD
PHONO
τελος ΔΕ ειναι το Volume και Loudness

1154097232
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Πιστεύω ότι αν κάνεις την σύνδεση pre out του av στο tape in του δικάναλου και επιλέξεις το tape monitor θα κάνεις δουλίτσα. Είναι ίσως η μόνη επιλογή για να μην σου επηρεάσει την ισοστάθμιση του av.
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Δλδ με την συνδεση αυτη θα μπορεσει το Audyssey να δει τα συνδεδεμενα στον JVC ηχεια ;
Το volume στον JVC το εχω μεση ;το εχω φουλ;
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Αν καταφέρεις με κάποιο τρόπο να συμπεριφερθεί ο Οnkyo ως "προ" μόνον, τότε η ένταση του τελικού (JVC) δεν θα λειτουργεί... Με λίγα λόγια δεν σε ενδιαφέρει... το volume του Οnkyo θα χρησημοποιείς για την ένταση και μόνον...

Πάντως δεν το βλέπω να γίνεται με τον JVC τέτοιο πράγμα.
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Νικο το θεμα ειναι το αν γινεται ,εγω τι να καταφερω ;
Τα AudioSpectrum παιζουν πολυ καλυτερα με τον JVC (2x50) και ας λεει ο ονκυο τα διπλα πρεπει να παιζει κοντα στο 0 για να παρω τα ιδια που δινει ο αναλογικος με ενταση λιγο πριν την μεση
Τωρα εαν δεν γινεται θα χρησιμοποιησω τον JVC σε ζωνη2 ,το θεμα ειναι μη γεμισει το καθιστικο ηχεια (αλλα για το ΗΤ και αλλα για Στερεο)
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Για μένα είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που λές... Οι δικάναλοι ακόμα και φτηνοί ή παλαιότεροι παίζουν καλύτερα από τους πολυκάναλους...
Το διαπίστωσα και εγώ με ένα Sansui 35W, σε σχέση με τον RXV661 7x90W... Xάος...

Έχεις σκεφτεί να χρησιμοποιήσεις και τους δύο ανεξάρτητα?

Άλλαζε τα καλώδια από δικάναλο σε πολυκάναλο... και τι έγινε?
Για τις ταινίες ας παίζει μόνος του ο Ονκυο... Δεν μπορεί να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα...
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Για ΗΤ ειμαι οκ ,οχι οτι εχω ιδιαιτερο παραπονο στο στερεο ,αλλα αφου υπαρχει γιατι να καθεται ;Τον εχω απο το 1993 αν θυμαμαι καλα και μια χαρα τα λεει (made in Japan)