Pentax K-X ή Nikon D5000 ?

moldovan

New member
26 February 2010
13
Καλησπέρα σας .
Είμαι καινούργιος στην παρέα και θα ήθελα τις γνώσεις σας .
Έχω καταλήξει να παραγγείλω αύριο την πρώτη μου dslr και είμαι ανάμεσα σε pentax k-x και nikon d5000 .Κλείνω περισσότερο προς την pentax .

Εσείς τη λέτε κάνω σωστή επιλογή ? Αν έχετε να προτείνεται και κάποια άλλη μηχανή στο χρηματικό όριο ~500 θα'θελα να σας ακούσω .

Ευχαριστώ σε όσους ασχοληθούν .
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,146
Bratislava
Εχει ερωτηθει αρκετες φορες το συγκεκριμενο και εχω σχηματισει την εντυπωση οτι οι γνωμες συγκλινουν στο οτι η πενταξ θεωρειται πιο ολοκληρωμενο πακετο απο την 5000.

Επισης, σημερα ειδα και δυο τρεις πενταξ, απο αυτες τις πολυχρωμες... δεν ειναι και ασχημες... δεν ειναι και ασχημες...!!!
 

moldovan

New member
26 February 2010
13
Malon gia tin pentax tha pao ektos k an kano tin ipervasi gia tin canon 550.signomi gia ta greeklish den exei to kinito ellinika.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
H Pentax βγαίνει αρκετά πιο φθηνη σε φακούς γιατί έχει σταθεροποίηση στο σώμα οπότε χρησιμοποιεί φακούς χωρίς σταθεροποίηση που είναι και φθηνότεροι και ενίοτε καλύτεροι οπτικά (π.χ. tamron 17-50 2.8).
 

GoMaR

AVClub Enthusiast
22 January 2007
928
Καλλιθεα
οντας νικονιαν , λεω νικον
και οχι για λογους φανμποισμου αλλα στην πορεια μπορει να χρειαστει καποιον φακο απο εναν γνωστο του.Παραπανω πιθανοτητες εχεις να βρεις καποιον με νικον παρα με πενταξ
Αλλα αν η πενταξ ειναι καλυτερη και δεν τον νοιαζει το παραπανω τοτε ας παει σε πενταξ.το θεμα ειναι σε τι ειναι καλυτερη η πενταξ ;
 

stgeo

AVClub Enthusiast
20 January 2008
1,136
Ανετα Κ-χ και απο μενα.Ιδιος καλος αισθητηρας κατασκευης Σονυ με d5000-d90-d300 , κλειστρο μεσαιας κατηγοριας αν θυμαμαι καλα με αρκετα παραπανισια κλικ , μεγαλυτερο σκοπευτρο ,Ταχυτητα 1/6000sec , πληρη συμβατοτητα προς τα πισω σε φακους (ebay) .... καποια που θυμαμαι και τα θεωρω πολυ σημαντικα και μαλιστα σε χαμηλοτερη τιμη..


Θα πρεπει να λαβεις υπ'οψη οτι θα χρειαστεις και ενα φορτιστη Maha 401 η καποιον αλλο με 4 ανεξαρτητα καναλια + 4 AA Sanyo Eneloop ( μην κανεις πειραματα , τα εχουμε κανει ) δλδ + 40 ευρω περιπου αλλα ο φορτιστης θα σε γλυτωσει απο πολλα εξοδα αν χρησιμοποιεις ΑΑ & ΑΑΑ σε φακους mp3 κλπ.

Παντως στην κατηγορια αυτες θα διαλεγα κι'εγω , ως καλυτερη επιλογη και με διαφορα την Κ-χ ,αλλα με καποιο σκεπτικισμο οσο αφορα την ελλειψη ισαξιου μοντελου της Πενταξ , με τις Νικον -Κανον μεσαιας κατηγοριας προς το παρον , για να μην πουμε για FF.Αυτο φυσικα για την περιπτωση που επενδυσεις σε φακους και δεν βγαλει η Πενταξ κατι καλο μεχρι τοτε , κατι αναλογο της Κ-χ στην μεσαια κατηγορια πχ.
 

steliost

AVClub Enthusiast
13 January 2010
701
Athens
H Pentax βγαίνει αρκετά πιο φθηνη σε φακούς γιατί έχει σταθεροποίηση στο σώμα οπότε χρησιμοποιεί φακούς χωρίς σταθεροποίηση που είναι και φθηνότεροι και ενίοτε καλύτεροι οπτικά (π.χ. tamron 17-50 2.8).

Συμφωνώ απόλυτα με το παραπάνω post όπως και για την πολύ καλή συμπεριφορά της μηχανής σε υψηλά iso...
 

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Μετά από 1 μήνα εντατικής χρήσης της pentax k-x με το διπλό κιτ το μόνο που ίσως να μου "λείπει" είναι ένας φτηνός φωτεινός φακός. Με βάση πάντα αυτά που διαβάζω και έχω καταφέρει να δοκιμάσω
 

moldovan

New member
26 February 2010
13
Καλησπέρα σας.
Μετά από μια μικρή καθυστέρηση είμαι έτοιμος να προβώ στην παραγγελία της pentax kx τελικά.
Έχω αποφασίσει να αγοράσω τα παρακάτω

DSLR
Φορτιστής + Μπαταρίες
SDHC

Αλλά βλέπω ότι στην ίδια τιμή έχει και αυτήν η οποία λέει ότι έχει φακό 8-55mm f3.5-5.6

Αυτός ο φακός είναι καλύτερος ?Η άλλη δεν έχει τον ίδιο ?

Ευχαριστώ .
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
την pentax την πηρα και εγω εδω και 2 μερες με το κιτ του διπλου φακου 18-55 και τον 50-200 . Πολυ γρηγορη μηχανη με απειρες ρυθμισεις πολυ ευκολη στην χρηση, ωραιο πιασιμο, στιβαρο σωμα, σε σχεση με αντιστοιχης κατηγοριας νικον και κανον δειχνει πιο καλη κατασκευη. Απο φωτο για την ωρα με εχουν εντυπωσιασει οι αποδοσεις στις σε χαμηλο φωτισμο
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
πληροφοριακα την αγορασα απο τον κατερελο , σε λιγοτερο απο 24 ωρες την παρελαβα , με δωρεαν τα μεταφορικα.
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
δες και ενα συγκριτικο με νουμερα, περισσοτερα τα πλεονεκτηματα της πενταξ, φυσικα η επιλογη παντα δικη σου, αγοραζεις οτι σου κανει κλικ!
 

moldovan

New member
26 February 2010
13
Σκέφτηκα και εγώ για το πακέτο με το 2ο φακό ,αλλά λέω να μείνω με τον 18-55 μέχρι να μάθω τη μηχανή (μια και είναι η πρώτη μου dslr ) και αργότερα να πάρω έναν 70-300mm